Söz Konusu Sanat Blog

Gitarda Notaların Yerleri

Gitar çalmaya başladıysan aklında bazı sorular olabilir. Bu sorulardan belki de en önemlisi ” gitarda notaların yerleri nerededir ? ”

Gitar notaları ve yerlerini ezberlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Aşağıda adım adım gitar nota yerlerini öğrenmeniz için hazırladığımız konu başlıklarını takip edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere klasik, elektro, akustik gitarlar standart olarak altı tele sahiptir. Altı tel dışında yedi hatta on iki telli gitarlarda mevcuttur.

Durum böyle olunca gitarı çalan kişi hangi perdede hangi nota var diye merak etmektedir.

Bu yazımız içerisinde sizlere gitar nota yerlerini detaylı bir şekilde anlatacağız. Böylelikle klasik, elektro, akustik, bas gitar notalarının yerlerini öğrenecek ve gitar klavyesini daha aktif bir şekilde kullanabileceksiniz.


Gitar Telleri Notaları

Aşağıdaki görselde herhangi bir parmak gitar klavyesine basmadığında elde edilen gitar notalarının yerlerini görebilirsiniz. Buna aynı zamanda gitarda boş tel notaları da denilmektedir.

akustik-gitar-notalarının-yerleri

Bu yazımızın konusu olmadığı için bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ;

Yukarıdaki görselde akustik gitar üzerindeki nota yerleri gösterilmiştir. Standart gitar akorduna sahip klasik, elektro gitarlar içinde aynı tel dizilimi söz konusudur.

  • Yani en üst tel gitarın aynı zamanda altıncı teli olup mi notasıdır. Yabancı literatürde low E olarak da geçmektedir. Diğer gitar tellerinin notaları ise aynı görselde olduğu gibidir.

bilinmesi-gerekenler

Eğer iyi bir gitarist olmak, iyi sololar atmak, kullandığımız akorları farklı kalıplarda basmak istiyorsak yukarıdaki gitar nota dizilimi çok iyi bir şekilde akılda tutmak gerekiyor. Birazdan bunun nedenini detaylı olarak sizlere aktaracağız. Ancak bu yazının en önemli iki kısmından biri bu notalardır.


Diyez ve Bemol İşaretlerinin Anlamı

Gitarda boş tel notalarını öğrendikten sonra ikinci olarak bilinmesi gereken kavramlar diyez ve bemoldür. Her iki kavramda müzik bilgisinin temelini oluşturmakla kalmayıp gitar klavyesi üzerindeki hakimiyetinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak unutmayın öncelikle gitar nota yerlerini iyice bilmeli, gitar notalarını öğrenme konusunda istekli olmalısınız.

Diyez ne demektir

  • Diyez sesi yarım ses inceltmek anlamına gelmektedir. # işareti ile gösterilir.

Bemol ne demektir

  • Bemol sesi yarım ses kalınlaştırmak anlamına gelmektedir. b işareti ile gösterilir.

Çok sesli müzik yani Batı müziği olarak ifade edilen müzik türünde 7 ana ses 5 ara ses bulunmaktadır.

7 ana ses ; Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si notalarıdır.

5 ara ses ise ; Do# – Re# – Fa# – Sol# – La# ( diyez üzerinden kurgulanmış dizi hali )

Dikkat etmeniz, bilmeniz gereken bir diğer konu da notaların harf karşılıklarıdır. Yukarıdaki bağlantısını verdiğimiz sayfayı inceleyebilirsiniz. Orada bu konu detaylı olarak ifade edilmiştir.


Gitarda Notaların Yerleri

Aşağıdaki görselde gitar klavyesi üzerindeki notaların yerlerini görebilirsiniz.

gitar-nota-yerleri-resimli

Evet ilk bakışta biraz karışık göründüğünün farkındayız ancak bunları aklıda tutmanın kolay yolları da var.

Öncelikli olarak tel bazında çalışmalar yapmalısınız yani tüm tabloyu akılda tutmak ilk aşamada oldukça zor. Bunun için gitar çalma notalarını tel tel çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Görselde 3-5-7-10-12 sayıları gitardaki perdeleri ifade etmektedir.

Gitarda Nota Yerleri Nasıl Ezberlenir

Gitarda nota yerlerini ezberlemek istiyorsanız öncelikle gitar notalarını ve bu notaların dizilimini bilmeniz gerekiyor.

Gitar notalar ve yerlerini çabucak öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Unutmamanız Gerekenler

  • Gitarın en alt teli ile en üst teli mi notası olduğu için aslında birini aklınızda tuttuğunuzda diğer teldeki gitar notalarının yerlerini biliyor olacaksınız.
  • Yukarıdaki tabloda renklere dikkat edin. Örneğin kalın mi telinde 1.perde fa notası iken re telinde 3.perde de fa notasıdır. Buna oktav ilişkisi denilmektedir. Renkleri aynı olan notalar birbirinin oktavıdır.
  • Power chord bastığınız durumlarda kök ses + tam 5’li + oktav kullanılmaktadır. Yani işaret parmağınız ile serçe parmağınız aynı nota üzerindedir.
  • Notaların diyez ya da bemol durumlarını gitar üzerinde çalışmadan önce temel sesleri çalışın. Böylelikle temel sesleri daha rahat oturtabilirsiniz. Ardından diyez ve bemolü öğrenmek daha kolay olacaktır.

Gitar Notalarının Yerleri Hakkında Merak Edilenler

gitar-notaları-

Gitar tel notalarını ezberlemek zor mu ?

Yukarıda paylaştığımız gitar klavyesi üzerindeki notaların yerlerine ilk baktığını zaman çekinebilirsiniz. Ancak akılda tutmanın kolay yolları da mevcut. Bunları sizlerle paylaştık.

Akustik gitar notaları nasıldır ?

Akustik gitar notaları, klasik gitar notaları, elektro gitar notaları eğer standart akort düzeni kullanıyorsa birbirinin aynısıdır. Akort düzeni değiştiği takdirde notaların yerleri de değişecektir.

Klasik gitar notalarını öğrenme konusunda ne yapabilirim ?

Elektro ve akustik gitar üzerinde solo çalışmaları daha ağırlıklı olduğu için gam çalışmalarına daha çabuk geçilebilmektedir. Bu nedenle klavye hakimiyeti daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Bunu klasik gitarda uyarlama açısından çalıştığınız parçaların içerisindeki sesleri inceleyerek yapabilirsiniz. ( Üşenmeden yapın, emin olun katkısını göreceksiniz. )

Bas gitar notalarıda aynı mıdır ?

Bas gitar dört veya daha fazla tel içerebilir. Örneğin dört telli bas gitarın boş tel notaları mi, la, re, sol’dür. Kalın telden ince tele doğru dizilim bu şekildedir. Eğer beşinci tel eklenirse bu sefer en üst tel si notası olacaktır ve gitarın tel dizilimi si, mi, la, re, sol haline gelecektir. Mantık aynıdır.

Gitar notalarını detaylı bir şekilde anlattığımız yazının sonuna geldik. Aklınıza takılan herhangi bir soru için sağ alt köşede bulunan konuşma panelini kullanarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Gitar notaları yerleri yeni başlayanlar için gerekli mi ?

Gitar notalarının yerlerini yeni başlayan biriyseniz, öğrenme konusunda acele etmeyin.

Gitar notalarını tel tel ezberlemek en sağlıklısıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı