Söz Konusu Sanat Blog

Gitar ile İlgili Sorular : Gitar Hakkında Öğrenmek İstediğini Tüm Konular

Gitar, tek başına orkestra görevi gören, telli ve ritmik yapıya sahip bir müzik aletidir. Yerli-yabancı, güncel-nostaljik demeden neredeyse aklımıza gelen her müzikte en azından bir melodi kadar mutlaka yeri bulunmaktadır.

gitar hakkında sık sorulan sorular
gitar hakkında sık sorulan sorular

Bu kadar çok tercih edilmesinden kaynaklı olarak bir çok merak edilen sorunun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermiştir. Eğer sizin de aklınızda gitarla ilgili sorular var ise makalemizi son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz!

Hazırlamış olduğumuz bu yazı içeri boyunca sizlere aktarmaya çalışacağımız konular ;

  • Gitara başlamak için kaç yaşında olmak gerekir ?
  • Gitar çalmaya hangi gitar çeşidiyle başlamalıyım ?
  • Gitar öğrenmek ne kadar sürer ?

Kısacası gitar hakkında sık sorulan sorulardan oluşan bu yazımızı sadece 5 dakikanızı ayırarak rahatlıkla okuyabilirsiniz.


Gitarla İlgili Sorular : Merak ettiğiniz her şey bu yazıda

Hangi gitar türü ilgini çekiyor ? Eğer cevabı bas gitar ise ; bas gitar nasıl çalınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer cevabın akustik ise ; akustik gitar nasıl çalınır yazımıza göz atabilirsiniz.

Gitar öğrenmek zor mu ?

Gitar, temel öğrenim seviyesi aşamasında en hızlı öğrenilebilen enstrümanlar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi de gitarın yapısı gereği üzerinde perde bulundurmasından kaynaklanmaktadır.

gitar öğrenmek zor mu
gitar öğrenmek zor mu

Gitar zor, öğrenmem zaman alır gibi düşüncelerle kendinizi aldatmayın, yeter ki isteyin gerisi kendiliğinden gelecektir !

Gitar öğrenme aşamaları sıkıntısız bir şekilde ilerlemektedir. Düzenli zaman ayırmanız sonucunda kısa süre de sizler de güzel bir şekilde gitar çalıyor olabilirsiniz. Kendinize yazacağınız bir gitar öğrenme programı ile en verimli şekilde çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Dilersen gitar öğrenmek ne kadar sürer sayfasına giderek bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsin.


Gitar çalabilmek için herhangi bir yaş sınırı var mı ?

Gitar eğitimi sanat merkezimizde farklı yaş gruplarına yönelik olarak verilmektedir. Gitar kursu İzmir‘e başlamayı düşünen katılımcıların 5 yaş ve üzeri yaş grubunda yer alması yeterli olacaktır.

gitar çalmak için yaş sınırı
gitar çalmak için yaş sınırı

Sınırın 5 yaş olarak belirlenmesi de tamamen kişinin kas ve beden gelişimden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de en doğru bilgi için ücretsiz tanışma derslerimize randevu almanızı öneriyoruz.

5 yaş ve altı gruplarda motor kaslarının yeterli düzeyde olmaması nedeni ile dersler çoğu zaman yapılamamaktadır ancak dediğimiz gibi her birey aynı şekilde büyümüyor.

Bu nedenle en sağlıklı cevabı ücretsiz deneme derslerimize katılarak gitar öğretmenimizden bizzat öğrenebilirsiniz.


 Gitarı illa ki nota ile mi öğrenmem gerekiyor ?

Söz Konusu Sanat’ta gitar dersleri tamamen bireylere özel program hazırlanarak işlenmektedir. Yani eğer ki nota öğrenmek istemiyorsanız, farklı metotlar ile de gitar öğrenebilirsiniz.

gitar notaları
gitar notaları

Örneğin; gitarda ”tab” adı verilen sistem ile parmak yerleri gösterilerek, nota okumadan da parçalar çalınmakta ve ilerleyiş bu şekilde de sağlanabilmektedir. Ancak biz her halükarda nota hakkında da bilgi edinmenizi ve temeli daha sağlıklı şekilde kurmanızı öneriyoruz.

Tab sistemi ile gitar öğrenmenin temelinde de aslında notalar bulunmaktadır. Nota değerleri, nota süreleri konusunda temel bilgileri öğrendikten sonra katılımcı gitar eğitimlerine isterse tab isterse nota eğitimi ile devam edebilir.


Yeteneğim var mı bilmiyorum, gitar öğrenebilir miyim ?

Yeteneğiniz olsun ya da olmasın asıl önemli olan soru yetenekli olup olmadığınız değil, gitar çalmayı gerçekten isteyip istemediğiniz konusudur.

gitar çalmak için yetenek gerekli mi
gitar çalmak için yetenek gerekli mi

Eğer ki gitar çalmak istiyorum, gerekli çalışmaları da yapmaya hazırım diyorsanız kesinlikle gitar çalmayı öğrenebilirsiniz, bu konuda şüpheniz olmasın!

Düzenli zaman ayırabilir, hem derste gördüğünüz çalışmaları tekrarlar hem de diğer gitar egzersizlerine vakit ayırabilirseniz emin olun rahat bir şekilde gitar çalabilirsiniz. Gitar çalmak istiyorum ancak yeteneğim var mı bilmiyorum sorusunun cevabı, yeteneğe sahip olup olmamanız değil ne kadar gitar çalıştığınızdır.


 İlk kez gitar çalacağım, hangi gitarı seçmem doğru olur ?

İsterseniz akustik, isterseniz elektro ya da bas gitar, hiç fark etmez! Dilediğiniz tüm gitar türleriyle gitar dersi almaya başlayabilir ve belirli bir seviyeye geldikten sonra da diğer gitar çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz.

Elektro gitar almak isteyenlere rehber niteliğinde bir yazı ! Elektro gitar nasıl seçilir

başlangıç gitarı
başlangıç gitarı

Bu arada unutmadan, çalmak istediğiniz müziklere göre de çalacağınız gitarı seçerseniz daha doğru bir karar vermiş olursunuz.

Gitar seçimi konusunda bilginiz olmayabilir, bu doğaldır. Öncelikle ne tarz müzikleri dinlediğinize bakın ve ardından hangi enstrümanı o müzik tarzı içinde sevdiğinize.

Bu tamamen size bağlı, istediğiniz enstrümanı sevebilirsiniz. Bu keman da olur, bateri de olur gitar da olur. Karar verdikten sonrası ise çok kolay !


Gitarda ne kadar zamanda parça çalabilirim ?

Gitarda parça çalabilme sürenizi belirleyen öncelikli etken gösterdiğiniz çabadır, gitara ne kadar vakit ayırırsanız o kadar hızlı ve temel bir ilerleyiş sağlayabilir ve en uygun zamanda parça çalmaya başlayabilirsiniz.

gitarda ne kadar sürede parça çalabilirim
gitarda ne kadar sürede parça çalabilirim

Gitarda ne kadar zamanda parça çalarım sorusu aslında gitara merak salan çoğu kişinin aklını kurcalayan bir soru. Bu noktada asıl soru parça çalmak değil hangi parçanın çalınmak istenmesidir.

Yani gitar eğitimin ilk dersinde rahat bir şekilde Sweet Dreams çalabilirsiniz ancak Master Of Puppets çalamazsınız. Bu soru tamamen ne çalmak, hangi seviyede çalmak istediğiniz ile ilgilidir.


Gitar fiyatları ne kadar ?

Bir çok kalitede, farklı türlerde ve seçeneklerde çeşitli alım güçlerine hitap eden gitarlar bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz eğer ki ilk kez gitar çalmaya başlayacaksanız hesaplı ancak kulağınıza hoş gelen tınıda bir gitar edinmeniz yönünde olacaktır.

gitar fiyatları İzmir
gitar fiyatları İzmir

Sizde hesaplı ama fiyat aralığına göre en kaliteli gitarı tercih edebilmek için gitar kursu İzmir eğitmenlerimizle görüşebilir ve bu bilgiler ışığında bir gitar satın alabilirsiniz.

Gitarla ilgili sorular bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Öğrencilerimizde ve dışarıda sık sık karşılaştığımız soru modellerini örnek alarak sizlere en doğru bilgi aktarmaya çalıştık, yazımızı okuduğunuz için teşekkürler!

Gitar hakkında merak edilenler ile ilgili tüm sorularınızı bize mesaj ya da mail yoluyla da yöneltebilirsiniz.

Gitar dersi içeriklerine ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu