Söz Konusu Sanat Blog

Elektro Piyano Hakkında Bilgi : En Kapsamlı Elektronik Piyano Yazısı

Piyano çalmak istiyor ancak dijital, org ya da akustik piyanolar hakkında yeterli bilginiz yok mu ? Sizlere vereceğimiz elektro piyano hakkında bilgiler ile bu seçiminizi artık çok rahat yapabileceksiniz.

Elektro piyano ya da diğer adı ile elektronik piyanolara aynı zamanda dijital, konsol piyanolar da denilmektedir. Birçok türü olan konsol piyanolar oldukça kullanışlı ve çaldığımız zaman bize yeterli keyfi vermektedir.

Bu yazı içerisinde sizlere elektro piyano hakkında bilgiler aktaracağız. Bunun için öncelikle dijital piyano nedir konusunu sizlere açıklayalım.

Elektro Piyano Hakkında Bilgiler – Dijital Piyano Nedir

Tarih boyunca çoğu enstrümanda yapılmış ve yapılmakta olan elektronik geliştirmeler piyanoya da uyarlanmıştır.

Piyano 17. Yüzyılda ortaya çıkmasından sonra özellikle teknolojinin de gelişmesiyle çeşitlenmiş ve farklı tınılara sahip piyano türleri ortaya çıkmıştır. Bu türler arasında elektronik piyano öne çıkmıştır.

Elektronik piyano az öncede sizlere bahsettiğimiz farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlar arasında dijital piyano, konsol piyano isimleri elektronik piyano ismine göre daha popülerdir.

Birçok markanın onlarca farklı model ürettiği elektro piyanolar oldukça tercih edilen ürünlerdir. Bunların bazı nedenleri ;

 • Kurulumunun basit olması
 • Akort sıkıntısı çıkarmaması ve rahat kullanım
 • Akustik piyanoya benzeyen tuş hassasiyeti
 • Üzerinde bulununan onlarca mod ile farklı tonları elde edebilme imkanı
 • Dijital ve taşınabilir olması
Elektro piyano hakkında kısa bir bilgi. Çok geniş fiyat aralıklarında üretilen dijital piyanoların fiyatını belirleyen etkenler ; Malzeme kalitesi, işçilik ve markanın adı.

Hemen hemen her bütçeye göre dijital piyano bulmak mümkün ancak tabi ki de bu kadar geniş fiyat aralıklarında sunulmasının temel nedeni üst seviyelere çıkıldığında kalitenin de artması.

Bu noktada eğer piyano kursuna yeni başladıysanız iki seçenek sizi bekliyor.

 • Ya ekonomik bir ürün tercih edip uzun yıllar kullanıp daha üst modele geçmek için bir ürün almalısınız.
 • Ya da uzun vadede piyano değiştirmek istemiyorum diyerek başlangıç için orta ve üst segment dijital piyanolardan birini almalısınız.

Elektro piyano hakkında bilgilerden işinize en yarayacak olanlar bunlar. Şimdi gelelim org ile dijital piyano arasındaki farklara.

Org İle Piyano Arasındaki Farklar

Org ile dijital piyano arasındaki farklar özellikle çok fazla bütçe ayırmadan bu işi çözmek isteyen kişilerin aklını kurcalamaktadır.

Piyano ile org arasındaki temel farklar ;

 • Piyanoda bulunan tuş sayısı ile orgda bulunan arasında fark olabilir. Bu genellikle küçük oktavlı orglarda olmaktadır. Çoğunlukla 88 tuşlu orglar tercih etmelisiniz.
 • Tuş hassasiyeti denilen bir farklılık vardır. Piyanolarda tuşlar daha ağır ve akustik piyanoya yakındır. Ayrıca tuşların yapıldığı malzemeler dokunduğunuz zaman kaliteli bir his uyandırır.
 • Orgların tuşları genelde plastikten yapılır ve hissiyat çok sınırlıdır. Tabi ki kaliteli ve pahalı orglarda bu durum söz konusu değildir. Ancak yine de kaliteli org almaktansa aynı paraya sahip dijital piyano tercih etmek daha mantıklı.
 • Piyanoda 3 pedal vardır. Orgalarda genelde pedal yoktur ya da sesi uzatmak için harici sustain pedalı kullanılır. Ancak bu pedal da her org modelinde bulunmaz.
Tuş hassasiyeti nedir ?

Tuş hassasiyeti, tuşlara vurulduğu zaman kendini belli eder. Siz yumuşak yani piano bir basış yaparsanız yumuşak bir tını alırsınız. Aynı şekilde sert yani forte basarsanız da ses vuruş kuvvetinize göre daha güçlü çıkar.

Bu genelde dijital piyanoların hepsinde varken orglarda sadece üst modellerde olan bir şeydir.

Elektro piyano hakkında bilgiler ile orgu kıyaslayabilirsiniz. Başlangıç aşamasında ikisi de işinizi görecektir. Ancak daha kaliteli bir çalım zevki arıyorsanız mutlaka dijital piyano almalısınız.

Dijital Piyano ve Akustik Piyano Arasındaki Farklar

Kullanım açısından çok daha rahat ve fonksiyonu fazla bir piyano ortaya çıkmıştır. Akustik piyanolar, duvar tipi ve kuyruklu olmak üzere ikiye ayrılır.

Kuyruklu piyanoların ses gücü çok fazla olduğu için konserlerde ve geniş alanlarda kullanılırlar.

Duvar tipi piyanolar ise daha küçük boyutlarda oldukları için ev ortamı gibi yerlerde kullanılırlar. Bu iki piyano türünde de taşınma sorunlarına ve akortlarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Akustik piyanolar ile elektronik piyanoların konseptleri birbirleri ile aynıdır. Akustik piyanoların aksine dijital ses kayıtları da bulunur. Tuşların altında duyarlı malzemeler vardır.

Bu tür piyanolar tuş hassasiyetlerine göre ikiye ayrılır. Eğer bir piyanoda tuş hassasiyeti yoksa çıkan sesler basma inceliğine göre değişiklik göstermeyecektir.

Akustik piyanonun fiyatı ve bakım masrafları düşünülünce piyano konusunda kendini geliştirmek isteyenlerin elde edebileceği ve fazlası ile yeterli bir piyano çeşididir.

Günümüzde akustik piyanonun da elektronik piyanonun da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Akustik piyanoların maliyeti oldukça yüksek ve taşınabilmesi oldukça zordur. Genellikle büyük konser alanlarında kullanılmaktadır.

Elektronik piyanoların ise her ne kadar tuşesi akustiğe yakın olsa da tuşenin ve sesin orijinal hali açısından akustik piyano, dijital piyanoya göre daha öndedir

Bütün bunların dışında elektronik piyanolarda bir çeşit mikser bulunabilir. Çıkacak sesin yüksekliği bu mikserler ile ayarlanabilir. Bunlara göre piyanoların boyutları da değişkenlik gösterir ve taşınmaları kolaydır.

Elektronik piyanodan çıkan sesler son derece farklılık gösterebilir. Koro sesleri ve hatta perküsyon altyapısı eklenebilir. Arka planında farklı enstrümanlar ile çalınabilir.

Fakat akustik piyanonun kalitesini hiçbir dijital ses vermeyecektir. Bu yüzden konserlerde büyük oranda akustik piyanolar kullanılır. Bu seçim yine de kullanım alanına bağlıdır. Elektronik piyanolar çok çeşitli oldukları için güzel bir tercih olabilir.

Piyano çalmanın, müzik ile uğraşmanın bir aşk olduğunun farkındayız ve bu nedenle sizler için en sağlıklı bilgileri bulmaya, onları sizlere sunmaya çalışıyoruz.

Eğer piyano çalmak istiyorsanız ve bütçen dahilinde en güzel piyanoyu almak istiyorsan bu yazımızı okuduktan sonra dijital piyano konusunda aklında hiçbir soru kalmayacak.

Elektro piyano hakkında bilgilerimiz bu kadar. Merak ettiğiniz konuları yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone olun, son eklenen içeriklere ilk siz ulaşın. Ücretsiz etütler, enstrümanlar hakkında bilgiler gibi birçok konu sizi bekliyor.

Elektro Piyano Hakkında Bilgiler – Dijital Piyano Tavsiyesi

Dijital piyanolar birçok marka ve modelde karşımıza çıkmaktadır. Müzik kültürünün ülkelerde gelişmesi ve piyanonun sıklıkla kullanılması, binlerce bestecinin yetişmesine olanak vermiştir.

Sadece beste yapımı açısından değil aynı zamanda müziğin de en temel enstrümanı olarak gösterilmektedir. Hem ritm hem de melodinin birlikte eşlik edebildiği piyano, müzik ile uğraşmak isteyen kişilere tavsiye edilen en önemli çalgılardan biridir.

Kullanım amacına göre birçok piyano çeşidi bulunmaktadır ancak son dönemlerde piyanoda aranan özellikler ses kalitesinin yanında kolay taşınabilir de olmasıdır.

Kullanımı en yaygın piyano çeşitleri ; pnömatik piyano, elektronik piyano, mekanik piyano  ve kuyruklu piyanodur.

Elektro piyano hakkında bilgiler doğrultusunda en iyi dijital piyano markaları ve alınması gereken piyanolar ;

 • Korg ph80 , Kawai, Yamaha , Casio , Roland
İzmir’in en iyi piyano kursundan piyano dersi almak için hemen sayfamızı ziyaret edin ; https://sozkonususanat.com/piyano-kursu/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu