Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Elektro Piyano Hakkında Bilgi : En Kapsamlı Elektronik Piyano Yazısı

Elektronik piyano diğer adı ile dijital piyano ya da konsol piyano, piyano çalmak isteyenlerin rahatlıkla alabileceği bir enstrümandır. Akustik piyanonun fiyatı ve bakım masrafları düşünülünce piyano konusunda kendini geliştirmek isteyenlerin elde edebileceği ve fazlası ile yeterli bir piyano çeşididir.

dijital piyano nedir

dijital piyano nedir

Piyano çalmanın, müzik ile uğraşmanın bir aşk olduğunun farkındayız ve bu nedenle sizler için en sağlıklı bilgileri bulmaya, onları sizlere sunmaya çalışıyoruz. Eğer piyano çalmak istiyorsan ve bütçen dahilinde en güzel piyanoyu almak istiyorsan bu yazımızı okuduktan sonra dijital piyano konusunda aklında hiçbir soru kalmayacak.

Bu yazımızın içeriği boyunca sizlere  dijital piyano hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgiler arasında ;

  • Dijital piyano nedir
  • En iyi dijital piyano markaları nelerdir
  • Hangi dijital piyano alınmalı konularına değineceğiz.

Dijital piyano nedir | Neden dijital piyano almalı

Tarih boyunca çoğu enstrümanda yapılmış ve yapılmakta olan elektronik geliştirmeler piyanoya da uyarlanmıştır. Piyano 17. Yüzyılda ortaya çıkmasından sonra özellikle teknolojinin de gelişmesiyle çeşitlenmiş ve farklı tınılara sahip piyano türleri ortaya çıkmıştır. Bu türler arasında elektronik piyano öne çıkmıştır.

en iyi dijital piyano

en iyi dijital piyano

Elektronik piyano az öncede sizlere bahsettiğimiz farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlar arasında dijital piyano, konsol piyano isimleri elektronik piyano ismine göre daha popülerdir.


Akustik piyano mu almalı yoksa dijital piyano mu

Kullanım açısından çok daha rahat ve fonksiyonu fazla bir piyano ortaya çıkmıştır. Akustik piyanolar, duvar tipi ve kuyruklu olmak üzere ikiye ayrılır. Kuyruklu piyanoların ses gücü çok fazla olduğu için konserlerde ve geniş alanlarda kullanılırlar.

akustik piyano mu almalı yoksa dijital piyano mu

akustik piyano mu almalı yoksa dijital piyano mu

Duvar tipi piyanolar ise daha küçük boyutlarda oldukları için ev ortamı gibi yerlerde kullanılırlar. Bu iki piyano türünde de taşınma sorunlarına ve akortlarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Akustik piyanolar ile elektronik piyanoların konseptleri birbirleri ile aynıdır. Akustik piyanoların aksine dijital ses kayıtları da bulunur. Tuşların altında duyarlı malzemeler vardır.

Bu tür piyanolar tuş hassasiyetlerine göre ikiye ayrılır. Eğer bir piyanoda tuş hassasiyeti yoksa çıkan sesler basma inceliğine göre değişiklik göstermeyecektir.


Akustik ve dijital piyano seçiminde bilinmesi gerekenler

Günümüzde akustik piyanonun da elektronik piyanonun da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Akustik piyanoların maliyeti oldukça yüksek ve taşınabilmesi oldukça zordur. Genellikle büyük konser alanlarında kullanılmaktadır.

dijital piyano alırken dikkat edilmesi gerekenler

dijital piyano alırken dikkat edilmesi gerekenler

Elektronik piyanoların ise her ne kadar tuşesi akustiğe yakın olsa da tuşenin ve sesin orijinal hali açısından akustik piyano, dijital piyanoya göre daha öndedir

Bütün bunların dışında elektronik piyanolarda bir çeşit mikser bulunabilir. Çıkacak sesin yüksekliği bu mikserler ile ayarlanabilir. Bunlara göre piyanoların boyutları da değişkenlik gösterir ve taşınmaları kolaydır.

Elektronik piyanodan çıkan sesler son derece farklılık gösterebilir. Koro sesleri ve hatta perküsyon altyapısı eklenebilir. Arka planında farklı enstrümanlar ile çalınabilir.

Fakat akustik piyanonun kalitesini hiçbir dijital ses vermeyecektir. Bu yüzden konserlerde büyük oranda akustik piyanolar kullanılır. Bu seçim yine de kullanım alanına bağlıdır. Elektronik piyanolar çok çeşitli oldukları için güzel bir tercih olabilir.


En iyi dijital piyano markaları

Dijital piyanolar birçok marka ve modelde karşımıza çıkmaktadır. Müzik kültürünün ülkelerde gelişmesi ve piyanonun sıklıkla kullanılması, binlerce bestecinin yetişmesine olanak vermiştir.

hangi dijital piyanoyu almalı

hangi dijital piyanoyu almalı

Sadece beste yapımı açısından değil aynı zamanda müziğin de en temel enstrümanı olarak gösterilmektedir. Hem ritm hem de melodinin birlikte eşlik edebildiği piyano, müzik ile uğraşmak isteyen kişilere tavsiye edilen en önemli çalgılardan biridir.

Kullanım amacına göre birçok piyano çeşidi bulunmaktadır ancak son dönemlerde piyanoda aranan özellikler ses kalitesinin yanında kolay taşınabilir de olmasıdır.

Kullanımı en yaygın piyano çeşitleri ; pnömatik piyano, elektronik piyano, mekanik piyano  ve kuyruklu piyanodur.

En iyi dijital piyano markaları ve alınması gereken piyanolar ;

  • Korg ph80 , Kawai, Yamaha , Casio , Roland

Markalarının çeşitli modellerini deneyerek en sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz sorular için konuşma panelinden bizlere yazabilir ya da piyano dersi İzmir bağlantısına tıklayarak piyano ve ders içeriklerini paylaştığımız sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89