Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Aksesuarlarının İsimleri : En Sık Kullanılan Gitar Ekipmanları

Eğer gitar çalma konusunda kendini geliştirmeye istekliysen bu yazımız tam sana göre !

Gitar çalmaya başladıktan sonra,ister kısa bir süredir çalıyor olun ister uzun, birçok gitar ekipmanına ihtiyacınız olacak.

alınması gereken gitar ekipmanları
alınması gereken gitar ekipmanları

Bu gitar ekipmanlarının bazılarına gerçekten ihtiyacınız olacakken bazı gitar yardımcı ekipmanlarına ise zaman içerisinde ihtiyaç duyacak, isteğe bağlı olarak alacak ya da almayacaksınız.

Her gördüğünüz ekipmanı almak yerine ihtiyaç ve önceliklerine göre bir liste çıkararak bu gitar aksesuarlarını almanı zaman ve ve para yönünden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.


Gitar ekipmanları :  Sahip olmanı gerekenler

whatsapp ile sipariş ver
whatsapp ile sipariş ver

Müzik hayatınız boyunca, gitar çaldığınız sürece ihtiyacınız olacak yardımcı gitar ekipmanları konusunda detaylı bilgiyi sizlere alt başlıklar halinde detaylı olarak anlatacağız.

En çok tercih edilen 12 gitar ekipmanı hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz bu yazımıza lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

İşte en çok işinize yarayacak gitar ekipmanları !

Almak istediğiniz ekipmanları bulamıyor musunuz ? Hiç merak etmeyin. Söz Konusu Sanat birçok müzik evi ile anlaşmalı çalışıyor. Sol tarafta bulunan görsele tıklayarak istediğiniz ürün kodunu ya da fotoğrafını whatsapp üzerinden bizlere iletebilirsiniz.


Gitar Kılıfları : Softcase ve hardcase 

Gitar kılıflarının temel amacı gitarın toz, kir, nem ya da herhangi bir darbeye korumaktır.

Birçok firma tarafından üretilen gitar kılıfları farklı kalitelerde olduğundan almak istediğiniz zaman karşınıza çok geniş bir fiyat aralığı çıkmaktadır. Gitar kılıfı seçiminde sizin isteklerinizi ve beklentilerinizi tam olarak karşılayacak bir gitar kılıfı ya da gitar çantası bulmak için düzgün bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Softcase gitar çantaları 

softcase gitar çantası
softcase gitar çantası

Yumuşak bir dış yapıya sahip bu gitar çantaları uzun yolculuklarda, özellikle sarsılma ve çarpma anlarında gitarınızı güzel bir şekilde korumamaktadır.

Ancak kısa mesafeli yolculuklarda, aynı zamanda hafif ve rahat bir şekilde taşınabilmesi nedeni ile oldukça sık tercih edilmektedir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi birçok firma tarafından üretilen softcase gitar çantaları çoğunlukla suya karşı dayanıklı olarak üretilmektedir ancak yine de uzun süreli ıslak kalma durumlarında acil olarak kurutulmalı ve deforme olmasının önüne geçilmelidir.

Ayrıca ıslanan çanta içinde gitarı bulundurmamanız, en azından çanta kuruyana kadar gitar dışarıda muhafaza etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hardcase gitar çantaları

hardcase gitar çantası
hardcase gitar çantası

Uzun yolculuklar için bire bir olan bu çanta modeli, gitarınızı darbelere karşı mükemmel bir şekilde koruma potansiyeline sahiptir. Ancak hem ağırlığı fazla hem de ergonomik olmaması en büyük sıkıntılarından biridir.

Eğer hardcase gitar kılıflarına bakıyorsanız, yapacağınız araştırmalar sonucunda birçok marka ve modelin çok değişik fiyat aralıklarında ürünleri olduğunu göreceksiniz. Şifreleme sistemine sahip gitar çantalarından tutun da içinde nem ölçer bulunan onlarca çeşit yardımcı ekipman vardır.

Eğer uzun uzun süreli yolculuklara çıkmayacaksınız kesinlikle hardcase almanızı önermiyoruz. Taşıma problemi yüzünden canınız sıkılabilir.


Gitar standı : Duvar ve yer tipi gitar sehpası

gitar standı - gitar sehpası
gitar standı – gitar sehpası

Hem duvar hem de yer tipi bulunan gitar sehpaları sayesinde gitarınızı sürekli olarak çantasına kaldırmak zorunda olmayacaksınız. Birçok müzik marketten rahatlıkla bulabileceğiniz bu gitar sehpaları ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Birden fazla gitarınız var ve çalışma sırasında bu gitarları sürekli olarak değiştirmek zor geliyorsa kesinlikle gitar sehpalarından edinmelisiniz.

Kaliteli gitar standaları, taşıma çantaları ile birlikte verilmektedir. Rahatça taşınabilen bu yardımcı ekipmanları gittiğiniz her yere yanınızda da götürebilirsiniz.


Gitar ayaklığı : Sırt ağrılarına son

gitar ayaklığı
gitar ayaklığı

Gitar çalarken sırtınız mı ağrıyor ? Gitar klavyesini düz tutacağım derken eliniz mi kasılıyor ?

Gitar ayaklığı denilen, küçük, taşıması kolay bir yardımcı ekipman ile artık bu dertleriniz son bulabilir.

Genellikle klasik gitar çalan kişiler tarafından tercih edilen gitar ayaklığını kullanmanın temel nedeni gitar klavyesi üzerinde hareket eden elimize daha çok alan kazandırmaktadır.

Bunun yanı sıra aynı zamanda gitarı dik tutma, öne eğilmeden çalma konularında da yardımcı olmaktadır. Birden çok kademesi olan bu aletin boyunu ayarladıktan sonra bir bacağınız diğerine göre daha yukarıda durmaktadır.

Size uygun yükseklikte çalıştığınız zaman işinizi ne kadar kolaylaştırdığını göreceksiniz.


Gitar taburesi : Doğru yüksekliğin önemi

gitar taburesi
gitar taburesi

Gitar çalarken oturduğunuz tabure ya da koltuk, eğer kullanıyorsanız gitar ayaklığı gibi yardımcı elemanlar gitarı ne kadar rahat çalıp çalmadığınız konusunda bilgiler vermektedir.

Gitar tutuşu ve çalışını doğrudan etkilen ikinci bir unsur da oturduğunuz yerdir. Eğer yumuşak bir zemine oturuyorsanız içeri çökecek ve kamburunuz çıkacak, çok sert bir zemine oturuyorsanız sırtınız ağrıyacaktır.

Bu sırt ağrılarının önüne geçmek ve daha rahat bir şekilde gitar çalmak için kullanmanız gereken gitar ekipmanlarından biri de gitar taburesidir. Yüksekliği ayarlanabilen bu taburenin oturma bölgeside oldukça konforludur. Uzun süreli çalışmalar için gayet uygundur.


Nota sehpası : Mükemmel icatlardan biri

nota sehpası
nota sehpası

Gitar çalarken notaları daha rahat görmenizi sağlayacak bu gitar ekipmanı ile istediğiniz yükselikten ve istediğiniz görüş açısından rahatlıkla notaları okuyabilirsiniz.

Yapımında genellikle metal kullanılan nota sehpaları, boyu ayarlanabilen aynı zamanda kaldırmak istediğiniz zaman katlanıp çok az yer kaplayan bir üründür.

Hem hafif hem ağır modeli bulunmaktadır. Ağır modelleri daha çok orkestralarda herhangi bir çarpma sırasında düşmemesi için kullanılmaktadır.

Ben notaları rahatça görmek, çalarken sayfa değiştirmeden ilerlemek isterim derseniz bu ürün tam sizlik !


Kapo : Kısa yoldan transpoze

gitar kaposu
gitar kaposu

Gitar çalarken akorları ya da melodileri daha rahat elde etmek adına kullanılan, kolay yoldan transpoze yapmanıza yardımcı bir üründür.

Gitar hangi tonda çalmak istiyorsanız, ilgili perdeye yerleştirilir. Bir mandal etkisi gösteren kapo, takıldığı yerden önceki perdeleri sustur ve kolay bir gitar deneyimine olanak sağlar.

Özellikle sahne alan kişilerin sıkça kullandığı kapo, gitar çalarken şarkı söylemek isteyenlere büyük bir rahatlık sağlamaktadır.

Dilediğiniz renk ve modelde kapo siparişini birçok müzik mağazasından verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta kapo genişliğinin klavye genişliğine tam oturmasıdır.


Dijital akort cihazları : Bilinen diğer adı ile tuner

tuner - dijital akort cihazları
tuner – dijital akort cihazları

Çaldığınız enstrümandan sağlıklı sesler elde edebilmenin ilk yolu bu enstrümanın doğru bir akorda sahip olmasından geçer. Özellikle gitara yeni başlayan kişilerin başını ağrıtan akort işlemini alacağınız bir dijital tuner ile kolaylık sağlayabilirsiniz.

Kulaktan akort yapmaktan çekiniyorsanız başvurabileceğiniz ve küçük oluşu nedeni ile her yere rahatlıkla götürebileceğiniz bu cihazı kesinlikle almalısınız.

Aynı zamanda İOS, Google Play gibi yerlerden de telefon ya da bilgisayarınıza kurabileceğiniz akort uygulamalarını isterseniz herhangi bir müzik mağazasından da alabilirsiniz.

Eğer ki akort cihazı almak istiyorsanız, gitar kafasına mandal mantığı gibi sıkıştırılarak oturtulan ve dış seslerden etkilenmeyen ürünleri tercih etmelisiniz.


Metronom : İyi bir müzisyen olmanın sırrı

metronom
metronom

Dijital olan ürünlerin son dönemde kurmalı olanlara göre daha fazla popüler olduğu, sağ ve sol arasındaki koordinasyonu sağlayan, parçanın temposunu yakalayarak daha hızlı bir şekilde kendini geliştirmek isteyen herkesin kullandığı bir cihazdır.

Aynı akort cihazlarında olduğu gibi, bir müzik marketten de satın alabilirsiniz ya da telefona bu uygulamayı kurarak çok daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.

Metronom ile çalışan bir müzisyen, çalışmayan bir müzisyene göre en az 3 kat daha hızlı gelişim göstermektedir. Yapılan hataları düzeltmek, daha sistemli bir şekilde ilerlemek için kesinlikle kullanılması tavsiye edilmektedir.


Tırnak törpüsü : Parmak stili ile çalım

tırnak törpüsü
tırnak törpüsü

Fingerstyle adı ve verilen parmak stili ya da tırnak stili denilen çalım tekniği için tırnakların uzunluğu, törpülenme açısı oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir tuşe oluşturmak için tırnak doğru açıda törpülenmeli ve olabildiğince pürüzsüz bir hale getirilmelidir.

Tırnak törpüsünü birçok mağazadan rahatlıkla temin edebilirsiniz ancak tırnak stili ile gitar çalma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz törpü çeşidi iki kademeli metal törpülerdir.


Yan keski ve yedek gitar teli : Olmazsa olmazlardan

yedek tel ve yan keski
yedek tel ve yan keski

Ne olursa olsun gitar çantanızda her zaman kullandığınız gitar telinin yedeğini bulundurmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle sahne alan insanlar için son anda telin kopması oldukça sinir bozucu bir işlemdir. Bunun yanı sıra sahne almıyor olsanız bile evde çalışırken o telin kopması tüm çalışma rutininizi aksatacaktır.

Tel seçimi konusunda daha yeterli bilgiye sahip değilseniz her tel değişimi sırasında farklı marka ve modelden farklı tansiyonlara sahip teller kullanmanızı öneriyoruz. Böylelikle size en uygun, isteklerinizi en güzel şekilde karşılayan tel takımını keşfedeceksiniz.

Eğer ki tel değişimi yapacaksınız ya da teliniz koptuğu zaman yanınızda kesinlikle yan keski bulundurmalısınız. Hem burgu hem de alt eşikte kalan fazlalık tellerden en rahat şekilde kurtulmak için yan keskiyi kullanabilirsiniz.


Tel sarma aleti : Hızlı tel sarmak için birebir

gitar teli sarma aparatı - gitar teli sarma aleti
gitar teli sarma aparatı – gitar teli sarma aleti

Tel sarma ve boşaltma işlemlerini daha kısa sürede yapmak için bire bir alet ! Aynı zamanda tel sarma işlemi sırasında yorulmanın da önüne geçen bu küçük ekipman kesinlikle gitar çantasında bulunması gereken bir diğer ürün.

Otomatik ve manuel seçenekleri bulunan tel sarma aparatları ile zamandan tasarruf ederek tel tansiyonunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Boşluk kısmını burguya oturttuktan sonra çevirme işlemi yapabilirsiniz.


Temizlik bezleri ve gitar cilaları

temizleme bezi ve gitar bakım ürünleri
temizleme bezi ve gitar bakım ürünleri

Gitar, çalışmalarınıza ve açık bir şekilde bırakmanıza bağlı zaman içerisinde kirlenecektir. Gövdede ve gitar klavyesinde biriken tozlardan kurtulmanın en güzel yolu mikro fiber bezlerdir.

Pamukçuk bırakmayan fiber bezler ile rahat bir şekilde gitarınızı silebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine kullanıma bağlı olarak gitar klavyesinde kit birikecek, teller oksitlenecek ve gitar gövdesinde bolca parmak izi oluşacaktır.

Polisher yani cilalar ile gitar gövde temizliğini yapabilirsiniz ve cilalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.. Aynı zamanda alacağınız bir limon yağını gitarın klavyesinde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta gitarın klavyesinde kullanılan ağaç çeşididir.

Eğer gül ağacı bir klavye ise limon yağı temizliği yapılır ancak mapple klavyelerde farklı bir temizlik işlemi yapmanız gerekmektedir.

Gitar kursu içerikleri ve eğitimi hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu