Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Diksiyonun Önemi

Diksiyonun Önemi Nedir?

Hislerimizi ve aklımızdakileri ifade ederken, sözcüklerin doğru, vurucu ve etkileyici bir şekilde aktarılmasına olanak veren ve bu aktarımı beden dili, jest ve mimikle destekleyen ifade sanatına diksiyon denilmektedir. Topluluk önünde gerçekleştirilen etkileşimlerde, insanlar karşı tarafı etkilemek adına daha çok diksiyon sanatını kullanma gereksinimi hissedeler.

Diksiyon Sanatı Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

    • Tiyatro
    •  Sinema
    •  Radyo
    •  Tv
    •  Oyunculuk

Diksiyon, pek çok farklı dalda aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle sahne sanatlarında bulunan kişiler, seyircide daha olumlu bir etki oluşturabilmek adına diksiyon sanatından çokça faydalanmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; seyirciyle birebir etkileşimin olduğu ve canlı performansın gerçekleştirildiği tiyatro gibi alanlarda diksiyonun önemi net bir şekilde görülmektedir. Aynı şekilde sinema ve radyoda da ana hedef karşıdaki kişilerin aklına kazınmak, rolün gerektirdiği ya da konuşmanın gerektirdiği moda bürünmelerini sağlamak olduğu için bu alanlarda da diksiyonun aktifliği bulunmaktadır.

Diksiyonun İş Yaşamımıza Etkisi

Günlük yaşantımızın oldukça büyük bir kısmını kapsayan iş yaşamını diksiyon bakımından ele almak gerekirse, toplantıları incelemek doğru bir hareket olacaktır. Toplantılardaki temel amaç; karşınızdakilere kendi düşüncelerinizi empoze etmek ve aktarımda bulunduğunuz konuyu ciddi ve düzgün bir yolla ifade etmektir. Bununda en etkili ve en bilinen yolu diksiyondan geçmektedir. Diksiyon eğitimi almış kişiler iletişimde olduğu kişileri daha rahat yönlendirebilmekte ve konuları daha geniş çaplı olarak kontrol edebilmektedir.

Diksiyonun Günlük Yaşantımıza Etkisi

Birebir gerçekleştirdiğimiz iletişimlerde his aktarımının daha sağlıklı olması açısından, doğru sözcükleri vurgu ve tonlamaya dikkat ederek kullanmak oldukça önemlidir. Özellikle sıkıcılık yaratmamak adına bu sözcüklerin ara ara mimik, jest ve beden diliyle de harmanlanması, karşı tarafın aklında kalıcı olmanızı sağlayacak ve zihnin ayrı bir köşesinde yer edinmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımızda diksiyon bozukluğu olanlar için bu bozukluğu düzeltebilmeleri adına gerekli ipuçlarına değindik; ” Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Diksiyon eğitiminin önemini birde spiker Ayşenur Yazıcının ağzından dinleyim.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89