Söz Konusu Sanat Blog

Fotoğraf Makinesi Nasıl Temizlenir?

Fotoğraf Makinesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Hayatımıza renk katan bir etkinliktir fotoğraf çekmek. Fotoğraf makineleri ise fotoğrafçılığın en mühim parçasıdır. Bu cihazların bakımı ne kadar dikkatli yapılır ve temizliklerine ne kadar özen gösterilirse elde edeceğiniz fotoğrafların klasmanı da bir o kadar yukarıda olacaktır. Ancak kullanımına her ne kadar dikkat etseniz dahi bu cihazları temiz bulmak bir hayli zordur. Eğer ki gerekli bakımları düzenli yapmaz ve düzgün bir temizlik sağlamazsanız çektiğiniz fotoğrafların kalitesi düşeceği gibi, makinenizin kullanım süresi de bir o kadar kısalacaktır. Bu nedenlerden dolayı arada bir dahi olsa mutlaka aşağıda belirttiğimiz bilgileri uygulamanız, size çok faydalı olacaktır.

Fotoğraf Makinesi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Fotoğraf çekmediğiniz müddetçe cihaz kapalı durmalı ve objektif sökülmelidir. Ayrıca koruma işlevi gören arka kapak ve ön kapak kapatılmalıdır.
  • Vizör bölgesinin temizliği hafif ıslak karfonfiber bir bezle yapılmalıdır.
  • Vizör temizliğinin bitmesiyle birlikte bezin gidemediği bölgeleri papix yardımıyla temizleyin.
  • Hava pompası adı verilen bir aparat aracılığıyla objektif üzerinde bulunan ayna ve ekranın tozunu alın.
  • Hava pompasıyla gerçekleştirdiğiniz işlemi aynayı yukarı kaldırarak yeniden uygulayın.
  • Lekeler zamanla kalıcı hale gelebilir ve çıkarırken size güçlük yaratabilir. Bu yüzden kirler makineniz üzerinde iyice yer edinmeden yumuşak bir fırça ile bu bölgeleri temizleyin.
  • Makinenin ana bölümlerinin temizliğinin ve bakımlarının gerçekleştirilmesinin ardından metal bölgelerin paslanmaya başlayıp, başlamadığını kontrol edin.
  • Eğer oksitlenme gibi bir durum meydana gelirse makinenizin servisi oluşan problemi çözecektir. Ancak oksitlenme başlangıç seviyesinde ise bu bölgeyi hafifçe silgiyle silmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Makinenizin ön merceği konusunda ekstra hassas davranmalı ve bu bölüme temas etmemelisiniz. Burada oluşmuş bir problem varsa üzerine gerçekleştirilecek kaplama ile sorun aşılabilmektedir.

Makinenizin direkt olan ısı yayan kaynaklara temas etmesini engelleyin. Ayrıca metal aksamlarına kesinlikle bir nesne sokmayın ve bu bölgelere vurmayın. Aksesuar ve kablo bölgelerine ekstra özen gösterin ve buralarda oluşacak sorunları servisle çözmeye yönelin. Aynı zamanda makineniz kullanım dışı olduğunda mutlaka pilleri yerinden sökün. Bu bilgileri uygulamanız durumunda fotoğraf makinenizin kullanım süresini uzatabilir ve daha kaliteli fotoğraflar elde etmeye devam edebilirsiniz.

Fotoğrafla ve fotoğrafçılıkla ilgilenenler ve detaylarını merak edenler için hazırlamış olduğumuz ” Nasıl Fotoğrafçı Olunur? ” adlı faydalı bilgiler barındıran makalemizi de incelemenizi öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu