Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Parmak Egzersizleri

Eğer gitarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız düzenli olarak gitar parmak egzersizleri yapmalısınız.

Gitardaki gelişimi iki aşamalı incelemek gerekmektedir. Bunlardan birincisi parça çalışmaları ile birlikte çeşitli kalıpları öğreneceğiniz, eşlik duygunuzun gelişeceği çalışmalardır.

gitar-parmak-egzersizleri

İkinci tip gitar egzersizleri ise tamamen mekanik gelişim üzerine oluşturulmuştur. Bunun için bolca gitar parmak açma egzersizi yapmanız gerekecektir.

Bu yazımızın içerisinde gitar parmak egzersizlerine yönelik bir pdf kitapta sizleri bekliyor olacak. Ayrıca yazımızın içerisinde bulacağınız konu başlıkları aşağıda verilmiştir ;

  • Gitar parmak egzersizleri neden yapılır 
  • Parmak egzersizi yaparken nelere dikkat etmek gerekli
  • Sürekli parça çalışmak iyi bir gitarist olmamızı sağlar mı
  • Gitar parmak egzersizi aleti ne işe yarar
  • Gitar akorları ve akor geçişleri için egzersizleri

Gitar Parmak Egzersizleri Neden Yapılır ?

gitar-parmak-egzersizi-neden-yapılır

Hangi enstrüman çalınıyor olursa olsun sürekli bir öğrenme sürecinde olduğunuzu asla unutmamalısınız. Bu süreç içerisinde kimi zaman bir pasajı yüzlerce kez tekrar etmek zorunda kalacaksınız ancak düzenli çalışırsanız kazanan hep siz olacaksınız.

Gitar çalmak da diğer enstrümanlarda olduğu gibi kas gelişimine dayalıdır. Hem sağ hem de sol el kaslarının düzgün çalıştırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Gitar parmak egzersizlerinin önemi ise burada karşımıza çıkmaktadır.

Az önce de sizlere belirttiğimiz gibi mekanik gelişim için bu egzersizlere gereken önemi vermelisiniz. Daha kısa sürede daha çok yol almak için yapılması gereken ilk çalışma her zaman için gitarda parmak egzersizleridir.


Gitarda Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır ?

Kısa sürede daha iyi bir gitarist olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu başlık altında sizlere gitarda parmak egzersizi yapmanın mantığı detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Gitar parmak egzersizleri tabına baktığınızda çoğu zaman bu çalışmaların altında ya da üstünde bazı notlar göreceksiniz. Anlatım dili İngilizce olsa dahi kesinlikle bu yazıları anladığınızdan emin olun.

gitar-parmak-egzersizi-nasıl-yapılır

Bu yazılar içerisinde ilgili egzersizin hangi gamda olduğu ile ilgili bilgiler yer alabilir. Egzersizi yaparken sizden istenenler orada yazıyor olabilir. Körü körüne pat diye egzersize geçmek yerine ilk önce anlamaya çalışırsanız bu işe bir sıfır önde başlarsınız.

Gitar tabı nedir ? Nasıl okunur konusu hakkında bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/gitar-tabi-nasil-okunur/

Ayrıca gitarda gam, dizi hakkında bilgi eksiğiniz varsa bu yazımızı inceleyebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

İkinci olarak dikkat edilmesi gereken nokta kasların ısınmasıdır. Yani bir an önce hızlı çalma düşüncesinden uzaklaşmalısınız. Gitar parmak egzersizlerine olabildiğince düşük bir metronom hızı ile başlamalı ve az olacak şekilde hızı arttırmalısınız.

Enstrüman çalarken en büyük düşmanınız hızdır. Herkes hızlı çalmak ister ama kimse gitar notalarının sesinin temizliği ile ilgilenmez. Sizin asıl amacınız temiz çalmak ama bu temizliği de zaman içerisinde hızlandırmak olmalıdır.

Üçüncü olarak kesinlikle ama kesinlikle farklı pozisyonlardan bu çalışmalara devam etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse gitarda do majör gamı ile ilgili egzersiz yaptığınızı düşünün. Gitarda bu notaların farklı tellerde de yeri bulunmaktadır. Çalışmalarınızı tüm bir gitar klavyesine yaymaya çalışın. Böylelikle gitar üzerinde gezinme alışkanlığı kazanacaksınız ve pozisyon geçişlerini daha iyi bir şekilde yapıyor olacaksınız.

Birçok elektro,klasik gitar parmak egzersizi yapan kişi yukarıda bulunan maddelere gereken önemi vermediği için bir yerden sonra seviyelerini daha da ileriye götürememektedir.

İşin mekanik kısmı kadar teorisi de önemlidir bu nedenle yaptığınız, yapacağınız çalışmalarda kullanılan notalar arasındaki ilişkileri kavramaya çalışın. İyi bir gitarist olmanın sırrı burada yatıyor !

Egzersiz kitabını indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; Gitar parmak egzersizi


Sürekli Parça Çalışmak Seni İyi Bir Gitarist Yapmaz

Parça çalışmak repertuvar açısından oldukça sağlıklıdır. Bildiğiniz parça sayısının artması yanında bunları bir de eşlikli bir şekilde çalabiliyorsanız gitardan daha da çok zevk alırsınız.

gitar-egzersizleri

Ancak stüdyoya gittiğinizde ya da doğaçlama bir solo atmak istediğiniz tıkandığınızı hissedeceksiniz. Bunun temel nedeni ilgili gam için modları bilmemeniz. Burada ise egzersizler tekrar devreye giriyor, gitar üzerindeki pozisyon geçişleri için bire bir olan tek şey gitar parmak egzersizidir !

Aynı şekilde her paçayı çalamazsınız. Kimi parçalar fazla hızlı gelecek ve yapamıyorum düşüncesi ile hemen bırakacaksınız. Bu düşünce ile uğraşmamak için parmaklarınızı hızlandırmak adına tabi ki de temiz çalmadan ödün vermeyecek şekilde çalışmalara başlamalısınız.

Sürekli parça ile uğraşırsanız iyi seviyede gitar çalan biri olabilirsiniz ama işin teknik yönüyle ilgilenmeden kesinlikle bir gitarist olamazsınız.

Yüzlerce gitar tekniği, bu yüzlerce tekniğe ait yüz binlerce egzersiz bulunmakta. Her birini yapmasanız dahi kendinizi geliştirmek adına eksikleri fark edip buna yönelik bir gitar çalışma programı yapmak da fayda bulunmaktadır.


Gitar Parmak Egzersizi Aleti İle Kaslarınız Güçlensin

gitar-parmak-güçlendirici

Bu minik gitar parmak güçlendirme aleti kas gelişimi açısından oldukça faydalı. Tabi ki de bu alet olmadan da parmaklarınızı gitar egzersizleri ile güçlendirebilirsiniz.

Ancak ekstra bir çalışma yapmak istiyorsanız, edinmeniz işinize bayağı yarayacaktır.

Üzerinde birden fazla mod bulunan bu cihazlarda tellerin kuvvetini değiştirme şansına sahipsiniz. Yayın gerginliğini tamamen parmak kaslarınızın durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

Yapacağınız çalışmaları olumlu etkileyecek bu gitar parmak egzersiz aleti ile daha verimli çalışmalar yapabilirsiniz.

Akor nedir  konusunda bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

7’li akorlar hakkında bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/7li-akorlar-nasil-kurulur-resimli-anlatim/

İzmir’in en nitelikli gitar kursu ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu