Söz Konusu Sanat Blog

Göz Çizimi Nasıl Yapılır

Sizler için hazırladığımız bu yazıda adım adım “ göz çizimi nasıl yapılır ? ” detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bir yüzü ya da objeyi hayali olarak çiziyorsanız öncelikli bunu zihninizde canlandırmanız gerekmektedir. Eğer referans alacak şekilde bir yere bakarak çiziyorsanız da dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır.

karakalem-göz-çizimi-adım-adım

Biz bu yazımız içeriği boyunca sizlere gerçekçi göz çizimleri, bayan ve erkek göz çizimleri hakkında bilgiler vereceğiz. Burada anlatılacak olan tüm bilgiler karakalem göz çizimi üzerinden yapılacaktır.

Sizler de aynı bilgileri isterseniz yağlı boya, isterseniz sulu boya kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Karakalem göz çizim aşamalarını burada kavramanız oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.

Hadi bakalım! Kalemleri kapın. Çizime başlıyoruz. Adım adım gerçekçi göz çizimi nasıl yapılır ?


Karakalem Göz Çizimi Nasıl Yapılır ?

Karakaleme başlayan herkes kısa sürede portre çizmeyi düşünmektedir. Ancak portre çizimi içerisinde birçok anatomi konusuna hakim olmanız gerekecektir.

Bu konular sadece göz değil aynı zamanda yüzün tüm detaylarını, boynu hatta vücudu içermektedir. Yapmak istediğiniz çalışmalara göre ağırlık vermeniz gereken alanlarda değişir. Ancak genel olarak sadece göz çizimine odaklanmak sizi başarılı sonuca götürmeyecektir.

Mükemmel karakalem göz çizseniz dahi bunu yüz anatomisi içerisine oturtamadıktan sonra yapılan çalışma oldukça orantısız olacaktır.

göz-çizimi-adım-adım-nasıl-yapılır

Göz çizimine başlamadan önce bol bol incelemelisiniz. Göz çizimi için sadece tam karşıdan bakış açısını kullanmayacaksanız. Oluşturduğunuz kompozisyona göre bu çizimleri farklı açılardan da ele almak durumunda kalabilirsiniz.

Bunun için İnternetten yararlanabilirsiniz. Yüzlerce, binlerce göz çizimi çalışmalarına ulaşabileceğiniz sınırsız bir kaynaktan sizlere bahsediyoruz. Açın ve öncelikli olarak inceleyin.

Bir diğer çalışmada dijital ortamda değil günlük hayatın içerisinde gizli. İyi bir resim sanatçısı olmak istiyorsanız gözlem yeteniğini geliştirmeniz gerekiyor. Bunun içinde ayna karşısında kendi göz anatominizi ya da dışarıda gördüğünüz insanların göz yapılarını incelemeniz sizlerin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

Aşağıda kolay göz çizimi adımları anlatılmıştır. Yapmanız gereken tek şey bu adımları takip etmek. Göz çizimi kolay bir şekilde yapmanın tam zamanı!


Karakalem Göz Çizimi Aşamaları

Göz çizimi sırasında takip etmeniz karakalem göz çizimi aşamaları tahmin edebilenin aksine göz bebeğini yerleştirmek değildir.

Göz Çizimi 

karakalem göz çizimi

İlk önce gözün sınırlarını belirlemekte fayda var.

Sizler de öncelikle gözün üst sınırını yandaki görselde olduğu gibi belirtmeye çalışın.

Dikkat edin! Öncelikle eskiz çizgileri atın, bir anda koyu çizimlere yönelmeyin. Yaptığınız bu çalışma sırasında defalarca aynı resmi silmeniz gerekebilir. Bu nedenle hafif, yumuşak çizgiler atmaya özen gösterin.

Göz resmi çiziminde öncelikle oval çizimi gerçekleştirin.

Ardından sağ alt köşedeki ilk birleşme kıvrımını yaparak birinci aşamayı tamamlayın.

Göz çizimi karakalem aşamalarını iyice öğrenmeniz sonucunda aynı tekniklerle yağlı boya, sulu boya gibi diğer alanlarda da güzel goz cizimlerini ortaya çıkarabilirsiniz.

Basit Göz Çizimi

karakalem-göz-çizim-aşamaları

göz-çizimi

Göz çizimi için ikinci aşamada ise alt taraftan çizgiyi kapatıp göz hattının ilk formunu verin.

Göz kapaklarının bulunduğu yerlerdeki fazla dokuyu gözden kaçırmadan göz çizimine devam edin.

İlk aşama çizimlerinde özellikle eskiz oluştururken 2b resim kaleminden yararlanabilirsiniz.

Karakalem göz çizmek sandığınız kadar zor değildir! Göz çizimi adım adım ilk iki aşama bu kadar basit!

Eğer çift göz çizimi yapmak istiyorsanız bu yaptığınızın simetrik halini yanına eklemeye çalışın. Bunu yaparken aynadan yüzünüzü inceleyebilirsiniz böylelikle aradaki mesafeyi tahmini olarak çıkarabilirsiniz. Aynı göz çizimi aşamalarını tekrarlayarak iyi bir sonuç çıkarabilirsiniz.

Yandaki aşamaları takip ederek siz de başarılı bir şekilde çizebilirsiniz. Eğer bu aşamada kapalı göz çizimi yapmak istiyorsanız işiniz daha kolay. Göz kapağı ekleyerek gerekli gölgelendirmeleri verebilir, iyi bir göz çizimi ortaya çıkarabilirsiniz.

Biz yazımıza daha zor olan açık göz çizimi ile devam edeceğiz. Az öncede dediğimiz gibi çift göz çizimi yapmayı düşünüyorsanız göz, göz bebeği gibi diğer çizilecek unsurları da olabildiğince simetrik yerleştirmeye çalışın.

Karakalem Göz Çizimi

karakalem-göz-nasıl-çizilir

göz-karakalem-çizimi

Eğer çizim tekniğinize güvenmiyorsanız üzülmeyin! Taklit ederek de kendinizi geliştirebilir ve kendinize ait çizgileri oluşturabilirsiniz. Unutmayın bu bir süreç.

Şimdi ise bu basit göz çizimi içerisine göz bebeğini yerleştirmede.

Göz çizimi sırasında göz bebeğini tam merkezde olacak şekilde görselde gördüğünüz gibi oturtun.

Karakalem göz çizme teknikleri işte yukarıda gördüğünüz kadar basit!

Sadece zaman ayırarak bol bol tekrar yapmalı ve elinizi açmalısınız. Eğer yağlı boya çalışmaları ile bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız yine de önceliğiniz göz karakalem çizimi olmalıdır.

Hata yapsanız dahi tekrar tekrar silerek istediğiniz sonuca ulaşana kadar tekrar çizebilirsiniz. Ancak tuval üzerinde en ufak bir hata da bunu kapatmak için ekstra çalışma mesaisi içine girmeniz gerekecektir.

Tabi ki de işimiz bitmedi! Bu daha ilk aşama. Şimdi sırada gölgelendirme, kirpik ekleme, yansıma gibi karakalem göz çizimi sırasında kaliteyi belli edecek aşamaların uygulanmasında.


Kolay Göz Çizimi ve Gölgelendirme

Göz çizimi sırasında gölgelendirme işlemi sıkıntılı olabilir. Daha önceden gölgelendirme çalışmaları gerçekleştirmediyseniz, ton geçişleri ile ilgili çalışmalara biraz vakit ayırdıktan sonra bu aşamaya geçmenizi öneririz.

Yukarıdaki görsellerde göz çizimleri karakalem yardımı ile ne kadar kolay ve kısa sürede yapılıyor gördünüz. Bu aşama için hazırsanız hadi diğer fotoğraflar ile sizlere ışık oyunlarını nasıl yapacağınızı anlatalım.

Göz Çizimi Kolay Tonlama

basit-göz-çizimi

Göz kapağının üstü gibi kısımları 4B ya da 8B kalem ile bu şekilde koyu bir biçimde gölgelendirebilirsiniz.

Alt göz kapağı içinse 2B ya da 4B kalemi çok fazla bastırmadan aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Gölgelendirme sırasında ilk göz çizimi formunu bozmadan sertten yumuşak geçişleri yapmanız gerekmektedir.

Dikkat ederseniz üst göz kapağı hizası koyu iken bir anda ton azaltılmamış kademe kademe ton açılmıştır.

Gölge açısından kendinize güvenmiyorsanız çok bilindik olan küp çalışmalarını yapabilirsiniz. Bu çalışmalarda küp üzerine bir açıdan ışık vurmaktadır ve gölge derecesi gitgide açılarak ışık kaynağı tarafına ulaştırılır.

Çift Göz Çizimi

karakalem-çizimleri-göz

kolay-karakalem-göz-çalışmaları-nasıl-yapılır

Sıradaki aşamada ise göz bebeği var!

Göz bebeğinin bir anda siyah ile doldurulmadığına dikkat edin.

İlk aşamada 3 tane noktada parlama etkisi verilmiştir.

Ayrıca parlama etkisinin yaratıldığı alanların dışındaki siyah tonlar oldukça koyu değildir. Dengeli bir biçimde açıklı koyulu şekilde kullanılmıştır.

Bir yandaki görselde ise göz bebeği içerisindeki çizgiler gösterilmiştir. Aynı saç çizimi sırasındaki kullanılan çizgileri burada da yapabilirsiniz, aynı etkiyi yaratacaktır. Ancak koyu tonlara hemen yönelmeyin daha çok işimiz var.

Karakalem Göz Çizimini Kolayca Öğren

Şu an için göz çizimi sırasında sürekli olarak alt katları atarak ilerliyoruz. İlerideki aşamalarda formlar daha da belirgin hale getirilecektir.

karakalem-göz-gölgelendirme

göz-çizimi-aşamaları

Bu alt katmanları oluşturduğumuz sırada, ilk göz çizimi sırasında üst göz kapağı ve bu bölgenin üstü koyu bir şekilde tonlanmıştı.

Şimdi hamur silgi yardımı ile bu koyu tonlanmış bölgeleri yavaş yavaş açmaya başlıyoruz.

Aynı işlem dikkat edilirse göz bebeğinde de uygulanmıştır.

Eğer sizin göz çiziminizde göz bebeği içini çizerken buna benzer bir çizim yaptıysanız tekrar silgi ile koyu katmanları açmanıza gerek yok. Bu sefer de oldukça silik, soluk bir göz yapısı elde etmiş olursunuz.

Sizler için resim öğretmenimizden tek tek, aşama aşama bu görselleri çizmesini istedik. Sizler de aynı özenle bu çizimleri yaparsanız emin olun mükemmel göz çizimleri oluşturmuş olacaksınız.

kolay-göz-çizimi-nasıl-yapılır

Simdi göz çizimi için son aşama.

Öncelikle göz bebeği üzerindeki son derinlik etkisi yaratıldı.

Ardından göz akı hatırlarsanız sürekli beyaz olarak bırakılmıştı. Şimdi ise grili beyazlı geçişler oluşturuldu ve küçük kılcal damarlar ön plana çıkarıldı.

Son aşamada ise kirpikler eklendi.

Kirpik çizimlerindeki ton geçişlerine yine dikkat etmenizi istiyoruz.

Koyudan başlayarak açığa doğru geçişler gerçekleştirilmiştir. Tüm kirpik, hat boyunca aynı tona sahip değildir.

İşte göz çizimi gerçekten bu kadar kolay! Karakalem göz çizimi adım adım takip ederek sizler de bu çizimleri kolayca yapabilirsiniz.

Size yol gösteren, adım adım kılavuz niteliğinde takip edebileceğiniz kaynakları siz de bulabilirsiniz.

Ya da İzmir’in en kaliteli resim kursuna şimdi kayıt yaptırabilir ve sadece göz değil tüm vücut anatomisi hakkında detaylı bilgilere sahip olarak istediğiniz resmi çizebilecek bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kısa süre içerisinde sizlere renkli göz çizimi ve karakalem göz çizimi için bu yazı içerisinde yol gösterici bir video paylaşacağız. Takipte kalmayı unutmayın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Sanatla kalın hoşça kalın Söz Konusu Sanat ailesi.

Eğer kendinizi resim alanında geliştirmek istiyorsanız İzmir’in lider resim kursu sayfasını hemen ziyaret edin. Düşlediğiniz, aklınızdan geçen her şeyi kağıda aktarmayı öğrenin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu