Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Akorları : Öğrenme Garantili Akor Öğrenme Yazısı

Gitar akorları

Kimi zaman tam bir bela olabilen , bizi gitardan soğutabilen akorlar ve formlarının mantığını anladığınız anda müziğe bakışınız tamamıyla değişecek.

Bu yazı ile her bir gitar akoruna nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenecek ve hızlıca parçalar içerisinde kullanabileceksiniz.

Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız kısa sürede parça çalmak hayalleriniz arasında yer alıyordur. Bu yazımız içerisinde hayallerinizi gerçekleştirmeniz için yardımcı olacağız. Gitar akorları konusuna değineceğimiz bu yazıda gitar üzerinde ilk aşamada işinize yarayacak tüm gitar akorlarını öğreneceksiniz.

Gitar akorlarını birkaç sınıfta inceleyeceğiz. Bu sınıflandırmalar şu şekildedir ;

  • Basit akorlar ( açık pozisyon akor kullanımı )
  • Bareli akorlar ve kullanımı
  • Power chord ( tam 5 li sistemi )
  • Basit ve ileri düzey caz akorları

gitar-akorları


Gitar Akorları Nelerdir ?

Gitar akorlarını öğrenmek ve basmak oldukça kolay. Ancak öncesinde gitar akoru hakkında temel bilgiyi öğrenmeniz gerekmektedir.

gitar-akor-nedir

Akor, en az 3 sesten oluşan bir topluluktur. Temel akoru oluşturmak için en az 3 sese ihtiyacınız vardır. Karmaşık yapıda bulunan diğer akorlar içinse 3’ten fazla ses kullanılmaktadır.

Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta. Gitar akorlarında power chord denilen yapılar vardır. Power chord kavramı ana ses ( kök ses ) ve üzerine basılan tam 5’liden oluşmaktadır. Bazı durumlarda ortaya çıkan sesi yumuşatmak adına ana ses + tam 5 li + ana sesin oktavı tarzında da basılabilmektedir.

Rock müzikte sıkça kullanılan bir gitar akor biçimidir.

Gitar akorları gitar çalmaya başlayan birinin bilmesi gereken kavramların başında yer almaktadır. Bunun nedeni ise özellikle arkadaş ortamlarında ” Hadi bize bir gitar çal ” denildiği zaman ortamı yumuşatacak, herkesi bir araya toplayacak özelleri içerisinde barındırmasıdır.

Eğer gitar akorlarını öğrendiyseniz bundan hiç korkmanıza gerek yok. Ortamın en sevilen insanı olmaya hazır olun.

gitar-akorları-çalmak-ve-sosyalleşmek

Tabi ki de gitar akorlarının öğrenmenin tek artısı bu değil. Aynı zamanda bir müzik grubunda bateriye, basa eşlik edebilmek, vokalin tamamlayıcısı olmak, solo gitaristin üzerine melodi yapacağı alt yapıyı oluşturmak tamamen senin görevin oluyor. Korkmana hiç gerek yok !

Gitar akorları gerçekten çok kolay. Sadece düzenli çalışma yapmalı, yeni yeni pozisyonlarda gitar akorlarını öğrenmeye devam etmelisin. Olay tamamen pratikte bitiyor!

İnternette görebildiğiniz birçok parçayı çalmak için temel gitar akorlarını bilmeniz yeterli. Temel gitar akorları majör ve minör olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ancak sadece bu temel akorları bilmek bir süre sonra işinize yaramayacaktır.

gitar-akoru-nasıl-kurulur

Müzikaliteyi arttırmak adına yapılması gerekenlerden biri hem aynı gitar akorunu farklı pozisyonlarda basmayı öğrenmek hem de temel armoni bilgisini geliştirerek farklı farklı akor çözümlemeleri yapmak. Bunlara örnek vermek gerekirse ; 7’li akorlar, 6’lı akorlar, 9’lu akorlar, augmented akorlar, diminished akorlar vb.


Gitar Akorları İsimleri Nasıl Adlandırılır ?

Gitar akorları isimlerini adlandırabilmek için gitar tellerinde notaların yerlerini iyi bilmek gerekmektedir.

Eğer gitar notalarının yerlerini bilmiyorsan bu yazımızı okuyabilirsin ; https://sozkonususanat.com/gitarda-notalarin-yerleri/

Notaların yerlerini öğrendikten sonra bilinmesi gereken ikinci temel kavram majör ve minör akorlardır.

kolay-gitar-akorları

İlk aşamada majör, minör akor formlarını bilmenize gerek yoktur. Formları oluşturmak örneğin 7’li, 9’lu, diminished gibi, armoni bilgisi isteyen konulardır. İlerleyen aşamalarda teorik bilgilerinizi arttırarak bunları rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında ise majör ve minör akor basışlarını öğrendikten sonra, notaların yerlerinide biliyorsak istediğimiz gitar akorunu istediğimiz yeden basabiliriz.

Gitar akoru örnek 

Örnek vermek gerekirse 6.telden 1.tele kadar fa majör akorunu basmayı biliyorsunuz diyelim.

Elde etmek istediğiniz akor ise sol diyez majör olsun.

Şimdi gelin gitarda en üst telde sol diyez notasını nerede bulabiliriz dikkatli bir şekilde düşünelim.

En üst telin boşu, eğer gitar standart akortlandıysa mi notasıdır.

Ardından 1.perde fa, 2.perde fa diyez, 3.perde sol ve 4.perde de sol diyez notasıdır.

Az önce fa majör akorunu 1.perdeden basmıştık. Şimdi parmaklarımızı kök ses artık en üst telde 4.perdede olacak şekilde kaydırırsak elde ettiğimiz akor sol diyez majör akoru olacaktır.

gitar-notaları

Bu sadece en üst telde gitar akoru bulmak ile ilgili kısa bir örnek. Sizlerde sadece gitarda en üst teldeki notaların yerlerini öğrenerek birden farklı akoru birde farklı şekilde basabilirsiniz.

Aynı şekilde bunu la telinden yani 5.telden itibaren de yapabilirsiniz.


Açık Pozisyon Akor Nedir ?

Kolay, hızlı bir şekilde gitar çalabilmek için öncelikle açık pozisyon akorlar hakkında bilgimizin olması gerekli.

açık-pozisyon-gitar-akorları

Birçok parça ( aklınıza gelebilecek çoğu parça ) açık pozisyon gitar akorları kullanılarak rahatlıkla çalınabilmektedir.

  • Açık pozisyon akorlar, tellere vurduğumuzda boş tellerinde tınladığı akor biçimleridir. Gitarın ilk 3 perdesinde sıkça kullanacağımız akorlardır.

Tabi ki bu gitar akorlarını öğrenmek yetmez. Aynı zamanda bareli akorlar hakkında da bilgi sahibi olmamız gereklidir.

Bare akor biçimleri işaret parmağının perdeleri kapadığı bir çeşittir. Gitara yeni başlayan birinin bareli akorlardan kolayca ses çıkarması oldukça zordur. Bunu aşmak için bol parmak egzersizi yaparak parmak kaslarını güçlendirmek gereklidir.


Gitar Akorları Kolay Şekilde Öğren

Açık pozisyon olarak adlandırılan akorlar kolay gitar akorları olarak geçer.

Genel olarak ikili ya da üçlü parmak hareketleri ile rahatlıkla basılarak çalınabilir.

Bir parçayı çalışacağımız zaman orijinal akorlarını çalmak size zor geliyorsa la karar olarak çalabilirsiniz.

La karar akorlar açık pozisyon akorlardır ve çalımı oldukça rahattır. İlk aşamada parçada kullanılan akorları tek vuruşlar halinde geçerek elinizi alıştırmaya çalışın.

Ardından parçanın ritmini de çıkararak parçanın üzerine çalabilecek seviyeye hemen gelebilirsiniz.

Gitar çalmak, gitar akorları parmak yerlerini kavramak bir refleks işidir. Ne kadar düzenli çalışırsanız refleks süreniz kısalacaktır ve çok daha hızlı temiz bir şekilde akorları çalmayı öğreneceksiniz.

Gitar akorları kolay yoldan öğrenmek ve hızlıca parça çalmak isteyenler açık pozisyon akorlarla bu işe başlayabilirler.

Ayrıca en çok kullanılan gitar akorları olarak da geçen açık pozisyon akorlarla kısa sürede parça çalabilirsiniz.


Açık Pozisyon Akorlar Nelerdir ?

Gitarda açık akorlar ya da açık pozisyon akorlar ; C – D – Dm – E – Em – G – A – Am ‘dir. Gitar akor isimlerini aklınızda tutmaya kesinlikle çalışın.

Tabi ki bunlar gitar akorlarının kök biçimleri. Aynı zamanda farklı varyasyonları da açık pozisyon olarak basılabilmektedir.

Bu başlığın en alt kısmında hem kök hem de varyasyonlu açık pozisyon gitar akorlarına ait bir tablo bulacaksınız.

Yukarıdaki harflerin hangi anlama geldiği konusunda bilginiz yoksa şu şekilde kısaca özetleyebiliriz. Müzik evrensel olduğu için herkes tarafından kabul edilen ayrı bir dili de bulunmaktadır.

Burada notaların Latin harf karşılıkları kullanılmıştır. Aşağıda sizler için kısa bir özet anlatım gösterilmiştir.

  • Do – C , Re – D, Mi -E, Fa – F, Sol – G, La – A, Si – B(H) karşılıklarını kesinlikle bilmeniz gereklidir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

Dikkat edilirse yukarıda bazı notaların yanında ” m ” harfi varken bazılarının yanında yoktur. Gitar akorları açısından oldukça belirleyici bir alt indis olan bu ” m ” harfi akorun minör formunu temsil etmektedir.

gitarda-majör-ve-minör-akorlar

Az önce akorları temelde majör ve minör olmak üzere ikiye ayırdığımız konusunda bilgi vermiştir. Eğer harfin yanında hiç bir harf yoksa akor majör şekilde basılırken ” m ” harfi kullanıldığı zaman minör formu basılmalıdır.

Temel majör ve minör gitar akorları içerisinde 3 ses barındırmaktadır. Her notanın hem majör hem de minör biçimi vardır. Gitar akorlarını oluşturan sesleri yukarıda paylaştığımız bağlantılar içerisindeki armoni bilgilerini öğrenerek kendinizde yapabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey ise gitar klavyesi üzerindeki notaların dağılımıdır. Eğer gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerini iyi bir şekilde bilmezsek sadece temel formlara bağlı kalarak gitar çalabiliriz.

Gitar akorlarını, gitar notalarını kısa bir sürede öğrenmen zor. Kendiniz zorlayarak bunu 1 gün gibi kısa bir sürede yapmayı düşünme. Çalışırken yaptığın tüm basışların mantığını kavramaya çalış. Gitar üzerinde notaların yerlerini böylelikle daha hızlı kavrarsın. Yaptığın çalışmalarda, egzersizlerde ya da parça çalarken bu parçaların içerisindeki sesleri bulmaya çalışman bu süreci hızlandıracaktır.

En Çok Kullanılan Gitar Akorları

Gitarda en çok kullanılan akorlar aşağıda verilmiştir. Açık pozisyon akorlar içerisinde yer alan en çok kullanılan gitar akorlarını çalışarak birçok parçaya eşlik edebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

gitarda-açık-pozisyon-akorlar


Bareli Akorlar Gitarda Nasıl Basılır ?

Bareli gitar akorları özellikle popüler parçaları çalmak isteyen kişilerin ilk aşamada oldukça başını ağrıtmaktadır.

Bunun birkaç nedeni vardır. Öncelikle bare akorlarda orta, yüzük ve serçe bir bütün olarak hareket eder. Üçlü ya da ikili parmak grupları şeklinde kontrol edilmelidir. Gitara yeni başladıysanız sizi ilk zorlayacak durum budur.

İkinci durum ise bar ya da bare dediğimiz basıştır. İşaret parmağının telleri boydan boya kapadığı pozisyonlara verilen isimdir.

Genellikle ilk zamanlarda bare basan parmak tellere yeterli kuvvet uygulayamadığı için sesler temiz gelmez. Bu durumu aşmak için bol egzersiz yapmalı ve kondisyon kazanmalısınız.

Zaman içerisinde parmağınız güçlenecek ve 5 tel 6 tel içeren bareli gitar akorlarını rahatlıkla basabilecek seviyeye geleceksiniz.

Aşağıda temel bare akorlar bulunmaktadır. Aynı açık pozisyon akorlarda olduğu gibi kök ve varyasyonlu biçimlerini inceleyebilirsiniz.

bareli-akorlar

bareli-akor

gitarda-bareli-akorlar


Power Chord – Tam 5’li Akorlar

Power chord ya da diğer adı ile tam 5 li gitar akorları daha çok rock müzikte kullanılan gitar akor tiplerindendir.

Tam 5 li denilmesinin nedeni de oldukça basittir. Standart kök bir gitar akoru bastığınızı düşünün.

Bu akorlar iki formda karşımıza çıkmaktadır. Minör ve majör tonlar.

Bir kök ses üzerinden minör ya da majör akor kurduğunuz zaman şöyle bir senaryo ile karşılaşıyoruz.

Örnek olarak do üzerinden hem majör hem de minör akoru oluşturalım ;

Do majör -> Do – Mi – Sol seslerinden oluşur.

Do minör -> Do – Re# – Sol seslerinden oluşur.

Dikkat edilirse değişiklik sadece 3.seslerde meydana gelmiştir. Bu yüzden majör 3 lü ya da minör 3 lü kavramı vardır ancak sol sesi akor formu ne olursa olsun aynı kalmıştır.

Yine bu nedenden dolayı 5 li akorların minör ya da majör formu bulunmamaktadır. Ana kök ses ve tam 5 lisinden meydana gelmiştir.

Aşağıda power chord örnekleri gösterilmiştir.

power-chord-gitar-akorları


Basit ve İleri Düzey Caz Gitar Akorlar

Caz akorları kulakta bıraktığı tat nedeni ile çoğu zaman tercih edilmektedir. Popüler parçaların içerisine çeşitli caz akorları ekleyerek ya da temel akorları çevirerek sizler de bu etkiyi müziğinizde yaratabilirsiniz.

Aşağıda temel ve ileri düzey caz akorlarına ait çeşitli tablar bulunmaktadır. Bunları inceleyebilir ve çalışabilirsiniz.

caz-akorları

gitarda-caz-akorları

basit-caz-akorları


Gitar Akorlarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

gitar-akorları-hakkında-bilmeniz-gerekenler

Tabi ki de her konuda olduğu gibi gitar akorlarını basarkende dikkat etmen gereken, harfiyen uygulaman gereken, dikkat etmen gereken konular var. Bunları kısa bir şekilde aşağıda senin için sıraladık ;

  • Gitar akorlarını basarken parmaklarını ayrı ayrı değilde bir bütün gibi hareket ettirmen gerekli. Bir kalıp gibi aynı anda basmalı ve aynı anda kaldırmalısın. Aksi takdirde bastığın akorun içine farklı sesler ekleyebilirsin bu da parçanın melodi bütünlüğünü bozabilir.
  • Parmaklarımızı olabildiğince son eklem noktalarından kırarak dik basmaya özen göstermeliyiz. Böylelikle bir alt teli de susturmadan doğru bir basış uygulayabiliriz.
  • Baş parmağın durumu oldukça kritik. Eğer klavyeye arka tarafdan fazla bir baskı uygularsanız kesinlikle eliniz çabuk yorulacaktır bu da parçayı bitiremeden bırakmanıza neden olabilir. Baş parmağınızı daha çok destek almak için kullanırsanız gitar akorlarını rahatlıkla çalabilirsiniz.
  • Akorları çalarken tellere tek tek vurmamaya çalışın. Tek tek seslerin tınlatılmasına arpej denilmektedir. Çalışmalarınızın arpej mi yoksa ritim mi içerdiğine dikkat ederek bunları gerçekleştirin.

Gitarda Akor Basarken Kötü Ses Gelmesinin Nedenleri

Gitarınızı mutlaka akort edin

Alışkanlıklarımızdan biri de enstrümanı elimizde aldığımız gibi çalmaya çalışmaktadır. Sesleri kontrol etmeden yapacağınız çalışmalarda kesinlikle kulağa hoş gelmeyen durumlarla karşılaşacaksınız. Bunun önüne geçmek için gitar çalmadan önce mutlaka akordunu yapın. Böylelikle gitar akorları daha güzel tınlayacaktır.

Gitar perdelerine doğru noktadan basmaya çalışın

Gitar perdelerinin sonuna doğru basılmaması cızırtının temel nedenlerinden biridir. Seslerin temiz bir şekilde elde edilmesi için perdelerin sonuna doğru basmak gereklidir. Ayrıca perde sonlarına doğru basmak daha az kuvvet uygulayarak daha rahat bir ses elde etmeyi de sağlamaktadır. Gitar akorlarını rahat bir şekilde basabilmek için parmaklarınızı perde sonlarına doğru açmaya çalışın.

Sap ayarı ve entonasyon sıkıntısı

Parmaklarınızla yeterli kuvveti uygulayarak bastığınız halde seslerin hala kötü geldiğini mi düşünüyorsunuz ? Gitarınızın sap ayarı bozulmuş olabilir. Gitarınızı doğru akortlasanız dahi seslerin kötü gelmesinin nedenlerinden biri de bu durumdur. Gitarınızın sap ayarı olup olmadığını kontrol etmek için gitarınızı doğru bir şekilde ayarlayın ve akort programı açıkken herhangi bir notaya basın. Sesin ne kadar kaydığını, yanlış ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı