Söz Konusu Sanat Blog

Do Majör Gamı : Gitarda Nasıl Çalınır

Tarihteki iletişim yollarından biri de ortaya çıkış zamanından şimdiki zamana kadar olan süreçte sürekli olarak gelişen müziktir. Müziğin nasıl oluştuğunu anlamak, sesler arasındaki bağlantıyı kurmak içinse bir enstrüman çalmak gerekmektedir. Bu enstrüman ilkokul yıllarında tanışmış olduğunuz flütte olabilir kişisel isteğiniz sonucu öğrendiğiniz başka bir enstrüman da olabilir.

do majör gamı nedir - do majör gamı nasıl çalınır
do majör gamı nedir – do majör gamı nasıl çalınır

Eğer ki bir enstrüman çalmaya başladıysanız, çalım sırasında birbirini takip eden bazı notaların uyumlu bazılarının ise uyumsuz tınladığını, müziksel bütünlüğü bozduğunu fark etmişsinizdir.

Güzel ve kurallı ses topluluğu anlamına gelen armoni işte burada karşımıza çıkmaktadır. Enstrüman üzerinde yaptığınız, belirli ses kuralları içerisinde çaldığınız nota serilerine gam ya da diğer adı ile dizi denmektedir.

Bu yazımızın içeriğinde sizlere en temel gam olan do majör gamı nedir ya da do majör dizisi nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde paylaşacağız.


Do majör gamı nedir

Hem dikey pozisyonlar hem de yatay pozisyonlar içeren gitar gibi bir enstrümanda gam çalışması yapmak oldukça basittir. Aynı durum piyano içinde geçerlidir.

Aşağıdaki fotoğraflarda do majör gamının 1. oktav çalışmasını göreceksiniz. Bu nota dizileri aynı zamanda gitar üzerinde başka bir yere taşınarak da rahatça çalınabilir.

Do majör gamı gitar üzerindeki yeri
Do majör gamı gitar üzerindeki yeri
do majör gamı nasıl çalınır
do majör gamı nasıl çalınır

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki diyagramda belirtilen numaralar parmakları ifade etmektedir. Parmak numaraları hakkında çok fazla bilginiz yoksa parmak numaraları hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitarda-parmak-numaralari-ve-harfleri/

Yukarıdaki görsellerde koyu siyah renkli olarak gösterilen yuvarlaklar kök sesi temsil etmektedir. Yani Do majör gamına ait kök ses olan do notası koyu olarak gösterilmiştir.

Dikkat ederseniz iki tane Do notası göreceksiniz. Bu notalardan biri kalın olan diğeri ise bitişte kullanılan ince do notasıdır. Do majör gamı ya da başka herhangi bir gamı oluştururken başladığınız ve bitirdiğiniz kök seslerin aynı olmasına dikkat edin. Her iki kök ses arasında oktav ilişkisi bulunmaktadır.

Kök ses ile başladığınız melodileri yine kök seste bitirmeniz durumunda duyumsal olarak bitiş hissiyatını fark edeceksiniz.


Gitar gamları : Gam bilmek ne katar 

Gam bilgisi müziğin temeli sayılmaktadır. Gam bilginiz ne kadar iyi ise parçaları çözümlemek bir o kadar kolay olacaktır. Yeterli seviyede gam bilgisine sahip olmanın size katacaklarını şu şekilde özetleyebiliriz ;

whatsapp ile bize ulaş
whatsapp ile bize ulaş

– Çaldığınız ve çalmak istediğiniz müzik parçalarının nasıl oluştuğunu çözersiniz

– Beste yapabilmenize olanak sağlar. Melodi ve ritm kurgularını yapabilirsiniz

– Kurgulanan gam üzerinden akor oluşturmayı çözersiniz

– Hangi akor üzerine nasıl melodi üretebileceğiniz konusunda fikir sahibi olursunuz

– Armoni çalışmalarının temelini oluşturur ve sağlıklı bir müzik bilgisine sahip olursunuz

– Doğaçlama yaparken diğer enstrüman çalan kişilerle uyumu yakalarsınız

– Dinlediğiniz melodileri kulaktan daha rahat çıkarmaya başlarsınız

– Ne zaman nereden ne yapmanız gerektiğini bilir ve ona göre çalarsınız

– Bilinçli bir müzisyen olursunuz, ufkunuz genişler

Gam çalışmaları sırasında sıkıntı mı yaşıyorsunuz ?

Çekinmenize hiç gerek yok ! Sol tarafta bulunan ” whatsapp ile bize ulaş ” fotoğrafına tıklayarak sorularını bize anında iletebilirsiniz.


C Dizisi : Do Majör Dizisi Hakkında Bilgiler

Do majör dizisi aslında eline bir kez enstrüman alan her kişinin bildiği bir kavram. Çalındığı zaman enerjik, harekete geçiren bir özelliğe sahip bu dizi çocukluk yıllarından bu yana adımız kadar emin bir şekilde sayabileceğimiz ;

majör gam formülü
majör gam formülü

D0 – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si – Do seslerinden oluşmaktadır.

Ses aralıkları incelendiği zaman ; 2 Tam Ses + 1 Yarım Ses + 3 Tam Ses + 1 Yarım Ses

Yarım sesler ; Mi – Fa arası ve Si – Do arasında bulunmaktadır. Diğer ses aralıkları tamdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz majör gam ses aralıklarını açık halde ifade edersek ;

T + T + Y + T + T + T + Y olacaktır. T ; tam ses –  Y ; yarım ses anlamına gelmektedir.

Bu majör gam formülünü ya da majör gam kalıbını ezberlemenize gerek yoktur. Do majör gamı diyez ya da bemol içermeyen tek doğal majör gamdır. Bu nedenle bir oktavlık nota dizisini yazdıktan sonra formülü çok rahat kendiniz de elde edebilirsiniz.

Şimdi yukarıda anlatmış olduğumuz bu do majör dizisi için gitar üzerinde çeşitli egzersizler yaparak pekiştirelim. Metronom eşliği ile yapacağınız çalışma çok daha faydalı olacaktır bunu unutmayın. İlk oktav içerisinde yavaş bir hızdan başlayarak her tur başında hızı az bir şekilde arttırmaya özen gösterin.


Birinci Oktav Do Majör Gam Egzersizleri

Do majör gamı gitar üzerindeki yeri
Do majör gamı gitar üzerindeki yeri

İşe yandaki diyagramı tekrar hatırlayarak başlayalım. Görmüş olduğunuz parmak numaralarına dikkat ederek gitarın 5.teli olan La telinde 2.perde de bulunan do notasına orta parmağınızı koyun.

Ardından serçe parmağınız aynı telde 5.perde olan re notasına basın.

Bir sonraki aşamada gitarın 4.teli olan Re telinde sırası ile işaret, orta ve serçe parmaklarınız ile ikinci, üçüncü ve beşinci perdelere basın. Elde ettiğiniz notalar Mi – Fa – Sol olacaktır.

Son aşamada ise gitarın 3.teli olan Sol telinde yine sırası ile işaret, yüzük ve serçe parmaklarınız ile ikinci, dördüncü ve beşinci perdelere basın. Şuan elde ettiğiniz notalarda La – Si – Do olacaktır.

Az önce de belittiğimiz gibi diziyi başladığımız seste bitirdik. Şimdi bu çalışmayı tam tersi olacak şekilde yaparak iniş ve çıkış olacak şekilde metronom yardımı ile çalışmalısınız.

Do majör gamı tab

Tab okumak istiyorum, tab okuyarak bu işi daha rahat anlarım diyorsanız aşağıdaki görselde do majör gamı tab egzersizi gösterilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm adımlar aynı şekilde bu tab sistemi üzerinde gösterilmiştir.

do majör gitar tabı
do majör gitar tabı

Bu çalışmaları yaparken içinizden do majör notalarını saymanız aynı zamanda klavyede nereye bastığınızda hangi notayı elde etttiğiniz konusunda size bilgi verecektir. Bu çalışmaları gitarın tüm klavyesi üzerinde yaptığınız takdirde gitar nota bilginiz iyi bir seviyeye gelecektir.

Yukarıdaki çalışmayı olabildiğince yavaş bir şekilde gerçekleştirmeye özen gösterin. Sesler olabildiğince temiz çıkmalı ve melodi bütünlüğü bozulmamalıdır.

Nasıl ki spor salonuna gittiğiniz zaman ön kol çalıştığınız zaman arka kol da çalışmanız gerekmekte,gitarı da bu şekilde inceleyebiliriz. İnici diziler ve çıkıcı diziler şeklinde çalışmak oldukça önemlidir.

Parmak kaslarınızı buna alıştırmalısınız. Sürekli inici seriler çalışırsanız parmaklarınız tek bir kalıba bağlı kalacaktır.

do majör gamı inici ve çıkıcı seriler
do majör gamı inici ve çıkıcı seriler

Bu çalışmalar do majör gamı 1.oktav çalışmaları içindir ancak yazımızın başında verdiğimiz diyagramları hatırlarsanız aynı zamanda do majör gamının gitarın en üst telinde 8. perdeden çalma şekli de bulunmaktadır.

Yukarıdaki inici ve çıkıcı dizi çalışmalarını 8.pozisyon do majör gamı çalışmaları içinde kullanabilirsiniz.

Gitar kursu hakkında merak ettiğiniz her türlü soruyu bizlere sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden sorabilir ya da konu hakkında daha detaylı bilgi almak için gitar kursu İzmir bağlantısına tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu