Söz Konusu Sanat Blog

Diksiyonun Önemi

Hislerimizi ve düşüncelerimizi ifade ederken, sözcüklerin doğru, vurgulu ve etkileyici bir şekilde aktarılmasına diksiyon denilmektedir.

diksiyonun-önemi-nedir

Ancak diksiyonun sadece konuşma ile ilgili olduğu düşülmemelidir. Bir bütün olarak incelersek etkili iletişim eşittir diksiyon anlamına gelmektedir.

Etkili iletişim içerisinde de sadece sözcükler değil aynı zamanda vücut dili, jest ve mimikler de yer almaktadır.

Gündelik hayatımızın bir alanında kesinlikle diksiyonun her alanından faydalanırız. Bu bir iş yemeği de olabilir, arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirdiğiniz ortamda.

Hal böyle olunca doğru kelimeleri seçebilmek, söylediklerimiz ile vücut dilimizin uyumlu olması da oldukça önemlidir.


Diksiyonun Önemi Nedir ?

Ortamlarda konuşması, duruşması ile birçok kişinin bir anda odak noktası olan kişileri görmüşsünüzdür. Alfa birey olarak adlandırılan bu kişiler diksiyonun tüm inceliklerini doğru bir şekilde kullanmaktadır.

Ses tonu, vurgu, göz teması ve onlarca önemli diksiyon kuralını yerinde ve zamanında kullandıkları için konuşmaları sırasında da odak noktaları olmaları kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

diksiyon-neden-önemlidir

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce son kez diksiyon nedir kısaca özetleyecek olursak doğru iletişimin sırrıdır diyebiliriz.

Bunu insanları manipüle etme tekniği olarak da düşünebilirsiniz. Aslında olay çoğu zaman bu değildir ancak diksiyon olabildiğince geniş bir alandır. Bu alanın sırlarını, diksiyon nedir kuralları nelerdir diye düşünerek araştıran kişileri, bu alanda eğitim alan kişileri bu bilgileri öğrendikten sonra bir kez daha izlemenizde fayda bulunmaktadır.

Her bireyin kendini geliştirmesi gereken bir alan olan diksiyon tabi ki de bazı iş sahalarında daha da önemli hale gelmektedir. Aşağıda diksiyon ve tekniklerinin en sık kullanıldığı bazı iş alanları verilmiştir.


Diksiyon Sanatı Hangi Alanlarda Kullanılıyor ?

  • Tiyatro
  •  Sinema
  •  Radyo
  •  Tv
  •  Oyunculuk

Diksiyon, pek çok farklı dalda aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle sahne sanatlarında bulunan kişiler, seyircide daha olumlu bir etki oluşturabilmek adına diksiyon sanatından çokça faydalanmaktadırlar.

Örnek vermek gerekirse; seyirciyle birebir etkileşimin olduğu ve canlı performansın gerçekleştirildiği tiyatro gibi alanlarda diksiyonun önemi net bir şekilde görülmektedir.

Aynı şekilde sinema ve radyoda da ana hedef karşıdaki kişilerin aklına kazınmak, rolün gerektirdiği ya da konuşmanın gerektirdiği moda bürünmelerini sağlamak olduğu için bu alanlarda da diksiyonun aktifliği bulunmaktadır.


Diksiyonun İş Yaşamımıza Etkisi

iş-yaşantısında-diksiyonun-önemi

Günlük yaşantımızın oldukça büyük bir kısmını kapsayan iş yaşamını diksiyon bakımından ele almak gerekirse, toplantıları incelemek doğru bir hareket olacaktır.

Toplantılardaki temel amaç; karşınızdakilere kendi düşüncelerinizi empoze etmek ve aktarımda bulunduğunuz konuyu ciddi ve düzgün bir yolla ifade etmektir.

Bununda en etkili ve en bilinen yolu diksiyondan geçmektedir. Diksiyon eğitimi almış kişiler iletişimde olduğu kişileri daha rahat yönlendirebilmekte ve konuları daha geniş çaplı olarak kontrol edebilmektedir.


Diksiyonun Günlük Yaşantımıza Etkisi

Birebir gerçekleştirdiğimiz iletişimlerde his aktarımının daha sağlıklı olması açısından, doğru sözcükleri vurgu ve tonlamaya dikkat ederek kullanmak oldukça önemlidir.

Özellikle sıkıcılık yaratmamak adına bu sözcüklerin ara ara mimik, jest ve beden diliyle de harmanlanması, karşı tarafın aklında kalıcı olmanızı sağlayacak ve zihnin ayrı bir köşesinde yer edinmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımızda diksiyon bozukluğu olanlar için bu bozukluğu düzeltebilmeleri adına gerekli ipuçlarına değindik; ” Diksiyon Nasıl Düzeltilir?


Diksiyonun Faydaları Neledir ?

” Diksiyon sanatının faydaları nelerdir, neden diksiyon bu kadar önemli ? ” sorularını sizler için detaylı bir şekilde bir kaç madde ile açıklayalım şimdi.

 • Diksiyon en temelde bizim kendimizi tanıtma biçimimizdir. İşimizden, kendimizden, hayallerimizden ya da bir düşünce hakkında bahsederken karşımızda bulunan kişi tarafından anlaşabilir olmak gerekmektedir. Siz kendinizi, fikirlerinizi aklınızdaki gibi ifade edemezseniz kimse size anlamaz.
 • İnsan doğası gereği konuşan, paylaşan bir varlıktır. Bu da en temel ihtiyaçlardan birisidir. İletişim kurmalıyız ve iletişim kurarken de kendimizi rahatça ifade edebilmeliyiz. Eğer bu etkileşim sağlıklıysa her iki tarafta da anlaşılabilirlik açısından bir sorun olmayacaktır ancak tersi bir durumda gereksinimler karşılanmadığı için stres seviyesinde yükselme meydana gelecektir.
 • Kişiliğimizi ve kalitemizi yansıtan yegane iletişim araçlarından birisidir diksiyon. İletişim halindeyken seçtiğimiz kelimeler ve onları ifade ediş biçimimiz aynı bir randevuya giderken yaptığınız giysi seçimine benzer.
 • Günün her anı aslında biri ile nerede nasıl olduğu önemli olmaksızın bir şeyler paylaşıyoruz. Bu paylaşım sadece sözcükler yardımı ile değil aynı zamanda duruşumuz, giyinişimiz, yüz ifademizle gerçekleşiyor. Herkes insanlar tarafından anlaşılmak ister ancak bu doğru yoldan yapılmazsa bu durumda da anlaşılmaz olduğunu düşünecektir insan. Kendimizi doğru ifade etmek sadece anlaşılmak açısından değil karşı tarafında zihninde yer etmek anlamına gelmektedir.

Diksiyon eğitiminin önemini birde spiker Ayşenur Yazıcının ağzından dinleyim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu