Söz Konusu Sanat Blog

John Millsten Gitar Çalanlara 10 Altın Tavsiye

Gitar çalan kişiler kendilerini her zaman geliştirmek isterler. Dolayısı ile sürekli gitar egzersizi, gitar metotları ararlar ve bunlara çalışırlar. Bazen de ünlü gitaristlerin çalışma programlarını uygularlar. Bu gitaristlerin çalışma disiplini ile yola çıkmak, günü gününe uygulamak uzun vadede sizleri gerçekten geliştirecek çalışmalardır.

gitar çalacaklara tavsiyeler
gitar çalacaklara tavsiyeler

Bu yazımızda sizlere bir gitar virtüözü olan John Mills’in çalışmalar yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği, çalışmaları nasıl yapmalısınız konusundaki görüşlerini paylaşıyor olacağız.


Gitar Virtüözü John Mills’ten 10 Tavsiye

John Mills’in gitar tavsiyeleri daha çok kişinin kendini disiplin etmesi ile ilgilidir. Yapacağınız çalışmalarda kendinizi dinlemenizi ve sürekli olarak etüt yapmanızı vurgulamaktadır.

Gelin hep birlikte bu tavsiyelere göz gezdirelim.


 Gitar çalışmalarınızı her zaman tek başınıza yapın

Pratiklerinizi hep yalnızken gerçekleştirin. Aksi takdirde muhakkak bir sebepten dolayı dikkatiniz dağılacak ve o anki odağınızı kaybedeceksiniz.

gitar çalışması yapmak
gitar çalışması yapmak

Hatta belirli bir zaman sonra çevrenizdekiler ” bu eser çalabildiğin tek şey mi? ”, ” bu kaçıncı aynı parçayı çalışın? ” gibi sözler söylemeye başlayacaktır.

Dolayısıyla eğer yanınızda biri varsa yaptığınız pratik değil, çalmak olacaktır. Pratik yapmak ve çalmak birbiriyle benzer kavramlar sanılsa da aslında birbirinden tamamıyla ayrıdırlar.

Pratik yapılması demek zihnin tamamıyla yapılan işe odaklanması ve harcanan doğru vakitle birlikte bilinçaltına yapılan işin doğru şekilde oturması demektir.


Gitar çalışmalarınızı yapacağınız odanın koşullarına dikkat edin

Pratiklerinizi gerçekleştireceğiniz odanın mümkün olduğunca ılık sıcaklıkta, sessiz ve temiz havalı bir ortam olmasına dikkat edin. Havadar olmayan ve soğuk bir odada yapılan pratikte odaklanma süresi oldukça kısadır.

gitar çalışma programı
gitar çalışma programı

Aynı şekilde çok sıcak bir ortamda çalışma yapmak da bunaltıcı gelecektir. Kişiden kişiye göre değişebilen bu çalışma alanı konusunda, kendinizi en rahat hissettiğini yerde, en verimli şekilde yapmaya çalışın.

Körü körüne saatlerce gitar çalışması yapmak yerine kendinize bir gitar çalışma programı oluşturun ve eksikleriniz dahilinde bu çalışmalara devam edin. Kısa bir süre sonra fark edeceksiniz ki eksikler kapanmaya başlamış ve diğer gitar teknikleri üzerinde de istediğiniz hakimiyeti kurmaya başlamış olacaksınız.


Gitar akordunu yapın : Çalışmaya başlamadan önce dikkat edin

Yanlış akortla çalınacak parçalar hem kulağı yanlış yönde etkiler, hem de parçanın bilinçaltına farklı şekilde işlenmesine sebep olur. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka tam akortla çalma işlemine başlayın.

gitar akordu yapmak
gitar akordu yapmak

Seslerin kulağınıza doğru bir şekilde oturması öncelikli olarak gitar akordu doğru yapıldıysa mümkün olmaktadır. Gitar akordunu yapmak çok zor bir şey değildir. Sadece 60 saniye gibi bir sürede gitar akordunu yapabilirsiniz.

Seslerin kulağa düzgün oturması ile beraber dinlediğiniz müzikleri de daha rahat çıkarabilecek ve solo gitar çalışmaları sırasında bunun farkını daha da net görebileceksiniz.


Kendinize hep çalışma vakti yaratın : Gitar çalışmanın püf noktası

Ne kadar yoğun olursanız olun, etrafınızda ne kadar tembel insan olursa olsun, kesinlikle bu tarz şeylerin pratik yapmanızı engellemesine izin vermeyin.

düzenli gitar çalışmak
düzenli gitar çalışmak

Vaktiniz kısıtlıysa, maksimum 30 dakika bile çalışabiliyor olsanız bu süre içerisinde tam odaklanmanız durumunda harika bir verim elde edebilirsiniz.

Çalışmalarınızda verime dikkat edin. Verimli 10 dakika çalışmak, düzensiz 1 saat çalışmaktan çok daha faydalıdır. Gitar çalışırken dikkatinizi o an yaptığınız çalışma üzerinde toplayın. Eğer bu mümkün değilse ara verin ve sonrasında tekrar başlayın.

Bu çalışma şeklini benimsemeniz halinde çok daha hızlı gitar çalabilirsiniz. Kendinizi çok rahat bir şekilde geliştirmenin sırrını çözebilirsiniz.


Çalışma zamanlarınızı iyi değerlendirin : Gitar öğrenme programı

Bir günlük çalışmanıza yapmanız gereken her şeyi yüklemeyin. Mutlaka çalışmalarınızı düzenleyip, bunları belirli zamanlara ayırın. Unutmayın ki her şeyi kötü yapmaktansa bir şeyi iyi yapmak her zaman daha iyidir.

kendi kendine gitar öğrenmek
kendi kendine gitar öğrenmek

Gelişmek adına kendi kendine gitar öğrenme metodunu kullanın. Bu metodun mantığı düzenli bir gitar çalışma programından geçer. Kendi kendinizi disipline ederek ilerlemelisiniz.

İlk başlarda zor gibi olsa da bir süre sonra gitar konusunda tam hakimiyeti sağlamış olacaksınız. Bu süreç zorludur o yüzden dişinizi biraz sıkın !


Kendinizi sürekli dinleyin : Hızlı gitar çalmanın gelişimini fark edin

Kendi çalışmalarınızı imkanınız varsa kayıt altına alınız. Kendi hatalarınızı görmek ve bu yanlışları düzeltmeye çalışmak sizi şüphesiz ki zirveye taşıyacaktır. Bu yüzden çalışmalarınızı yavaş yavaş temponuzu arttırarak gerçekleştirin.

gitar çalışmalarını kaydedin
gitar çalışmalarını kaydedin

Ses kayıtları almanız iki yönden çok olumlu olacaktır. İlki kendi gelişiminizi gün ve gün takip edebiliyor olacaksınız. Diğer yandan bunların her biri sizin güzel birer anı olacaktır.


Hata yapmak sizi yıldırmasın :  Gitar hata yapa yapa öğrenilir

Kesinlikle hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın ki hata yapmadan doğruyu tam olarak öğrenemez ve eksikliklerinizi tamamlayamazsınız. Bu yüzden asla ve asla denemekten vazgeçmeyin.

gitarda hata yapmaktan korkmayın
gitarda hata yapmaktan korkmayın

Hata yapınca yapamıyorum diyerek kenarı gitarı atmak bu müzikal yolda her şeyi çöpe atmak demektir. Hata yapmadan gelişmeniz mümkün değildir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle hatalarınızın farkına varmalısınız. Körü körüne çalışarak teknikleri yanlış bir şekilde öğrenmemelisiniz.

Çalışmalarınızı metronom yardımı ile yapmalı ve yavaştan başlayarak tüm parçayı bu yavaş tempoya göre inşa etmelisiniz.


Seviyenize uygun eserler tercih edin : Zor gitar şarkılarına bakmayın

Seviyenize uygun olmayan ve henüz hazır olmadığınız bir eserin icrasına kalkışmayın. Kendinize hedeflerinize yönelik bir çalışma programı oluşturun ve bu program doğrultusunda ilerleyin.

zor gitar şarkıları
zor gitar şarkıları

Herkes bir anda parça çalmak istiyor, güzel sololar atmak istiyor ancak koşmadan önce emeklemeyi çözmek gerekli. Aceleci davranmayın, zamana bırakın. Bu zaman diliminde ise en verimli şekilde çalışmalarınıza odaklanın.


Toplu çalım gerçekleştirin : Grup çalışmalarına vakit ayırın

Toplu uyum oldukça önemli bir unsurdur, kendi yaptığınız hataları toplu çalışmalarda daha rahat fark edersiniz. Bu yüzden duo, trio vb. oluşumlar içerisine girin ve bol bol toplu çalışmalara katılın.

Arkadaşlarınız ile müzik grubu kurabilirsiniz. Bunun için gitar çalıyor olmanıza da gerek yok. Dilerseniz sadece ritm odaklı bir perküsyon grubu kurun dilerseniz tam bir rock grubu ! Eşlik etmenin keyfini tadın. Bir şeyler paylaşmayı öğrenin. Arkadaşlarınızdan fikir alın ve kendinizi sürekli olarak geliştirmeye çalışın.

Gitar dersi İzmir sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu bize mail ya da whatsapp yolu ile iletebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu