Söz Konusu Sanat Blog

Kapo Nedir : Tüm Detaylarını Hemen Öğren

Değerli gitarist arkadaşlarımız için hazırladığımız bu yazının içerisinde sizlere özellikle bir sahne gitaristinin yanından ayırmadığı yegane gitar ekipmanı olan kapo hakkında bilgiler vereceğiz.

Capo (kapo) nedir ? Kapo ne işe yarar ve nereden alınır sorularının detaylı cevaplarını bulabileceğimiz yazımıza sizde hazırsanız başlayalım.


Kapo Nedir : Kısaca Tanımı

Capo ya da kapo bildiğiniz üzere mandala benzeyen ve gitarın sap boyunu kısaltmak için kullanılan bir gitar ekipmanıdır.

kapo-nedir

Gitarın sap boyunu kısaltarak daha kolay bir şekilde transpoze yapmamıza yardımcı olmaktadır. Gitarın hangi tonda çalınacağına vokalin sesine göre karar verildikten sonra ilgili perdeye takılarak, sıkıştırılarak kullanılır.

Ülkemizde ayrıca bağlamada da sıkça kullanımı tercih edilen kaponun bir diğer adı da kelepçedir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi daha çok sahne alan ya da bir yandan çalarken diğer yandan şarkı söylemek isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı bir gitar aksesuarıdır kapo. Birbirinden farklı renk,model ve açıklığa sahip olan kapolardan birini elde ederek sizde akor pozisyonlarını daha da basite indirgeyerek gitar çalabilirsiniz.

Bir gitaristin yanından ayırmaması gereken ya da en çok duyduğu gitar aksesuarları nelerdir diyorsan bu yazımızı kesinlikle okumalısın ; https://sozkonususanat.com/gitar-aksesuarlarinin-isimleri/


Transpoze Nedir : Gitarda Transpoze Nasıl Yapılır ?

Gitarda transpoze yapabilmek için öncelikle temel armoni kurallarını biliyor ve bu kuralları gitar üzerinde uygulayabiliyor olmak gereklidir.

kapo-ile-transpoze

Nedir bu armoni kuralları diyorsan, bu yazıyı okuyarak bir adım atabilir ve bilgilerini geliştirebilirsin ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Unutma ! İşin teori kısmını öğrenmeden pratiğe dönüştüremezsin. Bu nedenle bu yazımızı hemen okumalısın ! Aklına takılan en ufak bir soru için sağ alt köşedeki konuşma panelinden bizlere ulaşabilirsin.

Diyelim ki armoni konusunda çok bilgin yok. Böyle bir durumda ise yardımına yetişen alet kapo oluyor. Taşıması ve kullanması oldukça kolay olan kapo ile dilediğin parçayı istediğin yerden hemen çalmaya başlayabilirsin.

Kaponun yardımı ile belirli bir pozisyonda çalabildiğin parçaları gitar klavyesi üzerinde farklı yerlere de rahatlıklıkla taşıyabilirsin.

Dikkat Dikkat !

Eğer gitar klavyesinin kalınlığı hakkında bir bilgin yoksa ezbere kapo siparişi verme ! Klavye genişliğine uygun kapo tercih etmeye özen gösterin !


Kapo Seçimi : Neden Uygun Kapoyu Almalı

Gitar türlerini birbirinden ayıran çeşitli karakteristik özellikler mevcuttur. Bunlardan birisi de klavyenin kalınlığıdır. Örnek vermek gerekirse birçok akustik gitarın klavyesi ince bir yapıya sahipken klasik gitarların klavyeleri daha kalın olmaktadır.

kapo-çeşitleri

Bunun yanı sıra akustik gitar klavyesi kadar dar ve ince klavyeye sahip klasik gitarlarda mevcuttur. Ancak burada standart modellerden bahsediyoruz. Yani 6 telli ve özel yapım olmayan gitarlar hakkında konuşuyoruz.

Hal böyle olunca kapo seçiminde titiz davranmak gerekiyor. “ Gitar klavyesine boyu tam oturuyor mu, yüksekliği klavyeye göre kısa mı kalıyor yoksa uzun mu ? ” sorularının cevaplarını daha kapo almadan vermemiz gerekiyor.

Yukarıdaki gitar çeşitlerinin yanı sıra bir de tabi ki elektro gitarlar mevcut. Klavye yapısı ince ve parmakları dolandırmaya son derece müsait olan elektro gitarlarda kapo çoğu zaman vazgeçilmez bir gitar aksesuarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yine yukarıdaki soruların sonradan başımızı ağrıtmaması için dikkatli bir araştırma yapmak en sağlıklısı olacaktır.

Eğer kaliteli kapo tercihinde bulunacaksınız, bu kapoların üzerinde ” elektro gitar, klasik gitar ya da akustik gitar için uygundur ” ibareleri bulunmaktadır.

Elektro gitara kapo takılır mı ? Sorusunu çok fazla alıyoruz. Merak etmeyin tüm gitar çeşitlerine rahatlıkla kapo takabilirsiniz.

Ancak bir kapoya bu kadar çok para vermek istemiyorsanız klavyenizin boyunu ve genişliğini öncesinde ölçmeniz, ardından bir müzik markete gitmeniz sizi birçok dertten kurtaracaktır.


Kapo İle İlgili Genel Bilgiler

Genellikle akustik gitar ve elektro gitar klavyeleri birbirine benzer yapıda olduğu için herhangi birine uyan kapo diğerine de uyabilmektedir. Ancak söz konusu gitar klasik ise kesinlikle ya klasik gitar içindir yazılı kapolardan almalı ya da gerekli ölçümleri başlangıç aşamasında yapmalı.

Bunu şu nedenle söylüyoruz, alacağınız kapo eğer gitar için uyumlu değilse gerekli sıkıştırma kuvvetini uygulayamaz ve sesler kesinlikle temiz bir şekilde gelmez.

Son olarak iki çeşit kapo ( capo ) bulunmaktadır. Bunlar mandal ve ip kapolardır. Her iki çeşitte aynı görevi görmesine rağmen kullanım rahatlığı açısından mandal kapolar daha popülerdir.

Parçaları çalarken kapo 8,kapo 10,kapo 11 gibi çeşitli ibarelerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar kaponun kaçıncı perdeye takılacağı konusunda sizlere bilgi vermektedir.

Yani kapo 10 neresi diye düşünüyorsan, cevap basit ! 10.perdeden itibaren gitara takabilirsin.

Ana sayfaya dönmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin ; https://sozkonususanat.com/

İzmir’in en köklü kurumlarından biri olan Söz Konusu Sanat’ta ilk dersten itibaren parça çalmayı öğreneceğini biliyor muydun ? Gitar kursu sayfamızı hemen ziyaret et ! https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu