Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Gitar Nasıl Akort Edilir : Standart ve Drop Sistem Akortları

Gitar nasıl akort edilir merak mi ediyorsunuz ? Peki ne zaman buna ihtiyaç duyarız ?

Bir parça çalışırken sesler dinlediklerinizden farklı geliyorsa büyük ihtimalle gitarın akorduna bakmanız gerekecektir. Oldukça kolay olay gitar akortlama işlemini yapabilmek için sadece birkaç ön bilgiye ihtiyacınız var.

Hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde ” gitar nasıl akortlanır ? ” konusunda bilgi vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce küçük bir ayrım hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Gitar akorları ayarlama ile gitar akortları ayarlama çok farklı kavramlardır ve sıklıkla karıştırılır.
Akor denilen kavram en az 3 sesten oluşan kurallı bir ses topluluğudur. Daha detaylı bilgi almak için hemen bu yazımızı okuyun ; https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ?

Gitar akordunu doğru bir şekilde yapabilmek için öncelikle bilmemiz gereken kavram gitar akort harfleridir. Bunu bilmek zorundayız çünkü bir mobil uygulama ya da dijital akort cihazı ile bu işi yapacaksak karşımıza notaların Latin harf karşılıkları çıkacak. Gitar akort etme harflerini aşağıda görebilirsiniz.

Gitar Akort Etme Harfleri Nedir ?

Bu harfler aslında bildiğimiz nota diziliminin harf karşılığıdır.

Do→C , Re→D, Mi→E, Fa→F, Sol→G, La→A, Si→B(H) ile gösterilmektedir.

Akort ayarlaması yaparken si notasında  B ya da H olmak üzere iki harf görebilirsiniz. Özellikle Alman parçalarını (Rammstein gibi müzik grupları) çalışırken karşınıza çıkabilir. İki harfte aynı notayı temsil etmektedir.

Gitar Tel Harfleri Nelerdir ?

İkinci bilmemiz gereken konu da budur. Genellikle gitar öğrenme sürecinin başında öğrenciler bu tarz bilgileri es geçer çünkü amaçları en kısa sürede parça çalmaktır.

Kısaca bu bilgiyi de sizler için özetleyelim gitar harfleri ile sağlıklı bir şekilde akort işlemine geçelim.

Klasik, elektro ve akustik standart olarak üretilmiş 6 tel isimleri ; kalından inceye doğru olacak şekilde mi-la-re-sol-si-mi şeklide gitar tel isimleri sırasıyla yazılır..
Gitar tel adları hakkına daha detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

Dipnot : Bas gitar için 5 telli ya da elektro gitar için 7 telli gitar kullanıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda bas gitarın 5.teli yani en kalın olanından itibaren tel isim sıralaması si-mi-la-re-sol şeklinde olacaktır. Elektro gitar içinse si-mi-la-re-sol-si-mi şeklinde gitar akortlamasını yapmanız gerekir.

Gitar akort etme için bilmeniz gereken tüm teorik bilgiler bu kadar. Şimdi gelelim kullanacağımız uygulama ve cihazlara.

Telefon İle Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitarımızı akortlamak için kesinlikle ihtiyacımız olacak. Bunun için isterseniz telefonunuza mobil bir uygulama kurabilir ya da müzik marketlerden gitarın sap kısmına takılan gitar akord aleti satın alabilirsiniz.

Şimdi sizlere en popüler gitar akort uygulamalarını Android ve IOS telefonlar için paylaşalım. Ayrıca son koyacağımız linkteki ürün ise hem ekonomik hemde küçük olduğundan yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz ekipmanlar arasında yer alacaktır.

Bu işlemi kendini yapmaktan çekiniyorsanız, tel koparmaktan korkuyorsanız müzik okulumuza gelebilirsiniz. Gitar nasıl akort edilir konusunda hem dikkat etmeniz gerekenleri yüz yüze konuşma fırsatımız olur hem de gitarınızın akordunu yapabiliriz.

Korkulacak bir işlem değil. Tel koparmaktan da çekinmeyin. Deneyerek öğrenmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Android telefonlar için kullanabileceğin akort programı ; Da Tuner

IOS cihazlar için tercih edebileceğiniz akort programı ; Tuner T1

Yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz ürün ise ; Musedo Tuner

Yapmanız gereken tek şey uygulamayı ya da almış olduğunuz cihazı açıp gitarın sesini dinletmek. Gitar akort programı nasıl kullanılır ? Merak ediyorsanız aşağıdaki adımlar içerisinde kullanımı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gitar Nasıl Akort Edilir Tuner İle ?

Artık gitar akort etmek için gerekli tüm bilgilere ve uygulamalara sahipsiniz. Gitar akord ederken uygulamanız gereken adımlar ;

 • Uygulama kullanıyorsanız, uygulamayı açıp telefonunuzu sesi rahat alabileceği bir uzaklığa getirin
 • Cihaz kullanacaksınız gitarın headstock denilen burguların olduğu yere sabitleyin
 • Ardından her tel için tele vurduktan sonra cihazda ya da telefonuzda çıkan harfe bakın
 • Örnek vermek gerekirse en alt olan mi teli için fa notası yanıyorsa bu yarım ses ileride olduğunuzu gösterir. Gitar akort burgularını gevşeterek sesi mi notasına götürün.
 • Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise örneğin mi yanması gereken yerde re yanıyorsa bu da bir tam ses ileride olduğunuzu gösterir. Akort burgularını sıkarak sesi mi ye götürün.

Artık gitar akordu yapma ile ilgili tüm bilgileri biliyorsunuz. Hala ” gitar akordu nasıl yapılır ? ” konusunda sormak istedikleriniz varsa bizlere Whatsapp üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek sizler de rahatlıkla tuner ile gitar akordunu yapabilirsiniz.

Gitar Kulaktan Nasıl Akort Edilir ?

Kulaktan gitar akort etme işlemi için sesleri iyi tanıyor olmanız gereklidir. Ayrıca kulaktan akort işlemi sırasında ;

 • Ya aklınıza kazıdığınız bir sesi önce ayarladıktan sonra diğer tellere geçiş yapmalısınız
 • Ya da herhangi bir telin tınısı doğru kabul edip ardından diğer telleri ayarlamalısınız

Herhangi bir teli doğru kabul edip akort ettiğinizde de gitar kendi içinde akortlu olacaktır ancak asıl sorun şudur neye göre akortlandı ?

Normalde gitarda standart akort düzeni mi üzerinden kurgulanır. Belki de siz bu şekilde akort yaptığınızda mi bemol ya da re üzerinden yapmış olabilirsiniz. Bunu unutmayın.

 • En üst telde 5.perdeye basılır ve bir alt telde boş vurulur. Tınılar aynı oluncaya kadar la teli sıkılır ya da gevşetilir.
 • La telinde 5.perdeye vurulur ve bir alt re telinin tınısı dinlenir aynı şekilde burgular gevşetilir ya da sıkılır.
 • Re telinde 5.perdeye basılır ve aynı şekilde bir alt tel ayarlanır.
 • Sol telinde 4.perdeye basılır ve bir alt si teli bu şekilde ayarlanır.
 • Son olarak da si telinde 5.perdeye basılır ve en alt mi telinde bu şekilde akortlanır.

Gitar tellerinin nasıl akort edileceğini artık öğrendiniz. Dilediğiniz yöntem ile bunu yapabilirsiniz.

Ek Bilgiler – Standart ve Drop Gitar Akortları Nedir ?

Standart tuning ya da standart gitar akoru bildiğimiz mi-la-re-sol-si-mi dizilimi ile ilgilidir. Ancak her parça bu akort dizilimini kullanmaz. Gitar nasıl akort edilir artık biliyorsunuz. Aşağıdaki bilgiler dahilinde farklı akort sistemleri içeren parçalar için değişiklikleri çok kolay yapabilirsiniz.

Özellikle metal müzikte daha pes sesler kullanıldığı için akortlar farklı notalara göre yapılır.
Bu yazımız içerisinde bahsettiğimiz akort işlemine mi standart akort ya da mi (E) standart tuning denilmektedir.

Eğer çaldığınız parça re standart akort ya da d standart tuning ise bu şu anlama gelmektedir. Gitarınızdaki her bir sesi 1 tam ses geri çekerek akortlayın.

Drop d tuning ise sadece en üst telin 1 tam ses geri gelmesi gerektiğini ifade etmektedir. Parça açıklamalarında kullanılan akort sistemi yazar. Buna göre aksiyon alarak ilgili dizilime geçmeniz gerekir.

İzmir’in en nitelikli gitar kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Gitar Nasıl Akort Edilir İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Gitar akort frekansları nedir ?

Telefonda kullandığınız ya da satın almış olduğunuz cihazlar La sesi için 440-444 Hz kullanır. Her iki şekilde de ayarlamalarını yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Elektro, akustik, klasik gitar nasıl akort edilir ?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları aynen uygulayabilirsiniz. Ayrıca bas gitar içinde bu adımları uygulayarak rahat bir şekilde akort işini çözebilirsiniz.

Aletsiz gitar akordu nasıl yapılır ?

Bunu yapmak için birkaç seçenek mevcut.

 1. seçenek : Gitarın en üst telinin doğru olduğu kabul edilir. En üst telde 5.perdeye basarak bir alt tel boş tınlatılır ve aynı şekilde ayarlanır. Ardından bir alt telde yine 5.perdeye basılır ve bir alt re teli boş tınlatılarak ayarlanır. Bir alt tel içinde aynı adım gerçekleştirilir. Sol telinde 4.perdeye basılır ve si teli boş tınlatılır aynı şekilde işlem tamamlanır. Son olarak ise si telinde 5.perdeye basılır ve en alt mi teli boş tınlatılır.
 2. seçenek : Bir referans ses yardımı ile gerçekleştirilir. Bu işlem için piyanonuz varsa oradan notaları tek tek tınlatabilirsiniz. Buna piyano ile gitar akort etme denilmektedir.Ya da telefon araması sırasında duyduğunuz ses la notasına aittir. O sesi aklınızda tutarak la yı akortlayabilir ve 1.seçeneğe geri dönerek tüm telleri tek tek ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarda gitar akordu nasıl yapılır ?

Yine bilgisayarınıza kurabileceğiniz programlar mevcut. Herhangi birini kurduktan sonra pc nin mikrofonuna izin vererek sesleri dinletebilirsiniz. Aynı cihaz ya da uygulama ile yapmaya benzemektedir.

Küçük gitar akordu nasıl yapılır ?

Küçük gitar ya da diğer adı ile ukulele akordu için öncelikle ukulele tel dizilimini bilmeniz gereklidir. Birçok çeşit ukulele bulunmaktadır.

Bu yazımızı okuyarak ukulele akordu sırasında ihtiyacınız olan tel isimlerini öğrenebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/ukulele-nedir/

12 telli gitar akordu nasıl yapılır ?

Aslında yine bildiğiniz şekilde yapılıyor. 12 telli gitarın farkı sadece her telden ikişer tane bulunması.

Bu durumda her 2 li tel grubunu aynı notaya akortlamanız yeterlidir.

 

Sanat merkezimizden eğlenceli kareler görmek, konu anlatım videoları izlemek ister misiniz ? Hemen Youtube hesabımızı ziyaret edin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu