Söz Konusu Sanat Blog

Karakalem Çalışmalarında Kalem Çeşitleri ve Önemi

Karakalem Çalışmalarda Kalem çeşitliliği ve önemi

Karakalem resim, kalem çeşitlerinin ve tekniklerinin ön planda olduğu resim çeşididir. Sizi doğru bir çalışmayı götüren ve güzel karakalem eserleri çıkarmak için gerekli en önemli unsurların başında doğru kalem seçimi gelmektedir. İlk kez resim çizmeye başlayan çoğu kişi doğru kalem ve materyalleri bulamadığı için zorlandıklarını ve yapamadıklarını savunur. Bu bir bahane gibi dursa da aslında kullanılan kalem ve materyalin doğru resim çizebilmek için etkisi oldukça fazladır. Resim kursu izmir tarafından yazılmış bu makalemiz karakalem çalışması yapmak isteyenler ve resim kursuna başlamayı düşünenler için faydalı bilgiler içermektedir.Karakalem çizimde kalem çeşitleri ve önemi

Kalem çeşitleri oldukça fazladır. Dereceli kalemlerin yelpazesi oldukça geniştir. Bunun dışında kömür kalemi, füzen ve granit gibi kalem çeşitleri vardır. Bu kalem çeşitleri resmin konusu, tarzı ve ressamın tarzına, üslubuna göre değişmektedir. Her bir kalem çeşidi resim üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Şimdi bu etkileri detaylı olarak ele alalım.

Karakalem; Resim tarihinin gelişimine tanıklık etmiş ve resmin ilk materyali olmuş bir kalemdir. Tarih öncesi dönemlerden bu yana vardır ve halen kullanılmaktadır. Tarih öncesi dönemlerde insanlar ağaç yanıklarından elde ettikleri kömürler ile mağara duvarlarına ağaç kovuklarına olayları tasvir etmeye başlamıştır. Ve resim ortaya çıkmıştır. Bu sebepten karakalemin hem resim tarihi hem de kullanıldığı alan bakımından resimde etkisi oldukça fazladır.

Karakalem resim çalışmalarında başlangıç aşaması denilen dönemde (ilk başladığınızda) kömür ile çalışma pek yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise kömür ile yapılan çalışmaların detay gerektirmeyen çalışmalarda kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı kömür kullanımına, uzun süre çalışmalardan sonra başlanır.

Dereceli Kalemler; Daha çok kursun kalem olarak da bilinir. Ancak kurşun kalem çok genel bir adlandırmadır. Kurşun kalemler geniş yelpazede kullanılmaktadır.

Peki kurşun kalem derecelendirmesi nasıl ortaya çıkmıştır? Aslında kurşun kalemin ana malzemesi granittir. Daha sonra granitin içine kilde karıştırılarak kalemler çıkarılmaya başlanmıştır. Bu karışımın oranıyla çizgiler daha yoğun veya daha ince olabiliyordu. Kil miktarı daha fazla olan kalemler daha yumuşak ve daha koyu çizgiler çizebilmektedir. Düşük kil barındıran kalemler ise daha sert ve soluk çizgiler oluşturur. Böylelikle farklı ihtiyaçlara yönelik olarak dereceli kalemler ortaya çıkmıştır.

Karakalem resim çalışmalarında en fazla tercih edilen kalem türü dereceli kalemlerdir. İster ince ayrıntı isterse genel çizgiler çizebilerek bir resim eseri ortaya çıkarabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde de bu kalemler kullanılmaktadır.

Dereceli kalem dereceleri; Bu kalemler iki çeşide ayrılır H ( Granit değeri yoğun ve açık ton verir) ve B ( Granit oranı düşük kil oranı yüksektir koyu ton verir) kategorisinde kalemlerdir. Bir başka tür olarak HB kalemler vardır. Bunu genellikle okulda ki öğrenciler tercih eder nedeni ise daha belirgin ve ve iz bırakmadan yazmasıdır.

İzmir resim dersi için buradan bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca resim kursu izmirle ilgili aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Resim dersi İzmir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu