Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Teli Nasıl Seçilir

Gitar telinin nasıl seçileceği konusu gitaristlerin kafasını kurcalayan sorulardan birisidir.

Gitar teli üretimi endüstrisinde aktif bir çok firmanın varlığı, birden fazla ürünün birden fazla özelliğinin bulunması bilgisi olmayan birini yanlış bir ürün almaya yöneltmektedir.

gitar-tel-tansiyonu

Durum böyle oluncada deneme yanılma yolu ile her seferinde farklı gitar telleri deneyerek doğru sonuca ulaşmayı denemek gerekecektir. Bir diğer çözüm yolu ise bu teller hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için ciddi bir araştırma sürecine girmekten geçmektedir.


Gitar Tellerinin Yapısı

Birden çok markanın birden çok gitar teli ürettiğini hepimiz biliyoruz. Hatta aynı marka içerisinde dahi aynı telin farklı çeşitlerini görmüşsünüzdür. Peki gitar teli üreten firmalar burada ne amaçlamaktadır ?

gitar-telleri-hakkında-bilgiler

Aslında her ne kadar aynı tel gibi görünsede üzerinde bulunan simgeler, ifadeler bilindiği takdirde hayat kurtarıcı nitelikte oluyor. Örneğin yine sıklıkla görmüş olabileceğiniz bir kelime grubu ; hard tension gitar teli.

Bu yazı içerisinde bu kavramların her birini öğreneceksiniz. Gitar tellerinin yapısını öğrenecek ve kendiniz için en uygun gitar telini tercih edebileceksiniz.

Farklı tansiyonlara sahip tellerin ton açısından birçok avantajı vardır.Canlı, pastel, buğulu, parlak tonlar elde etmek bu tel takımlarını ile mümkün olabilmektedir.

Aşağıdaki bilgiler sadece klasik gitar tel seçimi için geçerli değildir. Tüm gitar türleri için aynı bilgiler geçerli olmaktadır.


Gitar Teli Tansiyonu İle İlgili Bilgiler

Genel başlıklar halinde sıralayacak olursak gitar teli seçiminde tansiyon çeşitleri şu şekildedir.

Sert tansiyon ( hard tension ) , Normal tansiyon ( normal tension ) , Yumuşak tansiyon ( light tension ) , Ekstra yumuşak tansiyon ( extra light tansion )

Sert tansiyon tellerin özellikleri

Eğer gitardan elde edeceğiniz tonun daha parlak, gür çıkmasını istiyorsanız bu tel takımını kullanabilirsiniz. Gitar tellerinin gerginliğinin en çok hissedildiği tel tipidir. Gerginliğin fazla olmasından dolayı parmakla uygulanacak kuvvetin daha çok olması gereklidir.

Yumuşak tansiyon tellerin özellikleri

Eğer gitardan daha pastel, yumuşak, naylon tınılar duymak istiyorsanız bu tel tipini tercih edebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi yumuşak tansiyon teller, parmak uçları ile daha az kuvvetin uygulanarak sesin elde edilebileceği tellerdir.


Size Uygun Gitar Teli Hangisi ?

gitar-teli-tansiyonu-nedir

Eğer gitar çalma deneyimin çok az ise tel takımı farklılıklarını rahatça hissedemeyebilirsin. Böyle bir durumda yapman gereken ilk şey ise her tel değişimi sırasında bu gitar teli tiplerini denemek olmalıdır.

Zaman içerisinde kendine uygun tansiyondaki teli, tercih etmen gereken markayı keşfedebilirsin.

Gelelim hangi gitar teli tipini seçeceğimize.

→ Önemli! ←

Çalınmak istenen müzik türü ile tercih edilmesi gereken gitar teli tansiyonunun doğrudan ilişkisi vardır.

Örneğin flamenko, metal gibi alanlarda çalışmalar yapmak istiyorsan seslerin daha parlak çıktığı yüksek tansiyonlu telleri tercih etmelisin.

Eğer klasik gitar için klasik dönem çalışmaları yapacaksınız normal ya da yumuşak tansiyon telleri tercih edebilirsiniz.

Eğer gitarın beklediğin performansı göstermiyorsa bir ustaya göstermekte fayda var! Hemen randevu al gitarını inceleyelim ; https://sozkonususanat.com/gitar-tamiri-izmir/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu