Söz Konusu Sanat Blog

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

İletişiminizi kuvvetlendirmeniz konuşmanıza yani kısacası kendinize yatırım yapmanız, hayatın her alanında size olumlu sonuçlar sunacaktır, bundan hiç şüphe etmeyin. Bu tarz değişiklikler hem kendinize duyduğunuz güveni üst noktalara taşıyacak hem de karşınıza bir takım fırsatlar çıkmasına öncü olacaktır.

Bu yüzden asla kendinizi olumsuz olmaya itmeyin ve olabildiğince motivasyonunuzu arttırmaya yönelin. Konuşma nasıl gelişir?, Diksiyonumu nasıl geliştirebilirim? gibi sorulara diksiyon eğitimi veren uzman kadromuzla en doğru ve güvenilir cevapları vermeye çalıştık. İşte konuşmamız nasıl gelişir? Diyenler için diksiyon geliştirme yolları;

Diksiyon Geliştirme Yolları

* Yeni ufuklar için okuyun!
Kaliteli bir sunum ve ifade tarzı ancak geniş sözcük dağarcığı ile mümkündür. Piyes, şiir, roman hiç fark etmez karşınıza çıkan, sizi heveslendirecek her türlü yazıyı okumanız oldukça önemli. Böylece rutin kelimelerden sıyrılıp, farklı olmak için adımları atmış olacaksınız!

* Diyafram kullanımını öğrenin.
Düzgün ve doğru seslerin ortaya çıkması için diyafram nefesinin kontrolü şarttır. Ne kadar diyafram kasınıza hakim olur ve genişletirseniz, o kadar telaffuz ve ifade de işinizi kolaylaştırırsınız. Karşınızdakiyle etkileşime geçmeden önce mutlaka belli bir tempo da konuşmaya odaklanın ve nefesinizi düzenleyin. Ayrıca derin nefesin sakinleştirici etkisini de göz ardı etmeyin.

* Sözcükleri  mırıldanmadan söyleyin.
Her harfin, her kelimenin doğru telaffuzu için belirli bir ağız pozisyonu bulunmaktadır. Harflerin doğru çıktığı en uygun açıklığı bulunun ve kelimeleri ağzınızda yuvarlamadan kuvvetli, anlaşılır bir şekilde açık ağızla ifade edin. Her gün sesli harfler üzerine egzersizler yapın ve bu harfleri vurgulu ve yüksek sesli olarak dışarı vurun.

* Unutmayın, başarı bir günde elde edilmez!
İyi olmak istediğiniz konu her ne olursa olsun, mutlaka onunla ilgili olarak sürekli çalışmalı ve vazgeçmemelisiniz. Ünlü spiker, sunucu, politikacılar da şu an da oldukları duruma sızlanarak değil, çalışmalarını arttırarak geldiler. Bu yüzden gelişimin bir günlük bir süreç olmadığını asla aklınızdan çıkarmayın.

* Vakit buldukça yazı çalışmaları yapın.
Yazı yazmak size yalnızca hatalarınızı görme fırsatı sunmaz, aynı zamanda konuşmanızın gelişmesine de önemli derece de katkıda bulunur. ”Konuşma yaptığınız biçimde yazı yazın.” bu söylemi unutmadan, çalışmalarınızın dağılımını doğru yaparak uygulayın.

* Eleştirilere kulak verin.
Gelişim yolunda her öneri sizin kendinize katacağınız bir artı değer demektir. Haklı ya da haksız tüm eleştirileri mantık süzgecinizden değerlendirip, yanlışlarınızı bulma yolunda ilerleyin. Böylelikle gelişme süreci siz farkına dahi varamadan daha da hızlanmış olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu