Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Gitarda Bareli Akorlar Nasıl Basılır ?

Sevdiğiniz bir parçayı çalmak için heyecanla akorlarını açıp bakıyorsunuz ve bareli akorlarla karşılaşıyorsunuz. Ekranı kapayıp başka bir şarkıda şansınızı mı denemek istiyorsunuz ? Bu duyguyu çok iyi biliyoruz ancak sizin de bilmeniz gereken bir şey var. Gitarda bare basmak sandığınızdan çok daha kolay!

Bu yazımız içerisinde gitarda bare basmak konusunda parmaklarınızı güçlendirecek ve işinizi kolaylaştıracak birçok ipucu vereceğiz.

Aynı zamanda en sık kullanılan ” bareli akorlar nasıl basılır ? ” , ” bu akorlar nelerdir ? “konularında da büyük bir sürprizimiz var. Yazımızın içinde en sık kullanılan akor cetvelini de sizinle paylaşacağız.

Bareli Akor Nedir ?

Bareli akorlar, içerisinde gitar tellerinin boş olarak tınlatılmadığı akorlardır. Açık pozisyon akorlara göre basması biraz daha zordur. Ancak bu yazıdaki parmak güçlendirme ve hızlandırma hareketleri ile artık sizler de rahatlıkla basabileceksiniz.

Bu yazımız içerisindeki çalışmalar haricinde yapacağınız parmak egzersizleri ile parmak kaslarınızı daha güçlü hale getireceksiniz. Bu da gitarda bare basmak adına size çok büyük yardım sağlayacaktır.

Gitarda Bare Basmak Ne Demek ?

Gitarda bare basmak belki de en çok zaman ayrılması gereken konuların başında yer alır. Bir öğrencinin bare seviyesine gelebilmesi için öncelikle herbir parmağı üzerinde hareket kontrolünü sağlaması gereklidir. Peki bare nasıl basılır ?

Bare basmak birbirini takip eden bir dizi çalışma içerir. Eğer parmak kaslarınızı yeteri kadar güçlendirmezseniz en önemli adımlardan birini atlamış olursunuz.

Bu akor tiplerinin bu kadar zor olarak düşünülmesi, tablarını okuduğumuz zaman karışık gelmesinin nedeni tüm parmaklarımızı kullanıyor olmamızdır.

Özellikle işaret parmağı üzerine ciddi bir iş düşmektedir çünkü aynı kapo da olduğu gibi telleri kapaması gerekecektir. Bildiğiniz üzere kapo 6 teli birden kapamaktadır, bareli akorlarda bu her zaman böyle değildir. Yani 5. 4. ya da 3. telden mini bareler de basılabilir.

Kapo ne işe yarar merak mı ediyorsunuz ? Hemen okuyun ve bareli akorlar ile kapo arasındaki ilişkinin benzerliğini öğrenin ; https://sozkonususanat.com/kapo-nedir/
Kısacası gitarda bare basmak demek, işaret parmağının ilgili telden itibaren tüm telleri kapaması ve diğer parmaklarımızın belirli formlarda klavyeye basması anlamına gelir.

Bare Akor Nasıl Basılır ?

Gitar bare basmak için lütfen öğretmenlerinizin size verdiği ya da internetten edindiğiniz parmak egzersizlerine vakit ayırın.

Eğer bu alıştırmaları yapmadan gitarda hemen parça çalma odaklı çalışmalar yaparsanız çeşitli sorunlarla büyük ihtimal karşılaşacaksınız.

Bu sorunlar arasında ; alt tele parmak değmesinden kaynaklı cızırtılı ses, tam basamamaktan kaynaklı olarak verimsiz ses çıkarma ve yanlış perdelere basma gibi..

Akorlar aslında sanıldığı kadar zor değildir. Akor basmayı ilk aşamada bu kadar zor gösteren olan parmakların tek tek tellere basması değil de bir kalıp olarak hareket etmesidir. Bunun üstesinden gelebilmemiz içinde tüm parmaklarımızı rahatça kontrol edebilecek seviye olmamız gerekli.

Peki bare nasıl basılır ? Bu iş için gerekli egzersizleri nereden bulabilirim ?

Daha rahat basabilmem için hangi egzersizleri yapmalıyım diyorsanız buyrun; https://sozkonususanat.com/en-hizli-sekilde-gitar-ogrenmenizi-saglayacak-metot/

Bu çalışmaları düzenli tekrar ettikten sonra yapmanız gereken tek şey istediğiniz parçayı açıp çalmak olacak !


Gitarda Bare Nasıl Basılır?

Gelin gitarda bare basmak nasıl olur konusunu bareli akorları öğrenerek konuşalım. Aşağıdaki görselde sizlere iki tip akordan bahsedeceğiz. Bunlardan biri açık pozisyon akorlar yani bare içermeyenler diğeri de bareli akorlar.

Bu bir yandan bilgilerimizi tazelemizi sağlarken diğer yandan iki tip arasındaki farklı detaylı bir şekilde görmenize yardımcı olacak.

La majör akoru - A akoru , Si majör akoru - B akoru , Mi majör akoru - E akoru, Sol majör akoru - G akoru

1. ve 3. akorlar açık pozisyon akorlardır. 2. ve 4. akorlar ise bareli akorlardır.

Bir akorun bareli olup olmadığını 2. ve 4. tab sistemine iyice bakarak anlayabilirsiniz. Yukarıdan aşağıda perdeleri kapatan siyah çubukları gördünüz mü ? Bu bare basacağınız anlamına gelmektedir.

A akoru nasıl basılır ?

A akoru şifresi ile gösterilen akor la majör anlamına gelmektedir.

Aşağıda la majör akoru basılırken si sol ve re tellerinde 2.perdenin kapatıldığı görülmektedir. La telinden boş vurularak çalınan bu akorda en telde boş olarak kullanılmaktadır.

B akoru nasıl basılır ?

B akoru şifresi ile gösterilen akor si majör anlamına gelmektedir. 5.telden 1.tele kadar işaret parmağı ile bare basılır ve orta,yüzük,serçe parmakları re telinden si teline kadar 4.perdeye yerleştirilir.

E akoru nasıl basılır ?

E akoru şifresi ile gösterilen akor mi majördür.

Mi majör akoru basılırken gitarın tüm tellerine vurulur. En üst tel boş olmak koşulu ile la ve re tellerinde 2.perde sol telinde ise 1.perde kapatılır. Bu akoru basarken orta,yüzük işaret sıralamasını kullanabileceğiniz gibi yüzük,serçe, orta sıralamasını da kullanabilirsiniz.

G Akoru nasıl basılır ?

G akoru şifresi ile gösterilen akor sol majördür.

İşaretin parmağı 6.telden 1.tele kadar bare basar. Ardından yüzük ve serçe parmakları sırası ile la ve re tellerinde 5.perdeye oturur. Son olarak da orta parmağı sol telinde 4.perdeye yerleştirilir.

Dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ? Öncelikle si majör akorunda (B) 5.tele kadar kapatılmıştır. Sol majör akorunda (G) 6.tele kadar. Yani gitarda bare basmak demek tüm telleri kapamak demek değildir. Akoru oluşturan sesler kapatılır.

İkinci dikkat etmemiz gereken konuda tüm akorlar bareli olacak şekilde basılabilir. Sol majör akorunun açık pozisyon basılışını da hatırlıyorsunuz değil mi ? En üst tel 6.telde 3.perde, 5.telde 2.perde, 1.telde 3.perde ve arada kalan teller boş olacak şekilde vurulur.

Bareli Akorlar Cetveli ve Bareli Akorların Resimli Anlatımı

Gelelim farklı örneklere. Bu örneklerde açık pozisyon olarak bastığımız başka akorların bareli versiyonlarını da rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Gitarda bare nasıl basılır ? Aşağıda bulunan her bir pozisyon için ayrı ayrı çalışın. İlk haftanın sonundan itibaren kendinizdeki gelişimin farkına varacaksınız.

La majör akoru - A akoru , Do diyez minör akoru - C#m akoru, Fa diyez minör akoru - F#m akoru , Re majör akoru - D akoru , Mi majör akoru - E akoru

 

La minör akoru - Am akoru , Si minör akoru - Bm akoru , Mi minör akoru - Em akoru , Sol minör akoru - Gm akoru

 

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar

 

B Major Yedili Akorlar | B Major 7

İlk görseldeki akorların adlandırılmasını ve gitarda bare basmak için pozisyonlarını nasıl ayarladığımıza bakalım.

A akoru ( a akoru bareli nasıl basılır ? )

Az önce A akorunu açık pozisyondan basarken şimdi karşımıza bareli a akoru çıkmıştır.

Bu akoru basarken işaret parmağı 6.telden 1.tele kadar 5.perdede bare basmaktadır. Ardından yüzük ve serçe parmakları la ve re tellerinde 7.perdeye oturtulur. Orta parmak havadadır, kullanılmaz.

C#m akoru ( c#m akoru bareli nasıl basılır ? )

C#m akoru  şifresi ile gösterilen akor do diyez minördür. Bu akoru bare kullanmadan basmak ( triad hariç ) gitar üzerinde imkansızdır. Kısacası gitarda her akor açık pozisyondan basit bir biçimde basılmaz.

Bu akoru basarken 5.telden 1.tele kadar 4.perdeden işaret parmağı bare basar. Ardından orta ve serçe parmaklarımız re ve sol telleride 6.perdeye oturur. Son olarak da işaret parmağı 2.tel olan si telinde 5.perdeye oturtulur.

F#m akoru ( f#m akoru bareli nasıl basılır ? )

F#m akoru şifresi ile gösterilen akor fa diyez minördür. Bu akoru basmak için 6.telden 1.tele kadar 2.perdede işaret parmağı bare basmaktadır.

Ardından yüzük ve serçe parmaklar la ve re tellerinde 4.perdeye oturur. Orta parmak bu akoru basarken havadadır, kullanılmaz.

D akoru ( d akoru bareli nasıl basılı ? )

D akoru şifresi ile gösterilen akor re majördür. Bu akor açık pozisyondan da basılmaktadır. Aşağıda bareli hali gösterilen bu akoru basarken işaret parmağı 5.telden 1.tele kadar bare basmaktadır. Orta,yüzük ve serçe parmakları ise re,sol,si tellerinde 7.perdeye oturur.

E akoru ( e akoru bareli nasıl basılır ? )

E akoru şifresi ile gösterilen akor mi majördür. Az önce açık pozisyondan basılan bu akor şimdi ise bareli basılmaktadır.

Bu akoru basabilmek için 5.telden 1.tele kadar işaret parmağı 7.perdeye bare şeklinde basar. Ardından orta,yüzük ve serçe parmakları sırası ile re,sol,si tellerinde 9.perdeye basmaktadır.

Kolay gitar akorlarını çalışırken ki bunlara bare dahildir gitar üzerinde fret adı verilen metal perdelere basmamaya özen gösterin. Her ne kadar güzel ve kuvvetli basıyor olsanız dahil metal çubukların (fret) üstüne baskı uygulandığı zaman sesler kulağa güzel gelmez.
Diğer görsellerde ise farklı akorlara ait pozisyonları gitarda bare basarak nasıl yapacağınızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıca işin sahne kısmında bareli akorlar, standart akorlardan daha farklı görünmesinden dolayı izleyicilerde daha farklı bir izlenim bırakır, daha karizmatik bir görüntü elde edilir. Kısacası gitarda bare basmak havalıdır.

Gitarda bare basmak kondisyon işidir. Bildiğiniz üzere hiçbir parça 10 saniyeden oluşmuyor, aynı kalıplar arka arkaya tekrar tekrar çalınıyor. Böyle bir durumda parçayı çalarken kaç tur yorulmadan bunu tekrarlayabilirsiniz ?

Bu soru gerçekten önemli çünkü ikinci, üçüncü turdan sonra parmaklarınızın yorulmaya başladığını hissedeceksiniz. Bu histen kurtulmak için yapmanız gereken şey ise bu akorlara çalışmayı devam etmek ve aynı zamanda yoğun parmak egzersizlerini yapmak.

Bareli Akorlar Nasıl Basılır ? Nasıl Geliştirilir ?

Başlangıç için yalnız orta, yüzük ve serçe parmağınızla ‘’E’’ (Mi Majör) akorunu çalmaya çalışın.

Mi Majör akorunun basımını tamamladıktan sonra bu kalıbı bir perde yana kaydırın ve aynı şekilde uygulayın.

Şimdi fark ettiyseniz 1.perdedeki tüm teller boşta kaldı. Asıl işimiz şimdi başlıyor

Ardından işaret parmağınızla 1. Perdede bulunan bütün telleri kapatın. Böylelikle bareli akor basımını gerçekleştirmiş oldunuz. 1.perdeden kapatarak çaldığınız bu form f akoruna yani fa majör akoruna aittir.

Gerilimin en fazla olduğu kısım 1. Perdenin yer aldığı teller olmasından kaynaklı daha sert ve kuvvet uygulayarak kapatma işlemi yapmanız gerekebilir.

Başlangıçta bareli akor basarken tellerden kötü bir tını ve cızırtı çıkabilir. Bu doğal bir süreçtir, önemli olan vazgeçmeden sürekli pratik yapmaktır. Bare basmayla ilgili net bir süreç yoktur.

Ardından tekrar ilk form olan mi majöre geçiş yapın. İkinci adımda artık 1 değil 2 perde yana kayın ve işaret parmağınızı 2.perdeden bare basın. Bu işlemi gitar klavyesi boyunca sürdürün.

Bu çalışmanın sonuç vermesi kişinin alıştırmalı sürekli ve düzgün bir şekilde yapmasıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden mümkün oldukça bare çalışması tekrarlanmalıdır.

Bu kalıbın sorunsuz bir şekilde geçilmesinin ardından klavyede bir perde ileri giderek aynı kalıbı basarsanız parmaklarınızın gerilimin azalmasından dolayı daha rahat basabildiğini göreceksiniz.

Ancak ana kalıp oturmadan perdelerde kesinlikle ileri aşamaya gidilmemelidir. Çalışmaların sürekli tekrarlanmasıyla birlikte, işaret parmağının bu pozisyona alıştığı ve güçlendiği, böylelikle bare basımının kolay bir hal olduğu görülmektedir.

Gitarda Bare Nasıl Basılır – Neden Bareli Akorlar Kullanılır ?

Gitarda basılan en kolay akorlar, ilk 3 perdede açık pozisyon olarak ifade edilen akolardır. Mi minör, re majör gibi… Bareli akor kullanmamızın iki temel nedeni vardır ;

  • Bunlardan ilki çalınan parçada kullanılan açık pozisyon yani kolay akorlar sesine oturmaz ise kendi sesinize transpoze ettiğiniz zaman gitar klavyesinin farklı yerlerini kullanmak zorunda kalırsınız. Bu da akorları bareli basarak mümkün olmaktadır.
  • İkinci bir neden ise yine açık pozisyonda kullandığınız bir akoru bareli bastığınız zaman arada oluşan tını farkıdır. Bir parçada La minör ( Am ) akoru varsa bu illa ki açık pozisyondan çalınacak demek değildir. Parçadaki tını bare basarak elde ediliyor olabilir. İyi bir dinleyici olmak gerekmektedir.

Gitarda bare nasıl basılır konusunda artık her şeyi biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey işi pratiğe dökmek ve düzenli çalışmak.

Youtube sayfamızı ziyaret ederek eklenecek olan çalışmalara ilk siz erişebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu