Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitar Nasıl Akort Edilir : En Hızlı Akort Etme Yöntemi

Çaldığınız enstrümandan güzel ses almanın yollarından biri de o enstrümanın akordunun yapılması ile mümkündür. Akort etmek ne demek diye merak ediyorsanız eğer ;

  • Akort etmek ; bir enstrümanı belirlenen ses kuralları içerisinde ayarlamak demektir. Gitar açısından bakacak olursak standart gitar akordunda bulunan sesler pesten tize doğru –> mi – la -re – sol – si  – mi ‘dir.

Doğru bir akort ile çalmak hem seslerin kulağınıza doğru oturmasını sağlayacak hem de seslerin güzel bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Böylelikle gitar çalarken aldığınız zevk artacaktır.

Gitar akort etmek için çok ileri düzey bir gitar bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Sadece 60 saniyenizi ayırarak gitar tellerinin akort frekanslarını kendiniz yapabilirsiniz.

Eğer kendinize güvenmiyorsanız hiç merak etmeyin ! Gitar nasıl akort edilir resimli anlatımları ve sözel ekstra bilgiler ile siz de bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz !

gitar nasıl akort edilir

gitar nasıl akort edilir

Gitar akort etme yöntemleri birden fazladır. Hangisi kolayınıza geliyorsa o yöntemi tercih edebilirsiniz. Gitar akort ederken kullanılan yöntemler arasında ;

  • Gitarın bir telini doğru kabul ederek akort edebilirsiniz
  • Dijital bir tuner yardımı ile
  • Referans bir ses yardımı ile

Gitar Akort Etme Yöntemleri

Doğru sesin elde edilebilmesi ve kulağımızın yanlış seslere adapte olmaması açısından çalgılar muhakkak eksiksiz bir şekilde akort edilmeli ve akortsuz olması durumunda kesinlikle çalınmamalıdır.

 

Gitarın kendi içindeki sesler ile akortlanması

Bu akort etme biçimi daha çok doğru ses alınacak yerin olmamasından dolayı  kullanılmaktadır. Bu sistemde gitarın en kalın telinin akordunun doğru olduğu sayılır ve geri kalan teller bu sese göre akort edilir.Yapılacak işlemler sırasıyla şu şekilde sıralayabiliriz;

En kalın tel olan mi telinde 5. perdeye basılır ve basılan bu perde bir alt teldeki boş telin tınısı verir.(La telinin)

gitar akort etmek

gitar akort etmek

Aynı şekilde akort edilen La telinde de 5. perdeye basılır ve basılan bu perde bir alt teldeki boş telin tınısını verir.(Re telini)

İlk iki maddede yapılan işlem tekrarlanarak,kalınan re telinde 5.bölüme basılır ve basılan tel bir alt boş telin tınısını verir.(Sol Telini)

Bu sefer diğer tellerden farklı olarak Sol telin 4.bölmeye basılır ve bir alt boş telin tınısı elde edilir.(Si telinin)

Kalınan si notasında 5.kısıma basılmasıyla bir altındaki boş telin tınısı elde edilir.(Mi teli)

Birbirine göre akort edilen bütün tellerin tekrar kontrol edilmesi ve ufak farklılıklar varsa da bunun düzeltilmesi gerekir.

Gitarın akordu olduğu halde sesler düzgün çıkmıyorsa sap ayarı bozulmuş olabilir. Sap ayarı ile ilgili bilgi almak için sap ayarı nasıl yapılır yazımızı okumanızda fayda bulunmaktadır ; https://sozkonususanat.com/elektro-gitarda-sap-ayari-nasil-yapilir/

Sap ayarı konusunda profesyonel yardım almak için gitar bakımı sayfasında kesinlikle aradığınız bilgiyi bulacaksınız ; https://sozkonususanat.com/gitar-tamiri-izmir/


Gitar Akort Etmek ve Sap Ayarı Arasındaki İlişki

Sap ayarı bir allen anahtar yardımı ile yapılmaktadır. Sap ayarında dikkat edilmesi gereken nokta entonasyon ile ilgilidir. Bu şu anlama gelmektedir ;

  • Eğer gitar akordu doğru bir şekilde yapılmışsa oktavlar basıldığında akort cihazı üzerinde aynı değeri göstermelidir.
  • Yani diyelim ki en alt mi telinin akordunu yaptınız, gitarın yine en alt telinde 12. perdesine bastığınızda elde edilen mi ile boş tele vurulduğunda ortaya çıkan mi notalarının frekansları ve sapmaları cihaz üzerinde aynı görünmelidir.
  • Eğer gitar akordu yapıldıktan sonra baktınız ki tellere boş vurunca sorun yok ancak perdelere bastığınızda olması gerekenden farklı sapmalar gösteriyorsa bu notada devreye sap ayarı girmelidir ki bu entonasyon sorunu ortadan kaldırabilsin.

Gitarınızın sap ayarı sıkıntısı yaşamaması ve aynı zamanda tam kondisyonlu bir kullanım için gitar bakım ve temizliği düzgün ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu konularda bilgi almak için ;

https://sozkonususanat.com/elektro-gitar-temizligi/

https://sozkonususanat.com/gitarda-temizlik-ve-bakim/

Bağlantılarını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.


Tuner yardımıyla akort etme işlemi

tuner ile akort etmek

tuner ile akort etmek

Eğer ki çalgınızı akort cihazı kullanarak akort edecek iseniz her notanın bir harfle kodlandığını ve bu dizgelerin isimlerini bilmesiniz.Uluslar arası harf dizgesinde notaların karşılıkları aşağıdaki şekilde sıralanmıştır. Gitar akort harflerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

A-La       D-Re    G-Sol
B-Si        E-Mi
C-Do      F-Fa

Bu harflere bakarak notanın yanlışlık durumuna göre sesi pesleştirerek veya tizleştirerek akort işlemini tamamlayabiliriz.

Tuner yani dijital akort cihazları ile de yapabilirsiniz. Bu cihazlar elektro,bas ve bazı akustik gitarlarda jak girişinden de takılabileceği gibi bazıları ise gitarın sap kısmına mandal gibi sıkıştıralarak yerleştirilebilir.

Gitar akort etme frekansları La sesi üzerinden kurgulanan 440 Hz ile ilgilidir. Kullanacağız akort aletlerinde de bu değeri sıkça göreceksiniz.

Ayrıca akort cihazı almak istemezseniz telefonunuz yardımı ile de akort işlemini çok rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gitar akort etme sesleri birçok gitar akort ayarlama cihazı veya uygulaması içinde bulunmaktadır.


Referans bir ses ile gitar akort etmek

referans ses ile akort etmek

referans ses ile akort etmek

Referans ses kullanarak gitar akort emek için güzel bir müzik kulağınız olmalıdır. Piyano gibi temel bir enstrümandan alacağınız sesi hafızanızda tutmalı ve gitar tellerini ona göre akort etmelisiniz.

Bu işlem için gitarın her bir telini piyanodan tek tek dinleyerek de akort edebileceğiniz gibi sadece bir tane sesi akort ettikten sonra ilk maddede sizlere bahsettiğimiz gibi gitarın kendi içindeki sesleri ile de akortla işlemini tamamlayabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat gitar kursu sayfasına ulaşmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89