Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitarda Bareli Akor Basmak Üzerine | Bareli Akorlar Cetveli Resimli Anlatım

Bareli akorlar ve kullanıldığı şarkıları çalmak, gitara yeni başlayanlar için oldukça önemli bir süreçtir.

Gitar eğitiminde temel aşamadaki parmak alıştırmalarının tamamlanmasından sonra diğer üst seviye akorları çalmaya başlamak, gitar eğitimine yeni başlamış olan kişiler için biraz zaman alabilir.

Bareli akorların basılışı

Bareli akorların basılışı

Akorlar aslında sanıldığı kadar zor değildir. Akor basmayı ilk aşamada bu kadar zor gösteren olan parmakların tek tek tellere basması değil de bir kalıp olarak hareket etmesidir.

Bareli akorlar veya diğer açık pozisyon akorlar en az 3 sesten oluşmaktadır. ( Temel majör ve minör akorlar için ) Dolayısı ile bir anda ilgili akoru oluşturan sesleri gitar üzerinde basmak özellikle ilk aşamada biraz canınızı sıkabilir.

Bu aşamayı hızlı bir şekilde geçmek için olabildiğince parmak egzersizi yaparak parmak kontrolünü arttırmak gereklidir. Çok uzun bir süreye ihtiyacınız yok ! Düzenli bir çalışma ilk 1 ay sonunda temel akorları rahat bir şekilde basabilirsiniz.

Eğer bu alıştırmaları yapmadan gitarda hemen parça çalma odaklı çalışmalar yaparsanız aşağıdaki sorunlarla büyük ihtimal karşılaşacaksınız. Bu sorunlar arasında ; alt tele parmak değmesinden kaynaklı cızırtılı ses, tam basamamaktan kaynaklı olarak verimsiz ses çıkarma ve yanlış perdelere basma gibi..

Bu aşamada çok zorlanmadan hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız parça odaklı çalışmak yerine egzersiz odaklı çalışmanız sizi başarıya götürecektir. Özellikle gitarda bareli akor basmak için parmaklarınızın eğitilmesi ve güçlendirilmesi şarttır.

Bolca parmak egzersizi ve eğitim içeren, gitar öğrenmenizi kolaylaştıracak daha rahat gitarda bare basmanızı sağlayacak bu eğitim metodunu ücretsiz indirebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/en-hizli-sekilde-gitar-ogrenmenizi-saglayacak-metot/

Bu çalışmaları düzenli tekrar ettikten sonra yapmanız gereken tek şey istediğiniz parçayı açıp çalmak olacak !

gitarda bareli akor basmak

gitarda bareli akor basmak


Gitarda Bareli Akor Nasıl Basılır?

SKS İletişim Hattı

SKS İletişim Hattı

Aşağıdaki yazımızda şu bilgilere ulaşabilirsiniz;

Bare nasıl basılır?

Bareli akor nedir?

Bareli akorlar cetveli

Bareli akorlar resimli anlatım

Eğer bu maddeler arasında anlamadığınız yer olursa bizlere sağ altta bulunan konuşma panelinden ulaşabilir ya da sol tarafta bulunan görsele tıklayarak sorularınızı whatsapp üzerinden direkt olarak iletebilirsiniz.

Temel pozisyondaki akorlar öğrenilip sorunsuz bir şekilde çalındıktan sonra gitar eğitimine yeni başlamış  öğrencilerin en çok tökezlediği kısım olan bareli akorlara geçiş yapılır.

Bareli akorların başarıyla çalınmasının ardından, standart akorlarında daha rahat bir şekilde çalınabildiği açıkça gözlenmiştir. Peki bu bareli akor nedir?

Gitarda bare nasıl basılır? O zaman şimdi sizlere bu konuyu bareli akorlar resimli anlatım başlığı altında  açıklamaya çalışalım.

Diğer akorları rahat bir şekilde basarken bareli akorları basmada zorlanabilirsiniz bu gayet normal bir durum. Ancak yapamıyorum diye bırakırsanız işte o zaman gitar öğrenme süreci konusunda sıkıntılar yaşamaya başlayacaksınız. Nedir bu süreç diye merak ediyorsan ; https://sozkonususanat.com/gitar-ogrenmek-ne-kadar-surer/


Bareli Akorlar Cetveli ve Bareli Akorların Resimli Anlatımı

 

bareli akor cetveli

bareli akor cetveli

 

Aslında bilinenin aksine bareli akorlar öğrenildikten sonra belli bir kalıp halinde bulunmalarından dolayı rahat bir şekilde basacak seviyeye geleceksiniz.

Kolay gitar akorlarını çalışırken ki bunlara bare dahildir gitar üzerinde fret adı verilen metal perdelere basmamaya özen gösterin. Her ne kadar güzel kuvvetli basıyor olsanız dahi metal çubukların (fret) üstüne baskı uygulandığı zaman sesler kulağa güzel gelmez.

Öncelikle bareli akorları neden kullanırız sorusunun yanıtını sizlere verelim ve ardından aşağıdaki görsellerde bulunan her bir akoru basarken neler yapmamız gerektiğini detaylı bir şekilde ifade edelim.


Peki neden bareli akor kullanırız ?

Gitarda basılan en kolay akorlar, ilk 3 perdede açık pozisyon olarak ifade edilen akolardır. Mi minör,re majör gibi… Bareli akor kullanmamızın iki temel nedeni vardır ;

  • Bunlardan ilki çalınan parçada kullanılan açık pozisyon yani kolay akorlar sesine oturmaz ise kendi sesinize transpoze ettiğiniz zaman gitar klavyesinin farklı yerlerini kullanmak zorunda kalırsınız. Bu da akorları bareli basarak mümkün olmaktadır.
  • İkinci bir neden ise yine açık pozisyonda kullandığınız bir akoru bareli bastığınız zaman arada oluşan tını farkıdır. Bir parçada La minör ( Am ) akoru varsa bu illa ki açık pozisyondan çalınacak demek değildir. Parçadaki tını bare basarak elde ediliyor olabilir. İyi bir dinleyici olmak gerekmektedir.

Bare akor pozisyonları işaret parmağın bir perdeyi kapaması ile oluşturulur. 6 teli de kapayarak çalınan bareli akorlar da vardır, 5 teli de 4 teli de

Parçadaki arpejler, kullanılmayan notalar ve o notaların üstünde bulunan parmaklar tüm pozisyonları değiştirmektedir.


Aşağıdaki ilk görselde bulunan akorları ve bu akorları basarken kullanmamız gereken parmakları detaylı bir şekilde inceleyelim.

A akoru

A akoru şifresi ile gösterilen akor la majör anlamına gelmektedir.

Aşağıda la majör akoru basılırken si sol ve re tellerinde 2.perdenin kapatıldığı görülmektedir. La telinden boş vurularak çalınan bu akorda en telde boş olarak kullanılmaktadır.

B akoru

B akoru şifresi ile gösterilen akor si majör anlamına gelmektedir. 5.telden 1.tele kadar işaret parmağı ile bare basılır ve orta,yüzük,serçe parmakları re telinden si teline kadar 4.perdeye yerleştirilir.

E akoru

E akoru şifresi ile gösterilen akor mi majördür.

Mi majör akoru basılırken gitarın tüm tellerine vurulur. En üst tel boş olmak koşulu ile la ve re tellerinde 2.perde sol telinde ise 1.perde kapatılır. Bu akoru basarken orta,yüzük işaret sıralamasını kullanabileceğiniz gibi yüzük,serçe, orta sıralamasını da kullanabilirsiniz.

G Akoru

G akoru şifresi ile gösterilen akor sol majördür.

İşaretin parmağı 6.telden 1.tele kadar bare basar. Ardından yüzük ve serçe parmakları sırası ile la ve re tellerinde 5.perdeye oturur. Son olarak da orta parmağı sol telinde 4.perdeye yerleştirilir.

La majör akoru - A akoru , Si majör akoru - B akoru , Mi majör akoru - E akoru, Sol majör akoru - G akoru

La majör akoru – A akoru , Si majör akoru – B akoru , Mi majör akoru – E akoru, Sol majör akoru – G akoru

Ayrıca işin sahne kısmında bareli akorlar, standart akorlardan daha farklı görünmesinden dolayı izleyicilerde daha farklı bir izlenim bırakır, daha karizmatik bir görüntü elde edilir.


A akoru ( bareli )

Az önce A akorunu açık pozisyondan basarken şimdi karşımıza bareli a akoru çıkmıştır.

Bu akoru basarken işaret parmağı 6.telden 1.tele kadar 5.perdede bare basmaktadır. Ardından yüzük ve serçe parmakları la ve re tellerinde 7.perdeye oturtulur. Orta parmak havadadır, kullanılmaz.

C#m akoru 

C#m akoru  şifresi ile gösterilen akor do diyez minördür. Bu akoru bare kullanmadan basmak ( triad hariç ) gitar üzerinde imkansızdır. Kısacası gitarda her akor açık pozisyondan basit bir biçimde basılmaz.

Bu akoru basarken 5.telden 1.tele kadar 4.perdeden işaret parmağı bare basar. Ardından orta ve serçe parmaklarımız re ve sol telleride 6.perdeye oturur. Son olarak da işaret parmağı 2.tel olan si telinde 5.perdeye oturtulur.

F#m akoru

F#m akoru şifresi ile gösterilen akor fa diyez minördür. Bu akoru basmak için 6.telden 1.tele kadar 2.perdede işaret parmağı bare basmaktadır.

Ardından yüzük ve serçe parmaklar la ve re tellerinde 4.perdeye oturur. Orta parmak bu akoru basarken havadadır, kullanılmaz.

D akoru

D akoru şifresi ile gösterilen akor re majördür. Bu akor açık pozisyondan da basılmaktadır. Aşağıda bareli hali gösterilen bu akoru basarken işaret parmağı 5.telden 1.tele kadar bare basmaktadır. Orta,yüzük ve serçe parmakları ise re,sol,si tellerinde 7.perdeye oturur.

E akoru

E akoru şifresi ile gösterilen akor mi majördür. Az önce açık pozisyondan basılan bu akor şimdi ise bareli basılmaktadır.

Bu akoru basabilmek için 5.telden 1.tele kadar işaret parmağı 7.perdeye bare şeklinde basar. Ardından orta,yüzük ve serçe parmakları sırası ile re,sol,si tellerinde 9.perdeye basmaktadır.

Aşağıdaki diğer görsellerde bulunan akorları siz de bu şekilde çalışarak pratik yapabilirsiniz.

La majör akoru - A akoru , Do diyez minör akoru - C#m akoru, Fa diyez minör akoru - F#m akoru , Re majör akoru - D akoru , Mi majör akoru - E akoru

La majör akoru – A akoru , Do diyez minör akoru – C#m akoru, Fa diyez minör akoru – F#m akoru , Re majör akoru – D akoru , Mi majör akoru – E akoru

Bareli akor basarken bizi destekleyecek en önemli parmak  baş parmağımızdır.


La minör akoru - Am akoru , Si minör akoru - Bm akoru , Mi minör akoru - Em akoru , Sol minör akoru - Gm akoru

La minör akoru – Am akoru , Si minör akoru – Bm akoru , Mi minör akoru – Em akoru , Sol minör akoru – Gm akoru

Burada önemli olan nokta baş parmağımızın rahat bir pozisyonda olması ve fazla baskı altında kalmamasıdır.


 

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar


Aksi takdirde doğru ses elde edilse de, parmak yorulmasından dolayı bareli akor çalımı uzun süreli olmaz. Bu yüzden olabildiğince bütün parmaklar rahat bir pozisyonda olmalıdır.

B Major Yedili Akorlar | B Major 7

B Major Yedili Akorlar | B Major 7

 


Bareli Akor Çalışmaları

Başlangıç için yalnız orta, yüzük ve serçe parmağınızla ‘’E’’ (Mi Majör) akorunu  çalmaya çalışın.

İlk denemelerinizde hatalar olabilir, vazgeçmeden doğruyu bulmaya çalışın. Mi Majör akorunun basımını tamamladıktan sonra bu kalıbı bir geride aynı şekilde uygulayın. Ardından işaret parmağınızla 1. Perdede bulunan bütün telleri kapatın. Böylelikle bareli akor basımını gerçekleştirmiş oldunuz.

Gerilimin en fazla olduğu kısım 1. Perdenin yer aldığı teller olmasından kaynaklı daha sert ve kuvvet uygulayarak kapatma işlemi yapmanız gerekebilir.

Başlangıçta bareli akor basarken tellerden kötü bir tını ve cızırtı çıkabilir. Bu doğal bir süreçtir, önemli olan vazgeçmeden sürekli pratik yapmaktır. Bare basmayla ilgili net bir süreç yoktur.

Bu çalışmanın sonuç vermesi kişinin alıştırmalı sürekli ve düzgün bir şekilde yapmasıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden mümkün oldukça bare çalışması tekrarlanmalıdır.

Bu kalıbın sorunsuz bir şekilde geçilmesinin ardından klavyede bir perde ileri giderek aynı kalıbı basarsanız parmaklarınızın gerilimin azalmasından dolayı daha rahat basabildiğini göreceksiniz. Ancak ana kalıp oturmadan perdelerde kesinlikle ileri aşamaya gidilmemelidir. Çalışmaların sürekli tekrarlanmasıyla birlikte, işaret parmağının bu pozisyona alıştığı ve güçlendiği, böylelikle bare basımının kolay bir hal olduğu görülmektedir.

Bareleri çözmek yetmez aynı zamanda bu öğrendiklerinizi gitar üzerinde pekiştirmelisiniz. Eğer akustik gitara merakınız varsa ; akustik gitar nasıl çalınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/akustik-gitar-nasil-calinir/

Ayrıca;

Doğru şekilde gitarda bare basmak için gitarınızı tutuş biçiminizde çok önemlidir. Pratiğinize başlamadan önce “Klasik gitar nasıl tutulur?” isimli yazımızı okumanızı öneririz ; https://sozkonususanat.com/klasik-gitar-nasil-tutulur/

Gitar kursu İzmir ana sayfasına ulaşmak ve gitar dersi içerikleri ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89