Söz Konusu Sanat Blog

Müziğe Kilometre Taşı Kazandırmış Efsanevi Grupların İsimleri Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Günümüzde pek çok hikaye ile karşılaşıyoruz. Bunların bazıları gerçek, bazıları ise tamamen efsaneden oluşuyor. Peki müziğin efsanelerinin kurulurken varolan gerçek hikayeleri neler? Gelin birlikte göz atalım!

 

1.AC/DC

 

AC/DC geçtiğimiz günlerde demans hastalığına yakalanmasının ardından kaybettiğimiz grubun kurucu üyelerinden olan Malcolm Young’ın efsanevi rocknroll grubudur. Kardeşi Angus Young ile birlikte memleketleri olan Avusturalya’da grubun temelini atmışlardır. Hiperaktif Angus ve Malcolm kardeşler bir gün ablalarının dikiş makinesinin arkasında ‘AC-DC’ (Elektronikteki ‘alternatif akım-direk akım’ın kısaltılmış hali) yazısını görürler. Ve olaylar gelişir. 

 

 


 

2.THE BEATLES

 

 

The Beatles, İngiltere’nin Liverpool şehrinde 1960’lı yıllarda kurulmuş bir rock grubudur. Pek çok müzik türüne öncü olmasının yanında ticari başarıları ile de kendini kanıtlamıştır. ABD’de başarıya ulaşmış ilk İngiliz grubu 1 trilyonun üstünde satış yapmıştır. Beatles’dan Yesterday parçasını cover hale getirmeyen müzisyen çok azdır.

O dönemlerde sevdikleri Buddy Holly’nin grubu The Crickets’tan (Cırcır böcekleri) ilham alarak buldukları The Beetles’ı (Böcekler), ‘beat’ (ritim) kelimesi ile harmanlayarak Beatles’ı oluştururlar. Sonrasında dünyadaki herşeyden daha popüler olurlar.


 

 

3.METALLİCA

 

 

Metallica grubunun temeli, ABD’nin Califoria eyaletinde bulunan 1981 yıllarının San Francisco’sunda James Hetfield ve Lars Ulrich’in müzik grubu kurmak amacıyla yerel bir gazeteye ilan vermesiyle atılmıştır. O günden bugüne toplam dokuz albüm ve üç konser albümü yayınlayıp, on kez Grammy ödülü almayı başarmışlardır.

 

 

O zamanlarda Ron Quintana isimli bir arkadaş İngiliz ve Amerikan metal grupları hakkında bir dergi çıkartmak ister. Ardından Metallica’nın davulcusu Lars Ulrich’ten dergiye bir isim bulmasını ister. Quintana’nın önerisi ”Metallica” iken, Lars Ulrich ”Metal Mania” adını önerir. Sonuç olarak derginin ismi  Metal Mania olarak kalır. Ulrich’in ise diğer fikri gelecekteki grubunun adı ise Metallica’da değerlendirir.


 

4.QUEEN

 

 

Başını Freddy Mercuryinin çektiği, 1971’de ortaya çıkıp 1991’e dek kendilerine has feminen ruhu koruyabilen Queen, on parmağında on marifet bulunduran grup üyeleriyle bir efsane olarak zihinlere kazanmayı başarmışlardır. İlk ismi Smile olan grup, Freddie Mercury’nin ‘Queen’ önerisine, Freddy Mercury’nin cinsel kimliğini de göz önünde bulundurarak önceleri grup arkadaşları bu öneriye çekimser yaklaşsalar da ardından iyi bir karar olduğunu dünyaya kanıtlamışlardır.

 


 

5.BLACK SABBATH

 

 

Black Sabbath çoğu sözlük yazılarında ilk metal grubu olarak bilinir. Efsanevi müzisyen Ozzy Osbourne’un vokal olarak yer aldığı grup zamanında 25 milyon üzerinde albüm satışı yapmayı başarmıştır.

 

 

 

 

Kara büyü ve metafizik olayları barındıran romanlara meraklı yaramaz arkadaşlar Geezer Butler ve Ozzy bir gün gittikleri sinemada İtalyan yönetmen Mario Bava’nın yönettiği cadı avı ile ilgili olan Black Sabbath filmini izlerler. Eve dönüş yolunda grubun adının Black Sabbath olacağı konusunda hemfikirdirler.

 

 

 

 


 

6.DEEP PURPLE

 

 

Grubun kurucusu olan Ritchie Blackmore’un anneannesinin favori şarkısı When The Deep Purple Falls’dur. Ritchie Blackmore bir müzik grubu kurduğunu anneannesine söylediğinde yaşlı kadın uzun süre boyunca ısrarla bu şarkıyı Deep Purple‘ın ne zaman seslendireceğini sorup durur. Umarım çalmışlardır. Müziği merak edenler için alt kısma parçayı bıraktım.

 


 

 

7.THE DOORS

 

Jim Morrison günlerden bir gün okuduğu bir kitap aracılığı ile hayatı değişir. Söz konusu kitap uyuşturucu kullanımının insan zihninin gelişimindeki etkilerini dile getiren Aldous Huxley imzalı The Doors of Perception’dır.

Aldous Huxley – The Doors of Perception

 

 

Kitabın ana fikri beynimizin bir mahkum olduğu ve bazı maddeler sayesinde beynin gardiyanlarını aşıp sınırın ötesine geçebileceğimize inanmasıdır. Fakat bunun doğru olduğunu söylemek pek mümkün değil.

 

Şimdilik yazımızın sonuna geldik. Eğer beğendiyseniz ve bu yazının devamını görmek isterseniz bunu beğenerek bana bildirebilirsiniz. Başka bir efsane grubun doğuş hikayesinde görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın, sanatla kalın!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu