Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Elektro Gitar Temizliği

Gitar çalmayı seviyorsanız ve gitarından aldığınız tonun bozulmamasını istiyorsanız gitar bakımlarını düzenli bir şekilde yapmalısınız. Bu bakımların bazıları elektro gitar tel değişimi sırasında uygulanması gereken bakımlar iken bazıları da günlük ya da haftalık bakımlar olabilmektedir.

Gitardan maksimum performans almak için aşağıdaki adımları uygulamanız sonucunda gitarınız ilk günkü kalitesini koruyacaktır. Gitar bakımı yazımız içerisinde sizlere aynı zamanda hangi gitar seti almanız gerekli, gitar temizleme losyonu konusunda da yardımcı olacağız.

elektro gitar temizliği nasıl yapılır

elektro gitar temizliği nasıl yapılır

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce sizlerden sıkça gelen soruları yanıtlamak istiyoruz. Gönderdiğiniz maillerde genellikle gitar ıslak mendille silinir mi sorusu yer alıyor.

Gitarın klavye temizliği ve gövde temizliği sırasında nem oranını bozmayacak alkolsüz ürünler tercih etmekteyiz. Bu nedenle kesinlikle gitar temizlerken ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin.

Elektro gitarınızı temizlemeden önce, kondisyon ayarlarını kontrol edin. Eğer beklediğiniz sesleri vermiyor ise metal aksamlarda ya da sap ayarında sorun olabilir. Sap ayarı konusunda bilgi almak için ; sap ayarı nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.


Elektro Gitar Nasıl Temizlenir 

Tüm enstrümanlarda ve gitarlarda müzik aletinizin temiz ve bakımlı olması hem sizin hem gitarınız için oldukça önemlidir. Temiz ve bakımlı bir gitar, performansı açısında da size olumlu geri dönüşler sunacaktır. Gitar dersi öğretmenleri tarafından hazırlanmış bu yazımızda ;

  • Elektro Gitar Bakımı Nasıl Yapılır
  • Elektro Gitar Nasıl Temizlenir
  • Elektro Gitar Bakımı ve Temizliği gibi konular hakkında detaylı bilgilere verdik.

Gitarın ağır bakımları da en az temizliği kadar önemlidir. Gitar bakımı nasıl yapılır bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Gitar telleri nasıl temizlenir

Her çalışınız sonrasında gitar üzerinde ve tellerinde ter birikimleri oluşmaktadır. Bu ter birikimleri her çalıştan sonra silinmediği taktirde zamanla oksitlenme yapacak ve gitarınızın tonunu olumsuz yönde etkileyecektir.

gitar telleri nasıl temizlenir

gitar telleri nasıl temizlenir

Aynı şekilde tellerde de bu ter birimleri sonucunda oksitlenme olmaktadır ve bu oksitlenme tellerin çabuk yıpranıp kopmasına yol açacaktır. Bu yüzden bu bölgenin temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Gitar teli temizliği eğer düzgün bir şekilde yapılmazsa, gitar klavyesi ve perdeleri kenarında biriken kirden tam olarak kurtulmak mümkün olmayacaktır. Bu da gitar klavyesinin çizilmesine ve yeni takılacak tel takımının daha çabuk paslanıp özelliğini kaybetmesine neden olacaktır.


Gitar temizliği : Gitar bakımı nasıl yapılır

Bakımlar genellikle 3 evreden oluşmaktadır. Çalış sonrası günlük, aylık ve genel bakım olarak ele alınır. Çalış sonrası bakım sizin de yapabileceğiniz silme ve temizleme işlemidir.

gitar bakımı nasıl yapılır

gitar bakımı nasıl yapılır

Aylık bakım ise baştan aşağıya cilalanma ve genel ayarlarının kontrol edilmesinden oluşur. Yeterli bilgiye sahipseniz bunu da siz yapabilirsiniz ancak bilmiyorsanız kesinlikle bir bilene yaptırın. Genel bakım profesyonel ellerle yapılması ve A’dan Z’ye tam teşekküllü bir bakımı kapsamaktadır.

Gitar temizleme seti olarak Dunlop ya da Earnie Ball ürünlerini tercih edebilirsiniz. Gitar temizleme losyonu için gül ağacı klavyeye sahip gitarlarda limon yağı, akçaağaç klavyeye sahip gitarlarda ise kuru bez temizliği ya da zippo benzini ile temizliği yapmalısınız.


Gitar bakımı : Elektro ve akustik gitar bakımı

Elektro gitar, akustik gitar kadar bakıma ihtiyaç duymaz. Fakat gitarı daha rahat çalabilmek ve daha güzel ses almak için bakımı aksatılmamalıdır. Gitar çalarken zamanla elleriniz terleyecek ve gitarın tellerine bir süre sonra hasar vermeye başlayacaktır. Eğer gitarınızın bakımını düzenli olarak yerine getirirseniz böyle bir sorun yaşamanız olanaksızdır.

akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklar

akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklar

Eğer oldukça titiz biriyseniz yapabileceğiniz ilk şey bir gitar temizleme seti almaktır. Sprey, limon yağı gibi malzemeler içerir. Biraz ücretli olabilir ama size gitar temizlemek için ihtiyacınız olan bütün malzemeleri sunacaktır. Bezinizin gitara asla zarar vermeyecek mikro fiber bezi gibi olmasına oldukça dikkat etmelisiniz.

Spreyi gitarın gövdesine sıkın. Gitarınız ilk günkü gibi parlayacaktır. Hem de cilasını almış olacaksınız. Sonra bezle gözdeye nazikçe temizleyin. Bezin kuru kısmıyla parlatın.

Telleri çıkartın, klavyeye limon yağını sürün, sonra da pamukla klavyeye iyice gezdirin. 10 dakika bekledikten sonra yine pamukla silin. Biraz daha bekledikten sonra eski telleri takın veya yeni teller takın çünkü gitarınızın tellerini değiştirmek için de güzel bir zaman olabilir.

Bir diğer yazımız olan ” Gitar Nasıl Akort Edilir? ” adlı faydalı yazımızı da mutlaka okumalısınız. Aynı zamanda İzmir’de gitar dersi, toplu gitar kursu, gitar kursu izmir hatay, izmir gitar kursu hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gitar dersi sayfasına ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra aklınıza takılanlar için konuşma panelinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89