Söz Konusu Sanat Blog

Elektro Gitar Nasıl Seçilir?

Elektro gitarın bilinirliğinin artmasında ve günümüzde hem gitaristlerin hem de müzisyen adaylarının bu müzik aletini çalmak istemelerinde şüphesiz ki rock müziği ve bu müzik türünün temsilcileri öncü bir rol oynamış ve elektro gitar en çok çalınmak isteyen çalgılar arasında yerini almıştır.

elektro gitar nasıl seçilir
elektro gitar nasıl seçilir

İcra edilen müzik türünün çalan ve dinleyen kişiye lezzet verebilmesi için, ilk önce çalınan müzik aletinin nitelikli olması gerekmektedir. Bu yüzden elektro gitar satın almayı düşünenler, gitarını değiştirmek isteyenlere bu yazımız içeriğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu yazımızda değineceğimiz konu başlıkları ;

  • Elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler
  • Hangi elektro gitarı almalıyım 

Aşağıdaki başlıkları okuduktan sonra aklınızda en ufak bir soru kalmayacak. Aynı zamanda elektro gitar çeşitleri ve elektro gitar markaları konusunda da bilgiler aktarmaya çalışacağımız bu yazıda en uygun elektro gitarı kendin için rahatlıkla seçebileceksin.


Elektro Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Elektro gitar satın almadan mutlaka ilk iş bir detaylı bir piyasa araştırması içerisine girmeniz gerekmektedir. Böylelikle elinizde hem marka çeşitliliği hem de fiyat çeşitliliğiyle ilgili geniş bilgiler bulunmuş olacak ve daha mantıklı seçimler yapabileceksiniz.

Elektro gitar seçerken sap ayarı konusunda hassas olmalısınız aksi takdirde maliyetli bir durum olduğu için sizi üzebilir. Sap ayarı konusunda bilgi almak için ; sap ayarı nasıl yapılır yazısına bakabilirsiniz.

Ayrıca gitar alırken dikkat edilecek diğer noktalar nelerdir. Sap düzgünlüğü, eşik yüksekliği konusunda bilgi almak için ; gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler sayfasını okuyabilirsiniz.

Elektro gitar konusunda tereddütleriniz varsa  ; elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenlere de bakabilirsiniz.

elektro gitar alınırken dikkat edilmesi gerekenler
elektro gitar alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu tarz alışverişlerde güvendiğiniz bir gitaristin ya da müzisyenin tavsiyelerini dikkate alın, bu tip durumlar size ekstra olarak avantaj sağlar.

Elektro gitar çalma düşüncesi aklınızda yeni oluştuysa ve henüz ilk kez gitar çalmaya başlayacaksanız, düzgün fakat hesaplı bir gitarla müziğe adım atmanız daha doğru bir hareket olacaktır. Seviyenizi ileri taşıdığınızda ve hevesiniz devam ettiği takdirde model seçiminizi yükseltebilirsiniz.

Elektro gitarların kendi içlerinde farklılaşmış bir çok tarzda modeli bulunmaktadır. Bu yüzden ilk olarak temeli standart ve rahat çalım sağlayabileceğiniz bir gitarla atmak, işinizi kolaylaştıracaktır.


Elektro gitar klavyesi : Gül ağacı ve akçaağaç

Klavye ve telin aralığının normal sınırlar içerisinde olmasına dikkat edilmeli ve her perdenin basılışı rahatlıkla sağlanabilmelidir. En kalından, en ince sese kadar her notayı basılmalı ve bu notaların sesleri doğru ve net olarak çıkmalıdır.

Alacağınız gitarın bakımlarının düzenli olarak yapılmış olması şart. 2. el alım sırasında buna dikkat edin. Gitar bakımı hakkında bilgi için ;

gitar bakımı nasıl yapılır bağlantısına tıklayabilirsiniz.

elektro gitar klavyesi gül ağacı
elektro gitar klavyesi gül ağacı

Sap bölgesinde yamukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer ki sap bölgesinde bir bozukluk yoksa, sapın elimize olan uygunluğu test edilmelidir. Eğer ki kavrayışımızda da sıkıntı yaşamıyorsak, alacağımız gitarın sapı ile ilgili bir problem yok demektir.

Gitar tonunu etkileyen ağaç seçimi konusunda bilgi almak için ; gitar yapımında kullanılan ağaçlar yazısına göz atabilirsiniz.

Gitar seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de klavyede kullanılan ağaçlardır. Günümüz gitarlarında daha çok gül ağacı tercih edilmektedir ancak bunun yanı sıra mapple yani akçaağaç klavyelerde oldukça popülerdir.

Gitarın tonunu ciddi anlamda etkileyen bu klavye seçiminde sizlere tavsiyemiz iki gitar türünü de denemeniz olacaktır. Hangisinin tonu hoşunuza gidiyorsa onu tercih etmeniz gitar çalarken daha çok keyif almanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bu iki ağaç türünün de temizlenmesi farklı olarak gerçekleşmektedir.

Elektro gitar temizliği hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


2.El Elektro gitar seçimi

Eğer ki 2. el bir gitar satın almayı düşünüyorsanız; vurukların ve aşınmaların minimum seviyede olmasına, amfide çalınırken ses olarak bir sıkıntı yansıtmamasına ve sap ile gövde bölümlerinde kırık yahut göçük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

sıfır ve ikinci el gitar
sıfır ve ikinci el gitar

Hangi elektro gitarı almalıyım ? “Hakkında son ve en önemli maddemiz. İsteklerinize uygun renkte, görüntüde, seste ve desende bir gitar almaya özen gösterin. Bu sizin hevesinizi arttıracak ve motive olmanızı sağlayacaktır.

Elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri tek tek yazımızda sıraladık. Sizde elektro gitar alma konusunda kararsız kaldıysanız ve uygun fiyatlı bir şeyler arıyorsanız, ücretsiz olarak sanat merkezimizdeki gitar kursu İzmir eğitmenlerimizle görüşüp, ücretsiz danışma hizmeti alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bahsedeceğimiz şu elektro gitar markalarından birini kullanmanız durumunda müzik ile uğraşmaktan alacağınız keyif artacaktır.

Elektro gitar markalarında üst düzey profesyonel gitarlar için ; Gibson , Fender , Jackson , ESP , LTD tercih edebilirsiniz.

Biraz daha başlangıç seviyesi gitarlar bakıyorsanız ; Cort , Ibanez , LTD , Yamaha ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Elektro gitar nasıl seçilir 

Yazımızın bu kısmı tamamen elektro gitara yeni başlayan birinin gitar alırken dikkat etmesi gereken konuları içerecektir.

Elektro gitarlar sizlerinde bildiği gibi çeşit çeşittir. Saplarından gövdelerine, kullanılan ağaçlardan gövde üzerindeki aksamlara kadar farklılık göstermektedir.

gitar kasası ve gitar çeşitleri
gitar kasası ve gitar çeşitleri

Kimi gitarlarda manyetik olarak humbucker manyeik kullanılırken kimilerinde single manyetikler vardır. Bazı gitarlarda bu ikisi beraber olarak kullanılabilmektedir.

Örneğin caz kasa olarak tabir edilen gitarlarda genellikle çift humbucker kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Fender Squier gitarında 3 tane single manyetik bulunmaktadır. Tremolo barı ve köprüsüne sahiptir.

Yine 2 humbucker manyetikli ve floydrose mekanizmalı LTD gitar modelleri mevcuttur. Kasa tipine bakacak olursa standart kasaların yanı sıra aynı zamanda ” V ” kasa gitarlarda mevcuttur.

V kasa gitarlar oturma pozisyonunda çalışma açısından alışık olunmadığı takdirde ilk başta zorlayabilir. V’nin kesik kısmı iki bacak arasına oturtularak gitar klavyesi yukarı bakacak şekilde çalınır.

Genellikle gitara yeni başlayan kişilere gitar alırken tavsiye ettiklerimiz arasında ;

  • Gitarın ergonomik olması yani rahat bir kontrole sahip olması
  • Özel yapımdan ziyade fabrikasyon çıkışlı ortalama bir gitar
  • Başlangıç seviyesi gitarlar çok kuvvetli tonlar elde etmek oldukça zordur bu nedenle 3 single manyetikleri gitarları tercih edebilirsiniz.

Daha sonrasında ise seviyenize ve çalmak istediğiniz tarza göre gitar seçimi yapabilirsiniz.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları bize konuşma panelinden iletebileceğiniz gibi gitar kursu sayfasına gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca gitarınızın performansını arttıracak olan temizlik ve bakım tüyolarını içeren ” Gitarda Temizlik ve Bakım ” adlı içeriğimizi de incelemenizi öneriyoruz!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu