Söz Konusu Sanat Blog

Elektronik Davul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik davullar özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte enstrüman pazarında söz sahibi oldular. Ancak her enstrümanda olduğu gibi dikkat etmemiz gereken konular var.

Peki elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Ne gibi durumlarda elektronik davul almayı tercih etmeliyiz ?

Dijital (elektronik) davul seçerken dikkat edilmesi gerekenleri aslında iyice anlayabilmek için akustik davuldan da sizlere bahsetmemiz gerekecek. Aslında her iki davul çeşidini de kıyaslayarak en sağlıklı kararı vermenize yardımcı olacağız.

Elektronik Davul Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bildiğiniz üzere elektronik yani dijital davullar akustik davulların devamı niteliğindedir. Akustik davula göre en önemli avantajı ses olan elektronik davullarda ses elde etmeniz için iki seçeneğiniz bulunuyor.

  • Öncelikle dijital davulu kurduktan sonra kulaklık çıkışını kullanarak yeterli bir ses alabilirsiniz. Ancak bu pek fazla tatmin etmeyebili.
  • İkinci seçenek ise bir davul amfisine bağlamak. Özellikle kick bass yapıdaki amfileri kullanarak tatmin edici, konser havasını yaşatan tonları elde edebilirsiniz.

Elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada ses yer almaktadır. Bildiğiniz üzere akustik bateri, eğer odaya yalıtım yapma gibi bir şansınız yoksa evde çalınması sıkıntı çıkaracaktır.

Ancak dijital davullarda sesi direkt olarak kulaklık üzerinden alsanız bile ortaya çıkacak ses en fazla baget ile dizinize vurduğunuzda çıkacak ses kadardır.

Bundan 10 sene önce bu kadar çok ilgi görmeyen elektronik davullar teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi ile birlikte kendilerini yenilediler.

Gelişen bu teknoloji aynı zamanda ses modülasyonları da beraberinde getirdi.

Yani normalde akustik bateriden elde edebileceğiniz ton bateriyi akortlama şeklinize ve zillere bağlıdır. Eğer caz çalmak istiyorsanız daha farklı ekipmanları seçmelisiniz.

Ancak dijital bateri, kendi içerisinde birçok ses bankası ile gelmektedir. Yani rock, metal, caz, pop ve zil seslerini özel olarak atama için sadece düğmelerine basmanız yeterli.

Elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gereken gözden kaçırılmaması gereken ikinci konu da budur. Olabildiğince ses bankasında fazla modül bulunduran dijital davulları tercih etmeye çalışın.

MIDI Bağlantısı İle Farkınızı Ortaya Koyun

Elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de midi bağlantısı olup olmadığıdır. Akustik baterilerde böyle bir imkan yok ancak bazı elektronik davullarda midi bağlantısı var.

Peki midi bağlantısı elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gereken konular arasında neden yer alıyor ?

Öncelikle midi bağlantısından bilgisayara çıkış yapmanız ve çeşitli davul arayüz programları ile yaptığınız çalışmaları direkt olarak kayıt almanıza yardımcı oluyor.

Kayıt almayı seviyor olabilirsiniz ancak bu programlar içerisindeki stok alt yapılar hoşunuza gitmiyor olabilir. İşte bu durumda midi bağlantısına sahip dijital davullar işinizi inanılmaz kolaylaştırıyor.

Evet dijital bir dünyada yaşıyoruz ancak her şeyi de stok alt yapılar ile oluşturmamıza gerek yok. MIDI bağlantısı ile sizleri daha çok tatmin edecek çalışmalara kendiniz imza atabilirsiniz.

Ancak akustik baterileride kayıt alma işlemi hem oldukça zahmetli hem de pahalıdır!

Öncelikle birden fazla mikrofon almalı, bir mikser edinmelisiniz. Bu mikrofonları tonlamalı ve mikser üzerinden son ayalarını yaparak bilgisayarınıza tanıtmalısınız. Kısacası hem teknik konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekli hem de bu iş için ciddi bütçe ayırmanız gerekli.

Elektronik Davulun Hassasiyeti Ne Kadar ?

Elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de hassasiyet konusudur. Sürekli teknolojiden bahsediyoruz ancak son dönemde çıkan elektronik davullarda aynı akustik sistemler mevcut.

Normalde dijital davulların vurulan kısımları peddendir. Ancak biraz daha fazla ödeyerek mesh deri tipli olanları alabilirsiniz.

Bir baterist için önemli olan konulardan biriside bagetin zıplamasıdır. Vurduğu yüzeyin verdiği tepkidir. İşte mesh tipli dijital davullar sizlere aynı akustik hissiyatını yaşatmaktadır.

Elektronik Davul Markaları ve Modelleri

Aşağıda aldığınız zaman akustik bateri tadını yakalayabileceğiniz dijital davul markaları listelenmiştir. Tabi ki de bu markaların onlarca farklı ürünleri var. Bunları araştırıp mümkünse müzik marketlerde giderek denemelisiniz.

Elektronik davul seçerken dikkat edilmesi gerekenler bu kadar. Şimdi aşağıdaki dijital bateri önerilerimize göz atalım.

Elektronik Davul / YAMAHA

Yamaha diğer enstrumanlarda da bilindiği üzere en çok tercih edilen ve en sağlıklı markalardan biridir. Yamaha markasının başlangıç seviyesi için tasarlanmış modellerinden daha çok verimli tınılar elde edilebilmektedir.

Ancak her bateri olduğu gibi burada da sert vurma problemi mutlaka karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden bateri geçmişi olan kişiler başlangıç seviyesi baterilerden daha iyi verim elde edebilir. İlk başlayanlarda hafif ve sert vuruş teknikleri oturmadığından dolayı akustik ya da ileri seviye elektronik bateri alınması daha faydalı olacaktır.

Elektronik Davul / ROLAND

Oldukça fazla ses çeşitlerine sahip ve ses kalitesi olarak iyi düzey bir elektronik davul markasıdır. Fiyat bazında Yamaha’ya oranla daha pahalıdır.

Ancak başlangıç seviyesinin biraz altındaki davullarındaki yumuşak yüzeylerinden kaynaklı olarak çalımı daha da kolaylaştırdığı gözlenmektedir.

Her ne kadar elektronik davul olsa da üst modellerinde tasarlanmış kikten dolayı eğer apartmanda yaşıyorsanız ses problemi mutlaka çıkacaktır. Bu sebepten ötürü elektronik davulunuzun alt bölümünü yalıtmanızı tavsiye ediyoruz.

Elektronik Davul / MEDELLI

Başlangıç modelleri diğer elektronik davullara göre daha verimsizdir. Diğer davullara oranla daha çabuk bozulma oranına sahiptirler.

Ancak üst seviye modeli olan DD518DX adlı modeli hem performans olarak hem de fiyat olarak diğer markaların muadil davullarına oranla çok mantıklı bir tercihtir.

Örnek olarak vermek gerekirse aynı muadil bir davulu Yamaha’dan ya da Roland’dan edinmek isterseniz ortalama olarak üç ya da dört katı fiyata satın alabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aklınıza takılan soruları aşağıda bizlere yorum olarak bırakabilirsiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone olun, bateri ile ilgili paylaşılan ücretsiz etütlere ilk siz erişme şansını yakalayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu