Söz Konusu Sanat Blog

F Akoru Nasıl Basılır

F akoru, gitar çalarken sıkça karşımıza çıkan gitar akorlarından birisidir.

Bu akor tipi aslında oldukça özeldir çünkü bareli, baresiz f akoru basılabileceği gibi açık pozisyonlardan triadlar yardımı ile de gitarda çalınabilir.

Fa Majör Akoru Nedir ?

Gitar üzerindeki çeşitli ” f akoru nasıl basılır ? ” pozisyonlarına geçmeden akoru armonik açıdan biraz incelememiz faydalı olacaktır. Özellikle triadları oluştururken bu bilgiler işimizi kolaylaştıracak.

Akorı oluştururken her nota için ilgili latin harf karşılığını kullanırız. Burada ilk bilmemiz gereken konu budur. Fa notası f harfi ile gösterilir ve akor olarak düşündüğümüzde ise fa majör olarak okunur.

F akorunu oluştururken majör tonda olduğu için R + B3 + K3 formülü uygulanır.

R ; Root key ( kök ses ) , B3 ; Büyük üçlü ( 2 tam aralık ) , K3 ; Küçük üçlü ( 1.5 tam aralık )

Sırası ile elde edeceğimiz sesler şu şekilde olmalıdır ;  R : Kök ses ( Fa ) , B3 : La ( 2 tam uzaklık ) , K3 : Do ( B3 üzerine sayılan 1.5 ses uzaklık )

F Akoru İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Majör tona ait bir akor olduğu için neşeli, baskın ve kararlı bir sesi vardır. Parçalarda duyguların yükseldiği yerlerde f akorunu kullanabilirsin. Ayrıca Fa majör gamı ya da diğer adı ile Fa Ionian notalarından olan yürüyüş akor takibi yapılarak f akoru üzerinde çalınabilir.Armonik açıdan incelendiği zaman gitar f akoru fa, la ve do seslerinden oluşur. Fa kök ses, la majör üçlüsü ve do tam beşlisi olarak adlandırılı.

Gitarda F Akoru Basmanın Çeşitli Yolları

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi gitar klavyesi üzerinde ilk 3 perde içerisinde birden çok f akoru basabilirsin.

Aynı zamanda gitar klavyesi üzerindeki notaların yerlerine hakimsen f akorunun içindeki sesleri farklı pozisyonlardan alarak çevrim formlarını da basarak farklı tınılar yakalayabilirsin.

Gitar klavyesi üzerindeki notaların yerlerini bilmiyorsan üzülme! Hemen bu yazımızı incele ve her bir notanın gitar klavyesi üzerindeki yerlerini öğren ; https://sozkonususanat.com/gitarda-notalarin-yerleri/

Gitarda bareli akor dediğimiz, işaret parmağının birçok teli kapadığı pozisyonları çalmaya f akorundan başlarız. Yazı sonundaki örnek görseller ile birden farklı pozisyonlarda f akoru gitarda nasıl basılır öğreneceksin.

Ayrıca sadece bunu anlamakla kalmayacaksın. Akorların nasıl taşındığını sana detaylı bir şekilde anlatacağız. Böylelikle birden çok bareli akorun gitar klavyesi üzerindeki farklı formlarını yorumlayabileceksin.

Form 1 : F Akoru Nasıl Basılır ?

Yandaki görselde birinci formda f akoru bareli nasıl basılır görebilirsin. Bu basış stili bareli akorlardan tam olarak temiz ses çıkaramayan kişiler için kurtarıcı niteliktedir.

Kısmen baresiz f akorunu basarken kullandığımız parmaklar sırasıyla şu şekildedir.

 • Yüzük parmağımız 4.tel olan re telinde 3.perdede
 • Orta parmağımız 3.tel olan sol telinde 2.perdede
 • İşaret parmağımız ise 1. ve 2. tellerde yani mi ve si tellerinde 1.perdeyi kapar.

Dikkat etmemiz gereken tek şey işaret parmağını hafif yan basarak iki telde de 1.perdeyi kapamak.

Yüzük parmağını dik bastığıdan emin ol aksi takdirde bir alt teli susturacak ve sesler bozuk çıkacaktır. Parça çalarken istediğin kadar fa akorunu bu şekilde basabilirsin hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

Form 2 : F Akoru Nasıl Basılır ?

Bu yöntemle ikinci bir formda basabilirsin. Dikkat edilirse yukarıdaki birinci form basış kök ses olan fa notasından başlamıştı.

Şimdi ise kök sesten değil de tam 5 lisi olan do notasından basacağız. Buna çevrim akor denilir. Yani akoru oluşturan seslerin sırası değiştirilir.

Bu basış formunda baresiz fa akoruna örnek gösterilebilir. Akoru yandaki şekilde basmak için ;

 • Yüzük parmağı 5. tel olan la telinde 3.perdede
 • Serçe parmağı 4.tel olan re telinde 3.perdede
 • Ortak parmak 3.tel olan sol telinde 2.perdede
 • İşaret parmağı ise en alt iki telde 1.perdeyi kapamalıdır

Dikkat edilmesi gereken durum

Baresiz fa majör akorunu basarken parmakların klavyeye dik bir şekilde oturmalı. Avuç içinde hayali bir top olduğunu düşün ve parmaklarını yuvarla. Bu aynı zamanda parmaklarının diğer tellere temas etmesini de engelleyecektir.

Form 3 : F Akoru Bareli

Bu form, fa akoru gitar klavyesi yerleşimleri içerisinde ilk aşamada en çok zorlayanlar arasında yer almaktadır.

İşaret parmağının tüm telleri kapadığı bu pozisyonda, özellikle işaret parmağının doğru durmaması ve gerekli kuvveti uygulayamaması nedeni ile temiz ses çıkmayabilir.

Ancak düzenli çalışıldığı takdirde parmakların tam olarak nereye hangi açı ile baskı uygulaması gerektiği öğrenecektir.

 • 6.tel 1.perde f notasından en alt tele kadar parmağımız dik bir şekilde kapamalıdır. Bunu bir dondurma çubuğu gibi düşünebilirsin. Dümdüz bir şekilde kuvvet uygulamalısın.
 • Yüzük parmak 5.tel 3.perde
 • Serçe parmak 4.tel 3.perde
 • Orta parmak 3.tel 2.perdeyi kapamalıdır.

Form 4 :  F Akoru CAGED Sistemi İle Basılışı

Şimdi basılışlarını bildiğimiz başka akorları klavye üzerinde kaydırarak ve basılış formlarını bozmadan gitarda f akorunu elde edeceğiz.

Bu noktada teorik bilgilere biraz hakim olmamız, gitar klavyesi üzerinde notaların yerini bilmemiz fazlası ile yardımcı olacaktır.

Öncelikle CAGED sisteminin ne olduğunu araştırmamız ve öğrenmemiz gerekli.

Bilgilerini tazelemek ve yenilemek ister misin ? Hemen CAGED sistemi hakkında bilgi al ; https://sozkonususanat.com/gitar-caged-sistemi/

Yukarıdaki f akoru bareli basılışı en zor formlardan biridir ancak tınısını da bu zorluğa değecek kadar hoştur.

Peki burada CAGED sisteminden faydalanarak bu basılışı nasıl yapılıyoruz ?

Aslında C akorunu öncelikle klavyede basmamız gerekiyor ama bir farkla. Do majör akorunu basarken yüzük, orta, işaret parmaklarımız yerine işaret parmağımızı boşa çıkarak şekilde kullanmamız gerekiyor.

Kısacası yukarıdan aşağıya sıralama serçe, yüzü ve orta parmaklar olacaklar C akorunu basıyoruz. Şu an da serçe parmağımız 5.tel olan la telinde 3.perde de do notasında.

Aynı tel üzerinde bunu 8.perdeye f notasına kaydırıyoruz. Aynı şekilde diğer parmaklarımızda aynı aralıklara sahip olacak şekilde ilerliyor.

Son olarak da işaret parmağımızla 5.perdede 5.telden 1.tele kadar bare basıyoruz. İkinci bir seçenek ise D yani re majör akoru gitar klavyesinde ilerletmekle elde edilecek baresiz f akorudur.

Bare basmayacağız ancak yine işaret parmağımızı boşa çıkarmamız gerekli çünkü klavye üzerinde farklı bir pozisyona geçtiğimiz zaman root yani kök sese basmak için ihtiyacımız olacak.

Şimdi D akorunu 3.tel 2.perdede orta parmak, 2. tel 3.perdede serçe parmak ve 1.tel 2.perdede orta parmağımızla basıyoruz.

D akorunun kök ses 4.telin boşundan gelir. Şimdi birlikte düşünelim 4.telde f notası nerede var ?

Evet çok doğru! 4.tel 3.perdede f notası bulunuyor. Şimdi işaret parmağımızı buraya koyarak diğer parmaklarımızı da 3 perde öteliyoruz.

Süper! İşte bu CAGED sisteminden yararlanılarak f akoru baresiz farklı bir basılışı formu

Form 5 : F Triad Nasıl Basılır

Triad akoru oluşturan temel 3 ses anlamına gelmektedir. Bizler fa akorunu oluşturan seslerin fa-la-do olduğunu biliyoruz.

Yandaki görselde örnek f triad akorları birkaç farklı pozisyondan gösterilmiştir.

Tüm gitar tellerindeki notaların yerlerine çalışın. Böylelikle tüm akorları triad olarak her pozisyonda basabiliriz.

Bu triad formlar ile ister arpej at yeni melodiler oluşturun ister solo geçişlerinde kullan.

Müzik sonsuz bir evren. Onu anlamak için bol pratik ve çalışma yapmalıyız.

Görselleri değiştirmek için yanlarında bulunan okları kullanabilirsin.

Örnek 1

La teli 8.perde serçe parmağı, re teli 7.perde yüzük parmağı ve sol teli 5.perde işaret parmağı

Örnek 2

İkinci görsel senin ödevin! Hadi bakalım klavye üzerinde notaların yerlerini düşün ve cevabını bize ilet!

F Akoru Sık Sorulan Sorular

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu