Söz Konusu Sanat Blog

Gitarla Çalınan Kolay Şarkılar ve Ritmleri

Gitar öğrenme konusunda istekliyseniz aklınıza gelecek ilk sorulardan biri de ” ben ne zaman şarkı çalabilirim ? ” sorusu olacaktır. Bu yazımız içeriğinde gitara yeni başlayan ya da gitarda kendini geliştirmek isteyenler için gitarla çalınan kolay şarkılar ve ritmleri birlikte inceleyeceğiz.

gitarla-çalınan-kolay-şarkılar-ve-ritmleri

Gitarla çalınan kolay şarkılar ve notalarına ulaşacağınız bu yazımızda her bir parçanın altına hangi akorların kullanıldığını yazacağız. Aynı zamanda o parçaya ait ritm çalışmasının nasıl yapıldığını anlatan bir video da sizleri bekliyor olacak.

Repertuarınızı kolayca arttırma şansı burada sizleri bekliyor ! Aşağıdaki parçalar haricinde öğrenmek istediğiniz parçalar olursa 0553 174 68 89 iletişim numarasına mesaj atabilirsiniz. İstediğiniz parçalar en kısa sürede bu yazının içerisine dahil edilecektir.

Kolay gitar akorları ve ritmlerine geçmeden önce parçalarda sık sık kullanacağımız gitarda öğrenilecek kolay akorlara göz atarak yazımıza başlayalım


Gitarda Öğrenilecek Kolay ve Temel Akorlar

Aşağıda gitar çalarken işinizi inanılmaz kolaylaştıracak temel gitar akorları bulunmaktadır. Akorlara ait görsellerin her birinin armoni açısından nasıl oluştuğu kısaca ele alınacaktır.

Ancak akorlar nasıl kurulur merak ediyorsanız bu bağlantıları ziyaret ederek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

Bir dizi (gam) nasıl kurgulanır ve kurgulanan bu dizi üzerinden akor nasıl elde edilir diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

La minör akoru

la-minör-akoru-

La minör akoru ” Am ” şifresi ile gösterilir. Burada ” A ” harfi La notasını ” m ” harfi ise minör oluşunu temsil eder. La kök sesinden önce 1.5 ses ardından bulunan sesten 2 ses ilerlenerek La minör akoru elde edilir.

La minör akorunu oluşturan sesler ;  La – Do – Mi sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • La teli boş tınlar. Re ve Sol tellerinde sırası ile orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı ise Si telinde birinci perdeye basar. En alt tel boş olarak tınlar.

Mi majör akoru

mi-majör-akoru-

Mi majör akoru ” E ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” E “, notaların latif harf karşılığı olan mi notasına karşılık gelmektedir.

Mi majör akorunu elde etmek için Mi kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Mi majör akorunu oluşturan sesler ; Mi – Sol# – Si sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • En üst mi teli boş tınlar. La ve Re tellerinde orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı ise Sol telinde birindi perdeye basar. Si ve mi telleri boş olarak tınlar.

Kolay akorlu şarkıların hemen hemen hepsinde bu yazımız içerisinde yer alan akorlar kullanılmaktadır. Ayrıca 2 akorlu şarkılar ya da 3 akorlu şarkılar da genellikle bu kolay akorlar kullanılarak çalınır.


Mi minör akoru

mi-minör-akoru-

Mi minör akoru ” Em ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” E “, notaların latif harf karşılığı olan mi notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Mi minör akorunu elde etmek için Mi kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Mi minör akorunu oluşturan sesler ; Mi – Sol – Si sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • En üst mi teli boş tınlar. La ve Re tellerinde orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı havadadır, herhangi bir tele basmaz. Sol telinden ince mi teline kadar tüm tellere boş olarak vurulur.

Do majör akoru

do-majör-akoru

Do majör akoru ” C ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” C “, notaların latif harf karşılığı olan do notasına karşılık gelmektedir.

Do majör akorunu elde etmek için Do kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Do majör akorunu oluşturan sesler ; Do – Mi – Sol sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • La telinde üçüncü perde olan do notasına yüzük parmağı ile basılır. Re telinde ikinci perde de olan mi notasına orta parmak ile basılır. Sol teli boş olarak tınlar ve son olarak da si telinde işaret parmağı ile birinci perdede bulunan do notasına basılır. En tel boş tınlar.

Sol majör akoru

sol-majör-akoru-

Sol majör akoru ” G ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” G “, notaların latif harf karşılığı olan sol notasına karşılık gelmektedir.

Sol majör akorunu elde etmek için Sol kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Sol majör akorunu oluşturan sesler ; Sol – Si – Re sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • En üst mi telinde üçüncü perdede bulunan sol notasına yüzük parmağı ile basılır. La telinde ikinci perdede bulunan si notasına orta parmak ile basılır. En alt telde üçüncü perdede bulunan sol notasına serçe parmak ile basılır.
 • Yukarıdaki parmak sırası yüzük, serçe son olarak da serçe parmağıdır. İstenilirse bu sıralama orta,işaret, yüzük olarak da kullanılabilir.

Sol majör akoru da yine kolay akorlu şarkılarda oldukça sık kullanılmaktadır. Basması ve ses elde etmesi de basit olan bu akor ile gitar ritmleri de kulağa oldukça hoş gelmektedir.


Re minör akoru

re-minör-akoru-

Re minör akoru ” Dm ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” D “, notaların latif harf karşılığı olan re notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Re minör akorunu elde etmek için Re kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Re minör akorunu oluşturan sesler ; Re – Fa – La sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • Re teli boş olarak tınlar. Orta parmak sol telinde ikinci perdeye basar. Yüzü parmağı si telinde 3 ve işaret parmağı en alt mi telinde birinci perde de bulunan fa notasına basar.

Gitarla çalınan kolay şarkı ve ritmlerinde en çok kullanılan akorları yukarıda sizler için tek tek tanıttık. Şimdi sırada bu kolay gitar akorları ve ritmlerini öğrenmede. Aşağıda en çok çalınmak istenen parçaların akorlarını ve videolarını bulabilirsiniz.


Si minör akoru

si-minör-akoru

Sİ minör akoru ” Bm ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” B “, notaların latif harf karşılığı olan si notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Si minör akorunu elde etmek için Sİ kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Si minör akorunu oluşturan sesler ; Si – Re – Fa# sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • La telinde 2.perde de bulunan si notasından bare basılır. Yüzük parmağı re telinde dördüncü perdeye serçe parmak ise sol telinde dördüncü perdeye basar. Ortak parmak ise si telinde üçüncü perde de bulunan re notasına basar.

Fa majör akoru

fa-majör-akoru

Fa majör akoru ” F ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” F “, notaların latif harf karşılığı olan fa notasına karşılık gelmektedir.

Fa majör akorunu elde etmek için Fa kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Fa majör akorunu oluşturan sesler ; Fa – La – Do sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

 • Bu akoru basabilmek için gitarın en üst telinde birinci perdede bulunan fa notasından bare basılır. Yüzük parmak la telinde üçüncü perdede serçe parmak re telinde üçüncü perdeye basar. Orta parmak ise sol telinde ikinci perdeye basılır.

Şimdi gelelim yukarıdaki akorları kullanarak çalabileceğimiz basit akorlu gitar parçalarına.

Yukarıda gördüğünüz temel akorlar gitar şarkılarını çalarken inanılmaz işinize yarayacak. Hatta bazı parçaların gayet kolay olduğunu basit, kolay gitar akorlarını içerdiğini göreceksiniz.

Gitarla çalınan şarkıları hemen sen de yapabilirsin! Yukarıdaki akorların hepsini de parça boyunca kullanmayacaksın, bu konuda emin olabilirsin. Çoğu genellikle 2 akorlu şarkılar olacak şekilde karşına gelecek.


Kolay Akorlu Şarkılara Geçmeden Dikkat Edin

Eğer gitar alt yapısına sahipseniz direkt olarak aşağıda yer alan ve kolay gitar akorlarını içeren parçalara hemen geçebilirsiniz. Ancak gitar çalmaya yeni başladıysanız aşağıdaki çalışmaları yaparak parmaklarınızı hızlandırabilir ve daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki kolay akorlar ile istediğiniz sonuca hemen ulaşabilirsiniz ancak unutmamanız gereken bir konu bulunmakta. Parçaları çalmak her ne kadar kolay olsa da temiz ses elde ederek çalışmalarınızı yapmazsanız bu kolay gitar akorlarıyla bile hüsrana uğrayabilirsiniz.

 • Öncelikle gitar klavyesine basacak elinizdeki tırnaklarınızı kısaltmalısınız. Uzun tırnak nedeni ile gitar klavyesine dik basamazsınız ve tellere gereken kuvveti uygulayamazsınız. Dolayısıyla sesler de temiz bir şekilde ortaya çıkmaz. Kısacası bu küçük detay bile kolay akorlu şarkıları çalarken sizi zorlayabilir ve isteğinizi kaçırabilir.
 • Sürekli temiz ses elde etmekten bahsediyoruz. Sesleri temiz bir şekilde elde etmek için kesinlikle perdeleri sonlarına doğru parmaklarınızı açarak basın. Eğer gitarda yeniysen ve parmak kontrolünü güzel bir şekilde sağlayamıyorsan egzersiz yapabilirsin. Kolay gitar notalarını inceleyerek öncelikle parmak kaslarını geliştirebilirsin. Gitar akorları yazımızın içerisinde 10 adet basit türkü var. Bağlantıya tıklayarak o parçaları çalışabilir kolay çalınabilen tablar ile parmaklarını ısıtabilirsin.
 • Müzik kulağının gelişimine önem vermelisin. Bunun için duyduğun ezgileri basitçe gitar üzerinde çıkarmayı deneyebilirsin. Hatta uğraşmalısın. Sesler arasındaki ilişkiyi kurmayı öğrenmelisin. Gitarla çalınabilecek şarkıların sayısı sonsuzdur. Aklına gelen her parçayı gitarda çalabilirsin. İleride bir parça dinlediğin zaman belki de bunun notalarına, akorlarına ya da tablarına ulaşamayacaksın. Ancak şimdiden müzik kulağına yatırım yaparsan bu parçaları rahatlıkla çıkarabilirsin.
 • Kendini geliştirmeden üst seviye parçalara asla yönelme. Bunu yaparsan inanılmaz bir motivasyon kaybı yaşayacaksın. Her parçanın bir zamanı var. Çalışmalara her zaman en altta başlamalı ve çıtayı her seferinde biraz daha yukarı çıkarmalısın. En kolay gitar parçalarından başla, eğer klasik gitar çalıyorsan klasik gitar şarkılarını araştır. Elimizin altından Youtube gibi mükemmel bir platform var. Aklına gelebilecek tüm soruların cevaplarına oradan ulaşabilirsin.
 • Çalışmalarına basit Türkçe parçalarla başlayabilirsin. Çeşitli ritim kalıplarının kulağına yerleşmesi açısından Türkçe parçalar ilk aşamada daha sağlıklı olacaktır. Aşağıda her hafta güncellenecek olan en güzel Türkçe gitar şarkıları yer alıyor. Hadi hemen gitarını kap!
 • Kendine gitar başlangıç şarkılarını içeren ayrıca bir metot da alabilirsin. Kitaplığında bulunması seni sürekli olarak motive edecektir. Tabi ki yabancı kaynakların pdf lerine internet üzerinden de rahatlıkla ulaşabilirsin. Ancak “guitar world” gibi dergileri takip etmeye çalış. Bu kaynaklar birçok müzik türüne olan bakış açını değiştirecektir.
 • Eğer çalmak istediğin parçalarda daha çok elektro ya da akustik kullanılıyor ancak sen klasik gitara sahipsen üzülmene hiç gerek yok. Evet haklısın elektro gitardan elde edilen tona ulaşamazsın belki ama kaslarını kesinlikle geliştirebilirsin. Klasik gitarla çalınan şarkıları elektroya uyarlayabilirsin, sonuçta aynı yerlere basacaksın ve parmaklarının gelişimi şu an için her şeyden daha önemli.

Evet artık hazırsan parçalarımıza geçelim. Gitarla çalınabilecek kolay şarkılar ve en kolay gitar notaları aşağıda seni bekliyor!


Gitarla Çalınan Müzikler – En Güzel Gitar Şarkıları

Haluk Levent – Anlasana

haluk-levent-anlasana-gitar-akor


Pinhani – Beni Sen İnandır

pihani-beni-sen-inandır-gitar-akor


Teoman – İstanbul’da Sonbahar

teoman-istanbulda-sonbahar-gitar-akoru


Seksendört – Ölürüm Hasretinle

seksendört-ölürüm-hasretinle-gitar-akor


Leyla The Band – Yokluğunda

leyla-the-band-yokluğunda-gitar-akor


Halil Sezai – İsyan

halil-sezai-isyan-gitar-akor


Haluk Levent – Akdeniz Akşamları

haluk-levent-akdeniz-akşamları-gitar-akor


Yüksek Sadakat  – Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer

yüksek-sadakat-belki-üstümüzden-bir-kuş-geçer-gitar-akor


Koray Avcı – Hoş Geldin 

koray-avcı-hoş-geldin-gitar-akor


Neşet Ertaş – Neredesin Sen

neşet-ertaş-neredesin-sen-gitar-akor


 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu