Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Tel Yüksekliği Nasıl Ayarlanır

Sağlıklı bir şekilde gitar çalabilmek için kendi çalım tarzınıza uygun ayarlamaları yapmalısınız. Bu yazımız içerisinde gitar çalarken aldığınız keyfi daha da arttıracak ve çalımınızı büyük ölçüde kolaylaştıracak çok önemli bir konudan sizlere bahsedeceğiz. Gitar tel yüksekliği nasıl ayarlanır merak ediyorsanız doğru adrestesiniz !

gitarda-alt-eşik-ayarı-nasıl-yapılır

Doğru kuvveti uygulamak, doğru tansiyonu yakalamak için kesinlikle kendinize uygun gitar tel yüksekliğini bulmalı, gitar alt eşik ayarını yapmalısınız.


4 Adımda Gitar Tel Yüksekliği Ayarlamak

Eğer çalışma yaparken gitar tellerinden cızırtı geliyorsa bu sorunun çözümü alt eşik ayarı ile giderilebilir. Alt eşik ayarının yapılması sadece sesleri temiz bir şekilde almanıza değil aynı zamanda da daha kontrollü, sağlıklı bir çalış açısından sizi rahatlatacaktır.

⇒ Gitar tellerinin yüksek olmasının nedeni ⇐

Özellikle sıfır bir gitar aldığınız zaman alt eşiğin oldukça yüksek olduğunu fark etmişsinizdir. Bu durumun temel nedeni gitardan elde edilen sesin gürlüğünü arttırmaktır. Ancak sesin yüksek bir şekilde tınlaması gitar çalan kişinin konforundan da oldukça büyük ölçüde ödün vermektedir.

Gitar klavyesi üzerindeki kontrolü azaltmakla beraber icracıyı daha fazla enerji sarf etmeye, kaslarının çabuk yorulmasına sebebiyet vermektedir.


Birinci Adım : Hemen Zımpara Edinin

gitar-alt-eşik-zımparalama

Birçok yerden rahatlıkla edinebileceğiniz zımpara yardımı ile alt eşik inceltme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Zımpara seçimi sırasında 800 ve üstü değerde olanları almaya özen gösterin. Bu değerlerin artması zımpara yüzeyinin inceldiği ve ona göre talaş kaldıracağı anlamına gelmektedir. Hassas işçilik ve bu değerlere sahip zımpara ile gitar alt eşiğini rahatlıkla törpüleyebilirsiniz.


İkinci Adım : Gitar Tel Yüksekliğinin Belirlenmesi

gitar-tel-yüksekliği-ayarlamak

Tel yüksekliğini kendinize göre belirlemek için bir cetvelden yararlanabilirsiniz.

Gitar alt ve üst eşiklerinin yapısı nedeni ile, üstte alta doğru tel yüksekliği gittikçe artmaktadır. Rahat edeceğiniz seviyeyi bu noktada belirlemeniz gerekmektedir.

Az öncede bahsettiğimiz gitar teli cızırdaması sorununu bu şekilde çözebilirsiniz. Zımpara işlemine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Gitar alt eşik törpüleme işlemi sonucunda teller perdeleri birbirinden ayıran metal çubuklara temas etmemelidir.


Üçüncü Adım : Alt Eşiğin Yerinden Çıkarılması

gitar-alt-eşiği-nasıl-çıkarılır

Birçok kişi bu aşamada tereddüt yaşamaktadır. Özellikle gitar alt eşiğini çıkarmak bir sorun yaratacak diye düşünmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı belirtmek istiyoruz.

Yerinden çıkan parça aynı rahatlıkla da yerine takılabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken kısım sadece gitar alt eşiğini törpülerken gereğinden fazla inceltmemek olmalıdır.

Alt eşiği yerinden çıkarabilmek için telleri mümkün olduğunca çok gevşetin ya da telleri de yerinden çıkararak zamanı geldiyse gitar bakımını da gerçekleştirin.

Gitarda temizlik ve bakım hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitarda-temizlik-ve-bakim/

Klasik gitar alt eşiği nasıl takılır ?

  • Bu işlemi yaparken dikkatinizden kaçma ihtimaline karşın küçük bir not düşmekte fayda var. Eşik yüksekliği kalın tellerden ince tele doğru azalmaktadır. İşlem sonrasında alt eşiği takarken mutlaka buna dikkat edin.

Dördüncü Adım : Alt Eşiğin Sökülmesi ve Takılması

Artık bu noktada alt eşiğin ne kadar inceleceğine karar vermeniz gerekmektedir.

gitar-alt-eşiğinin-takılması

Zımparanın pürüzlü kısmı ile yavaş bir şekilde inceltme işlemine başlayın ve arar ara kontrolünü gerçekleştiri. Eğimi bozmadan bir hat boyunca doğru şekilde zımpara yaptığınızdan emin olun.

Gereğinden fazla inceltmeniz çalım esnasında tellerin fretlere temas etmesine neden olacaktır. Bu da ses kalitesinden ödün vermeniz anlamına gelmektedir.

Bu tip durumlarda panik yapmanıza asla gerek yok. Gitar alt eşikleri çok pahalı olan ürünler değildir. Yeni bir alt eşik alabilir ve o eşik üzerinde inceltme işlemini yapabilirsiniz.

İnceltme işlemi bittikten sonra alt eşiği tekrar yerleştirin ve telleri takarak gitarınızı tekrar akortlayın. Eğer bu işlemi yapmak konusunda tereddütleriniz varsa İzmir’in en nitelikli gitar bakım atölyesine gitarınızı bırakabilirsiniz.

Eğer eşik gereğinden fazla alçaksa mevcut ölçüsünü kontrol ederek daha yüksek bir tane edinebilirsiniz. Böylece gitar eşik yükseltme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için ; https://sozkonususanat.com/gitar-tamiri-izmir/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu