Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitarla Nasıl Daha İyi Solo Atılır?

Evet gitarla ilgili bir yazı dizisine başlıyoruz, gitar çalan, gitara başlayan bir çok müzisyen adayının, gitarist adayın en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi “nasıl gitarda solo atarım” veya “neye göre gitarda solo atılır”.

Nasıl gitarda solo atılıyor, neye göre hangi perdeye basılıyor?

Akılları kurcalayan şey gitarda solo atarken nerelere, hangi notalara basacağımızı nereden biliyoruz, neye göre hangi perdeye basıyoruz, nasıl bütün klavyeyi kullanıyoruz, nasıl yapılıyor bu solo meselesi, bir gitar akorlarla ritmle çalarken ona başka bir gitarla nasıl eşlik ediliyor, gitarda solo atanların sırrı ne nasıl yapıyorlar neleri ezberliyorlar? şimdi gelelim bu soruları sırayla cevaplamaya.

Öncelikle şunu söyleyelim sadece gitar çalmayı biliyor olup, parmaklarınızın da gitara iyice alışmış olmasıyla nota bilmeden de solo atabilirsiniz fakat daha rahat bir şekilde solo atabilmek, solo yazabilmek ve bir şeyler yaratmak için önereceğimiz şeyleri yapmalısınız.

Bir şeyler yaratmak çoğunlukla “yaratıcılık” meselesidir, notaları ezberlemek, gam çalışmak vs işinizi kolaylaştırır fakat işin içten gelen kısmı size kalmıştır yani “arkadaşım nota bilmiyor ama süper solo atıyor” diyenler için bu açıklamayı yapıyoruz.

1. Gitar klavyesi üzerinde notaları ezberlemek.

Öncelikle müzik aletinizi yani gitarı iyice tanımalısınız, notaların yerini iyi bilmelisiniz, do nererede, re nerede, en üst tel 8. perdede hangi nota var…

Eğer notaların yerlerini eksiksiz bilmiyorsanız nota bilginizi gitar üzerine aktaramazsınız bu sebeple kesinlikle gitar üzerinde notalar ezberlenmeli.

Gitar klavyesinde notaları nasıl ezberleyebilirim?

gitar-klavyesinde-notalarYandaki çizelgede gitar klavyesi üzerinde 12. perdeye kadar notaların yerlerini görebilirsiniz.

Yandaki çizelgeye bakarak notaların yerlerini siz de bir kağıda yazıp odanızda duvara asabilirsiniz.

Herkesin ezber yöntemi farklıdır, kendinize göre yöntemler geliştirebilirsiniz, fakat tel tel ilerlemeniz en iyisi olacaktır, önce en kalın telden mi telinden başlayarak notaların yerlerini ezberleyebilirsiniz, boş vakitlerinizde kendi kendinize notaların yerlerini sorabilirsiniz, gitar notasını kolay öğrenmek için gitar nota kartları var gitar nota kartları alıp bu işi oyun haline getirebilirsiniz tamamen istediğiniz yöntemle nota öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

2. Gamları ezberlemek ve klavye üzerine yayarak çalışmak.

Öncelikle gam nedir kısaca bahsedelim gam belli bir kurala göre dizilmiş, başladığı ve bittiği ses aynı olan notalar topluluğudur. Bir çok gam çeşidi bulunur, major gam, minör gam gibi çok temel 2 çeşidi vardır, en sık kullanılan gamlar için major ve minör gamlar diyebiliriz fakat bir çok gam bulunur, belli başlı gamların formüllerini ezbere bilmeniz ve bu gamları klavye üzerine yayarak çalışmanız gerek.

Yazılarımızda major gamı, minör gamı ve minör gam çeşitleri; eolik minör, melodik minör ve armonik minörü ayrıntılı olarak işleyeceğiz, bu yazının amacı solo atmak için, iyi şekilde solo atmak için temel olarak bilmeniz gerekenleri sıralamak yani bir kitabın “içindekiler” kısmı gibi düşünebiliriz.

3. Akor kuruluşlarını, akorların içindeki sesleri ezbere bilmek.

Akor en az 3 farklı sesin bir arada kullanılmasıdır, akorların üzerine solo çalacaksak tabi ki öncelikle akorları bilmemiz gerek, basılan akorların içinde hangi sesler olduğunu bilirsek o seslerle uyumlu olan sesleri kullanabiliriz, akor çeşitlerini ve akorları oluşturan sesleri zamanla ezberlemeliyiz.

4. Bol bol “solo” dinlemek ve taklit etmeye çalışmak.

Kendinize özgü sololar yazmadan önce sevdiğiniz şarkıların sololarını iyice dinleyip taklit edebilirsiniz, sevdiğiniz soloları bire bir eksiksiz çalmaya çalışın, tüm tekniklere, tüm notalara dikkat ederek, zamanlamaya dikkat ederek, sevdiğiniz soloların aynısını çalmaya çalışın, hatta amfi kullanmayı öğreneyim diyorsanız tonları da iyice dinleyip gitar tonunu da benzer şekilde ayarlamaya çalışın. Yaratmaya başlamadan önce taklit edebilirsiniz böylelikle kendi sevdiğiniz tarzda sololarda hakimiyet sağlayarak gitar tekniğinizi de ilerletmiş olursunuz.

Her yazımızda 1 konuya yer vereceğiz fakat konular da kendi içlerinde gayet uzun ve ayrıntılı olacaklar sırasıyla gamları ve akor kuruluşlarını anlatan uzun yazılar yazacağız. Gitar kursu sitemizi takip etmeyi ve yazımızı sosyal medya hesaplarında paylaşıp bize destek olmayı unutmayın! Aynı zamanda gitarla ilgili aklınıza takılanlar için sanat merkezimize uğrayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca gitar teknikleri konusunda gelişmek isteyenler için ücretsiz olarak önereceğimiz gitar metodunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89