Söz Konusu Sanat Blog

Goran Bregovic Hıdrellez İçin İzmir’de! | Goran Bregovic Kimdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hıdrellez Şenliği kapsamında Balkanların ünlü müzisyeni Goran Bregović 5 Mayıs 2018 tarihinde yani bu cumartesi 21.00 Gündoğdu Meydanı‘nda sahne alacak.

Peki kimdir bu Goran Bregovic? Ve bu konseri neden kaçırmamalısınız? Merak edenler için hızlıca beraber bir yazımıza göz atalım.

Goran Bregovic Hıdrellez İçin İzmir’e Geliyor!

 

Goran Bregovic’e Genel Bir Bakış

Goran Bregović, Boşnak-Sırp asıllı müzisyendir. 1950 yılında Hırvat bir baba ve Sırp bir annenin çocuğu olarak Saraybosna’da doğmuştur. Babası Yugoslav halk ordusunda subaydı. Anne ve babası boşanınca annesi ile Saraybosna’da yaşamaya devam etmiştir. Balkanların en ünlü bestecilerindedir. Kendisini Yugoslav olarak tanımlamaktan çekinmez.

Uzun yıllar Balkanlar’da müzisyen ve bestekar olarak söz sahibidi olmuştur. Uluslar arası arenada sesini Emir Kusturica’nın filmleri “Time of the Gypsies“, “Arizona Dream” ve “Underground” ile duyurdu.

 

 

Hayatı

Goran müzik okulundayken keman çalmaktaydı. Yetenekli olmadığı öngörülmüş ve ikinci sınıfta okuldan atılmıştır.  Arkadaşlarının desteği ile kendini geliştirirken annesi ona gitar almaya karar vermiştir.  Goran bu adımdan sonra iyi bir sanat okuluna kayıt olmak istemiştir. Fakat teyzesinin bağnaz görüşleri sebebiyle -okulda eşcinsellerin yaygın olduğunu öne sürmüştür-annesi onu oraya yazdırmamıştır. Bir süre sonra annesi ile uzlaşmayı başarmıştır. Ardından arabası ile okula çarpınca buradan da uzaklaştırılmıştır. Ardından dil okuluna gitmeye ve okuldaki “Bestija “ müzik grubunda gitar çalmaya başlamıştır.

16 yaşına geldiğinde annesi onu yalnız bırakmıştır. Kendine bakmak zorunda kaldıktan sonra bir barda gitar çalmış, inşaatlarda çalışmış ve gazete satarak hayatını idame ettirmeye çalışmıştır. Bestije ile kendini gösterdiğinde Zeljko Bebek onu Kodeksi grubuna bass gitar çalması için davet etmiştir. Goran bu teklifi memnuniyetle kabul etmiştir.

 

 

Bir süre bu şekilde gruplarda çalıp istediği enerjiyi alamayınca ve Birjeo Dugme isimli grup dağılmaya başlayınca Goran film müzikleri dünyasına girmiştir. İlk projesini Emir Kusturica’nın Çingeneler zamanı ile yapmıştır. Hem film hem müzikler çok başarılı olmuştur. Goran ve Emir’in ortaklığı bir sonraki film olan Arizona Rüyasında da devam etmiştir.

 

 

Bir sonraki önemli adımı Kraliçe Margort filminde olmuştur. Film 1994 Cannes film festivalinden 2 ödül almıştır ve bir sonraki yıl Goran’ın müziklerini yaptığı Underground Altın Palmiyeyi kazanmıştır. Goran’ın müzik kariyeri Balkanlardaki geleneksel çoksesli müzik ile popüler müziğin birleşimi ile güney Slav ve çingene temaları üzerine devam etmiştir.

Ayrıca 1997 yılında Sezen Aksu ile Düğün ve Cenaze albümünü yapmıştır. Bundan sonraki albümlerinde bir çok ünlü şarkıcı ile karışık albümler yaptmıştır. Ve bir de Can Dündar yönetmenliğini yaptığı  Mustafa filminin müziklerini yapan sanatçıdır.

Çalıştığı Sanatçılar ve İşler;

 

1999 yılında George Dalaras ile ThessalonikiYannena with Two Canvas Shoes adlı albümü.

2000 yılında Polonyalı ünlü şarkıcı Kayah ile Kayah i Bregović albümü.

Goran 1993 yılında uzun süre arkadaşlık ettiği Dženana Sudžuka ile evlenmiştir. Ema ,Una, Lulu adlarında 3 kız çocuğuna sahip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu