Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Öğrenmenin Yolları : Gitar Hakkında Bilgiler

Gitar hakkında bilgi edinmek istiyor ancak sıkıcı konu başlıklarından ne aradığını mı bulamıyorsun ?

Hiç merak etme ! Söz Konusu Sanat olarak hazırladığımız bu yazıda, sana gitar hakkında merak ettiğin tüm konuları ve o konulara ait doğru cevapları tek bir sayfada bulman adına yardımcı olacağız.

gitar hakkında her şey
gitar hakkında her şey

Bu sayfada paylaşacağımız yazılar, gitar ile ilgili sık sorulan sorulardan başlayan, gitar seçiminde tavsiyeler içeren, bareli akor basma konusunda yardımcı olan, gitar sap ayarı ve tamiri konularında bilgi veren ve daha nice onlarca konu başlığından oluşacak.

Hazırsan başlayalım ! En kapsamlı gitar eğitimi yazısına hoş geldin.

Nedir bu kapsamlı yazı : a’dan z’ye gitar öğrenme

A’dan Z’ye detaylı gitar yazısı içinde göreceğin konu başlıkları ve resimleri altında konulara ait linkler bulunmaktadır. Konu başlığı altında yazı içeriğine dair özet bilgiyi öğrendikten sonra ilgini çekenlere bağlantılara tıklayarak anında ulaşabilirsin.

gitar ile ilgili her şey
gitar ile ilgili her şey

Yazımıza senin de hoşuna gidecek ve bol egzersiz içeren, gerçekten çalıştığında fazlası ile farkını yaşayacağın bir gitar pdf i paylaşarak başlayalım.

Bu yazının tamamını okuman durumunda bir gitar ustası kadar detaylı bilgi sahibi olacak ve onları nasıl kullanman gerektiğini öğreneceksin.


Gitar egzersizleri : Bu egzersizler ile çok daha iyi gitar çal

Biliyorsun, gitar çalma konusunda kendini geliştirmen için düzenli gitar egzersizleri yapman gerek. İnternet üzerinde gitar egzersizleri ile ilgili onlarca belge bulunmakta ancak hangisini hangi sıra ile çalışmak gerekli.

gitar egzersizleri
gitar egzersizleri

Şimdi paylaşacağımız yazıda tüm gitar egzersizleri ve çalışmalar doğru sıra ile hazırlanmıştır. Bulabileceğiniz en kapsamlı gitar eğitimi kitabı ile eksiklerini rahat bir şekilde giderebilirsin.

Bu yazımıza hakkında bilgi almak için ; en iyi gitar pdf i bağlantısına tıklayabilirsin.


Klasik gitar tavsiyesi :  Dikkat edilecek noktalar

Eğer gitar öğrenmek istiyorsan ve bu müzik eğitimine klasik gitar ile başlamak istiyorsan aklında bazı sorular bulunabilir. Eğer çevrende gitardan anlayan birisi yoksa bu soruların cevaplarını tek başına bulmak zorundasın.

klasik gitar alacaklara tavsiyeler
klasik gitar alacaklara tavsiyeler

Şimdi paylaşacağımız yazı da seni bu zahmetten kurtarıyoruz. Onlarca sitede zaman öldürmene hiç gerek yok ! Sadece 5 dakikanı ayırarak klasik gitar hakkında vereceğimiz bilgiler ile, gitardan hiç anlamıyor olsan dahi rahat bir şekilde kaliteli bir klasik gitar seçebilecek bilgi düzeyine ulaşacaksın.

Bu yazımız hakkında detaylı bilgi almak için ; klasik gitar alacaklara tavsiyeler bağlantısına tıklayabilirsin.


Bas gitar nedir  : Bas gitar çalmak

Gitarın mevut birçok türü bulunmakta. Sen de müzikleri dinlerken, altyapıyı dolduran bu enstrümanı seviyor ve bas gitar eğitimi almak istiyorsan öncelikle bazı konularda bilgi sahibi olmalısın.

bas gitar nedir
bas gitar nedir

Bu yazımız içerisinde çeşitli bas gitar egzersizlerinin yanı sıra bas gitar hakkında merak edilenler ve bas gitar ile elektro gitarın farkları konusunda bilgiler paylaştık.

Bas gitar aşıkları bu yazıya ulaşmak için ; bas gitar nedir bağlantısını kullanabilir.


Gitar hakkında hurafeler : yanlış bilinenler

Gitar eğitimi almak istiyorsan ve öncesinde bazı araştırmalar yaptıysan, özellikle İnternet sitelerinde farklı farklı yorumlar okumuşsundur. Bilen bilmeyenin cevapladığı bu konular bazen içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

gitar hurafeleri
gitar hurafeleri

Senin için gitar hakkında ileri geri söylenen tüm sorulara bu yazımız içinde yer verdik. Örnek vermek gerekirse ; ” Elektro gitar çalmak için önce klasik gitar mı öğrenmeliyim ? ”

Bu yazımı okumak için ; gitar kursu hurafeleri bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitar akort etmek : 60 saniyede canavar gibi akort

Eğer gitar çalarken sesler kulağına kötü geliyorsa muhtemelen akort ile ilgili bir sıkıntı vardır. Peki nedir bu akort ?

gitar nasıl akort edilir
gitar nasıl akort edilir

Akort işlemi, gitarın istenilen parçaya göre tellerine ait notaların ayarlanmasıdır. İstenilen parçaya göre diyoruz çünkü bazı durumlarda standart gitar akordu üzerinden parçalar çalınmamaktadır.

Bu yazıya ulaşmak için ; gitar nasıl akort edilir bağlantısına göz atabilirsin.


Klasik gitar nasıl tutulur :  Gitar tutarken oluşan ağrıya son

Klasik gitar çalıyorsan ve özellikle Batı müziği parçalarına ilgin varsa, klasik gitar tutuş pozisyonu hakkında öğrenmen gereken şeyler bulunmaktadır.

klasik gitar tutuş pozisyonları
klasik gitar tutuş pozisyonları

Klasik gitar tutuşu ile ilgili karşılaştığımız durumlardan biri de gitar tutuşunun yanlış yapılması sonucu oluşan bel ve kas ağrılarıdır.

Bu konu hakkında bilgi almak için ; klasik gitar nasıl tutulur yazımızı inceleyebilirsin.


Bareli akor basmak : Baş belası bareli akorlar

Gitar çalarken belki de en çok zorlandığımız pozisyonlar bareli akorlardır. Hatta bareli akorlar öyle şeylerdir ki çalmak istediğimiz her parçada sanki özellikle karşımıza çıkar.

gitarda bareli akorlar nasıl basılır
gitarda bareli akorlar nasıl basılır

Bareli akorlar nasıl basılır, parmak ve el pozisyonları nasıl olmalı merak ediyorsan detaylı bilgiyi yazımızı okuyarak öğrenebilirsin.

Yazıya ulaşmak için ; gitarda bare basmak bağlantısına tıkla.


Gitar yapımında tercih edilen ağaçlar : Hangi ağaç nasıl ton verir

Gitar seçiminde büyük bir soru işareti olan konulardan biri de gitar yapımında hangi ağacın tercih edildiğidir. Hangi ağacın nem tutma oranı daha iyidir, sap atması durumda en dayanıklı olanı hangisidir ve onlarca soru.

elektro gitar yapımı için ağaç
elektro gitar yapımı için ağaç

Bu soruların yanı sıra bir de o ağaca özel karakteristik tonlar vardır. Hangi ağacı tercih edersem nasıl tonlar elde ederim ?

Yazımıza ulaşmak için ; gitar yapımında kullanılan ağaçlar bağlantısına tıklayabilirsin.


Elektro gitar neden temizlenir :  Gitar performansını korumanın incelikleri

Elektro gitar temizliği yapmak belki de gitarın ilk günkü gibi durmasını sağlayan önemli noktalardan biridir. Peki neden temizli yaparız ?

elektro gitar temizliği nasıl yapılır
elektro gitar temizliği nasıl yapılır

Gitar temizliği ve gitar bakımı yazılarını ayrı ayrı inceliyor olacağız. Temizlik kısa süren, her kullanımdan sonra uygulanması gereken bir durumdur. Böylelikle gitar bakımı yapacağın ya da yaptıracağın zaman daha fazla maliyet ödemekten kurtulursun. Gitar aksamları düzgün bir şekilde çalışmasına devam eder.

Bu yazımıza ulaşmak için ; elektro gitar temizliği bağlantısına tıklayabilirsin.


Elektro gitar seçimi : Elektro alırken nelere dikkat etmeli

Elektro gitar seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Peki nedir bu dikkat edilmesi gerekenler ?

elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler
elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sıfır ve ikinci el gitar alırken neleri göz önünde bulundurmalıyız.

Yazıya ulaşmak için ; elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler


Gitarist tavsiyeleri : Gitar çalacaklara tavsiyeler

Gitar çalma konusunda kendini geliştirmek istiyorsan düzenli egzersiz yapman gereklidir. Bu konu ile ilgili onlarca gitar egzersizi kitaplarına bakmış olabilirsin.

gitar çalacaklara tavsiyeler
gitar çalacaklara tavsiyeler

Bir diğer yolda, gitar virtüözlerinin çalışma programlarını uygulamak ve onların öğütlerine kulak vermektir. Bakalım John Mills bizlere neler demiş ;

Yazıyı okumak için ; gitar çalacaklara tavsiyeler bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitar İnceleme : bir bakışta gitar anlamak

Gitar seçimi konusunda manyetiklerden tutun da, gitar klavyesi kalınlığı, eşik yüksekliği gibi onlarca etken bulunmaktadır.

gitar-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli
gitar-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Eğer bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan, hangi durumda hangi gitar çeşidini seçmeli, eşik yüksekliği neden bu kadar önemli merak ediyorsan bu yazımıza göz gezdirebilirsin.

Yazıya ulaşmak için ; gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlantısına tıklayarak yazımıza ulaşabilirsin.


Akustik gitar çalmak : Akustik gitar hakkında merak edilenler

Eğer gitar çalmak istiyorsan ancak hangi gitar türünü çalmak istediğin konusunda emin değilsen bu yazımız sana yardımcı olacaktır.

akustik gitar nasıl çalınır
akustik gitar nasıl çalınır

Akustik gitar ile elektro gitar arasındaki farklar nelerdir , akustik gitar çalarken hangi teknikler kullanılır ve onlarca bilgi bu yazımızda.

Yazıyı okumak için ; akustik gitar nasıl çalınır bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitar bakımı neden yapılır :  4 adımda gitar bakımını yapmak

Gitar bakımı düzenli bir şekilde yapmak, gitarın tonunu iyileştireceği gibi senin de gitar çalarken alacağın zevki arttıracaktır.

gitar bakımı ve temizliği
gitar bakımı ve temizliği

Gitar bakımı nasıl yapılır, gitar bakımı sırasında hangi malzemeler kullanılır, gitar bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve daha saymadığımız onlarca bilgi bu yazıda.

Yazıyı okumak için ; gitar bakımı nasıl yapılır bağlantısına tıklayabilirsin.


Elektro gitar seçimi : Elektro gitar nasıl seçilir

Elektro gitarın ne kadar popüler bir enstrüman olduğundan bahsetmemize gerek yok. Durum böyle olunca birçok kişi gitar çalmak istiyor.

elektro gitar nasıl seçilir
elektro gitar nasıl seçilir

Gitar çalmak ve bunu istemek gerçekten güzel fakat elektro gitarı nasıl seçeceksin ? İstediğin müzik türüne uygun, istediğin tonları elde edebileceğin elektro gitarı nasıl seçmelisin.

Detaylara ulaşmak için ; elektro gitar nasıl seçilir bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitarı hakkında merak edilenler : Yetenek gerekli mi

Gitara başlamayı düşünen kişilerin genellikle akıllarında çeşitli sorular bulunmaktadır. ” Gitar çalmak için yaşım çok mu geç  ? ” ya da  ” gitar çalmak için yetenek gerekli mi ? ” gibi…

gitar hakkında sık sorulan sorular
gitar hakkında sık sorulan sorular

Bu yazımızda sizlere gitar hakkında merak edilen ve en çok sorulan soruları, cevapları ile birlikte paylaşıyoruz.

Yazımızı okumak için ; gitar ile ilgili sorular bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitar öğrenmek ne kadar sürer : 1 ayda gitar çalınabilir mi

Gitar çalmaya başladıysan bir an önce parça çalmayı öğrenmek istemen normal. Peki gitar derslerinde direk parça öğrenmek sağlıklı bir yaklaşım mı ?

gitar ne kadar sürede öğrenilir
gitar ne kadar sürede öğrenilir

Gitar öğrenme konusunda, bu süreyi nasıl kısaltırız, çalışma programını nasıl ayarlamalıyız sorularının cevaplarını paylaştığımız yazıyı okumak için ;

gitar öğrenmek ne kadar sürer bağlantısına tıklayabilirsin.


Gitar tamiri : Profesyonel hizmet yanınızda

Gitarın bakımı konusunda olduğu gibi aynı zamanda gitar tamiri konusunda da hizmet veren Söz Konusu Sanat’tan böyle hizmeti neden almalısın ?

gitar tamiri İzmir
gitar tamiri İzmir

Gitar tamiri kendi içerisinde onlarca alt başlığa ayrılmaktadır. Örnek vermek gerekirse sap ayarı. Böyle bir tamir işi için, alanında uzman biri ile çalışmazsan gitarında kesinlikle hasarlar oluşacaktır. Yanlış yapılan sap ayarında, çok değil bir kaç derece fazla sap döndürülmesi sonucunda dahi gitar klavyesi çatlayabilmektedir.

Yazımıza ulaşmak için ; gitar tamiri İzmir bağlantısına tıklayabilir ve detaylı bilgi alabilirsin.


Sap ayarı nedir : Bozulduğu nasıl anlaşılır

Eğer bir tuner yardımı ile kontrol edersen, gitarda oktavları basman durumunda aynı notayı elde etmen gerekmektedir. Böyle bir durumda gitar akordu olduğu halde sesler arasında fark varsa ya da herhangi bir notaya bastığında ses temiz gelmiyorsa kesinlikle gitarın sapı atmıştır.

sap ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır
sap ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır

Böyle bir durumda profesyonel bir yardım alman gerekmektedir. Gitar sap ayarı oldukça hassas bir iştir. Bu konuda bilgi almak için ;

gitar sap ayarı nasıl yapılır bağlantısına tıklayabilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu