Söz Konusu Sanat Blog

Do Majör Akoru Nasıl Basılır Resimli Anlatım

Söz Konusu Sanat olarak siz değerli müzikseverler için akorlar nasıl basılır adlı bir seri başlatıyoruz. Bu seri içerisinde her bir akorun çeşitli pozisyonlarda nasıl basılacağı konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız. Kısacası tüm akorlar için bir akor cetveli oluşturacağız.

do majör akoru nasıl basılır resimli anlatım
do majör akoru nasıl basılır resimli anlatım

Bir yandan armoni kuralları hakkında kısa bilgiler vererek akoru oluşturan sesleri bulacağız. Gitar üzerindeki nota bilgimizin yardımı ile de akorları sadece 1.pozisyonda değil birçok yerden rahatça basmanın yolunu göstereceğiz.

Gitar akorları öğrenmek isteyenler için mükemmel bir el kitapçığı olacak bu seriye ilk önce Do majör akoru ile başlayacağız. Gitar akorları ve isimleri hakkında bilgi almak istiyorsanız hadi yazımızın geri kalanına geçelim.


Do majör akoru nasıl basılır

C harfi ile gösterilen do majör akoru, do üzerinden kurgulanan majör diziden elde edilir. Bu dizi ya da diğer adı ile gamın ilk sesi do notasıdır.

Majör Triadlar
Majör Triadlar

Do notası üzerinden triad alınarak do majör akoru elde edilir.

Triad :Latince üçlü anlamına gelmektedir. Bir akoru majör veya minör olarak kurgulamak için en az 3 sese ihtiyaç vardır ve triadlar bu alanda oldukça işimize yaramaktadır.

Akorların nasıl kurgulandığı konusu daha rahat kavramak için öncelikle dizilerin yani gamların öğrenilmesi gerekmektedir. Dizi ve akorlar arasındaki ilişkiyi kurmak aynı zamanda sizlerin armoni bilgisine sahip olmanızı ve kendinizi geliştirmeniz konusunda fırsat sağlıyor.

Nedir bu diziler diyorsan ; do majör dizisi bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi aldıktan sonra yazımızı tekrar kaldığın yerden okumaya devam edebilirsin.


C akoru nasıl basılır

Majör akorlar için majör triad incelemesi yapılırsa kök ses olan do üzerinden önce büyük üçlü sonra küçük üçlü aralık gidilir. Bu kalıp olarak ifade edilirse ;

majör triad - armoni bilgisi
majör triad – armoni bilgisi

Kök Ses + B3 + K3 formülü elde edilir.

Akor içerisindeki sesler ise ; Do – Mi – Sol  gitar notaları olacaktır.

Bu sesleri bulurken kullanılan B3 ; Kök sesten 2 tam ses uzağı ifade eder.

Yine bu sesleri bulurken kullanılan K3 ; Bulunan B3’ten 1.5 ses uzaklığı ifade eder. Böylelikle Do – Mi – Sol sesleri elde edilmiş olmuş.

B3‘e majör aralık içerisinde incelendiği için aynı zamanda majör 3 lü ya da maj3 adı verilir.

Sol sesine ise tam 5 li adı verilir. Do majör akoru içerisinde inceleme yapıldığında 5.ses olan Sol sesi üzerinden kurgulanan majör akorlar kararlı, tok ve neşeli bir tınıya sahiptir.

Aşağıdaki görsellerde do majör akorunun 4 farklı pozisyonda nasıl basıldığını görebilirsiniz. Bazı basma şekillerinde 3 notadan daha fazlasına basılması akoru değiştirmemektedir.

c akoru nasıl basılır resimli anlatım
c akoru nasıl basılır resimli anlatım
c maj akoru nasıl basılır resimli anlatım
c maj akoru nasıl basılır resimli anlatım
c akoru nasıl basılır
c akoru nasıl basılır
do majör akoru bareli
do majör akoru bareli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine do majör akorunu oluşturan sesler basıldığından dolayı akor değişmemektedir sadece farklı pozisyonlarda duyumsal farklılık ortaya çıkmaktadır. Gitar akor yerlerini bu şekilde pozisyon bilginizi geliştirerek daha rahat kavrayabilirsiniz.

Aşağıdaki görsellerde gördüğünüz do majör akorlarını ister ritm ister arpej olarak çalabilirsiniz. Arpej atarken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri arpeje do sesi başlamaya özen gösterin.

Standart 1.pozisyon dışında aynı zamanda c akoru bareli olarak arpej atıldığında  farklı bir melodi ve tat uyandıracaktır. Bunu parçalarda sık sık kullanmaya çalışın.

whatsapp bilgi hattı
whatsapp bilgi hattı

Bu çalışmalar sırasında her bir akor nasıl oluşturulur, nereden basılır konusunda bilgilerinizi arttırmanız aynı zamanda armoni bilginizin de artmasını sağlayacaktır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için gitar kursu bağlantısına tıklayarak gitar eğitimi ve içeriklerini paylaştığımız sayfamıza göz atabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden mesaj atmak için soldak fotoğrafa tıklamanız yeterli !

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu