Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Tabı Nasıl Okunur

Gitaristler için mükemmel bir yazı ile daha karşınızdayız !

gitar-tabı-nasıl-okunur

Nota okumadan, gitar üzerinde basılacak yerleri gösteren ve çalımına yardımcı olan mükemmel bir sistem mevcut. Buna da tab sistemi ya da tablature sistemi denilmektedir.

Bu yazımız içerisinde sizlere ” gitar tabı nasıl okunur ? ” , ” tab okumada semboller ne anlama gelir ? ” konularıda kısa ve öz bilgiler aktaracağız.

Şimdi gelin yazımıza tab sistemi tam olarak neyi ifade eder, onu açıklayarak başlayalım.


Tab Sistemi Nedir : Neden Kullanılır ?

Tab, nota okumak yerine daha hızlı ilerlemek adına gitarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistemde kullanılan gitar türüne göre çizgi sayıları farklılık göstermektedir.

gitar-tabı-nasıl-okunur

Bu çizgiler gitar tellerini temsil etmektedir. Örneğin standart bir elektro gitar için 6 tane çizgi gitarın 6 telini ifade etmektedir. Bas gitarın 4-5-6 telli modelleri içinse yine tab sisteminde ona göre tel sayısı bulunur.

Tab sistemi sadece elektro gitar için değildir. Tab sistemi ile rahatlıkla klasik, akustik, elektro, bas gitara ait parçaların bölümlerini öğrenebilirsiniz.

Nota okumaya göre çok pratik bir yöntem olan bu ile parçaları çok daha kısa sürede çalmayı öğrenebilirsiniz ancak bir şartla. O da tab ile ilgili semboller ve bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamanız ile gerçekleşecektir.

Tablature, diğer adı ile tab, kısa yolda parça öğrenerek kendini geliştirmek gitaristler için vazgeçilmez bir araç. Daha çok gitar çalan kişilerin kullandığı tab sistemi keman, çello gibi başka enstrümanlarda da çok sık olmasa da tercih edilmektedir.

Aşağıdaki 4 adımı uygulayarak sizlerde tab sistemini daha hızlı öğrenebilir ve istediğiniz parçaları kısa sürede çalabilirsiniz.


Tab Sistemindeki Çizgiler Ne Anlama Gelir ?

Gitar tabı nasıl okunuyor diyorsanız işe en temelden başlamak herhalde en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Tab sistemini incelediğiniz zaman birbirine paralel 6 tane çizginin var olduğunu göreceksiniz.

gitar-tabı-ve-telleri-arasındaki-ilişki

Az önce bu konu hakkında sizlere bilgi vermiştik ancak bu çizgilerin gitar telini temsil ettiğini tekrar vurgulamak istiyoruz. Bu çizgiler 1 den 6 ya kadar aynı gitar üzerinde olduğu gibi sıralanmaktadır.

1.tel gitarın in mi telini temsil ederken 6.tel ise gitarın kalın mi telini temsil etmektedir. Yukarıdaki diyagramda bunu inceleyebilirsiniz.

İlk bakıldığı zaman normal gitar klavyesine göre ters bir yapıda olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu sistem uzun yıllardır bu şekilde kullanıldığı için daha sonrasında değiştirilmemiştir.

Tab sistemi ile ilk başlata çalışırken sizleri en çok zorlayacak, aklınızı karıştıracak kısım telleri seçmek olacaktır.


Tab Sistemi Üzerindeki Sayıların Anlamı Nedir ?

Gitar tabı nasıl okunur konusunda dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise buradaki sayıların anlamlarını bilmektedir. Bu sayılar gitarda hangi telde kaçıncı perdeye basılacağını ifade eder.
Eğer tab üzerinde sıfır ( 0 ) sayısını görüyorsanız bu o telde boş vurulacağı anlamına gelmektedir.

gitar-tabı-nasıl-okunur

Sıfır haricindeki sayılar ise ilgili telde basılacak perdeyi göstermektedir. İlk başta korkutucu gelebilir ama çekinmenize hiç gerek yok !

Bir süre sonra gözünüz buna alışacak ve basacağınız yerleri kolaylıkla seçebileceksiniz.

Örnek vermek gerekirse en alt telde önce sıfır ( 0 ) ardından ise 3 yazdığını düşünelim. Böyle bir durumda en alt telde ( mi telinde ) öncelikle boş vurulacağı ardından ise 3.perdeye basılıp çalınacağını ifade eder.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise çalım sırasıdır. Çalım esnasında soldan sağa doğru bir deşifre yapılmaktadır. En solda yazan öncelikli olarak çalınmaktadır.

Eğer tüm notalar ya da belirli notalar altlı üstlü yazılmışsa bunlar aynı anda çalınmalıdır. Gitar tabı okurken bu noktayı olabildiğince gözden kaçırmamanız gerekir.

Özellikle gitarda ilerlemiş ve çok sesli çalışmalar yapan kişilerin sıklıkla karşılaşacağı durumlardan biri şimdi bahsettiğimiz birden fazla sesin aynı anda çekildiği etütler ya da parçalardır.


Tabları Hızlı Bir Şekilde Nasıl Okuyabilirim ?

Tab okuma çalışmalarını hızlandırmak için öncelikle tek tel üzerindeki melodi çalışmalarını yapmaya özen gösterin. Böylelikle gözünüz tab sistemi üzerindeki yerleri bir zaman sonra rahatlıkla kavrayacaktır.

Tek sesli melodileri çalışılmasından sonra çok sesli çalışmalara başlayabilirsiniz. Gitar tabı okurken zaten kendinizi geliştirmiş olacağınız için çok sesli sisteme hemen uyum sağlayabilirsiniz.

Tabla çalışmanın en önemli artılarından birisi de nota üzerinden deşifre edilerek çalışmaya göre çok daha hızlı ve kesin bir sonuç sunmasıdır.

Tab okumanızı ve klavye üzerindeki pozisyon bilginizi geliştirmek için yapabileceğiniz en verimli çalışmalar gamlardır. Gam çalışmalarını oktavları ile beraber gitar tabı üzerinde çalışabilirsiniz.

Majör gam hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/


Tablar ve Nota Karşılıkları Arasındaki İlişkiler

Aşağıdaki tablo birçok açıdan işinize yarayacak !

gitar-tabları-ve-nota-karşılıkları

Bu tablo yardımı ile tab üzerindeki notaları gitar tabına ya da gitar tablarını notalara anında çevirebileceksiniz.

Bir anda tabi ki de gitar tabında bastığınız notanın ne olduğunu cevaplamada sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak bu tablo yardımı ile özellikle ilk aşamalarda bastığınız notanın ne olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Gitar tablarını okurken bunları aynı zamanda dizek üzerinde görmek de bir yandan nota bilginizi geliştirecektir.

Bu gitar tab örneğine her çalışma öncesinde bakara görsel hafızanızı geliştirebilir ve notaların yerlerini hem gitar hem de dizek üzerinde daha rahat akılda tutabilirsiniz.

Son olarak, her ne kadar tab sistemi uzun yıllardır gitar çalan kişilere kolaylık sağlasa da müziğin evrensel dilinin nota olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sadece tab sistemine bağlı olarak çalışan biri başka bir enstrüman çalacağı zaman sıkıntı yaşayacaktır. Ancak tab sistemi ile çalışırken bir yandan da nota eğitimine de önem verilirse iş o zaman çok daha zevkli bir hal alacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu