Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Kursu Hurafeleri

Gitar hakkında atılıp tutulan o kadar çok şey var ki saymakla bitmez. Serimizin bu haftaki yazısında, gitarla ilgili en çok bilinen yanlışlara değiniyoruz. Ağzı olanın konuştuğu müzik piyasasında, insanların çok biliyormuş gibi uydurduğu, az bilse de fikir sunduğu pek çok konuya değiniyoruz. Hadi başlayalım!

gitar hurafeleri
gitar hurafeleri

GİTAR ÇALIMI HAKKINDA EN YAYGIN HURAFELER


 

Elektro gitar çalmak için önce klasik gitar çalmak gerekir.

İlk hurafemiz bu, herkesin ağzında olan “önce klasikle başla” geyiği.

elektro gitar çalmak için klasik gitar ile mi başlamak gerekir
elektro gitar çalmak için klasik gitar ile mi başlamak gerekir

Tamam ama neden önce elektro gitarla başlayamıyoruz? Basketbol oynamak isteyen birine önce sen bi atlet ol, koşmayı öğren demek gibi, o kadar anlamsız.

Eğer elektro gitar çalmak istiyorsanız bu işin aşamaları klasik gitar-elektro gitar-bas gitar gibi falan değildir.

Elektro gitar çalmak istiyorsanız elektro gitar çalarak başlamalısınız. Bu gayet düz, basit ve mantıklıdır. Sevmediğiniz bir enstrumanla, sevmediğiniz şarkıları çalmak zorunda değilsiniz.

Eğer rock müzik yapmak istiyorsanız, bunu klasik gitarla yapamazsınız!


Elektro gitarın telleri elini keser.

Herkes aynı anda zıplarsa da deprem olur!

elektro gitar telleri parmağı keser mi
elektro gitar telleri parmağı keser mi

Tabi ki yok böyle bir şey. Adamlar neden parmak kesecek bir şey üretip, kendi ürünlerini kullanan kişilere zarar versinler?

Kaldı ki öyle olsa büyük gitaristlerin parmak uçlarının rendelenmiş gibi olması gerekmez miydi? İçiniz rahat olsun, elektro gitarın telleri elinizi kesmez.

Başlangıç aşamasında parmakların ile uygulaman gereken baskı tekniğin oturmadığı için yanma olacaktır ama bu da en fazla 1 hafta içerisinde geçecek bir durumdur.

Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysan yapman gereken şey bizimle konuşmak. Sana doğruları ve yanlışları güzel bir şekilde izah edebiliriz.


En iyi gitar markası Ibanez’dir.

En iyi araba markası BMW’dir dersek doğru olur mu?

en iyi gitar markaları
en iyi gitar markaları

Diğer markaların iyi modellerine haksızlık etmiş olmaz mıyız? Bir çok markanın birbirinden kaliteli modelleri olduğu gibi, aynı markaların daha hesaplı, dolayısı ile de daha düşük kaliteli modelleri de bulunmaktadır. Seçiminizi yaparken marka takıntısıyla değil, objektif olarak fiyat performans dengesine bakmanız en doğrusu olacaktır.

Bunun yanı sıra en iyi gitar markası sizin müzikten beklentin ile ilgilidir, neye ilgi duyduğunuza bağlıdır. Örneğin caz tonları ya da alternatif rock düşünüyorsan Fender markasının gitar modellerine aşık olacaksın. Ancak metal müzik ile ilgileniyorsan ESP, LTD gibi markalar ilk tercihin olacaktır.

Sadece bunlar da değil. Kullandığın herhangi bir gitarın manyetiklerini değiştirerek istediğin tona adapte edebilirsin. Örnek vermek gerekirse Gibson ya da Epiphone gitarlarının tonları çok sert değildir. Bu manyetikleri emg manyetikleri değiştirdiğinde çok daha farklı bir ses elde edeceksin.


Bas gitar çalması en kolay gitardır.

Her müzik aletini, hakkını vererek çalması eşit zorluktadır, hiç bir müzik aleti için bu şundan daha zordur ya da kolaydır denilemez.

bas gitar çalmak kolay mı
bas gitar çalmak kolay mı

Standart bir bas gitarda 4 tel olması sizi aldatmasın, çalım tekniği ve farklı yürüyüşleriyle bas gitar kendine has zorlukları olan bambaşka bir enstrümandır.

Bas gitar, çalınan müziklerde gayet sakin bir şekilde arkadan eşlik ediyor gibi görünse de aslında bu işin açıklaması o kadar da basit değil. Bas gitar ve bateri alt yapıyı dolduran enstrümanlardır. Yapılacak en ufak bir hata temponun kaçmasını sağlayacak ve tüm şarkı bozulacaktır.

Bunun yanı sıra bas gitar ağırdır ve sahnede taşıması zordur. Ayrıca perde aralıkların diğer gitar türlerine göre daha geniş olması öğrenme aşamasında parmakların zor açılması bas gitarı malesef kolay yapmamaktadır.


Gitar kursuna gidersem gitar çalmayı öğrenirim.

Gitar kursuna giderseniz gitar çalmayı tabi ki öğrenebilirsiniz fakat gitar kursu size sadece doğru yolu gösterir. Önemli olan senin bu yoldan ilerleyerek evde düzenli olarak gitar çalışmaya devam etmen.

gitar kursu İzmir
gitar kursu İzmir

Her enstrümanda kilit nokta pratik yapmaktır. Eğer düzenli gitar çalışmazsanız ne yazık ki hiç bir gitar öğretmeni ve hiç bir gitar kursu sana gitar çalmayı öğretemez, belli bir yerde kalır, ilerleyemezsin.

Gitar derslerinde temel atıldıktan sonra çeşitli parçalarında öğretilmesi ile öğrencinin pratik yapması sağlanır. Böylelikle kişi sevdiği parçalar üzerinden kendini geliştirmeye devam eder. Tabi ki gitarı iyi çalmak için derslere düzenli devam edilmesinin yanı sıra aynı zamanda da ders dışında sürekli olarak tekrar, araştırma ve bol pratik gereklidir.


Pahalı olan gitarın sesi de iyidir. 

Pahalı olan gitarın yapım işçiliği ve kullanılan malzemesi daha kaliteli olabilir fakat ses kavramı tamamen görecelidir. Herkesin beğendiği gitar tonu ya da tınısı farklılık gösterebilir. Bu yüzden en pahalı gitarı aldığınızda istediğiniz, beğendiğiniz sesi alacağınızı düşünmeyin, en pahalıyı değil, size en uygun enstrumanı seçmeniz önemlidir.

Gitardan elde edilen ton ağaç kalitesi ile ilgilidir. Fiyatı uygun olan gitarların da tonu oldukça iyi olabilmektedir. Bunun yanı sıra gitardan alınacak tonu etkileyen bir diğer unsur ise amfi kalitesi ve kullanılan pedaldır. Güzel bir amfi ve pedal ile gitar çok iyi olmasa dahi canavar gibi tonlar elde edilebilmektedir.


Bu yazımızda sizlere gitar hurafeleri hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Unutmayın duyulan her bilgi doğru değildir. En doğru sonuca ulaşmak için bolca araştırma yapmalı ve gerektiği zaman bilen birilerine danışılmalıdır. Eğer ki sormak istediğin sorular olursa konuşma panelinden bizlere dilediğin zaman bu soruları iletebilirsin.

Gitar dersi hakkında detaylı bilgi almak istersen bağlantıya tıklayabilir ve gitar eğitimleri, ders işlenişleri hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu