Söz Konusu Sanat Blog

Elektro Gitarda Sap Ayarı Nasıl Yapılır?

Elektro gitar sap ayarı nasıl yapılır ya da klasik gitar sap ayarı nasıl yapılır gibi onlarca sorunun cevabını bulacağın bu yazı sonucunda sap ayarı konusuna daha detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

sap ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır
sap ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır

Sap ayarı neden yapılır

Sap ayar yapılmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden biri tellerin gereğinden fazla yüksek veya alçak olması olabilir. Tabi ki böyle bir durumda çözüm sadece sap ayarı da olmamaktadır.

Sap ayarı konusunda profesyonel destek almak için ; gitar bakımı İzmir bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

sap ayarı neden yapılır
sap ayarı neden yapılır

Tel yüksekliği sap ayarı ile yapılabileceği gibi eşik yükseklikleri ayarlanarak da çözülebilen bir konudur. Sap ayarı konusunda bir bilene danışmakta bu yüzden fayda bulunmaktadır. Eğer tel yüksekliğini ayarlamak için eşik değiştirmek bir çözümse bu yöntemin kullanılması hem daha ekonomik hem de gitarın sapında meydana gelecek sorunlardan kaçınmanız için bir fırsattır.

Aklınızda bulunması gereken ilk konu her zaman bu olmalıdır. Sap ayarı yapılmadan bir çözüm mevcutsa onu değerlendirmeli ve yaptırmalısınız.


Klasik gitar sap ayarı nasıl yapılır

Klasik gitar tel yüksekliği ayarlama ya da akustik gitar tel yüksekliği konusuna gelince ise, çoğu klasik gitarın klavyesi içerisinde sap ayarını yapabileceğiniz bir metal çubuk bulunmaz. Bu nedenle klasik gitar tel yükseliği için genellikle eşik değişimi tavsiye edilir.

Eğer ki sap ayarı konusunda titizseniz gitarın düzenli bakımlarını da yapıyorsunuzdur. Bu konuda bilginiz yok mu ?

Gitar bakımı ile ilgili ; gitar bakımı nasıl yapılır 

Gitar temizliği ile ilgili ; gitar temizliği nasıl yapılır 

klasik gitar sap ayarı nasıl yapılır
klasik gitar sap ayarı nasıl yapılır

Diyelim ki sizin klasik gitarınızın klavyesi içinde sap ayarı yapmanıza olanak sağlayacak bu metal çubuk var, az öncede dediğimiz gibi önceliğiniz gitar sap ayarında alyan kullanarak bunu çözmek değil eşik değiştirmek olmalıdır.

Eğer ki gitar klavyesinde sap ayarı için bir metal çubuk yok, eşik değiştirmek de bir fark yaratmadıysa gitarı düzeltmek bir hayli masraflı olacaktır. Eğer ucuz bir gitar kullanıyorsanız kesinlikle yeni bir tanesine geçmenizde fayda var ancak kaliteli bir gitarınız varsa o zaman bir luthierden destek almanız gerekmektedir.

Gitar sap ayarının kendi kendine kaçması durumu gitarda kullanılan ağaç ile ilgilidir. Kimi ağacın nem çekme potansiyeli yüksekken kimisi çabuk kurur. Bu konu ile ilgili bilgi almak için ; gitar yapımında kullanılan ağaçlar yazımızı okuyabilirsiniz.


Sap ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır

Az önce bahsettiğimiz konu tel yüksekliği ile ilgili bir durumdu. Aynı zamanda sap ayarının bozulduğu durumlarda olmaktadır. Buna neden olarak ;

  • Gitarı hep aynı sıcaklıktaki ortamda çalmamak
  • Gitarı yere düşürmek
  • Gitarın bakımlarını düzenli olarak yapmamak
  • Gitarın sap ayarı yapılan kısmını bilinçsiz kurcalamak sayılabilir.

Bir gitarın sap ayarının kaçtığını anlamanın en bariz yolu bastığınızda gitardan çıkan sesin metalik olmasıdır. Bunu bir tuner yardımı ile de kontrol edebilirsiniz. Gitarın akordunu yaptığınız halde çıkması gereken nota değilde başka nota çıkıyorsa, özellikle de perdelere bastığınızda gitarı sap ayarı bozulmuştur.

Sap ayarı konusunda detaylı bilgi sahibi olduğunuza göre elektro gitar seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birini öğrendiniz demektir. Dilerseniz ; elektro gitar nasıl seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.


Gitar sap ayarı yaptırmak

sap ayarı atması tamiri nasıl yapılır
sap ayarı atması tamiri nasıl yapılır

Gitar sap ayarını yapmak için kesinlikle bir luthiere danışmalısınız. Sap ayarı ciddi bir işlem olmakla beraber yanlış yapılan en ufak bir hamle de gitarın sapı çatlayabilmektedir.

Gitar sap atması tamiri için internetten araştırma yapmalı ya da müzik ile iç içe olan bir arkadaşınıza bu konuda danışmalısınız.

Gitar sap ayarı kaç para ya da elektro gitar sap ayarı fiyatını merak ediyorsanız, bunun belirli bir cevabı bulunmamaktadır. Gitarınıza harcanması gereken zaman ve işlem bu fiyatı belirleyen etkendir. Ortalama olarak günümüzde sap ayarı fiyat en az 80 TL olmaktadır.

Bu konu hakkında aklınıza takılan ve sormak istediğiniz konuları bizlere iletmeyi unutmayın. Gitar kursu bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu