Söz Konusu Sanat Blog

Gitarda Pena Seçimi

Telli enstrümanların çalımında kullanılan ve çalım tekniklerinin uygulanmasını kolaylaştıran yardımcı elemana genel adı ile pena denmektedir. Bu yazımız içerisinde ” gitaristler için doğru pena seçimi nasıl ? ” yapılır bundan bahsedeceğiz.

doğru-pena-seçimi

⇒ Dipnot ⇐

Pena daha çok gitarda kullanılan yardımcı elemandır. Ud, bağlama gibi diğer perdeli enstrümanların çalımında ise tezene ( mızrap ) adı verilmektedir.

Yazımızın içerisinde sizlere genel hatları ile bu konuda bahsedeceğiz ancak şimdiden gitar penası yapımında kullanılan malzemelerden bahsetmemiz sağlıklı olacaktır.

Pena yapımında en çok tercih edilen materyal plastik ve ahşaptır. Bunun yanı sıra kemik, fildişi ve metal ürünlerde bulunmaktadır.


Pena Seçimini Etkileyen Faktörler

pena-seçimini-etkileyen-faktörler

Az öncede bahsettiğimiz gibi pena seçimini etkileyen faktörlerden ilki pena yapımında kullanılan malzeme seçimidir. Gitaristler için doğru pena seçiminde ayırıcı bir diğer etken ise pena açısı ve kalınlığıdır.

Bu nedenle pena seçimi yaparken olabildiğince dikkatli olmak gerekmektedir. Pena aynı zamanda ilgi duyduğunuz ve yapmak istediğiniz müzik türüne göre de değişkenlik göstermektedir.

Kullandığınız gitardan aldığınız tonu ciddi bir şekilde etkilemektedir.


Bir Gitarist Neden Pena Kullanmalı

Pena birçok gitar tekniğini kullanmada ve akıcı çalmada en yakın dostunuzdur. Akıcı ve hızlı sololar atmanın yolu ise pena hakimiyetini en üst seviyede tutmaktan geçer.

neden-pena-kullanmalı

Pena hızlı gitar çalmak için vazgeçilmez bir araçtır. Notalar arasında hızlı bir şekilde gezinmenin anahtarıdır diyebiliriz. Özellikle speed picking, shredding gibi gitar tekniklerini güzel bir şekilde uygulamak ve can alıcı sololar atmak için metronom ile ciddi çalışmalar yapmalısınız.

Bazı gitaristler penasızda hızlı bir şekilde gitar çalabilmektedir. Burada şunu düşünerek hareket etmek en mantıklı davranış olacaktır. Ne tarz müzik türü ile uğraşmak istiyorsunuz ?

Rock, metal müzik gibi türlerde pena vazgeçilmezdir. Ancak blues, caz gibi türlerde pena kullanmadan da gitar çalınabilmektedir.Hatta ileri bir teknik olan chicken picking de hem pena kullanılır hem de sağ el parmakları ile arpej yapılır. Bu tekniğin öncüsü Zakk Wylde adlı gitar virtüözüdür.

Klasik gitar için pena önerisi verecek olursak, tellerin de naylon oluşu göz önünde bulundurularak 0.50 – 1.00 mm arası klasik gitar penalarını tercih edebilirsiniz. Daha kalın penaları özellikle klasik gitar için tercih etmezseniz daha seri ve akıcı bir şekilde çalabilirsiniz.


Gitarda Pena Seçimi – Pena Kalınlığının Önemi

pena-kalınlıkları

Solo atmak için pena seçimi birçok gitaristin kafasını karıştıran konulardan birisidir. Bu noktadaki en sağlıklı tercih birden fazla markanın birden farklı kalınlıklardaki ürünlerini kullanmak ile ortaya çıkacaktır.

Size şu kalınlıktaki penayı direkt kullanın demek oldukça yanlış olur. Kimi gitarist daha sert tuşe isterken kimisi daha yumuşak çalım ister. Bu noktada size en uygun olan pena seçimini yapmak için bolca marka ve model denemelisiniz.

Genel birbirinden farklı 5 tip kalınlıkta pena bulunmaktadır. Tabi ki burada bahsedilen aralıklar evrensel değildir ancak yine de en çok kullanımı tercih edilen tiplerdir.

En ince gitar penası :
Kalınlığı 0.45 mm ve altında olan penalar için kullanılan ifadedir. Hassas, yumuşak bir çalım isteyen kişilerin tercih ettikleri pena tipidir. Naylonumsu bir ses tınısına sahiptir.

İnce gitar penası : 
Daha çok akustik gitar çalan kişilerin tercih ettiği pena sınıfıdır. Kalınlıklar 0.46 mm ile 0.70 mm arasında değişmektedir.

Orta kalınlıktaki gitar penaları :
Yeni başlayanlar için önerilen aralıkta penalardır. Tuşenin daha oturmaması nedeni ile bu penalar ile yapılan çalışmalar diğerlerine göre daha verimlidir. 0.71 mm ile 0.84 mm arasındaki penalardır.

Kalın gitar penaları :
0.86 mm ile 1.20 mm arasındaki penalardır. Daha çok solo atmak için tercih edilirler. Başlangıç seviyesindeki bir gitaristin bu kalınlıkta pena kullanması çok tavsiye edilmez. 1.20 mm ve üzeri penalar ise en kalın sınıfta yer alır. Kullanım dediğimiz gibi kişinin tercihine bağlıdır.


Pena Tasarımı Hakkında Bilgiler

Gitara yeni başlayan biri için doğru pena seçimi doğal olarak bir tık geride kalıyor. Ergonomiden çok dış görünüş daha çekici geliyor.

elektro-gitar-pena

Bu tip durumlarda alışkın olduğunuz rahatlıktan ödün vermek ilk aşamada mantıklı gelse de zaman içerisinde yeni penaya adapte olma, tutuş açısını değiştirme başlı başına bir sorundur.

Penanın dış görünüşünden çok elde bıraktığı rahatlık ve kullanıma uygunluk açısından değerlendirerek satın alırsanız uzun vadede kesinlikle daha rahat edeceksiniz.

Solo atmak için pena düşünüyorsanız Metallica penalarından olan Kirk serisini ya da Jazz III pena serisini deneyebilirsiniz. Plastik başlangıç aşaması düşünüyorsanız Alice penalara bakabilirsiniz.

Ahşap pena denemek için Selim Işık‘ın özel penasını deneyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu