Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Caged Sistemi

Gitar CAGED sistemi seni birçok sıkıntıdan kurtarabilecek ve oldukça kolay olan bir yapı içerir.

Bu yazıda vermiş olduğumuz bilgiler gitar çalmanın mantığını daha iyi anlamana yardımcı olacak ve 3 aşamada seni geliştirecek.

CAGED gitar sistemini bilmenin sana kazandıracakları ; akor bilgini geliştirmek, gitar klavyesini daha bilinçli yorumlamak ve transpoze becerini bir üst seviyeye çıkarmak.

Aslında genel olarak bu hikayenin nasıl ilerlediğini biliyorsun. Nasıl mı ?

Stüdyoda müzik grubunla prova alıyorsun ve sıra sana geldi, o an soloya girmeli ve herkesi büyülemelisin.

Bateristin atağı bittiği anda soloya giriyorsun, her şey süper. Bildiğin tüm solo figürlerini mi minör gamında ustaca uyguluyorsun, yapman gereken her şeyi kusursuz yaptığından eminsin.

O sırada ritim gitar çalan arkadaşın sana dönüp hiç de duymak istemeyeceğin bir şeyi söyler. “ Dostum parçanın tonu si majör.”  İşte tam da o anda kabusun başlar.

Daha doğrusu başlayabilirdi ama artık bundan korkmana hiç gerek yok. CAGED gitar sistemini doğru bir şekilde uyguladıktan sonra ton ne olursa olsun tüm sıkıntıların üstesinden gelebilirsin.

Gitarın büyülü dünyasında yeteneklerini geliştirmek istiyorsan öncelikle derin bir şekilde gitar klavyesini yorumlamayı bilmen gerektiğini unutma.

Bu yazımız içerisinde tüm CAGED gitar sistemi pozisyonları görsellerle anlatılacaktır. Aklına takılan sorular için bizimle iletişime geçmeyi unutma!

CAGED Gitar Sistemi Nedir ?

CAGED gitar sisteminin 50 yıllı aşmış bir geçmişi bulunmaktadır.

Stüdyo gitaristlerinin bulduğu bu sistem aslında birçok farklı anahtarda çalma sıkıntısını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Eğer sen de sadece bazı anahtarlar üzerinde çalabiliyor ama alışkın olmadığın tonlarda çalarken hata yapıyor ya da çalmaya çekiniyorsan bilmen gereken tek bir kavram var ; CAGED gitar sistemi!

Burada anahtar ile anlatmak istediğimiz parçanın tonu. Eğer gitar gamları hakkında bilgin yoksa bu yazımızı anlaman için öncelikle bir alt yapı oluşturman sağlıklı olacaktır.

Yazımızın içerisinde sıkça do majör gamından bahseceğiz. O yüzden öncelikle bu gamı öğrenmen, birçok açıdan bahsedeceklerimizi daha rahat kavramana yardımcı olacaktır.

Hemen incele ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

CAGED sistemi bize en temelde şunu ifade eder. Gitar klavyesi 5 farklı noktadan bölünmelidir ve bu bölünen noktalarda yakalanması gereken formlar CAGED kuralına uymalıdır.

Peki CAGED Ne Anlama Geliyor ?

Aslında bu kafes sistemdeki her bir harf akor formunu temsil etmektedir. Gitarda hangi harflerin hangi notaları temsil ettiğini biliyor musun ?

Eğer bilmiyorsan bu yazımızı inceleyebilirsin ; https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

Aynı buradaki mantıkla akorlar çeşitli harfler ile ifade edilmektedir. Aşağıda caged gitar sistemine ait akor formları açıklamaları gösterilmiştir.

CAGED Akorları

C → Do majör , A → La majör, G → Sol majör, E → Mi majör, D → Re majör

Eğer bu akorların nasıl basıldığını bilmiyorsan hiç merak etme, birazdan bu konuda da işine yarayacak, hayat kurtaracak bilgiler vereceğiz.

Gitar çalma konusunda bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde 2 akoru klavye üzerinde rahatlıkla taşırız. Bunlar E ( mi majör ) ve A ( la majör ) akorlarıdır.

Yukarıdaki diğer akorlarda aynı E ve A gibi rahatlıkla taşınabilir. Bu da sana en zor anahtarda bile rahatça solo atman, melodiyi takip etmen açısından yardımcı olur.

CAGED Gitar Akorlarını Yakından Tanıyalım

Yukarıda, bu sistemin içerisindeki her bir akorun ilk 3 perde içerisinde basılış formu gösterilmiştir.

Eğer daha önceden herhangi bir şekilde bu akorlara çalışmadıysan yazımızın geri kalanına geçmeden önce, bu akorları temiz bir şekilde birleştirmeye çalış.

Oldukça yavaş bir tempoda parmaklarının doğru yerleri ezberlemesine yardımcı ol.

Kesinlikle unutma! Yukarıda hazırlanmış olan materyal bu işi en rahat biçimde öğrenebilmen için tasarlandı. CAGED gitar sisteminin özünü içeren yukarıdaki sistemi olabildiğince çok tekrarlayarak aklında tutmaya çalış.

CAGED Metodu : Teorik Yaklaşım

Evet yukarıdaki formları öğrendik bu güzel bir başlangıç oldu ama kesinlikle yeterli değil! Şimdi olayı daha detaylı incelemek adına teorik olarak yaklaşacağız.

CAGED sistemi gitar için nasıl kullanılır bu teorik yaklaşım nedir diyorsan öncelikle bilmemiz gerekenler şunlar ; root yani kök nota, majör 3 lü ve tam 5 linin konumları.

Armoni açısından bu kavramları şu an için bilmiyor olabilirsin. Tabi ki de araştırman, olayı daha iyi kavramana yardımcı olacaktır. Bunları bilmeden de akor pozisyonları taşıyabilir misin ? Elbette rahatlıkla yapabilirsin.

Hadi örnek yapalım!

Örneğin C akorunu inceleyeceğiz. Akora adını veren harf C yani do notası. Bu bizim kök sesimiz yani root key imiz.

Majör 3 lüyü bulmak için kök sesten 2 tam ilerliyoruz. Elde ettiğimiz nota mi, E harfi ile gösterilir.

Son adım! Tam 5 liyi elde etmek için kök sesten 3.5 ses ilerleyebileceğimiz gibi 3 lüsünden 1.5 ses de ilerleyebiliriz. Dolayısı ile elde ettiğimiz nota sol oluyor, bu da G harfi ile gösterilmektedir.

Yukarıdaki görselde CAGED gitar sistemi içerisinde yer alan CAGED akorlarına ait root(kök), maj3 ve tam5 yerleri gösterilmiştir.

Yazının daha iyi anlaşılması adına kök ses kırmızı yuvarlak içerisinde R harfi, majör 3 Δ3 ile ve tam 5 ise p5 ile gösterilmektedir.

İşte sana bir ödev! Diğer akorlara ait majör 3 lü ve 5 yi bul. Aynı C akorundaki aralıkları doğru hesaplayarak yapmalısın.

Yapamazsan hemen bize yaz detaylı olarak sana anlatalım!

CAGED Formları

Şimdi akorların klavye üzerinde nasıl yayıldığını anlatacağımız kısıma geldik. Konunun daha iyi kavranması adına C tonunda, C akorunun bu 5 farklı form için klavye üzerindeki pozisyonlarını birlikte inceleyelim.

Paylaşacağımız ilk görselde CAGED gitar sistemi içerisinde 5 farklı pozisyonda C akorunun basılışını anlatırken ikinci görselde ise C majör gamının klavye üzerindeki yayılışını göreceksin.

Ardıdan farklı bir bakış açısı olarak bildiğimiz bir akoru başka bir pozisyona taşıyarak o noktadaki ilgili akoru bulacağız.

Yapman gereken sadece kök sesleri taşımak. Diğer parmakların ilk kafes pozisyonundaki aralıkları sağladığı sürece farklı akorları farklı pozisyonlardan rahatlıkla basabilirsin.

CAGED gitar sisteminin en güzel yanıda bu! Tamamen parmak hareketleri ile her şeyi elde edebiliyorsun.

CAGED sistemini yani gitar üzerindeki 5 majör akoru bildiğimize göre 60 farklı akoru kolayca elde edebilirsin.

Püf nokta kök sesi doğru taşımak, asla unutma! Yukarda 5 pozisyon için C triadlarını görmektesin.

Triad ; akoru oluşturan seslerdir. 3 ül ses anlamına gelir ( C için C – E – G sesleri )

Root yani kök sesler kırmızı C harfi ile gösterilirken majör 3 ve tam 5 seslerinin konumlarını da detaylı olara inceleyebilirsin.

En altta yazan 3-5-7-9-12 ise gitar perdelerini ifade etmektedir.

Bu görselde ise do majör gamının klavye üzerindeki modlar yani pozisyonları gösterilmiştir.

Yukarıdaki açılımları parmak numaraları ile ilişkinlendirmeye çalış. Geçişlerin ya da bir sonraki pozisyonların nasıl ilerlediğini dikkatlice incele.

Çünkü bunu yaparsan aslında sadece do majör gamının klavyeye açılmış halini değil herhangi bir gamın klavye açılışını çalışmış olacaksın.

Ne demiştik ? Kök sesi doğru taşıdıktan sonra ilgili her gamı kolaylıkla elde edebilirsin.

İlerleyen günlerde gitar modları ile ilgili bomba bir içerik geliyor!

Takipte kalmayı unutma. CAGED gitar sistemine ait tüm bilgiler bu kadar! Eğer sormak istediğin, aklına takılan bir şey varsa bizimle sağ alt köşede bulunan whatsapp butonu ile iletişime geçebilirsin.

Bu bilgilerin birçok kişi tarafından okunmasına yardımcı olmak için sosyal medya hesaplarında paylaşırsan çok seviniriz!

CAGED Gitar Sistemi İle Başka Akorları Elde Etmek

Soldaki ilk örnekte E akoru 3 perde yan tarafa kaydırılarak ve aynı form korunarak G akoru elde edilmiştir.

Sağ taraftaki görselde ise D akoru 5 perde yan tarafa kaydırılarak yine G akoru elde edilmiştir.

Aynı şekilde farklı yerlere gittiğinde de farklı isimleri alacaktır. Gitar klavyesi üzerindeki nota bilgilerini geliştirmen için mükemmel bir zaman!

İyi bir gitarist olmak istiyorsan hem klavye üzerinde notaların yerlerine hem de CAGED sistemine hakim olmalısın![

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu