Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Tellerinin Harfleri Nelerdir

Kısa yoldan kolay bir şekilde hızlıca gitar çalmayı öğrenmek ister misin ?

Bu yazımızın ilgini çekeceğine eminiz. Gitara başlayan bir çok kişi kısa sürede parça çalmayı öğrenmek istemektedir. Evet bu mümkün! Tab sistemi ile bunu rahatlıkla başarabilirsin. Ancak tab sistemini rahat bir şekilde okuyabilmek için öncelikle gitar tellerinin harflerini öğrenmeli nota bilgini bu teller üzerinde geliştirmelisin.

gitar-tellerinin-isimleri

Bildiğin üzere 7 temel nota bulunmakta. Bu notaları ilkokul bilgilerinden hatırlayabilirsin.

  • Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si

İlk aşamada bu notaların Latin harf karşılıklarını öğrenmek gerekli. Bunun nedeni ise müziğin evrensel oluşu nedeni ile herkes tarafından kabul edilen kendine ait bir sistematiğinin bulunması.


Gitar Tel İsimleri ve Notaları

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz 7 temel notanın gitar harf karşılıklarına bakalım.

  • Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si notaları sırası ile C – D – E – F – G – A – B (H) ile gösterilmektedir.

notaların-harf-karşılıkları

Dikkat edilirse si notasına karşılık gelen iki farklı gösterim bulunmaktadır. Küçük bir bilgi vermek gerekirse si notası %90 oranında B harfi ile gösterilmektedir.

Ancak özellikle Alman bestecilerin parçalarında H ile ifade edilir. Her iki harfte aynı gitar teli notasını ifade etmektedir. Gördüğünüz zaman herhangi bir fark olmadığını artık biliyorsunuz!

Ayrıca bir dipnot düşmek gerekirse yukarıdaki gitar tel harflerini akılda tutmak ilk aşamada zor görünebilir. Ancak bunun bir kolay yolu bulunmakta.

Yukarıda yazdığımız notaları Do’dan başlayarak değil de La sesinden başlayarak yazdığımız zaman dizi ve bu notaların harf karşılıkları şu şekilde olmaktadır.

  • La – Si – Do – Re – Mi – Fa – Sol notaları A – B – C – D – E – F – G olmaktadır. Dikkat edilirse harfler alfabetik bir sıra haline gelmiştir. Akılda tutma açısından bu yöntem işi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Gitar Tellerinin İsimleri

gitar-tellerinin-isimleri-ve-harfleri

Eğer standart bir klasik, elektro ya da akustik gitar kullanıyorsan gitarın 6 adet tele sahip olduğunu fark etmişsindir.

Rahat bir şekilde gitar çalmayı öğrenebilmek adına öncelikle gitar klavyesi üzerinde nota dağılımını bilmek gerekmektedir. Bunu öğrenmenin yolu ise gitar tellerinin isimlerini ve harflerini bilmekten geçmektedir.

Gitar tellerinin isimleri ve harfleri 

Gitar tellerinin isimleri en alt ince telden en üst kalın tele doğru Mi – Si – Sol – Re – La – Mi’dir.

  • Burada yine bir dipnot düşmekte fayda var. Verilen bu nota sıralaması gitarın standart akorduna göre yapılan isim sıralamasıdır.
  • Bunun dışında Drop D, Drop C# gibi terimler duyabilirsiniz. Bu yazımızın içeriği olmadığı için burada bilgi verilmeyecektir. Ancak aklınıza takılan soruları konuşma panelinden bize hemen iletebilirsiniz.

En alt tel gitarın aynı zamanda 1.teli iken en üst tel 6.tel olarak adlandırılmaktadır. En alt tele yabancı literatürde High E de denilmektedir. Yani ” yüksek mi, tiz mi ” anlamında kullanılmaktadır.

Aynı şekilde en üst tele de Low E denilmektedir yani ” kalın mi, bas mi ” anlamına gelmektedir.

Yandaki görselde gitar tellerinin notalarını inceleyebilirsiniz.

Yine ufak bir dip not düşelim. Burada bahsedilen notalar gitarın boş tellerinin isimleridir. Yani gitar klavyesine basılmadan tellere boş vurulduğu takdirde ortaya çıkacak seslerdir.

Artık gitar tel isimlerini sırasıyla biliyorsun. Şimdi sırada en çok sorulan soruları cevaplamada.


Gitar Tel İsimleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Elektro gitar tel isimleri nedir ?

  • Elektro, klasik, akustik gitar tel isimleri aynıdır. Standart akort yapılan durumlar için geçerli bir durumdur.
  • Eğer gitar tel sayısı artarsa örneğin 7 telli gitarlarda, ilk 6 tel yine aynı şekilde aynı notalara sahiptir. Yeni eklenen tel farklı bir notaya sahiptir.

5 telli bas gitar isimleri nedir ?

  • Bas gitarlar genellikle 4 tellidir. Bu dört telin notaları kalından inceye mi – la – re – sol ‘dür. 5. tel ise si notasıdır.

diğer-yazıları-oku

https://sozkonususanat.com/gitar-teli-nasil-secilir/

https://sozkonususanat.com/gitar-tel-yuksekligi-nasil-ayarlanir/

https://sozkonususanat.com/gitarda-pena-secimi/

https://sozkonususanat.com/gitar-tabi-nasil-okunur/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu