Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Akorları : Öğrenme Garantili Akor Öğrenme Yazısı

Sayfa İçerikleri

Gitar çalmak adına öncelikle öğrenilmesi gereken en önemli husus gitar akorları öğrenmek olmalıdır. Gitar akorlarını öğrenirken doğru akort yapılmalı ve sıralamanın daha doğru yapılmalıdır.

Akort ayarlamasını yapmadan önce akordun ne demek olduğunu iyi kavramak gerekir.

Gitarda akor; asgari 3 perdenin aynı anda çıkardığı tınıdır.

Gitar akorları 2 farklı şekilde çalınabilir. Bunlardan biri ritim diğeri ise arpejdir.

Gitarda ritim atarken akoru oluşturulan seslere aynı anda vurulur. Arpej ise akoru oluşturan seslerin tek tek tınlatılmasıdır.

Bu tınlatma işlemi çeşitli sıralamalarda gerçekleştirilebilir.

Arpej nedir ? Gitar akorları nasıl arpejlenir merak ediyorsanız bu yazımızı hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/gitarda-arpej-nasil-yapilir/

Bir arada basıldığında ortaya oldukça güzel bir tını çıkar. Perdeler arasında geçişin yapılması, müziğe ve müziğin etkisine uygun olarak belirlenir.

Akor şifresi Dm, Am, C gibi bazı akor harflerinden oluşur. Bunlar akorun şifresidir.

 • Az önce bir akorun en az 3 sesten oluşmasını gerektiğini söylemiştik. Ancak rock, metal müzik türlerinde power chord denilen bir kavram vardır. Bu power gitar akorları 2 sesten oluşur.

Aklınız karıştıysa endişelenmeyin! Birazdan bunların nasıl basıldığını ve aralarındaki farkları rahatlıkla anlayabileceksiniz. Gelelim yazımızın devamına.

İşe ilk önce tarihini ve teorik yaklaşımını anlatarak başlayacağız. Ancak siz direkt olarak gitar akorları nasıl çalınır ile ilgili örnek videoları izlemek istiyorsanız ilgili konu başlıklarına bakarak ilginizi çeken yerleri okuyabilirsiniz.

Gitar Akorları – En Detaylı Gitar Akoru Öğrenme Rehberi

Çok sesli müzikte ya da diğer adı ile Batı müziği temelinde akorlar bulundurur. Akorun tarihi oldukça eski olup 15. yy. öncesine dayanır.

O zamanlarda kullanılan akorlar 2 sesli olup, daha sonra 2 ses aralığına bir ses daha eklenmiş ve üç beş akort yani triad ortaya çıkmıştır.

Triad oluşması için bir gama ihtiyaç vardır. Dizi adı verilen kalından inceye ya da inceden kalına olan seslerin oluşturduğu gruptur.

Gam ya da diğer adı ile diziler hakkında bilgi almak için şu iki yazımızı okuyabilirsiniz ;

https://sozkonususanat.com/major-gam-nedir/

https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Müzik eğitimlerinde oluşturulan do, re, mi, fa, sol, la, si, do dizisi Do majör serisini oluşturur. Tonal olarak kullanılan çok sesli müziklerde özellikle batı müziğinde iki tane tonalite bulunur.

Bunlar majör tonalite ve minör tonalite olarak bilinir. Yukarıda do majör tonatilitesinin oluşumu ile ilgili detaylı bilgi içeren bir yazımız var. Bu tonlar içerisinden temel üçlü beşli akorlar yani triadlar elde edilir.

Ardından farklı derecedeki seslerin eklenmesi ile 7’li, 9’lu gibi onlarca farklı formda, farklı tını da gitar akoru elde edebiliriz. Tabi bunlar için işin armoni yani teorik boyutu hakkında biraz bilgi sahibi olmamız gerekli.

Gitar çalmak için yeni başlayanlara uygun olarak akor çalışması yapılması gerekir. Akor ve temel ritim bilgisine sahip olmak gitar akorları öğrenirken işi kolaylaştıracak olan bir başlangıçtır.

Vokal eşliğinde ya da gitarda bir parçayı icra ederken, müziğin evrensel dilini ve harflerini bilmek daha doğru bir müzik ortaya çıkarır. Peki gitardaki notaların notaların harf karşılıkları nelerdir ?

Notaların harf karşılıklarını öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

Temel olarak öğrenilmesi gereken majör ve minör akorlarıdır. İlerleme durumuna uygun olarak 7 akordu, 6, 9, dim ve aug gibi diğer akort geçişleri ile daha fazla tecrübe kazanılır.

Tabi az öncede dediğimiz gibi bu işin teorik kısmı. Bunun dışında gitar çalarken karışınıza iki tip akor biçimi çıkacak. Bunlardan biri açık pozisyon akorlar diğerleri ise bareli akorlardır.

Açık Pozisyon Gitar Akorları Nelerdir ?

Açık pozisyon gitar akorları şu anlama gelmektedir.

 • Çaldığımız tınılar içerisinde boş tel tınlar
 • Her parmak yalnızda bir telde bir notaya temas eder
 • Genellikle açık pozisyon gitar akorları olarak adlandırılar bu basış formları gitarın ilk 3 perdesinde sıkça kullanılır.

Açık pozisyon gitar akorları hangileridir ?

Gitardaki en kolay akorlar şunlardır ; C, D, Dm, E, Em, G, A, Am

Bunun dışıdan bir de bareli gitar akorları var. Peki bunlar ne demek ?

Bareli akor kullanımı yeni başlayanlar için karmaşıklık ve zorluk ifade edebilir. Bareli akor bilmek zorlu aşamayı geçmek anlamına gelir.

Gitarda bildiğiniz tüm akorları farklı pozisyonlardan bareli olarak basabiliriz. Bu gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerine ne kadar hakim olduğunuz ile ilgilidir.

Eğer akorları oluşturan sesleri biliyorsanız aynı zamanda da gitar klavyesi üzerindeki notaların yerleri hakkında da az çok bilgi sahibiyseniz çok değişik tatlar yakalayabilirsiniz.

Herkes gibi standart pozisyonları kullanarak çalmaz daha farklı tını duyumları elde edebilirsiniz.

Gitarda notaların yerleri hakkında bilgi almak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/gitarda-notalarin-yerleri/

Gitar Akorları Nasıl İsimlendirilir ?

İlk aşamada gitar akorlarını öğrenirken majör mü yoksa minör formda mı basacağınız konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bunun temel nedeni akor şifresini doğru olarak okuyamamaktan kaynaklanmaktadır. Aslında oldukça basit bir konudur.

Bir gitar akorunun majör mü yoksa minör mü olduğu nasıl anlaşılır ?

Öncelikle diyelim ki do ile ilgili bir akor basacaksınız. Do notası C harfi ile gösterilmektedir. İlk bilmemiz gereken budur.

İkinci olarak bilinmesi gereken konu ise eğer sadece akorun harfi yazıyorsa örneğin sadece C yazıyorsa basmamız gereken form majördür.

Yanında bir m harfi varsa Cm gibi ise akoru minör formda basmamız gereklidir.

Temel majör akorları ve minör akorlar arasında sadece 3 lü farklı vardır. Majörlerde 1 perde yanda basılır bu da majör akorların daha eğlenceli tınlanmasını sağlar.

Gitar Akorları Nasıl Öğrenilir?

Yeni gitar kullanmaya başlayanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli durum kaliteli bir gitar satın almak olmalıdır.

Gitar öğrenmek için kurs almak, ilerlemek adına ve doğru bir başlangıç yapmak adına önemlidir. Evrensel akor dilini, harflerinin ne anlama geldiğini bilmek ve teller ile bağlantısını keşfetmek, kısacası gitar akorları tanımak gerekir.

Akortların kaç sesli kullanılacağı ve birbiriyle uyumu oldukça önemlidir. Müziğin çıkışındaki ses kalitesi akor ile mümkün olur ayrıca solo teknikte gitar çalabilmenin tek yolu, akor bilgisinden geçer.

Gitar akordunu yaptıktan sonra seslerin olduğundan kötü çıkması, akordun yanlış yapıldığı anlamanıza gelir. Bir akort kötü ses çıkarıyorsa bunun bazı sebepleri olabilir.

Gitardan cızırtılı ses gelmesinin ya da kötü ses gelmesinin nedenleri nelerdir ?

 • Gitar çalmadan önce gitar akordu kontrol edilmelidir.
 • Gitar üzerinde doğru basılmayan, perde aralığında doğru alanda durmayan parmaklar yüzünden sesler düzgün çıkmaz.
 • Perdelere basarken, parmakları yormadan ancak daha güçlü basmak önemlidir. Doğru yere bassanız bile yeterli kuvvet uygulamazsanız cızırtılı sesler elde edersiniz.
 • Rahat bir kullanım gereklidir. Bileğiniz, omzunuz, parmaklarınız olabildiğince rahat hareket etmelidir aksi taktirde çalım performansınız düşecektir.
 • Hava şartlarından dolayı bazen gitar sapında bozulma meydana gelir. Bu sap bozulması beraberinde entonasyon sıkıntısını getirir.
Yani siz gitarı doğru akortlasanız bile perdelere bastığınızda kötü sesler duyabilirsiniz. Gitarın sapı bu tip durumlarda biraz dönmüş olmaktadır. Bir gitar ustasına götürerek sap ayarı yaptırabilirsiniz.
Ağrı çekmeden maksimumum performansla gitar çalmak için doğru tutuş uygulamalısınız. Klasik, akustik ve elektro gitar tutuşu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz; https://sozkonususanat.com/klasik-gitar-nasil-tutulur/

Bu gibi çeşitli sorunlar da gitar akorları bölümünün çalışmamasına sebep olur. Sesler temiz gelmeyeceği için güzel tınılar elde edemezsiniz.

Gitar Akorlarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar akorlarında yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bilinmesi gereken en önemli hususlar arasında; gitar akortları bir tane değildir.

Müzik yapısına uygun olarak belirlenen akortlar arasında, genel anlamda kullanılan akort elbette bulunur. Kalından inceye giden Mi, La, Re, Sol, Si, Mi olarak kullanılan akort sistemidir.

Dünya geneline bakıldığında çalan şarkıların %90 gibi büyük bir bölümünde kullanılan akort sistemi bu akorttur.

İstisnai olarak kullanılan ve Blues şarkı stilinde kullanılan yukarı kısımdan aşağıya uygulanan Re, Si, Re, Sol, Si, Re akordu kullanılır.

Gitar tuneri kullanılarak gitar akorları yapılabilir. Telefon uygulamasında ya da müzik marketinden kolaylıkla tedarik edilen bu tunerleri kullanmanız için bilgi sahibi olmanız gerekir.

Notalarda kullanılan alfabe sistemini detaylı bilmek, tunerlerle akort yapmanız için önemlidir. A:La, B:Si, C:Do, D:Re, E:Mi, F:Fa, G:Sol olarak belirli bir sıralama vardır.

Bilinmesi gereken temel görevler arasında Mi teli akordunu yapmak adına teli E harfine kadar sıkmak tuner ile akort yapma işleminizi tamamlamanızı sağlar.

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Gerekli ?

Akortların ayarlanması adına geliştirilen cihazlar, nota hakkında bilgi vermiyor. Bu nedenle notaları ve sesleri biliyor olmak gerekir.

Gitar tellerine ait olan notayı bilmek, doğru akort yapmak adına önemlidir. Şayet tellerin nota değeri hakkında bilgi mevcut ise o halde herhangi bir enstrümandan alınan doğru bir sese uyarlayarak akort işlemine başlayabilirsiniz.

En basit gitar alıştırması yaparken, akort olması gerekir. İstenilen doğru notanın gitardan çıkması adına akort işlemi sorunsuz yapılmalıdır. Seslere öncelikle alışılmalı ve doğru seslerle notaları benimsenmelidir.

Gitarın akortlu olması sonucu gitarı doğru çalınır. Yeni başlayanlarda eğitim süreci daha hız kazanır ve gitar öğrenmek kolaylaşır.

Bazen sadece notalara doğru basmak ve ezberlemek yeterli olmaz. Ne kadar nota bilgisi olsa da güzel çıkmayan ses sonucu, gitar çalındığı belli olmaz.

Gitarın akort edilmesi bazı yöntemlerle olur. Gitardan alınan referans ses ve gitar dışından alınan referans ses ile yapılan akort yöntemidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel olarak akort için geliştirilmiş aparatlar vardır.

Akort düdüğü bunlardan birisidir. Yeni nesil teknolojinin dijital dünya ile birleştiği dönemde ise artık dijital gitar akort cihazları ortaya çıkmış ve akort uygulamasını daha fazla kolaylaştırmıştır.

Akıllı telefonların gelişimi ve yeni uygulamaların hayata adapte olmasıyla birlikte gitar akortları için tüm gerekli işlemler mobil üzerinden kullanılır hale gelmektedir.

Ücretli ya da ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamalar ile kolaylıkla gitar akortları edilebiliyor. Yapılması gereken dijital tuner uygulamasını akıllı telefonunuza indirmektedir. Gitarda bulunan 6 adet telin hangi notaya karşılık geldiğini bilmek önemlidir.

Akort yaparken bunların iyi bilinmesi önemlidir. Birinci telde yer alan nota Mi olup karşılığına gelen harf E’dir. İkinci telin notası Si olup, karşılık gelen harf B harfidir.

Üçüncü telde yer alan nota ise Sol, harfi G’dir. Dördüncü telde bulunan nota Re olup, harfi D’dir. Beşinci teldeki nota La, harfi A’dır. Altıncı teldeki nota Mi, harfi E’dir.

Daha hızlı gitar akortları gerçekleştirmek adına bazı özel videolardan yardım alınabilir ve eğitimcilerden destek alınır.

Gitar akordu nasıl yapılır videolu bir anlatımla öğrenmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-nasil-akort-edilir/

Gitar Akordu Ayarlarken Tel Kopması

Gitar akordu ayarlama esnasında tellerin kopması istenmeyen durumlar arasındadır. Kaliteli bir gitarda tel kopma sorunu biraz daha az yaşanan bir durumdur.

Akort esnasında telin kopması, gitara yeni başlayanlar için korkutucu bir durumdur. Tel kopmasının bazı sebepleri olabilir. Haddinden fazla gergin hale getirilen teller kopabilir.

Profesyonel müzisyenlerin de yaşadıkları durumlar arasındadır. Bu nedenle bu tecrübesizlik anlamına gelmez. Uzun süre kullanılmamış olan bazı gitarlarda tel kopma sorunu yaşanabilir.

Gitar konusunda eğitimci ya da uzman kişilerden bu konuda yardım almak gerekebilir. Yeni başlayanlarda yaşanan sorunlar arasında yeterli bilgiye sahip olmamak gelir. Önemli olan ise gitarı tanımak ve kaliteli bir enstrüman satın almak olmalıdır.

Akort öğrenilmemesi sonucunda yapılan ezberlerin hiçbir anlamı yoktur. Bazı aşamalardan geçmek ve tecrübe edinmek adına gitarı ele almalı ve incelemekle başlanmalıdır. Akort bu durumda devreye girer, çünkü en basit çalışmalarda, alıştırmalarda hatta parmak çalışması yaparken bile akort yapılması önemlidir. Sesleri ilk kez tanımak önemlidir.

Dolayısıyla ilk olarak bir şey öğrenilirken bunun doğru şekilde öğrenilmesi, devamında hata yapılmamasını sağlar.

İlk olarak duyulan temiz ses sonucu alışan kulak yapısı, kötü akort seslerini hemen algılar. Kötü seslere alışan bir kulak ise doğru sesi ayırt etmekte zorlanır ve adapte olamaz.

Akort zaten notaları çalacak kişiye göstermez. Bu nedenle gitar akortları konusunu bilmeniz, çalacağınız müziğin yapısına göre neyi nasıl yapacağınızı, hangi akordu kullanacağınızı gösterir.

Gitar öğrenmeye başlamak için öncelikle gitar akortları özümseniz daha sonra solo tekniğe geçiş yapılır. Her süreç gitar icra etmek için önemli bir aşamadır.

Matematiksel bir hesap gerektiren gitar kullanımı sonrası akort üzerinde farklı melodilerde müzik yazılabilir.

Gitar Akorlarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Akorlar kalıp olarak basılmalı
 • Akorlar basılırken, parmak uçları, klavyeye dikey basılmalı
 • Başparmak kasılmadan basılmalı
 • Akort işleminde tellerin tek tek kontrol edilmeli
 • Akor basılırken bilek ön kısma doğru tutulmalı
 • Akor bilgisinden sonra, arpej ve ritim öğrenilmeli
 • Her ses ayrı ayrı temiz ve net olmalı
 • Akor çalışmasında sağ ele bakılmamalı
 • Başlangıç çalışmasında daha kolay akorlarla başlanmalı
 • Akor geçişinde yavaş çalışılmalı
 • Çalınan akor iyi tanınmalı ve seslerin bilinmesi

Gitar akordunda bu önemli detaylara dikkat edilmesi, seslerin doğru basılmasını ve temiz bir tını alınmasını sağlayacaktır.

Akort sonrası ortaya çıkan bozukluk ise perdelerin yanlış basılması sonucu olmaktadır. Yeterince ve güçlü basılmayan perdeler, kötü ses çıkaracaktır.

Gitarın akordunun olup olmaması kontrol edilmesi gereken konular arasındadır. Gitarın akordu varsa o halde doğru basılmayan perde ve teller vardır.

Kaliteli olması gereken gitar akorların daha iyi olması adına önemlidir. Bazı bozuk sesler kalitesiz gitar sebebi ile oluşabilmektedir. Gitar alırken uzun süreli kullanıma dikkat etmek gerekir. Akorların basımında kalıp olarak, gitar klavyesine eş zamanlı basılmalıdır.

Parmakları klavye kısmına tek olarak yerleştirmek akoru kalıp olarak kavramamaya sebep olur. Parmak uçlarınızı dikey olarak yerleştirilmeli. Parmaklar alt ya da üst tellere basılması halinde sesler karışacak ve net bir ses çıkmayacaktır.

Başparmak genellikle kasılarak ve güç uygulanarak kullanıldığında kasılır. Yorulan başparmak ciddi olarak ağrı yapar. Bu nedenle güç uygularken orantılı olmalıdır. Akort yaparken öncelikle acele edilmemelidir. Tek tek tellerin kontrol edilmesi ile doğru ve bozuk sesler tespit edilir.

Akortlar birkaç ses ile aynı anda kullanıldığında akort yapılır. Ancak gitar akorları için öncelikle her bir akoru oluşturan seslerinin kendi içinde ne kadar doğru kullanıldığını tespit etmek olmalıdır. Aksi halde çok sesli kullanımda ortaya kötü bir ses çıkacaktır.

Gitar Akor İsimleri

Gitar akort isimleri kullanım yerlerine ve çıkardığı seslere göre farklılık gösterir. Bu isimler arasında EM akordu, AM akordu, Dm akordu, D akordu, G akordu, F akordu, C akordu bulunur.

Bu akorlar arasında bazı gitar akorları minör, bazıları ise majör akor olarak bilinir. Akortarın kendi içerisinde hangi notalarla basılacağı belirtilir.

Daha temiz bir sese ulaşmak adına en önemli unsur doğru sesin doğru akort edilmesidir. Başlangıç seviyesi ve daha ileri seviye akortlar bulunur.

Çalınacak müziğe hangi akordun kullanılması gerektiği, tecrübeye dayalı olarak gelişir. Profesyonel müzisyenler bu anlamda dijital cihazları kullanarak işlerini kolaylaştırıyor.

Aynı zamanda akıllı telefonlara indirilerek kullanılan akortların kullanımı ise birçok müzisyen için kolaylık anlamına gelir.

Sesleri iyi tanımaları sonucu akortlara müzik hazırlama işlemi, profesyonel müzisyenler için daha kolaydır.

Daha hareketli müziklerde kullanılan akortlar ile yavaş tempolu müziklerde kullanılan akortlar birbirinden farklıdır. Akorların kullanımında özellikle müzik niteliği belirlenir, sesler tespit edilir ve temiz olan sesler ile çalışma başlar.

Basit Gitar Akorlarını Öğrenelim

Aşağıdaki kolay gitar akorları hemen hemen birçok parçada karşınıza çıkacak ve rahatlıkla çalabileceğiniz formlar içerir.

Gitar akorları videolu anlatım bu akorları gitar klavyesi üzerinde birden çok farklı pozisyonda nasıl basabileceğinizi öğreneceksiniz.

Hazırsanız en kolay gitar akorlarını beraber öğrenelim.

Em Akoru – Em Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Gitar çalmaya başlandığında kullanılan gitar akorları arasında Em akoruu bulunur. Si, mi ve sol notalarından oluşur.

Em akorunu kullanan günümüzde birçok şarkı ve müzik vardır. Gitarda en kolay basılan akorlar arasında yer alır.

Am Akoru – Am Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Am akoru oldukça fazla kullanılan, tercih edilen akor türü arasında yer alır. La, do ve mir notalarının birleşmesinden oluşan tını kısa sürede fark edilir.

Yine gitarda basması çok kolay olan Am akoru karşınıza birçok parçada çıkmaktadır.

Dm Akoru – Dm Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Re, fa ve la seslerinden oluşan bu akor gitarda en alt üç perdeye parmakların yerleşmesi ile basılır. Türkçe ve yabancı birçok parçada karşımıza çıkar.

Çok sık kullanılan bir akor türüdür. Özellikle minör karakterli olması parçaların melodilerinin düşüş yerinde kullanması ile birlikte çok ciddi bir tını oluşturur.

D Akoru – D Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

D akordu kendi içinde La, Fa# ve Re notalarının birleşiminden oluşur. Bu notalara aynı anda basılır. Dikkat edilmesi gereken ise en üst kısımda yer alan Mi notasıdır. Mi sesi akoru bozar, bu nedenle bu tele basılmaması gerekir.

Akorlar basılırken içine sesler kurallı bir şekilde eklenmelidir. D yani re majör akorunda mi sesi yer almamaktadır bu nedenle mi sesinin eklenmesi kötü bir duyum oluşturur.

G Akoru – G Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Sol majör gitar akortları arasında bulunur ve bareli ya da baresiz çalınabilir. Sol, Re ve Si notalarına birlikte basılmasıyla oluşan akort türüdür.

G akordu diğer gitar akortları arasında basılması zor olan akorlardan birisidir. Daha güçlü, neşeli tonlarda kullanılan G akordu, zor olsa da beğenilen akort türleri arasındadır.

Açık pozisyon akor olarak kullanmak kolay iken işin içine bare olayı girince sesleri temiz bir şekilde basmak ilk aşamada zor olabilir.

F Akoru – F Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Gitara yeni başlamak adına zorlu akortlar arasında bulunan akortlar arasındadır. F gitar akortları içinde seviye atlamak adına geçiş yapılan akort basamağıdır. Fa, Do ve La notalarının birleşiminden çıkan sesten oluşur.

Genellikle C akordu kullanımından sonra seviye atlamak adına geçilen akort türleri arasında F akordu vardır.

F akordu zorlu gibi görünse de gitar kullanmanın en kolay yoluna giden basamağı atlatmak anlamına gelir.

F akordundan sonra artık gitar çalmak, sesleri tanımak ve müziğin evrensel dilinin anlattıklarını bilmek kolaylaşır.

Bareli ve baresiz olmak üzere iki şekilde de basılabilir.

C Akoru – C Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Özellikle gitar akortları arasında en kolay akor formlarından birisidir. Gitara yeni başlayanlar için, kişiyi zorlamadan seslerin daha kolay çıkarılması ile daha rahat bir başlangıç yapılır.

Do, Sol ve Mi notalarının birlikte çalınması sonucu oluşur. Açık pozisyon olarak kullanımı yaygındır ama her bir akor gibi bu da bareli olarak basılabilir.

Hemen hemen birçok parçada karşımıza çıkan bir akor formudur.

E Akoru – E Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

E akoru majör karakterli bir akordur. Basılışı Em akoruna çok benzer.

Mi, sol# ve si seslerinden oluşan bu akor formu yine sıkça karşımıza çıkar. Özellikle Türkçe pop müzik repertuarı yapmak isteyen kişilerin karşına parçalarda çıkacaktır.

A Akoru – A Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Majör karakterli bir akor olan la majör yani a akoru da yine sıkça kullanılan akorlar arasında yer alır.

Parçaların yükseliş yerlerinde majör karakterli akorlar kullanmak çok yaygındır. Sizler de rahatlıkla bu akoru çalarak beste yapabilir ve birçok parçaya eşlik edebilirsiniz.

Gitarda öğrenebileceğiniz gitar temel akorları işte bu kadar! Şimdi gelin biraz da bareli akorlar hakkında konuşalım ve yukarıda bahsetmediğimiz akorları inceleyelim.

C# Akoru – C# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Do#, fa ve sol# sesleri içeren C# akoru majör karakterli bir akordur.

Bareli basılışı oldukça yaygındır ancak triad olarak sadece akoru oluşturan 3 sesi de kullanarak basabilirsiniz.

C#m Akoru – C#m Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Do#, mi ve sol# seslerinden oluşur. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi temel majör formlar ile minör formlar arasında sadece 3 lüleri farklıdır.

Sıkça kullanılan, oldukça hüzünlü bir sese sahip akor biçimidir.

D# Akoru – D# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Re#, fa# ve la# seslerinden oluşan bir akor formudur. Gitarda genellikle bareli basılır ancak caged sistemine göre d akorunun 1 perde yana kaydırarak da oluşturabilirsiniz.

CAGED sistemi hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-caged-sistemi/

D#m Akoru – D#m Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Re#, fa ve la# seslerinden oluşan minör karakterli bir akordur. Aşağıdaki videoda detaylı olarak birkaç farklı pozisyonda nasıl basılabileceğini inceleyebilirsiniz.

F# Akoru – F# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Fa#, la# ve do# seslerinden oluşur. Sıkça kullanılan gitar akorlarından birisidir. Ancak genellikle bareli olarak çalınır.

Çalımı aslında bildiğimiz f akorunun 1 perde yandan basılmış halidir.

F#m Akoru – D# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Fa#, la ve do# seslerinden oluşan minör karakterli bir gitar akorudur. Bareli basılarak çalınır ya da akoru oluşturan triadları kullanarak 3 sesi basarak da kullanabilirsiniz.

F# akorunu basarken orta parmağınızı kaldırmanız yeterlidir. Ogün Sanlısoy’un parçalarında sıkça kullanılır.

Gm Akoru – Gm Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Sol, la# ve re seslerinden oluşan bir akor formudur. Minör karakterlidir. G akorunu bareli bastığınız zaman orta parmağınızı kaldırırsanız bu akoru rahatlıkla elde edebilirsiniz.

G# Akoru – G# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Sol#, do ve re# seslerinden oluşur. Bareli olarak bastığımız G akorunu bir perde yana kaydırarak 4.perdeden basmamız yeterlidir.

G#m Akoru – G#m Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Sol#, si ve re# seslerinden oluşur. Minör bir akor olan G#m, G# akorunu basarken orta parmağınızı kaldırarak basabilirsiniz.

A# Akoru – A# Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

La#, do# ve fa seslerinden oluşur. Aslında A akorunun bareli basış formunu 6.perdeye kaydırarak da bu akoru rahatlıkla elde edebilirsiniz.

A#m Akoru – A#m Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

La#, do ve fa seslerinden oluşan minör bir akordur. La# akorunu basarken orta parmağınızı kaldırarak bu akoru çalabilirsiniz.

Daha çok pop parçalarda kullanılan bir akor formudur.

 

B Akoru – B Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Si, re# ve fa# seslerinden oluşur. Hem la telinde 2.perdeden itibaren hem de mi telinde 7.perdeden bareli olarak basılabilir.

Sıkça kullanılan akorlardan birisidir.

Bm Akoru – Bm Akoru Gitarda Nasıl Basılır ?

Si, re ve fa# seslerinden oluşur. La telinde 2.perdeden en üst mi telindeyse 7.perdeden kolaylıkla basılan bir minör akor formudur.

Power Chord – Tam 5’li Akorlar

Power chord ya da diğer adı ile tam 5 li gitar akorları daha çok rock müzikte kullanılan gitar akor tiplerindendir.

Tam 5 li denilmesinin nedeni de oldukça basittir. Standart kök bir gitar akoru bastığınızı düşünün.

Bu akorlar iki formda karşımıza çıkmaktadır. Minör ve majör tonlar.

Bir kök ses üzerinden minör ya da majör akor kurduğunuz zaman şöyle bir senaryo ile karşılaşıyoruz.

Örnek olarak do üzerinden hem majör hem de minör akoru oluşturalım ;

Do majör -> Do – Mi – Sol seslerinden oluşur.

Do minör -> Do – Re# – Sol seslerinden oluşur.

Dikkat edilirse değişiklik sadece 3.seslerde meydana gelmiştir. Bu yüzden majör 3 lü ya da minör 3 lü kavramı vardır ancak sol sesi akor formu ne olursa olsun aynı kalmıştır.

Yine bu nedenden dolayı 5 li akorların minör ya da majör formu bulunmamaktadır. Ana kök ses ve tam 5 lisinden meydana gelmiştir.

Aşağıda power chord örnekleri gösterilmiştir.

power-chord-gitar-akorlarıEvet gitar akorları yazımızın sonuna geldik. Artık gitar üzerinde temel majör, minör ve power chord gitar akorları nasıl basılıyor detaylı olarak biliyorsunuz.

Yapmanız gereken bir tek çalışma kalıyor. Bu gitar akorlarını sıkça çalışmak, hızlı geçebilmek ve temiz ses elde etmek.

Hemen Youtube sayfamıza abone olun ve gitar ile ilgili ücretsiz eklenen etütlere ilk siz erişin, kendinizi geliştirin.

İzmir gitar kursu öğretmenlerinden en kaliteli gitar eğitimini almak için hemen sayfamızı ziyaret edin ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu