Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitar Temizliği ve Bakımı Yapmanın Püf Noktaları

Gitar temizliği düzenli yapıldığı takdirde maksimum kondisyon ile gitarını çalabilirsin. Bu gitar bakımlarını aksatmadan gerçekleştirmek hem gitarının ömrünü uzatacaktır hem de gitarın tonuna olumlu katkısı olacaktır.

Sadece bunlarda değil, ileride bir gün gitarını satmak ya da değiştirmek istediğinde alacak kişiler genellikle gitarın ne durumda olduğu ile ilgilenir. Eğer gitar bakımını aksatmadan yaptıysan ve güzel bir şekilde kullandıysan her zaman alıcı bulabilirsin.

gitar bakımı ve temizliği

gitar bakımı ve temizliği

Bu yazımızın içeriği boyunca 4 adımda gitar temizliği nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz. Yazı içerisinde geçecek konu başlıkları ise şu şekildedir. Dilersen ilgili konu başlığına gidip daha merak ettiklerini hızlıca okuyabilirsin.

Genel olarak gitar temizliği kadar gitarın rutin bakımları da önemlidir. Eğer ki sap ayarı konusunda bilginiz yoksa ; sap ayarı nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Gitar Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce bizlere sıkça sorulan bir soruya açıklık getirmek istiyoruz. O soruda “ gitar ıslak mendille silinir mi ” sorusudur.

İnternet üzerinde yer alan çoğu sitede bu soruya silinir cevabı verilmektedir ancak siz siz olun kesinlikle gitarınızı ıslak mendille silmeyin ! Özellikle gitar klavyesi yapısına göre farklı şekillerde temizlenmektedir. Örneğin gül ağacı gitar klavyelerde temizlik sırasında gitar temizleme losyonu ya da limon yağı kullanılarak gitar temizlenir.

gitar ıslak mendille silinir mi

gitar ıslak mendille silinir mi

Diğer yandan akçaağaç yani mapple klavye gitarlar ise özellikle gitar klavyesi temizleme açısından zippo benzini ile temizlenmektedir. Islak mendil yapısındaki alkol ve bileşenler nedeni ile hem gitar klavyesine hem de gitarın gövdesine zarar vermektedir.

Elektro gitar bakım fiyatları genel olarak değişiklik göstermektedir. Eğer gitarın bakımları düzenli bir şekilde yapıldıysa gitar bakım ücreti çok yüksek çıkmayacaktır genel olarak bir tel değişimi yanında klavye ve gövde bakımı yapılacaktır. Ancak düzenli yapılmayan gitar bakımları sonucunda en az 80 TL’lik bir bakım uygulanmaktadır.

Gitar bakımı sırasında kullanabileceğiniz malzemeler set halinde satılmaktadır. Online sipariş verebileceğiniz sitelerden gitar bakım kiti ya da gitar temizleme setlerini inceleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise gitarda kullanılan ağaç çeşididir. Uygun gitar bakım ürünlerini seçmeniz gerekmektedir.


Gitar temizliği neden yapılır

Gitarın performansından olumlu sonuç alabilmek adına mutlaka temizliğinin sağlanması ve bazı bakımlarının yapılması gerekmektedir. Eğer ki bu işlemlere önem verilmez ise gitarda kalıcı hasarlar oluşabilmekte ve zaman içinde gitarın performansında düşüş gözlemlenebilmektedir. Gelelim madde madde gitarın temizliğine;

neden gitar temizliği yapılır

neden gitar temizliği yapılır

Gitarın saklandığı alandan kaynaklı olarak belli bir süre sonra üzerinde toz, kir vb. oluşumlar gözlemlenebilmektedir. Bu tozların göğüs kısmına zarar  vermemesi adına yer edinmeden bu bölgenin temizliği sağlanmalıdır. Bu yüzden gövde temizliği için cila ve çeşitli doğal yağlar kullanılarak bir bez vasıtasıyla bu bölgenin temizliği sağlanmalıdır.

Gitarın barındırıldığı ortama çok dikkat edinilmelidir. Yapımında ağaç kullanılmasından dolayı gitar hassas bir yapıya sahiptir. Ortamda bulunan nemden etkilenmemesi için genellikle gitarın kutusunda barındırılması önerilmektedir. Bu yüzden çalınmayan zamanlarda gitarınızı kendine ait case’inde muhafaza etmeye özen gösterin.

Gitarda bulunan metalik aksamlarda zamanla başka maddelerle temas etmesinden dolayı üzerinde pas gibi kalıntılar oluşturmaya başlar. Bu kalıntıların aksamları bozmaması için sert bir fırçayla aksamlara zarar vermeyecek şekilde kazıma işlemi uygulanmalı ve metal bölgelerin bu şekilde temizliği sağlanmalıdır.

Gitarda yaşadığınız sıkıntılar için profesyonel destek almak isterseniz ;  gitar bakımı İzmir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıcaklık yayan ve direkt olarak ısı sağlayan bölgelerden gitarınızı uzak tutun. Ağaç fazla sıcaklıktan dolayı şekilde değiştirerek dönebilir. Bu da gitarınızın oran orantısını bozarak hem tınıya hem de görüntüye oldukça fazla şekilde zarar verebilir. Bu yüzden gitarınızı ısı kaynaklarından uzak tutmanızı ve direkt sıcaklık yayan kaynaklara yakın konumlandırmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.


Gitar temizliği neler kullanılır | 4 Adımda Gitar Temizliği 

Şimdi sizlere gitar temizliğinin nasıl yapıldığını görseller ile birlikte anlatmaya çalışacağız. Bu maddeleri tek tek uygulayabileceğiniz gibi gitar bakımı İzmir olarak bizlere de danışarak profesyonel yardım alabilirsiniz.

Gitar temizliği ile ilgili bir diğer yazımızı okumak için ; gitar temizliği nasıl yapılır sayfasına bakabilirsiniz.

Gitar temizliği yaparken bizleri engellememesi adına bütün telleri çıkartmak en sağlıklısı olacaktır. Zaten gitarın rutin bakımları sırasında telleri değiştirmek gitar klavyesinin de çizilmesini önlemektedir.

Gitar temizliği sırasında ihtiyacımız olan şeyler ;

  • Özellikle gitar klavyesinde pamukçuk bırakmayan mikrofiber bez
  • Gitar klavyesi temizliği için limon yağı veya zippo benzini ( gitar türüne göre )
  • Gitar gövde temizliği sırasında parlatıcı ve besleyici olarak kullanılan polisher
  • Bakım sonrası teli takmak için aparat ( isteğe bağlıdır dilerseniz burguları çevirerek de akort yapabilirsiniz )
  • Telleri kesmek için körelmemiş bir yan keski

Gitar tellerini sökün

gitar teli nasıl sökülür

gitar teli nasıl sökülür

Telleri gevşetme işlemini burgulardan yapabileceğiniz gibi aynı zamanda telleri biraz gevşettikten sonra yan keski ile telleri kesebilirsiniz. Eğer ki bakım sonrasında telleri tekrar kullanmayacaksınız ki biz kullanmamanızı öneririz.

Telleri yan keski yardımı ile sökmeniz daha hızlı olacaktır.

Teller gergin haldeyken gitar üzerine uyguladığı çekme kuvveti yaklaşık 50 Newton’dur. Telleri gevşetmeden yapılacak bir kesme işlemi gitar ile birlikte bu kuvvet birden sıfıra iner ve gitar klavyesinde kalıcı hasar ortaya çıkarabilir.


Gitarın tozlarını silin

Gitarın neresini temizliyor olursanız olun kesinlikle kullanacağız bez mikrofiber özellikte olmalıdır ve gitar üzerinde kesinlikle pamukçuk bırakmamalıdır.

gitar tozu almak

gitar tozu almak

Tellerin çıkarılma işleminden sonra gitar klavyesi hariç gitarın genel toz temizliğini yapabilirsiniz. Gitar klavye bakımı sırasında çeşitli yağlar kullanacağımız için gitar klavyesine dokunmamanız gerekmektedir.

Gitarın üzerindeki parmak izlerini silmek için gitar cilası ya da polisher kullanabilirsiniz. Bu işlemi gitar tellerini taktıktan sonra ikinci kez uygulayabilirsiniz. Bu işlem sırasında aynı zamanda gitara parlaklık kazandırıldığı için genel bakım zamanları dışında da haftada bir uygulayabilirsiniz.


Gitar klavye temizliği

Gitar klavyesi yağ, kir ve oksitlenme sonucu en çok hasara uğrayan kısımdır. O nedenle klavye temizliği gitar temizliği açısından oldukça önemlidir.

gitar klavye temizliği

gitar klavye temizliği

Tellerdeki oksitlenmeler zaman içerisinde kullanım ile birlikte, gitar klavyesine nüfuz eder ve eğer zamanında temizlenmezse gitar klavyesini çizme tehlikesi ortaya çıkar.

Gitar klavyesinin iyi bir şekilde temizlenmesi aynı zamanda daha sonrasında da takılacak yeni tel takımının ömrünü uzatmaktadır. Perde kenarlarında biriken kirlerden kurtulmak bu temizliğin en dikkat edilecek kısımlarından biridir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi gitar klavyesinde genellikle iki tip temizlik çeşidi vardır. Gül ağacı gitar klavyesine sahip gitarlarda limon yağı kullanılırken akçaağaç klavyeli gitarlarda benzin kullanılmaktadır.

Her iki temizlik malzemesinin uygulanma amacı cilasız olan gitar klavyesinin nem oranını sabit tutmaktır.


Gitar tellerinin takılması

En son gitar klavyesi bakımı yapıldıktan sonra ortalama olarak klavyenin kuruması için 30 dakika gereklidir. Geçen bu sürenin ardından gitar tellerini takabilirsiniz.

Bu 4 adımda detaylı gitar temizliği basamaklarını düzenli uygulamanız durumunda ;

  • Gitar daha temiz görünür
  • Detaylı klavye temizliği sonucunda gitarın tonu kötüleşmez
  • Teller daha uzun ömürlü olarak kullanılabilir
  • En önemlisi ise gitar ömrünün uzatılması sağlanır

Gitar dersi sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabileceğiniz gibi aklınıza takılan her türlü soruyu konuşma panelinden bizlere iletebilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89