Söz Konusu Sanat Blog

Do Minör Akoru Nasıl Basılır Resimli Anlatım

Söz Konusu Sanat olarak başlatmış olduğumuz akor nasıl basılır serisinin ilk yazısında sizlere do majör akoru hakkında bilgiler vermiştik. Bu bilgiler içerisinde ;

do minör akoru nasıl basılır resimli anlatım
do minör akoru nasıl basılır resimli anlatım
  • Do majör akoru nasıl kurulur
  • Majör dizi ya da diğer adı ile majör gam nedir tanımı
  • Do majör akor formülü
  • Birden fazla pozisyonda do majör akoru nasıl basılır başlıkları detaylı bir şekilde incelenmişti.

Do majör akoru ile ilgili yazımıza ulaşmak için ; https://sozkonususanat.com/do-major-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/

Gitar akorlarını öğrenmek, gitar akorları nasıl basılır konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için bir el kitapçığı olan bu serinin 2. yazısında sizlere do minör akoru hakkında bilgiler vereceğiz.

Gitar akorları ve isimleri hakkında her yazımızda sizlere bir akoru yakından tanıtmaya çalışacağız. Gelin yazımızın detaylarına geçelim.


Do minör akoru nasıl basılır

Akorlar adlandırılırken notaların harf karşılığı ve yardımcı yan harf ve işaretler kullanılır.

minör triadlar
minör triadlar

Örnek vermek gerekirse C harfi do notasına karşılık gelmektedir. Eğer akor olarak inceleniyorsa, sadece C harfini gördüğümüz zaman akor majör olarak adlandırılır.

C harfinin yanına bir de küçük m harfi eklenirse yani Cm olursa akor minör olmaktadır. Cm ; do minör olarak okunur.

Kök ses + m = Kök ses minör olarak formül haline getirilebilir.

Cm kodlaması ile gösterilen do minör akoru, do üzerinden oluşturulan do minör dizisinin triadlarından elde edilir. Akorun kök sesi aynı zamanda akora adını da veren do notasıdır.

Bir akor en az 3 sesten oluşmaktadır. Bu sesler kök ses + majör 3  veya minör 3  + tam 5 lidir. Bu 3 sese triad denilmektedir.

Bir akoru oluştururken ilgili gam üzerinden belirli aralıklar dahilinde hesaplar yapılmaktadır. Bu yazımızın içeriği minör akor ile ilgili olduğu için akoru oluşturmak için öncelikle minör gam hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Armoni bilgisinin temeli diyebileceğimiz gamlar oluşturması gayet kolay, mantığını bir kez anladıktan sonra istediğiniz akoru elde edebileceğiniz belirli notalardan oluşan bir sistemdir.

Bu diziler hakkında bilgi almak istiyorsan ; minör dizi bağlantısına tıklayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsin. Minör dizi yazımızı okuduktan sonra bu içeriğe kaldığın yerden devam edebilirsin.


Cm akoru nasıl basılır

Minör akorlar minör triad üzerinden kurgulanmaktadır. Minör akor triad oluşturulurken kök ses üzerine önce küçük üçlü sonra bulunan sesten bir büyük 3 lü gidilir.

minör triad - armoni bilgisi
minör triad – armoni bilgisi

Bu minör triad bir kalıp haline getirilecek olursa ;

Kök Ses + K3 + B3 formülü elde edilir.

Akoru oluşturan sesler sırası ile ; Do – Re# (Mib) – Sol olmaktadır.

K3 olarak gösterilen kısaltma ilk notadan 1.5 tam ses uzağa gidilmesini ifade eder.

B3 ise bulunan notadan 2 tam ses uzağa gidilmesini ifade eder.

K3 minör aralıkta incelendiği ve kök sesten sonra kullanıldığı için küçük üçlü , minör 3 lü ya da min3 adı da verilmektedir.

Sol sesine ise tam 5 li adı verilmektedir. Do majör yazımızı okuduysanız, bir akorun majör ve minörü arasındaki tek farkın ortanca ses olduğunu görebilirsiniz.

Do majör ve do minör akorunda tam 5 li olan sol sesi aynıdır. Değişen ses maj3 veya min3 tür.

Aşağıdaki diyagramlarda Do minör ( Cm ) akorunun gitar üzerinde çeşitli yerlerden farklı şekilde nasıl basıldığını inceleyebilirsiniz. Her birinde aynı akoru basmamıza rağmen duyumsal bir fark bulunmaktadır.

cm akoru baresiz nasıl nasılır
cm akoru baresiz nasıl nasılır
do minör akoru nasıl basılır
do minör akoru nasıl basılır

 

 

 

 

 

 

 

cm-do-minor-akoru
cm-do-minor-akoru
cm akoru
cm akoru

 

 

 

 

 

 

Bunun temel nedeni oktavlar ve çevrimlerdir. Gitar üzerindeki nota bilgisinin artması ve birazda öğrenilen armoni gitar üzerinde çalışıldığı zaman gitar akorları ve yerlerini,gitar üzerinde istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

whatsapp bilgi hattı
whatsapp bilgi hattı

Do minör akorunun farklı pozisyonlarını mutlaka çalışın. Hem ritm hem de arpej kullanarak seslerin tınılarını dinleyin. Müzik kulağınızın gelişmesi için oldukça faydalı olacak bu işlemler ile aynı zamanda bir parçaya eşlik ederken ya da kendi yazdığının bir melodinin üzerine akorları oluştururken çok işinize yarayacak.

Konu hakkında aklınıza takılan soruları bizlere iletmek için sol tarafta bulunan whatsapp fotoğrafına tıklayarak bizlere anında whatsapp üzerinden mesaj atabilirsiniz ya da 0553 174 68 89 numarasına tıklayarak bizi arayabilirsiniz.

Gitar kursu ders içeriklerine ulaşmak için ; gitar dersi İzmir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Merak ettiğiniz her türlü soruyu bizlere iletmek için aynı zamanda sağ alt köşede bulunan konuşma panelini kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu