Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitarla Çalınan Kolay Şarkılar ve Ritmleri

Gitar öğrenme konusunda istekliyseniz aklınıza gelecek ilk sorulardan biri de ” ben ne zaman şarkı çalabilirim ? ” sorusu olacaktır. Bu yazımız içeriğinde gitara yeni başlayan ya da gitarda kendini geliştirmek isteyenler için gitarla çalınan kolay şarkılar ve ritmleri birlikte inceleyeceğiz.

gitarla-çalınan-kolay-şarkılar-ve-ritmleri

Gitarla çalınan kolay şarkılar ve notalarına ulaşacağınız bu yazımızda her bir parçanın altına hangi akorların kullanıldığını yazacağız. Aynı zamanda o parçaya ait ritm çalışmasının nasıl yapıldığını anlatan bir video da sizleri bekliyor olacak.

Repertuarınızı kolayca arttırma şansı burada sizleri bekliyor ! Aşağıdaki parçalar haricinde öğrenmek istediğiniz parçalar olursa 0553 174 68 89 iletişim numarasına mesaj atabilirsiniz. İstediğiniz parçalar en kısa sürede bu yazının içerisine dahil edilecektir.

Kolay gitar akorları ve ritmlerine geçmeden önce parçalarda sık sık kullanacağımız gitarda öğrenilecek kolay akorlara göz atarak yazımıza başlayalım


Gitarda Öğrenilecek Kolay ve Temel Akorlar

Aşağıda gitar çalarken işinizi inanılmaz kolaylaştıracak temel gitar akorları bulunmaktadır. Akorlara ait görsellerin her birinin armoni açısından nasıl oluştuğu kısaca ele alınacaktır.

Ancak akorlar nasıl kurulur merak ediyorsanız bu bağlantıları ziyaret ederek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

Bir dizi (gam) nasıl kurgulanır ve kurgulanan bu dizi üzerinden akor nasıl elde edilir diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

La minör akoru

la-minör-akoru-

La minör akoru ” Am ” şifresi ile gösterilir. Burada ” A ” harfi La notasını ” m ” harfi ise minör oluşunu temsil eder. La kök sesinden önce 1.5 ses ardından bulunan sesten 2 ses ilerlenerek La minör akoru elde edilir.

La minör akorunu oluşturan sesler ;  La – Do – Mi sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • La teli boş tınlar. Re ve Sol tellerinde sırası ile orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı ise Si telinde birinci perdeye basar. En alt tel boş olarak tınlar.

Mi majör akoru

mi-majör-akoru-

Mi majör akoru ” E ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” E “, notaların latif harf karşılığı olan mi notasına karşılık gelmektedir.

Mi majör akorunu elde etmek için Mi kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Mi majör akorunu oluşturan sesler ; Mi – Sol# – Si sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • En üst mi teli boş tınlar. La ve Re tellerinde orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı ise Sol telinde birindi perdeye basar. Si ve mi telleri boş olarak tınlar.

Kolay akorlu şarkıların hemen hemen hepsinde bu yazımız içerisinde yer alan akorlar kullanılmaktadır. Ayrıca 2 akorlu şarkılar ya da 3 akorlu şarkılar da genellikle bu kolay akorlar kullanılarak çalınır.


Mi minör akoru

mi-minör-akoru-

Mi minör akoru ” Em ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” E “, notaların latif harf karşılığı olan mi notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Mi minör akorunu elde etmek için Mi kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Mi minör akorunu oluşturan sesler ; Mi – Sol – Si sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • En üst mi teli boş tınlar. La ve Re tellerinde orta ve yüzük parmakları ikinci perdeye basar. İşaret parmağı havadadır, herhangi bir tele basmaz. Sol telinden ince mi teline kadar tüm tellere boş olarak vurulur.

Do majör akoru

do-majör-akoru

Do majör akoru ” C ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” C “, notaların latif harf karşılığı olan do notasına karşılık gelmektedir.

Do majör akorunu elde etmek için Do kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Do majör akorunu oluşturan sesler ; Do – Mi – Sol sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • La telinde üçüncü perde olan do notasına yüzük parmağı ile basılır. Re telinde ikinci perde de olan mi notasına orta parmak ile basılır. Sol teli boş olarak tınlar ve son olarak da si telinde işaret parmağı ile birinci perdede bulunan do notasına basılır. En tel boş tınlar.

Sol majör akoru

sol-majör-akoru-

Sol majör akoru ” G ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” G “, notaların latif harf karşılığı olan sol notasına karşılık gelmektedir.

Sol majör akorunu elde etmek için Sol kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Sol majör akorunu oluşturan sesler ; Sol – Si – Re sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • En üst mi telinde üçüncü perdede bulunan sol notasına yüzük parmağı ile basılır. La telinde ikinci perdede bulunan si notasına orta parmak ile basılır. En alt telde üçüncü perdede bulunan sol notasına serçe parmak ile basılır.
  • Yukarıdaki parmak sırası yüzük, serçe son olarak da serçe parmağıdır. İstenilirse bu sıralama orta,işaret, yüzük olarak da kullanılabilir.

Sol majör akoru da yine kolay akorlu şarkılarda oldukça sık kullanılmaktadır. Basması ve ses elde etmesi de basit olan bu akor ile gitar ritmleri de kulağa oldukça hoş gelmektedir.


Re minör akoru

re-minör-akoru-

Re minör akoru ” Dm ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” D “, notaların latif harf karşılığı olan re notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Re minör akorunu elde etmek için Re kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Re minör akorunu oluşturan sesler ; Re – Fa – La sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • Re teli boş olarak tınlar. Orta parmak sol telinde ikinci perdeye basar. Yüzü parmağı si telinde 3 ve işaret parmağı en alt mi telinde birinci perde de bulunan fa notasına basar.

Gitarla çalınan kolay şarkı ve ritmlerinde en çok kullanılan akorları yukarıda sizler için tek tek tanıttık. Şimdi sırada bu kolay gitar akorları ve ritmlerini öğrenmede. Aşağıda en çok çalınmak istenen parçaların akorlarını ve videolarını bulabilirsiniz.


Si minör akoru

si-minör-akoru

Sİ minör akoru ” Bm ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” B “, notaların latif harf karşılığı olan si notasına karşılık gelmektedir ve ” m ” minörü tanımlamaktadır.

Si minör akorunu elde etmek için Sİ kök sesinden önce 1,5 tam ses, ardından bulunan sesten 2 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Si minör akorunu oluşturan sesler ; Si – Re – Fa# sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • La telinde 2.perde de bulunan si notasından bare basılır. Yüzük parmağı re telinde dördüncü perdeye serçe parmak ise sol telinde dördüncü perdeye basar. Ortak parmak ise si telinde üçüncü perde de bulunan re notasına basar.

Fa majör akoru

fa-majör-akoru

Fa majör akoru ” F ” şifresi ile gösterilmektedir. Burada ” F “, notaların latif harf karşılığı olan fa notasına karşılık gelmektedir.

Fa majör akorunu elde etmek için Fa kök sesinden önce 2 tam ses, ardından bulunan sesten 1.5 ses daha uzağa gidilir ve akor elde edilmiş olur.

Fa majör akorunu oluşturan sesler ; Fa – La – Do sesleridir.

Basılışı sırasında kullanılan teller ve parmaklar ise ;

  • Bu akoru basabilmek için gitarın en üst telinde birinci perdede bulunan fa notasından bare basılır. Yüzük parmak la telinde üçüncü perdede serçe parmak re telinde üçüncü perdeye basar. Orta parmak ise sol telinde ikinci perdeye basılır.

Şimdi gelelim yukarıdaki akorları kullanarak çalabileceğimiz basit akorlu gitar parçalarına.

Aşağıdaki video içerisinde ritmleri ile birlikte öğreneceğiniz şarkılar ;

Pinhani – Ben Nasıl Büyük Adam Olucam

Kenan Doğulu – Tutamıyorum Zamanı

Ogün Sanlısoy – Saydım

Haluk Levent – Anlasana

Teoman – Aşk Kırıntıları

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89