Söz Konusu Sanat Blog

Elektro Gitar Temizliği – 5 Adımda Öğren

Gitar çalmaktan oldukça keyif alıyorsunuz değil mi ? Zamana bağlı olarak gitarımızın performansında düşüşler meydana gelecektir. Bundan kurtulmanın tek yolu ise elektro gitar temizliği ve bakımını düzenli gerçekleştirmektir.

Elektro gitar temizliği ve bakımının bir kısmı tel değişimi sırasında yapılması gerekenler olurken bir kısmı da günlük olarak uygulanmalıdır.

Gitardan maksimum performans almak için aşağıdaki adımları uygulamanız sonucunda gitarınız ilk günkü kalitesini koruyacaktır.

Elektro gitar bakımı sırasında kullanmanız gereken elektro gitar temizlik seti hakkında işinize yarayacak marka önerilerinde bulunacağız.

Elektro Gitar Temizliği – Püf Noktalar İçerir

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi gitarın da bazı dönemlerde temizlik ve bakım işlemleri gelmektedir. Bunlar kullanım sıklığına ve mevsim değişikliğine uygulanmalıdır.

Elektro gitar temizliğini ve bakımlarını düzenli gerçekleştirmemeniz durumunda gitar fretleriniz çizilebilir.

Bu da hem yeni taktığınız tel takımının kısa sürede çöp olmasını sağlar hem de klavye tesviyesi yaptırmanız gerektiği için yüksek ücretlerle karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Elektro Gitar Klavye ve Tel Temizliği Nasıl Yapılır ?

Gitar üzerinde kullandığımız teller bildiğiniz üzere çelikten yapılıyor. Teli ister kullanın isterseniz kullanmayın hava ile temas edeceğinden zamana bağlı paslanacaktır.

Hatta gitar çalarken parmağınızda kahverengi iz kalmasının nedeni tellerin oksitlenmesidir. Tabi ki gitarı aktif olarak kullanıyorsanız elimizdeki terler bu telle temas edeceğinden paslanma süresi daha da kısalacaktır.

Elektro gitar tel temizliği nasıl yapılır ?

Döviz kurunun artması ile beraber tel fiyatları da ciddi şekilde arttı. Bu nedenle tellerin düzenli temizliğini yapmak bizi ek para harcamaktan kurtaracaktır.

  • Tel temizliği yapmak için gitarı kullandığınız günlerde çalışma sonrasında fiber bezle silmeniz yeterli. Pamukçuk bırakmayan yapıda olan bu fiber bez tel üzerindeki nemi alacaktır.
  • Herhangi bir sıvı sürmenize gerek yok. Sırf bu basit adımı uygulayarak bile tel ömrünü %50 arttırabilirsiniz.
Kararan tellerinizi 1 defaya mahsus ilk günkü haline getirebilirsiniz. Kaynayan suyun içiresine çamaşır deterjanı döktükten sonra 10 dakika içinde bekletin.

Elektro gitar klavye temizliği nasıl yapılır ?

Buna klavye temizliği yerine bakımı da denilebilir. Gitar klavyesi yağ, kir ve oksitlenme sonucu en çok hasara uğrayan kısımdır. O nedenle klavye temizliği gitar temizliği açısından oldukça önemlidir.

Tellerdeki oksitlenmeler zaman içerisinde kullanım ile birlikte, gitar klavyesine nüfuz eder ve eğer zamanında temizlenmezse gitar klavyesini çizme tehlikesi ortaya çıkar.

Elektro gitar temizliğinde gitar klavyesinin iyi bir şekilde temizlenmesi aynı zamanda daha sonrasında da takılacak yeni tel takımının ömrünü uzatmaktadır. Perde kenarlarında biriken kirlerden kurtulmak bu temizliğin en dikkat edilecek kısımlarından biridir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi gitar klavyesinde genellikle iki tip temizlik çeşidi vardır. Gül ağacı gitar klavyesine sahip gitarlarda limon yağı kullanılırken akçaağaç klavyeli gitarlarda benzin kullanılmaktadır.

Elektro gitar klavye bakımını düzenli olarak her tel değişimi sırasında yapmalısınız. Ortalama olarak üç ayda bir gitar klavye tipine göre bu bakım işlemlerini uygulamalısınız.

Elektro Gitar Gövde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Gitarın neresini temizliyor olursanız olun kesinlikle kullanacağız bez mikrofiber özellikte olmalıdır ve gitar üzerinde kesinlikle pamukçuk bırakmamalıdır.

Tellerin çıkarılma işleminden sonra gitar klavyesi hariç gitarın genel toz temizliğini yapabilirsiniz. Gitar klavye bakımı sırasında çeşitli yağlar kullanacağımız için gitar klavyesine dokunmamanız gerekmektedir.

Gitarın üzerindeki parmak izlerini silmek için gitar cilası ya da polisher kullanabilirsiniz. Bu işlemi gitar tellerini taktıktan sonra ikinci kez uygulayabilirsiniz.

Bu işlem sırasında aynı zamanda gitara parlaklık kazandırıldığı için genel bakım zamanları dışında da haftada bir uygulayabilirsiniz.

Elektro Gitar Temizliği – Telleri Temizlemezsek Ne Olur ?

Her çalışınız sonrasında gitar üzerinde ve tellerinde ter birikimleri oluşmaktadır. Bu ter birikimleri her çalıştan sonra silinmediği taktirde zamanla oksitlenme yapacak ve gitarınızın tonunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Aynı şekilde tellerde de bu ter birikimleri sonucunda oksitlenme olmaktadır ve bu oksitlenme tellerin çabuk yıpranıp kopmasına yol açacaktır. Bu yüzden bu bölgenin temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Gitar teli temizliği eğer düzgün bir şekilde yapılmazsa, gitar klavyesi ve perdeleri kenarında biriken kirden tam olarak kurtulmak mümkün olmayacaktır. Bu da gitar klavyesinin çizilmesine ve yeni takılacak tel takımının daha çabuk paslanıp özelliğini kaybetmesine neden olacaktır.

Elektro gitar nasıl temizlenir artık biliyorsunuz. Aşağıda yer alan ilgili sorulara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca elektro gitar temizliği ve bakımı hakkında verilen bilgilerin aynılarını klasik, akustik ve bas gitar içinde uygulayabilirsiniz.

Elektro gitar bakımı yapan kişinin birçok gitar türü hakkında bilgisi olması gerekli. Ağaçlar hakkında bilgisi olmalı, floydrose ya da sabit köprüleri yakından tanımalıdır.

Youtube sayfamıza hemen abone olun ücretsiz paylaşılan egzersizleri, enstrümanlar hakkında bilgileri ilk siz öğrenin.

Elektro Gitar Temizliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Klasik, akustik, bas ve elektro gitar bakım ve temizliğine dair diğer sorularınızın cevaplarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Elektro gitar manyetik temizliği nasıl yapılır ?

Elektro gitarlarda açık ve kapalı manyetikler bulunur. Açık manyetikler toz tutarken kapalı manyetikler tutmaz.

Toz temizliği için çok hafif bir nemli bez ile gitarınız amfiye bağlı değilken silebilirsiniz. Elektronik aksamdaki sorunlar için ön vidaları sökün, arka kapağı çıkartın ve bağlantılarını kontrol edin.

Temassızlık sorunu nedeni ile seslerde kesiklik olabilir. Kablo aşınmış ya da lehimler dökülmüşse gerekli işlemler yapılır.

Elektro gitar klavye temizliğinde ne kullanılır ?

Elektro gitar klavye temizliğinde gül ağacı klavyeler için limon yağı kullanımı tercih edilir.

Mapple klavye tiplerindeyse klavye eğer cilalı ise zippo benzini kullanılır değilse limon yağı kullanılır.

Elektro gitar temizlik seti olarak ne kullanmalı ?

Biz elektro gitar tel bakım ürünleri ve genel klavye bakımı için Ernie Ball ürünlerini tercih ediyoruz. Limon yağı, polisher, fret temizleyicisi gerçekten iyi iş çıkarıyor.

Bunun dışında Dunlop ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Elektro gitar temizliği telecaster için nasıl yapılır ?

Genel temizlik işlemleri aynen yapılır ancak klavye bakımında klavye ağacı önemlidir.

Akçaağaç ya da gül ağacı kullanımına göre ürünler uygulanır.

Gitar ıslak mendille temizlenir mi ?

Gitarın klavye temizliği ve gövde temizliği sırasında nem oranını bozmayacak alkolsüz ürünler tercih etmekteyiz. Bu nedenle kesinlikle gitar temizlerken ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu