Söz Konusu Sanat Blog

Flüt Çeşitleri Nelerdir : En Detaylı Flüt Yazısı

Sizlere tarihteki en eski enstrümanı sorsak ne cevap verirdiniz ? Cevap tabi ki de flüt. Peki flüt ve flüt çeşitlerinin o zamanlar kullanılmasının nedeni neydi ?

yan flüt ve flüt çeşitleri
yan flüt ve flüt çeşitleri

Neden insanlar ilk enstrüman olarak flüt ve flüt çeşitlerine başvurmuşlardır ? Detaylar yazımızda.


Tarihteki İlk Enstrüman : Flüt

tarihin ilk enstrümanı - yan flüt

Dünyanın en eski müzik aleti bir flüttür. 2008 yılında Almanya’da yapılan bir kazıda ilk flüt parçalarına rastlandı. Şuan bulunduğumuz zaman diliminden yapılan testler sonucunda yaklaşık 43.000 yıl öncesinde icat edildiği tespit edilen flüt, günümüzün en eski enstrümanı olarak kabul edilmektedir.

Yapılan ilk flüt çeşitleri arasında ağaçtan ve özellikle de mamut kemiklerinden olanlar ön plana çıkıyor. Hayvanlardan korunma ya da avcılık sırasında hayvanı çekmek, haberleşmek amacı ile flütün kullanıldığı düşünülüyor.

Hatta bazı araştırmacılar Avrupalı insanların nesli tükenen neandertallere karşı kültürel farklılaşması ve başarısı olarak iddia etmektedir. Fakat neandertallerin homo sapienler ile melez ırk oluşturmaları bu araştırmaların tekrar gözden geçirilmesini işaret etmektedir.

Homo sapien ne demek diye merak ediyorsanız sizlere hemen açıklayalım. Kelime anlamı ” insan türü , akıllı insan” olan homo sapien, modern insanın bir alt türüdür denilebilir. Yaklaşık 160.000 yıl öncesinde izlerine rastlanmıştır.


Flüt Çeşitleri ve Adları : A’dan Z’ye Tüm Flüt Çeşitleri

Bu yazı yan flüt hayranları için bire bir ! Yan flüte başlamayı düşünen ancak hangi yan flütü almalıyım, özellikleri nedir, neye göre seçmem gerekli diyenler için bir el kitapçığı niteliğinde.

Yazının genelinde yan flüt çeşitleri, yan flüt türleri ve adları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. 

Aşağıda verilen konu başlıklarını inceleyerek ilgili konuya hızlıca gidebilir ve merak ettiklerinizi anında öğrenebilirsiniz.

 • Yan Flüt Nedir ?
 • Flüt çeşitleri nelerdir?
 • Blok flüt çeşitleri nelerdir ?
 • Flüt çeşitlerinin adları
 • Flütlerin özellikleri
 • Flüt türleri nelerdir?

gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.Dünyanın bilinen en eski enstrüman flüttür. Eski çağlarda yapımında bambu ve hayvan kemikleri kullanılan flüt, günümüzde metal alaşımlardan yapılmakta ve kaldıraçlı bir düzenekle birlikte günümüzdeki şeklini almayı başarmıştır.


Yan Flüt Nedir : Merak Edilenler

Flüt çeşitlerinden biri olan yan flüt nefesli çalgılar grubunun bir üyesidir ve 3 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar baş kısmı, gövde kısmı ve kuyruk kısmıdır.

yan flütü yakından tanıyalım
yan flütü yakından tanıyalım

Yan flüt aslında anlam karışıklığını gidermek için kullanılan bir isimdir. Yabancı literatürde yan flüt diye bir ayrım bulunmamaktadır ve ” flute ” denmektedir.

Aynı zamanda yan flütün ingilizcesi flute olarak da geçmektedir.

Yan flüt tarihine baktığımızda, yan flüt yapımında kullanılan ilk materyalin ağaç olduğu görülmektedir. Ağaçtan yapılan yan flütlerden zaman içerisinde vazgeçilmesinin temel nedeni ;

 • Yan flüt tek parça olduğu için akort probleminin yaşanması
 • Ağaç bakımının düzenli yapılmaması sonucu yan flütün ciddi deformasyona uğraması sayılabilir

Günümüzde kullanılan yan flütler artık belirli standartlara sahiptir. Genel özellikleri bakımından standart bir yan flüt 67 santim uzunluğa ve 1.9 santim çapa sahiptir.

Yan flüt üzerinde bulunan ve parmaklar yardımı ile açılıp kapatılan deliklere perde denilir. Bu perdelerin açılıp kapanması ile ilgili notalar elde edilir ve bunlar bir kural içerisinde çalındığı taktirde ortaya melodi çıkmaktadır.


Yan Flütün Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

 • Flütün ilk örneklerine çok uzun yıllar önce Çin’de rastlanmıştır.
 • Dünya üzerinde belki de en eski enstrümanlardan biri olan yan flüt yaklaşık milattan önce 900 lü yıllardan bu yana kullanılmaktadır.
 • Avrupa’da tanınması 12. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir ve askeri bandolarda sıklıkla tercih edilmiştir.
 • Yan flüte aynı zamanda Alman Flütü’de denmektedir. Bunun nedeni Almanya’nın askeri bandolarında sürekli olarak flüte yer vermesidir.
 • Bandolardan sıyrılıp orkestralarda kendine yer edinmesi 16. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir.
 • Tarihte ortaya çıkan ilk flütler az öncede bilgisini verdiğimiz şekilde yani tek parça ( yekpare ) biçimde üretilirdi ve üzerinde sadece 6 delik bulunurdu.

Flüt Çeşitleri : Tüm Flüt Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Gelelim yazımızın merakla beklediğiniz kısmı olan flüt çeşitleri  hakkındaki bilgilere. Aşağıda en sık kullanılan yan flüt çeşitleri ve bunların yanı sıra blok flüt hakkında bilgiler verilecektir.

Aşağıda gördüğünüz üzere birçok flüt çeşitleri ve adları bulunmaktadır. Her biri benzer bir sisteme sahip olsa da temel farklılıkları vardır.

Örneğin flüt deliklerinin isimleri bildiğimiz notalara karşılık geldiği için kolaylıkla öğrenilebilir ancak bu flüt üzerinde notaların yerleri değişiklik gösterecektir.

Yan flüt özellikleri ve yan flüt çeşitlerinin detaylı açıklamalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Flüt çeşitleri aşağıda sıralanmıştır ;

 • Yan flüt
 • Pikolo flüt
 • Alto flüt
 • Bas flüt
 • Blok flüt

Yan Flüt

Batı müziğinde en çok tercih edilen flüt çeşitlerinden ilkidir. Elde edilen bilgilere göre yan flüt m.ö 900 yılında ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlanmıştır.

Batı’da kullanım alanı öncelikle askeri müzik olan yan flüt zaman içerisinde bu alandan çıkmış ve oda müziğiyle, orkestra alanına geçiş yapmıştır.

İlk üretilen yan flütler abanoz ağacından yapılmasına rağmen, günümüzdeki yan flütler nikel, gümüş, krom gibi maddelerden üretilmektedir.

Yan flüt 3 temel parçadan oluşmaktadır. Üzerinde bulunan seslerin frekanslarını belirleyen perde deliklerinin birbirlerine olan uzaklık ve çapları farklılık göstermektedir.

Flüt markaları oldukça fazladır ancak asıl belirleyici faktör ayırabileceğimiz bütçedir. En iyi flüt markaları ;

 • Fox
 • Schobert
 • Yamaha
 • Pearl
 • Jinbao

Başlangıç flüt modelleri arasında en popüler olan ürünlerdir. İleriye dönük bir yatırım yapmak istiyorsanız Yamaha flüt almanız hem ton hem kullanışlılık açısından sizi oldukça tatmin edecektir.


Pikolo Flüt

Bu flüt çeşidinin kuyruk kısmı bulunmamaktadır. Ortalama olarak 30 santim boya sahip olan bu flüt çeşidi, yan flütün yarı boyundadır.

Yan flüt çeşitlerinden olan pikolonun çeşitli dillerde birçok adı bulunmaktadır.

İngizlice’de -> Piccolo , Fransızca’da -> Petite Flute, Almanca’da -> Kleine Flöte , İtalyca’da ise -> Flauto Piccolo adı verilmektedir.

Boyutu yarı yarına kısa olduğu için oktav bazında sesi normalde flüte göre 1 oktav daha tizdir. Pikolo flütün sahip olduğu en kalın nota Re’dir.

Yandaki fotoğrafa dikkatli bakarsanız bu flüt çeşidinde kuyruk bölümü bulunmaz ancak bazı dönemlerde kuyruk takılarak da çalınmıştır. Kuyruk bölümü ilave edilen pikolo flütlerin en kalın notası Do’ya inmektedir.

Flütün devrimsel niteliğinin Boehm sistemi ile gerçekleştiği flüte ilgi duyan herkes tarafından bilinmektedir ancak bu sistemin pikoloya uyarlanması çok sonrasında gerçekleşmiştir.

Tahta veya metal başlıklı olarak kullanılmaktadır.

Eğer orkestralarda flüt çalmak istiyorsanız flüt çeşitlerinden pikoloyu öğrenmeniz gerekmektedir. Birinci flüt genellikle pikolo çalmazken ikinci ve üçüncü flütlerin çalması istenebilir.


Alto Flüt

Diğer flüt çeşitlerine oranla daha büyük boyutlara sahip olan flüte verilen addır. Genellikle kullanımına çok nadir rastlanmakla birlikte çok fazla orkestralarda kullanılmaz.

Uzunluğu yaklaşık 87 santim çapı 2.6 santimdir. Ses genişliği, yapısı, çalım stili normal yan flüt ile aynıdır.

Normal flüte göre tek farkı aktarımlı bir çalgı olmasıdır. Yani yan flütün en kalın notası olan do üflendiğinde piyanoda sol notasına karşılık gelmektedir.

Flüt çeşitlerinden olan alto flütün kökeni 16.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüze kadar geçen zaman diliminde bu flüt üzerinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

Örneğin 19.yüzyıl içerisinde flütün boyu uzatılmış ve alt kısmına birden fazla yeni perde eklenmiştir fakat bu değişiklikler beklenen istekleri yerine getirmemiştir.

Alto flütün perdeleri arası mesafe do flüte göre oldukça fazladır ancak do flüt çalan bir kişi az bir çalışma sonucunda bu flüt çeşidine rahatlıkla adapte olabilir.


Bas Flüt

Tam olarak 146 cm boya sahip olan bas flüt, çalımı daha zor bir flüt çeşididir. Çalımının daha zor olması flütün boyutlarından kaynaklanmaktadır.

Üfleme zorluğu yaşanmasından dolayı ekstra parça eklenerek özel bir üfleme başlığı eklenmiştir. Sesinin şiddeti düşük olduğu için toplu çalımlarda tercih edilmemektedir.

Nadir olarak üretilen ve kullanımı tercih edilen bir yan flüt çeşididir. Tarihi de aynı diğer flütler gibi oldukça eskiye dayanan köklü bir flüttür.

18.yüzyıl başlarında üretilen ilk bas flütler 3 perdeye sahiptir. Ortalama uzunluğu yaklaşık 123 santimdir.

18.yüzyıl ortalarına doğru yapılan iyileştirmeler sonucunda flütün boyu 102 santime inmiş ve perde sayısı ise beşe çıkmıştır. Ardından Charles Delusse isimli ünlü flüt luthieri 127 santim boya sahip bir bas flüt üretmiş ve kalınlık olarak 102 santime göre oldukça küçüktür.

19.yüzyıl içerisinde ise sekiz perdeye sahip ve yaklaşık uzunluğu 44 santim olan bir bas flüt üretilmiştir. Yapımında şimşir ağacı kullanılan bu flütün baş kısmı kıvrımlı ve pirinçten yapılmıştır.


 

 Blok Flüt

İlkokullarda sıkça öğrenimine rastlanılan blok flüt 1700’lü yıllardan önce çok popüler iken 1700’lü yıllardan sonra gördüğü önemi kaybetmeye başlamıştır.

Ağaçtan, plastikten ve çok özel bir durum olarak da fil dişinden üretildiği görülmüştür.

Blok flütün kendi içinde onlarca çeşidi ve bu çeşitlerin ses özellikleri bulunmaktadır.

Blok Flüt Çeşitleri küçükten büyüğe aşağıda sıralanmıştır ;

 1. Pikolo blok flüt
 2. Soprano blok flüt
 3. Alto blok flüt
 4. Tenor blok flüt
 5. Bas blok flüt
 6. Kontrbas blok flüt

Şimdi yukarıda belirttiğimiz blok flüt çeşitleri hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Blok flütte kaç delik vardır ? Blok flüt 13 delikli bir sisteme sahip enstrümandır.

 • Picolo blok flüt

Blok flüt çeşitlerinin en küçük olanıdır. En ince ve en küçük flüt olarak bilinir. Enstrümanın karar notası fa sesidir. Bulunması en nadir blok flüt çeşitlerindedir.

 • Soprana blok flüt

Okul sıralarındayken kullandığımız blok flüt çeşididir. En kalın notası do olan bu enstrüman birden fazla materyal ile üretilebilir. Bu da ortaya çıkan kalite farklılığı nedeni geniş bir fiyat skalasına sahip olmasını sağlamaktadır.

 • Alto blok flüt

Yine okullarda kullanılan blok flüt türüne benzeyen boyu biraz daha farklı olan flüt tipidir. Enstrümanın karar sesi fa notasıdır. Soprano flüt göre biraz daha büyüktür. Orta kalınlıktaki kadın sesine alto denildiği ve alto blok flütün ses aralığı da buna uyduğu için bu isimle adlandırılır.

 • Tenor blok flüt

Karar sesi do olan blok flüttür. İnce ses aralığına sahip erkekler için kullanılan tenor terimi aynı zamanda bu blok flüt tipine adını da vermiştir.

 • Bas blok flüt

Blok flüt çeşitleri arasında en büyük 2. flüt türüdür. Birden fazla materyalden üretilmektedir. En çok plastik ve ağaçtan üretilen bu blok flüt çeşidinin fiyatı 650 dolardan başlamaktadır. Ülkemizde satışı çok fazla olmayan daha çok yurt dışından sipariş edilebilecek bir blok flüt çeşididir.

 • Kontrbas blok flüt

Blok flüt çeşitlerinin en kalın sese sahip ve en büyük olan tipidir. Enstrümanın karar sesi fa notasıdır. Daha çok ağaçtan yapılan kontrbas blok flütlerin en kaliteli olanlarında abanoz kullanılmaktadır. Oldukça büyük bir blok flüt türü olan kontrbas, oturarak çalındığında dahi alt kısmı yere sabitlenerek çalınmaktadır.


Flüt Türleri ve Fiyatları Nelerdir ?

Aşağıda sizlere genel olarak flüt türlerinin fiyat aralıkları verilmiştir. Ancak unutmayın ki bu fiyatlar döviz kuruna bağlı değişiklik göstermektedir.

Yan flüt fiyatları

Yan flüt fiyatları ortalama olarak 750 TL den başlamaktadır. Ancak işinizi görecek, aldığınız zaman sizi bir kaç sene idare edecek bir enstrüman arıyorsanız kesinlikle minimum 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Tabi ki dilerseniz kaliteli flütlerin ikinci ellerine de 500 TL gibi ücretlerle sahip olabilirsiniz.

Bas flüt fiyatları

Birçok modeli olan bas flütler farklı farklı fiyat aralıklarında karşımıza çıkmaktadır. Örneğin Trevor James marka bas flüt fiyatı 22.000 TL’dir. Aynı şekilde Bas barok flütler de 2500 TL civarındadır.

Bas barok flüt hakkında detaylı bilgi almak için ; https://www.do-re.com.tr/yamaha-yrb302bii-bas-barok-flut

Alto flüt fiyatları

Türkiye’de çok fazla çeşidi bulunmaya bu enstrümanın ülkemizde en yaygın olarak satışı yapılan markası Trevor James’tir. Ortalama fiyatları 10.000 TL ve üzeridir.

Pikolo ve Blok Flüt fiyatları

Pikolo flütleri kaliteli müzik mağazalar dışında bulmak oldukça güç. Do Re müzik ve Zuhal müzikte örnekleri bulunan bu flüt çeşidi ortalama olarak 5000 TL bir ücrete sahiptir.

Blok flüt fiyatları ise 20 TL gibi ekonomik fiyatlardan başlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki blok flüt tipleri mevcuttur, az önce bahsettiğimiz kontrbas blok flütlerin ücretleri 500 Dolara çıkabilmektedir.

Yan flüt ve flüt çeşitleri ile ilgili çeşitli bilgileri aldığınıza göre isterseniz https://sozkonususanat.com/yan-flut-nasil-tutulur/ bağlantısına tıklayarak doğru flüt tutuş tekniği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Flütteki notaların isimleri bildiğiniz üzere 7 ana 5 ara sesten oluşmaktadır. Do, re, mi, fa, sol, la, si ve bu seslerin diyezleri ya da bemolleri ile beraber toplam 12 sesten oluşan diatonik bir aralığa sahiptir.

Ayrıca flüt kursu sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/yan-flut/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu