Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Diksiyon derslerine gelen taleplerdeki artışlardan da belli olduğu üzere, diksiyon hayatımızın geniş bir bölgesini kaplamaya başlamış önemli bir oluşumdur. Diksiyon, hem kişilerin kendilerine olan öz güvenini arttıracak, hem de iş ve sosyal çevrede de sürekli fayda sağlayacak bir niteliktir. Doğru zaman diliminde gerçekleştirilen öz ama dolu diyaloglar bir anda tüm çevrenin size göre şekillenmesini sağlayabilir. Bu yüzden alınan diksiyon eğitimi, alan kişiye hep artı yönler katacak ve katmaya devam edecektir.

Diksiyon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

diksiyon nasıl düzeltilir* Diyafram nefesini öğrenin.
Diyafram soluğu sağlık açısından en faydalı nefes alma tekniğidir. Diyaframdan alınan hava, nefesimizi daha rahat yönlendirebilme imkanı verdiği için aynı zamanda sözcüklerin doğru aktarımı, yuvarlanmaması, diyalog esnasında nefes ve konuşma olarak kesinti olmamasını sağlamaktadır. Bir çok müzisyen genellikle eser söylerken diyafram nefesini kullanmaktadır. Bu sayede daha pes ya da tiz seslere daha rahat çıkıp, inebilirler.

* Okumaya önem verin.
Makale, sözlük, dergi elinizde ne varsa okumaya başlayın. Böylece hem kelime dağarcığınızı genişleteceksiniz hem de bilmediğiniz sözcüklere aşina hale geleceksiniz. Bu yüzden düzenli okuma alıştırmaları yapmaya özen gösterin. Aynı zamanda bu tür egzersizleri tek başınıza odaklanabileceğiniz bir ortamda gerçekleştirin ve okuma işlemini kuvvetli bir ses tonuyla gerçekleştirin. Böylelikle öz güven anlamında da oldukça gelişme kaydedecek ve vurgu ve tonlamalarınızı daha etkin şekilde kullanmayı öğrenceksiniz.

* Çeşitli dil alıştırmaları yapın.
Vücudumuzdaki her organımız kullanılmadıkça zaman içerisinde tembelleşmeye ve işlevlerini yavaşlatmaya başlar. Böylece temel görevlerde daha zorluk yaşayabilir hale gelinebilir. Bu tip durumları önlemek adına dil çalışmaları yapılmalı ve düzenli rutinlerle bu alıştırmalar tekrar edilmelidir. Dilinizi farklı yönlerde hareket ettirin, kıvırın, yuvarlayın bu dilinizin daha aktif kullanımı sağlayacak ve sözcük telaffuzlarınızda büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır.

* Elinizdeki tüm kaynakları değerlendirin.
Spikerlerin, sunucuların hareketlerini örnek alın ve konuşmalarına dikkat edin. Dışarıda, okulda, evde nerede olduğunuz hiç önemli değil her gördüğünüz yazının, konuşmanın doğru ve yanlış kısımlarını ayırt etmeye çalışın. Kitap ve internet gibi önemli kaynaklardan maksimum derece de verim elde etmeyi hedefleyin ve bu kaynakları sonuna kadar kullanın.

* Tekerlemeleri hızlı bir biçimde tekrar edin.
Bilindiği üzere tekerleme okuma neredeyse tüm diksiyon eğitimi veren yerlerde uygulanan, faydalı bir tekniktir. Bu teknik sayesinde diliniz sözcüklere daha kolay uyum sağlayacak ve konuşma esnasında daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili internet üzerinde bulunan pek çok mecradan yardım alabilirsiniz.

* Önce kendinizle konuşun.
Önemli konuşmalarınızı ilk önce kendinize sunun. Aynayla karşı karşıya yaptığınız bu sunum niteliğindeki diyalog, fobileri aşma konusunda oldukça büyük bir ön adım niteliğinde olacaktır. Sanki bulunduğunuz ortamda yüzlerce kişinin olduğunu düşünün ve konuşmanızı bu doğrultuda şekillendirin. Böylelikle daha geniş çaplı konuşmalara hazır hale gelmeniz daha kolay olacaktır.

Etkileyici ve güzel bir iletişim tarzı yakalamak isteyenler için yazmış olduğumuz ” Nasıl etkileyici ve güzel konuşurum? ” adlı içeriğimizi de incelemenizi öneriyoruz.

Aynı zamanda dudak tembelliğini aşmak için yapılması gerekenlerin anlatıldığı videoyu da incelemenizi tavsiye ediyoruz;

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89