Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar

Kullanılan gitarın tonunu en çok etkileyen faktörlerden biri de gitar yapımında kullanılan ağaç çeşididir. Kimi gitarın tonu daha parlak iken kimi gitarın tonu daha buğuludur. Gitar tonunu bu kadar etkileyen iki etmen bulunmaktadır bunlardan biri gitar hangi ağaçtan yapılır sorusunun cevabı iken diğeri de kullanılan gitar manyetiği seçimidir.

elektro gitar yapımı için ağaç
elektro gitar yapımı için ağaç

Bu yazımızın içeriğinde sizlere hangi ağaç türünün nasıl bir ton verdiği hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gitar seçimi sırasında aşağıda maddeler halinde vereceğimiz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Gelelim yazımızın detaylarına ; Gitarda ağaç seçimi | Hangi ağaç hangi tonu verir


Gitar yapımı için ağaç kullanımı : Tüm ağaç çeşitleri bu yazıda

Gitar tarihi bakımından net ve kesin bilgiler içermemektedir. Oldukça kadim bir enstrümandır ve kökleri oldukça geniştir. Çoğu kaynaklarda farklı millete ait olduğu yazılmaktadır. Ancak kesin olan bir şey varsa oda gitarın artık bir milletin ya da kültüre ait olmadığı ve günümüzde evrensel bir hal aldığıdır.

klasik gitar hangi ağaçtan yapılır
klasik gitar hangi ağaçtan yapılır

Gitar tarihi içerisinde gelişerek günümüze gelmiştir. Günümüz haliyle icat edilmemiştir. Farklı devirlerde farklı virtüöz ve araştırmacılar tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak günümüze gelmiştir. İlk olarak 12. Yüzyılda görülmüştür.

Gitar ilk icat edildiğinde çoğu kaynağa göre rastgele bir ağaç türünden yapılmıştır. Daha sonra ağaç türleri incelendikten sonra farklı arayışlarla birlikte her bölümün farklı ağaçlardan yapılmasının daha kaliteli bir sonuç vereceği kabul görmüştür. Sap bölümünde genellikle maun, korina ve akağaç kullanılmaktadır. Gövde de ise daha geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Kızılağaç, dişbudak vb. gibi bir çok ağaç kullanılmaktadır.

Zamanla teknolojinin gelişmesiyle gitar ağaçlarında farklılıklar görülmüştür. Fabrikasyonlaşma, gitarda da görülmeye başlandı. Aynı zamanda maliyeti daha da düşürmek için daha alt kalite ağaçlar kullanılmaya başlandı. Bu gitar tonu bakımın kötü bir durum olsa da gitarın halka ulaşmasının önü açıldı. Daha az maliyetlerle daha ucuz gitarlar ortaya çıktı ve herkes gitarı elde edebilir duruma geldi.


Gitar klavye Ağaçları 

Aşağıda gitar yapımında kullanılan, gitar klavye ağaçları ve gitar gövde ağaçlarının tonları hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Her birini tek tek okumanızı rica ediyoruz. Böylelikle gitar alacağınız zaman daha bilgili ve daha sağlıklı bir karar vermiş olacaksınız.

 Hindistan Gül Ağacı Gitar

Hemen hemen her gitar modelinde kullanılır. Ucuzdur.

hindistan gül ağacı gitar
hindistan gül ağacı gitar

Akustik ve elektonik gitarlarda çok sık kullanılır. Büyük oranda deforme olmazlar.Nem tutma oranları iyidir böylelikle kolay kolay çatlama ya da eğrilme durumu ortaya çıkmaz.


 Abanoz Ağacı Gitar

abanoz ağacı gitar
abanoz ağacı gitar

Klavyelerde kullanılır. Sert bir ağaç türüdür. Rengi gül ağacından daha koyudur.

Yaklaşık 400 türü vardır ama bunlardan çok azı kullanılır. Perdeleri iyi tutar. Havadaki neme bağlı olarak dokuları sıkışabilir. Fiyatları çok yüksektir.


 Akça Ağaç Gitar

akçaağaç gitar
akçaağaç gitar

Gitarların klavye ve sap bölümlerinde kullanılar yaygın bir ağaç türüdür çünkü çok dayanıklı bir ağaçtır. Kanada bu ağaçlar ile ünlüdür. Klavyede kullanıldı ise güç ağacının aksine daha parlak bir renge sahip olacaktır.

Tüm markaların ürünlerinde bulunabilir. Gitar yapımı dışında parke yapımı, uçak pervanesi yapımı gibi alanlarda da kullanılır. Çok kaliteli bir ağaçtır. Tonları çok güzeldir.


 Kızıl Ağaç Gitar

kızılağaç gitar
kızılağaç gitar

Ton olarak oldukça hafif ve parlaktır. Çok pahalı bir ağaç türü değildir. Hafif,esnek ve yumuşaklığı ile bilinen bir ağaçtır.

Kaliteli ağaçlar arasında ilk iki arasındadır denilebilir. Bu yüzden ünlü markaların kaliteli gitarları bu ağaçlardan yapılır.


 Dişbudak Gitar

dişbudak gitar
dişbudak gitar

Parlak ve sert tonlara sahip gitarların yapımında kullanılan bir ağaç türüdür. Gövde ağacıdır. Temiz tonları oldukça güzeldir.

Kızılağaç gibi iyidir ve fiziksel darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Fender markasının sık kullandığı bir türdür. İdeal bir oymacılık ağacıdır.


 Ihlamur Ağacı Gitar

ıhlamur ağacı gitar
ıhlamur ağacı gitar

Gitarın gövde bölgesinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir ağaç türüdür. Kızıl ağaca benzer. Parlak bir tona sahiptir.

Oldukça yumuşak bir ağaçtır. İbanez markası bu ağacı yaygın olarak kullanır. Bu ağaçla sıcak tonlar elde etmek mümkündür. İyi ağaçlar arasındadır.

Almak istediğiniz gitar hakkında derin bir araştırma yapmanız şart. Bilgi almak istediğiniz konular için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Gitar kursu sayfasına gitmek için bağlantıya tıklamayı unutma !

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı