Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar, özellikle müziğe ilgisi yeni yeni oluşmaya başlayan kişiler arasında öğrenilmek istenen popüler bir enstrümandır. Birçok müzik türünde kullanılan gitar, arkadaşlarınız ile birlikteyken rahat bir şekilde çalınarak da ortama güzel bir hava katmaktadır.

Taşıması kolay, hafif ve ergonomik yapısı ile de genç yaşlı birçok kişinin hayalini süslemektedir. Bu yazımızda siz değerli müzikseverler için eğer gitar almayı düşünüyorsanız, gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeyi amaçladık.

Bu yazıyı okuduktan sonra klasik gitar alma konusunda desteğe ihtiyacınız varsa ; klasik gitar alacaklara tavsiyeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda maddeler halinde verilen yazımızı okuduktan sonra gitaristlerin gitar alırken dikkat ettiği konuları siz de biliyor olacaksınız. Böylelikle gitar almaya karar verdiğiniz zaman hangi hususların nasıl değerlendirildiğini öğrenmiş ve bunları uyguluyor olacaksınız.

gitar-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

gitar-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Müzikle ilgilenen herkesin yakından tanıdığı, popülerliği günümüzde de sürdürmeye devam eden bir enstruman olan gitar, parmak ve pena yardımıyla icra edilmektedir. Farklı çeşitlerinden dolayı üzerindeki tel sayısı bu türlere göre değişiklik göstermektedir. Hem solo hem de eşlik amacıyla kullanılmakta olan gitarın tınısına günümüzde neredeyse her müzik türünde sıkça rastlamak mümkündür.

Gitar çalmak isteyenlerin pratiklerini düzenli bir şekilde yapabilmesi için mutlaka bir gitar edinmesi gerekmektedir. Alınacak gitarın kişinin yapısına ve algısına uygun olması ve çalacak kişinin beğenisine hitap etmesi gerekmektedir. Bu gibi şartların sağlanamaması durumunda gitar çalacak kişinin öğrenme zamanının uzayabileceği gibi çalan kişinin yaptığı müzikten keyif almamasına durumunda enstrumanından uzaklaşacağı bilinmelidir. Bu yüzden mutlaka gitarınızı seçerken önceliklerinizi iyi belirlemeli ve bu maddeler üzerinden yola çıkarak bir gitar satın almalısınız.


Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gitar alırken dikkat etmeniz gereken 4 temel husus vardır. Bunlar gitar çeşidi,  sap düzgünlüğü, klavye inceliği ve eşik yüksekliğidir. Bu maddeler aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Gitar alırken belki de en büyük sıkıntılardan biri sap ayarıdır. Sap ayarı nasıl yapılır bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu konuda profesyonel yardım almak için ; gitar tamiri İzmir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu maddeler yanında dikkat edilmesi gereken başka durumlarda vardır. Örneğin gitar üzerindeki manyetikler. Kuvvetli, dolu tonlar almak için genellikle humbucker manyetik tipi tercih edilir. Biraz daha parlak tonlar ve bluess, caz tonları için ise single manyetikler oldukça sık kullanılır.

Bunun dışında manyetiklerin aktif ya da pasif olma durumları bulunmaktadır. Aktif manyetikler pil ile çalışan ve kelimenin tam anlamı ile cayır cayır bir gitar tonu elde etmenizi sağlar.

Pasif manyetikler, aktif kadar kuvvetli değildir ancak bu kötü anlamına gelmemektedir. Birçok ünlü gitarist hem pasif hem de aktif manyetik tercih etmektedir.

Özellikle 2.el gitar alırken bakım ve temizliğinin düzenli yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Bu bakım ve temizlik nedir diyorsan ;

Gitar bakımı nasıl yapılır ve gitar temizliği nasıl yapılır yazılarına bakabilirsiniz.


Gitar Çeşidi

gitar çeşitleri

gitar çeşitleri

Gitar alırken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de hangi gitar türünü seçeceğinizdir. Bu konuda daha rahat karar verebilmek adına çalmak istediğiniz müzik türlerini göz önünde bulundurup bu tarza göre gitar almanız sizin için daha doğru bir karar olacaktır.

Gitar çeşitleri elektro, akustik ve klasik gitar olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Bu üç gitar türü de kendi içerisinde farklı çeşitler barındırmaktadır. Bu yüzden gitar edinirken mutlaka istediğiniz müzik türünün analizini yapmalısınız.

Örneklemek gerekirse hem şarkı söyleyip hem de gitar çalmak isteyen biri için elektro gitar iyi bir seçim olmayacaktır. İstenilen isteklere uygun olan klasik ya da akustik gitardır.

Elektro gitar alma konusunda bilgi sahibi olmak istersen ; elektro gitar alacaklara tavsiyeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde solo ve enstrümantal tınılar seslendirmek isteyen biri için de klasik gitardan ziyade elektro gitar çok daha iyi bir tercih olacaktır. Bu konuları göz önünde bulundurarak iyi bir analiz yapabilirsiniz.

Eğer bu konuda profesyonel destek isterseniz gitar kursumuza gelebilirsiniz. Öğretmenlerimizin yardımı ile sizler için en uygun ve en sağlıklı seçimi sağlayabiliriz.


Sap Düzgünlüğü

gitar sap ayarı

gitar sap ayarı

Gitarın sap bölümünün düzgün olduğunu anlamanız için gitarın gövde ve sap  bölümlerinin birbirine paralel bir şekilde gelip gelmediğine bakmanız yeterlidir.

Eğer ki sap ve gövde bölümleri birbirine paralel şekilde geliyorsa ve sap kısmında çıkıntılar mevcut değilse, gitarınız düzgün bir sapa sahiptir.

Sap bölümü sesin verimliliğini etkileyen en önemli bölümlerdendir. Bu yüzden bu maddeye çok dikkat edilmeli, gerekli kontroller sağlanmalıdır. Eğer ki sap düzgünlüğü bozuksa o gitar tercih edilmemelidir.

İkinci el gitarlarda eğer gitara güzel bakılmamış ise gitar sap ayarı sorunu ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda sap ayarı tamirini yapmak kolay bazı durumlarda ise can sıkıcı bir hal alabilir.

Gitar tamiri konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sıfır gitar alınacağı zaman çoğunlukla gitarlarda bir sıkıntı çıkmamaktadır. Ancak yine de taşıma esnasında düşme gibi sorunlardan dolayı gitarın sap ayarı bozulmuş olabilir.


Klavyenin İnceliği, Kalınlığı

gitar sap kalınlığı

gitar sap kalınlığı

Sap bölgesinde bulunan perdeler için kullanılan bölüme klavye denilmektedir. Gitar satın almadan önce klavyenin incelik ve kalınlığı muhakkak kontrol edilmeli, eğer mümkünse klavye denenmeden gitar satın alınmamalıdır.

Eli ufak olan biri kalın klavyeyi kavramakta, büyük bir el ve parmak yapısına sahip kişi ise ince klavyeyi kavramakta güçlük çekecektir. Bu yüzden alacağınız gitar üzerinde ufak alıştırmalar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Gitar klavyesinin tercihi tamamen kişiye bağlıdır. Kimi gitarist kalın klavyede çalarken daha rahat ederken kimisi de ince klavye tercih etmektedir.

Örneğin Ibanez, Fender gibi gitarların klavyesi incedir. Steve Vai, Malmsteen gibi gitaristler bu gitarları kullanmaktadır.

Gibson’ın Les Paul serisi ” c ” klavye diye tabir edilen kalın bir klavyeye sahiptir. Slash, Zakk Wylde gibi gitaristlerin tercihidir.

Denemeden bilmeniz çok zor. Klavyesi ince olan gitarı daha rahat çalabilirsiniz diye bir durum da söz konusu değildir. Almadan önce mutlaka gitarınızı deneyin.

Eğer gitar ile ilgileniyorsanız dinlediğiniz müziklerden nasıl gitar tonlarını sevdiğinizi anlamışsınızdır. Gitar tonlarını etkileyen hususlardan biri de ağacın seçimidir. Gitar yapımında kullanılan ağaçlar yazımız ile bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Eşik Boyu

gitar eşiği

gitar eşiği

Telleri taşıyan aparata eşik adı verilmektedir. Bu yüzden gitarın çalımında eşik önemli bir rol oynamaktadır. Gitar alırken mutlaka eşik boyunun dengeli olmasına dikkat edin.

Aksi takdirde yüksek eşikten dolayı tellere zor basma ve verimsiz ses elde etme problemi, alçak eşikten dolayı da kalitesiz ve bozuk ses elde etme problemi yaşayabilirsiniz.

Eşik boyutunun uygun olup olmadığını anlamak için gitar çalan deneyimli bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Gitar eşik boyu da aynı gitar klavyesi gibi kişiye özgü bir seçenektir. Kimi gitarist yüksek tel kullanmayı tercih ederken kimi gitarist ise tellerin klavyeye yakın olmasını istemektedir.

Başlangıçta yüksek eşik başlayarak daha sonrasında eşiği düşürebilirsiniz ya da tam tersi durumda söz konusu olabilir. Gitar üzerinde yaptığınız çalışmalar sonucunda geldiğiniz seviye ve rahatlık kavramları ancak gitarı elinizde aldığınızda fark edebileceğiniz durumlardır.

Gitar dersi konusunda merak ettiklerinizi bağlantıya tıklayarak öğrenebilir ya da konuşma panelinden bizlere iletebilirsiniz.

 

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89