Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Gitarla Nasıl Daha İyi Solo Atılır?

Ne kadar süredir gitar çalıyor olursanız olun birçok kişinin hayali güzel gitar soloları atmaktır. Hatta gitarla nasıl daha iyi solo atılır konusunda kendini geliştirmek ister.

Bu ister sevdiğiniz bir parçanın örneğin ” Sweet Child O’mine ” nın gitar solosunu atmak da olabilir doğaçlama yeteneğinizi kullanarak ortaya bir ürün çıkarmak da olabilir.

Elektro gitarla nasıl daha iyi solo atılır ? Ciddi emek ve teknik alt yapı ister. Ancak korkmanıza hiç gerek yok, bu işi kısa sürede yapabilmeniz için takip edebileceğiniz onlarca güzel metot var.

Bu yazı içerisinde sizlere genel olarak hangi gitar çeşidini çalıyor olursanız olun ” gitarda solo nasıl atılır ? ” konusunu detaylı olarak anlatacağız.

Kolayca gitar soloları atmak için ihtiyacınız olan tüm bilgiler bu yazıda sizleri bekliyor! Yazımızı okuduktan sonra yapmanız gereken tek şey elinize bir gitar almak ve işe koyulmak!

Gitar Solosu Nedir ?

Müzik gruplarında ritim ve solo olmak üzere iki gitar bulunur. Her biri gitarı ayrı kişiler çalabileceği gibi tek kişi de aynı görevi görebilir.

Müzikte solo denilen kavram özellikle rock ve metal gruplarında lead gitar tarafından çalınır. Parçanın başında, ortasında ya da sonunda olabilir.

Örneğin yazımızın başında örnek vermiş olduğumuz Sweet Child O’mine parçasının solosu cayır cayır bir etki ile dinleyici ile buluşturulur. Ama solo her zaman bu demek değildir.

Minik motifler de kullanılabilir. Belirli bir akor grubunun arkasına kolay gitar soloları yazılabilir hem de birkaç nota ile. Bu tamamen dinlediğiniz tarza gör değişiklik göstermektedir.

Kısacası gitar solosu dinlediğimiz müziğe tat katan bir olaydır. Sırası geldiğinde ön plana çıkar ve parçanın ruhunu taşıyan, içimizi kıpır kıpır eden bir melodi bırakır.

Gitarla nasıl daha iyi solo atılır ? Gitarınızı kapın ve aşağıdaki maddeleri tek tek inceleyerek bilgilerinizi ölçün.


Gitarla Nasıl Daha İyi Solo Atılır -Solo Gitar Nasıl Çalınır ?

Gitar solo çalışmalarını güzelce sergileyebilmek için bilmeniz gereken, uygulamanız gereken birçok konu var. Aşağıda sizin için başlıklar halinde bu konu başlıklarını anlatacağız ama sizden ricamız aceleci olmamanız.

Bu işin üstesinden gelebilmek için mekanik çalışmalara ağırlık vermeniz gerekir. Ancak bunlar sağda solda bulabileceğiniz parmak egzersizleri değildir.

Elbette gitar parmak egzersizi yapmak sizi geliştirir ama eksiklerinize göre çalışmara yönelmeniz sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

İçerisinde ücretsiz bir gitar egzersiz PDF’nin de bulunduğu bu yazımızı hemen okumalısınız ; https://sozkonususanat.com/gitar-parmak-egzersizleri/

Örneğin sweep picking çalışıyorsunuz. Diyelim ki temel majör ve minör sweep pozisyonlarını öğrendiğiniz ve gitar klavyesinde yayarak tatlı bir hızla melodi oluşturabiliyorsunuz. İşiniz bitmedi! Şimdi daha melodik çalışmalara yönelmeniz gerekli.

Örneğin 7’li, 9’lu sweep pozisyonlarına. Bunları çaldıktan sonra parça içerisinde bir melodiye bağlamanız gerekli. Tek bir teknikte iyi olmanız pek bir şey ifade etmeyecektir.

3 ay gibi kısa bir sürede eksiksiz çalabileceğiniz elektro, akustik, bas gitar soloları da mevcut 1 sene içinde çalabileceklerinizde! Gitarla nasıl daha iyi solo atılır sorusuna net bir cevap arıyorsanız sistematik ilerlemeyi düşünmelisiniz.

Yapmanız gereken tek şey sistematik bir şekilde ilerlemek ve bu yazıda yazılanları harfiyen uygulamak.


Gitarda Solo Atmak İçin Düzenli Yapılması Gereken Çalışmalar

Solo gitar olmak herkesin hayali! Ama bu hayali başarabilen ortaya güzel melodiler çıkarabilen kişi sayısı oldukça az.

Nedeni ise aceleci davranmak ve teknik alt yapıyı oluşturmadan bazı şeyleri yapabileceğimizi düşünmek. Siz öyle değilsiniz! Eğer bu konu hakkında araştırma yapıyorsanız sizi nelerin beklediğinin de az çok farkındasınız ve bunların altından kalkabileceğinizi biliyorsunuz.


Gitarda Nota Bilgisi Şart

Çaldığımız enstrüman Batı müziği ailesinin bir üyesi. Bunu bu şekilde okuduğunuzda kiminiz için bir şeyler ifade edecek kiminiz içinse sadece bir cümleden ibaret olacak. Birazdan önemini anlatacağız.

Öncelikle gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerini bilmelisiniz. Bir parçanın notalarına bakarak çalıyor olabilirsiniz ama nerede neye bastığınızı bilmek ilerleyen süreçte doğaçlama gitar solosu atmanızda işinize çok yarayacak.

Doğaçlama çalmak gitarla nasıl daha iyi solo atılır konusunda size hem özgüven verecek hem de tekniklerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İnanın korkulacak hiçbir şey yok. Toplamda zaten 7 tane ana sesimiz var. Bunlar do-re-mi-fa-sol-la-si.

Bu seslerin gitar klavyesi üzerindeki dağılımını bilmeniz gitarda gam çalışmaları yaparken teorik açıdan sizi inanılmaz rahatlatacak.

Gitarda notaların yerlerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz https://sozkonususanat.com/gitarda-notalarin-yerleri/

Ayrıca gitar tellerinin isimleri nelerdir ? Nasıl ezberleyeceğim diye kara kara düşünüyorsanız vakit kaybetmeden ziyaret edin https://sozkonususanat.com/gitar-tellerinin-harfleri-nelerdir/

  • Gitarın batı müziği ailesinin bir üyesi olması ne anlama gelir ?

Batı müziğinde intervaller yani aralıklar yarım olarak hesaplanır. Yani notaların arası 0.5 uzaklıktadır. Örnek vermek gerekirse do – do# – re sesleri aralıklarında do – do# → 0.5 uzaklık, aynı şekilde do# – re → 0.5 uzaklıktadır.

Batı müziğinde yarıma yani 2 eşit parçaya bölünen alınan Türk müziğinde 9 parça bölünür ve koma sesler elde edilir.


Temel Gitar Tekniklerini Tekrar Tekrar Çalışmalısınız

Teknikler bu işin olmazsa olmazı! Hammer on, pull off, legato, string skipping ve niceleri!

Her birini güzelce kullanabilecek seviyeye gelmelisiniz. Bunun için acele etmeyin shred olayına hemen girmeyi düşünmeyin. Önceliğiniz düşük hızlarda bir bütün olarak gitar tekniklerini çalabilmek olmalı.

Ardından işin eğlenceli kısmı geliyor. Bu gitar çalışma tekniklerini içeren parçalar üzerinden çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Bunları gitar egzersizi olarak düşünmelisiniz, ne de olsa her parça kendi içerisinde bir egzersiz.

Solo gitar, elektro gitar çalmak teknikleri olsa hem de içinde birkaç egzersiz bulunsa efsane olur diye mi düşünüyorsunuz ? Buyrun o zaman tam tamına 31 elektro gitar tekniği hem de egzersizleri ile beraber → https://sozkonususanat.com/elektro-gitar-teknikleri/

Gitar Gamları Hayat Kurtarır

Gam, dizi bu terimleri eğer gitara ilginiz varsa duymuşsunuzdur. Peki bunlar ne anlama gelir ? Öncelikle gam ile dizinin aynı anlama geldiğini unutmayın!

İkinci olarak parçalar belirli akorlar üzerine inşa edilir. Bu akorlar belirli ses kurallarında oluşur ve parça genelinde kullanılan akorlar ise parçanın tonunu verir.

Biraz karışık oldu değil mi ? Çok kısa özetleyelim. Örnek vermek gerekirse parça da sürekli doğal sesleri yani do-re-mi-fa-sol-la-si sesleri ile ilgili akorlar kullanıldığını düşünelim. Hepsinin kullanılmasına gerek yok bu arada, hepsi kullanılabilir de kullanılmayabilirde.

gitar-gami-ve-solo-atmak

İlk aşamada direkt olarak sesleri görerek karar vermek sizin için zor olacaktır ama şunu yapın. Parçadaki akorları, eserin sonunda tek tek vurun. Hangisi bitiş hissi uyandırıyor ? Örneğin la akoru yani am akoru bitiş hissini mi uyandırdı. Parçanın tonu la minör gamı ile ilgilidir. Yok hayır do majör akoru mu bu hissi verdi o zaman parçanın tonu do majör gamıdır.

Gam ile akor arasındaki fark şudur. Gamlar bir ses dizisi içerir. Örneğin do-re-mi-fa-sol-la-si-do sesleri do majör gamını verir ve oktavı ile beraber 8 sesten oluşur. Bu gam içerisinden belirli sesler seçilerek akorlar oluşturulur. Örneğin 1-3-5 sesleri do-mi-sol seçilirse do majör akorunu elde edersiniz. Yani akorlar, gamların içerdiği seslerden elde edilir.

Tabi ki de bu çok üstün körü kısa bir anlatım oldu. Normalde majör, minör, blues, armonik, pentatonik gibi çeşitli gitar gamları vardır. Bunların herbirini öğrenmeli ve tek tek egzersizlerini yaparak pratik hale getirmelisiniz.

Eksiklerinizi gidermek ister misiniz ? Sizin için mükemmel yazıları bir araya getirdik.

Pentatonik gam nedir → https://sozkonususanat.com/pentatonik-gam-nedir/

Do majör gamı nedir → https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Majör gam nedir → https://sozkonususanat.com/major-gam-nedir/


Metronom İle Gitar Çalışmayı Aksatmamalısınız

Metronomu duyduğunuza eminiz. İşin aslı birçok kişi metronom ile çalışmayı da sevmez ancak bu kişiler sadece kendini bir noktaya kadar geliştirebilir.

Metronom hız kazanmak, temiz çalmak, sağ ve sol el tekniklerinin bir uyum içerisinde hareket etmesini sağlayan yegane araçtır. Araçtan ziyade müzikteki en yakın dostunuzdur!

Gitar solo çalışmalarında ilerlemek, en güzel gitar sololarını atmak istiyorsanız yanınızdan kesinlikle ayırmamalısınız.

Sizi bir üst düzeye çıkaracak, diğer müzisyenlerden teknik olarak farklılaşmanızı sağlayacak mükemmel bir ekipmandır.

Gitarda hızlı çalmanın sırrı nedir merak ediyor musunuz ?

Belirli bir metronomda 2’li, 3’lü, 4’lü, 6’lı ve 8’li penalam egzersizlerini eksiksiz yapmaktır.

Sabit bir metronom vuruşu içerisine önce 2 nota sıkıştırılarak egzersiz çalınır. Ardından 3,4,6 ve 8 olarak ilerler. Dikkat etmeniz gereken nokta ise hızlı çalacağım derken teknikten kesinlikle ödün vermeyin. Yavaş hızlarda çalışın. İlk hafta içerisinde farkını anlayacaksınız.


Solo Atamıyorum Diyerek Bırakmayın

Bu işi kimse bir anda öğrenmedi. Elektro, klasik, akustik gitarla çalınabilecek şarkıları öğrenmek farklı bunların sololarını atmak çok farklı bir şey.

Siz önce teknik olarak kendinizi geliştirin. Metronom ile çalışmalara ağırlık verin. Gamlar üzerindeki bilgilerinizi arttırın. Tüm bilgileri iyi bir seviyeye getirdikten sonra yavaş yavaş çalışmalara başlayın.

dogaclama-solo-nasil-atilir

Bir olmayacak, iki olmayacak ama üçte kesinlikle olacak! Kendinize zaman tanımalısınız. Bu kadar çalıştıktan kendinizi geliştirdikten sonra bırakmamalısınız, bırakma lüksünüz yok! Son düzlüktesiniz artık.

Bu işin temeli disiplin. Gitar süslemede iyi bir seviyeye gelmek, en çılgın gitar sololarını atmak istiyorsunuz biliyoruz. Sadece biraz daha sabretmeniz gerekli. İleri seviye gitar tekniklerinde kendinizi bu kadar geliştirmişken yapmanız gereken sadece çalışmaya devam etmek.


Doğaçlama Solo Atmak İçin Çalışmalar Yapın

Doğaçlama solo nasıl atılır sorusunun basit bir cevabı maalesef yok. Bunun için öncelikle Youtube gibi çeşitli platformlardan yavaş hızda alt yapılar için.

La minör gamında ya da mi minör gamında çalışmalara bakabilirsiniz. Ardından ritme ayak uydurun, melodiler yaratmaya çalışın.

Bir yerden sonra sıkıştığınızı hissedeceksiniz. Hiç önemli değil! Öğrendiğiniz teknikleri eklemeye başlayın. Müziğe güzelce oturana kadar arka arkaya gerekirse aynı figürü çalışın. Birkaç dakika sonra tatlı melodilerin ortaya çıktığını göreceksiniz.

Şimdi daha çok asılma zamanı! Her gün ya da gitarı elinize alabildiğiniz müddetçe kesinlile doğaçlama çalışmalarına az da olsa vakit ayırın. Bu hem özgüveninizi arttıracak hem de kendi yazdığınız melodileri duymak sizi mutlu edecektir.


Gitarla Nasıl Daha İyi Solo Atılır ? Sık Sorulan Sorular

  • Kolay gitar sololarını ne zaman atabilirim ?

Öncelikle kolayın tam olarak sizin için ne ifade ettiğini bilmemiz gerekli. Ancak genel olarak basit ve orta hızdaki parçaların sololarını 3 aydan itibaren atmaya başlayabilirsiniz.

  • Gitarla nasıl daha iyi solo atılır ? Elektro gitar çalışmalarını nasıl yapmalıyım ?

Bunu yapmanız için bu yazımız içerisinde sizlere 5 önemli konu başlığı verdik ve detaylı anlattık. Herbiri için ek çalışmalar yapmalısınız. Ayrıca yazımız içerisinde ÜCRETSİZ GİTAR EGZERSİZ PDF’ni de indirmeyi unutmayın.

  • Akustik gitar solo teknikleri elektrodan farklı mıdır ?

Aslında hemen hemen aynıdır. Sadece elektro gitar daha mekaniktir. Hıza daha yatkındır. Her iki gitarda da düzenli çalışırsanız aynı tekniklerle rahatlıkla solo atabilirsiniz.

  • Gitar solo notalarını nasıl ezberleyebilirim ?

Ezberi tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine gamlar üzerine yoğunlaşmalısınız. Düzenli çalıştıktan sonra rahatlıkla ezber yapmadan gitar üzerindeki konumlarını öğreneceksiniz.

Hemen Youtube ve Instagram Sayfalarımızı ziyaret edin. Birçok performans videosu izleyin ve güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu