Söz Konusu Sanat Blog

Keman Ailesi Hakkında Bilgiler

Yaylı bir enstrüman çalmak istiyorsunuz ancak hangisi olacağına karar mı veremiyorsunuz ? Keman ailesini yakından tanımanız bu seçimi yaparken işinizi inanılmaz kolaylaştıracak.

Keman ailesi son dönemlerde özellikle müzik kurslarında da öğrenilmek üzere başvurulan enstrümanlar arasında yer almaktadır.

Böyle bir durumda sizin için en sağlıklı kararı verebilmeniz için yaylı ailesini yakından tanımanız işinize yarayacaktır.

Keman ailesi nedir ?

  • Keman ailesi 4 üyeden oluşan yaylı çalgılar grubudur. Bu ailenin içerisinde küçükten büyüğe olacak şekilde violin (keman), viyola, viyolonsel (çello) ve kontrbas yer alır.

Yaylılardan oluşan bu aileyi yakından tanıyalım.

Keman Ailesi Nedir ?

Keman ailesi olarak da adlandırılan violin grubunun ortaya çıkışı 16. yy’a dayanmaktadır. İlk örnekleri İtalya’da ortaya çıkan violin ailesi, farklı boyutlara sahip ve arşe ile çalınan dört müzik aletinden oluşmaktadır.

Violin grubunun tümü farklı boyutlardan ve farklı tonlardan oluşmaktadır. Bu dört müzik aleti her ne kadar ses aralığı ve boyut olarak farklılık gösterseler de görüntü itibariyle neredeyse aynıdırlar.

Keman grubunun tüm üyeleri perdesizdir ve istisnalar dışında dört tellidir.

Ancak kontrbas kullanım alanına göre farklılık göstererek beş telli kullanıldığı durumlarda olmaktadır. Hepsi at kılından, işlenmiş misinadan ya da benzeri bir maddeden üretilen bir diğer adı arşe olan yaylarla çalınmaktadır.

Keman Ailesi Enstrümanları Nedir ?

Keman ailesi hakkında bilgileri aktaracak olursak az öncede bahsettiğimiz üzere 4 üyeden oluşmaktadır. Ancak bu enstrümanların özellikleri birbirinden farklıdır.

Boyutları dışında kullandıkları anahtarlar, tel dizilimleri gibi birçok alanda farklı özellikler taşırlar.

Keman ailesinin en kalın yani bas sesli enstrümanı kontrbasken en ince yani tiz sesli enstrümanı kemandır.

Kontrbas Nedir ?

kontrbas nedir

Keman ailesinin en yüksek boyutlara sahip enstrümanıdır. Uzunluğu 1.95 metre olan bu enstrümanın en kalın bölgesinde ise genişliği 60 santim civarındadır.

Mevcut boyutundan kaynaklı kontrbas genellikle ayakta çalınmaktadır. Ancak kimi zaman çalım stiline bağlı olarak yüksek bir sandalyede de icra edilebilmektedir.

Kontrbasın sesi en bas tınıları bünyesinde barındıran enstrumanıdır. Caz, blues, klasik müzik başta olmak üzere bir çok farklı müzik türünde kullanılan bu müzik aleti eserin gidişatına ve tarzına bağlı olarak hem yay hem de parmak ile birlikte çekilebilmektedir.

Kontrbasın dört ve beş telli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Beş tele sahip olan kontrbas daha geniş ses aralığı nedeni ile daha çok orkestralarda kullanılmaktadır.

Kontrbas notaları diğer yaylı grubunun akort edilişinden farklıdır. Kontrbas hariç diğer keman ailesi üyelerinin akort sisteminde tam 5 ‘li kuralı uygulanırken kontrbas akort edilmesi sırasında tam 4’lü sistem kullanılır.

En kalın telden en ince tele doğru akort sistemi mi – la – re – sol ‘dür.

Kontrbas çalımı sırasında parmak veya arşe kullanılır. Bu tamamen çalınacak müzik ve parça türüne göre değişebilmektedir. Kontrbas çalarken yay kullanımı iki çeşittir.

Alman ve Fransız tutuşu kullanılmaktadır.

Alman yay tutuş tekniğinde yay yan taraftan tutulurken Fransız yay tutuş tekniğinde yukarıdan tutuş gerçekleştirilir.

Kalın sesli bir enstrüman olduğu için kontrbas notaları yazılırken fa anahtarından yardım alınır. Orkestradaki görevi alt yapıyı doldurmaktır ve bunun için daha çok parmak ile çalınmaktadır.

Çello (Viyolonsel) Nedir ?

çello nedir

Keman grubunun boyut olarak en yüksek ikinci enstrümanı çellodur. Uzunluğu ortalama olarak 1.2 metre civarında olan bu enstrümanın genişliği, yaklaşık 40 santim kadardır.

Bu enstrümanda kontrbas gibi boyutlarından ötürü çalımı oturarak gerçekleştirilmektedir. Çello çalmaya başlayacak kişi otururken dik bir pozisyon benimsemeli ve bir nevi destek işlevi gören altta bulunan metal bölgeyi, bu kısma pik de denir açarak çelloyu yere dayamalıdır.

Ardından çello iki bacak arasına sıkıştırılarak, çalma işlemine başlanabilir. Eşlik amacıyla quartet, trio, duo gibi çeşitli gruplarda kullanıldıysa da çoğunlukla solo enstrüman olarak tercih edilmektedir.

Çelloya orkestralarda, pop, caz, Türk sanat müziği vb. bir çok müzik türünde sıkça rastlanılabilmektedir.

Çello ve viyolonsel farkı sıkça merak edilen konulardan birisidir. İkisi de aynı enstrümandır. Aralarında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Çello akort sistemi olarak tam 5 li akortlanır. Bu sistemde çellonun en kalın telinden en ince teline doğru notalar do – sol – re – la olacaktır.

Viyola Nedir ?

viyola nedir

Keman ve viyolanın çalım tarzı birbiriyle tamamen aynıdır. Ancak viyolanın boyutları kemanın boyutlarına göre daha büyüktür.

Sadece gövdesinin uzunluğu 41 ile 45 santim arasında değişiklik gösteren bu müzik aletinin toplam uzunluğu 66 santimdir. Kemanla karşılaştırıldığında viyolanın sesi daha buğulu ve pes çıkmaktadır.

Keman yayı ve viyola yayı aynı şekilde tutulmaktadır. Aynı teknikleri içeren yay hareketleri sıkça kullanılır.

Bu yüzden halk arasında viyolanın tonunun özlemi, hasreti ifade ettiği söylenilmektedir.

Sesi kemana göre daha derin ve daha koyudur. Alto bir sese sahip olan bu enstrüman acı, hüzün gibi duyguları anlatmada oldukça başarılıdır.

Kemana benzeyen kemanın büyüğü bir çalgıdır.

Viyola neyden yapılır ? ” sorusunun cevabı aslında keman ile aynıdır. Kaliteli kemanlarda tuşe ve burgular abanoz ağacından yapılmaktadır. Ancak istenilen ton kişiden kişiye değiştiği için ağaç ve ton seçimi çalan kişinin isteği doğrultusunda ayarlanır.

Viyola akort edilirken tam 5’li sistemden yararlanılır. En kalın telden en ince tele doğru notalar do – sol – re – la ‘dır.

Keman (Violin) Nedir ?

violin nedir

Çene ve omzun arasına sıkılarak yerleştirilen keman, violin grubunun en ufak boyutlara sahip üyesidir.

Keman ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi kemanda da f deliklerinin her iki yanında da girinti- çıkıntılar bulunmaktadır. Bu bölgeler kemanın yayının daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır.

Keman nedir konusunda daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Keman çalarken sol el notaları basarken, sağ el arşeyi tutma ve çekme işlemini yapar ve böylece icra tamamlanmış olur.

Keman notalarının yazımı konusunda sol anahtarından yardım alınır. Tellerinin dizilimi pes sesten tize doğru sırasıyla ‘’ Do(C), Sol(G), Re(D), La(A) olarak sıralanmaktadır.

En bilinen orkestra çalgılarından biri olan keman hem eşlik hem de solo performansı ile dinleyenleri oldukça etkilemektedir.

Keman ailesinin en geniş ses aralığına sahip enstrümanıdır. Hem hobi hem de profesyonel olarak çalımı tercih edilen popüler yaylı çalgılardan bir tanesidir.

Keman ailesi hakkında bilmeniz gereken, işinize yarayacak tüm bilgiler bu kadar. Keman ailesi çalgılarını artık yakından tanıdığınıza göre seçim yaparken artık çok daha rahat karar verebilirsiniz.

İzmir’in en iyi keman kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın. Ayrıca Youtube sayfamıza abone olarak ücretsiz paylaşılan etütleri öğrenebilir, nasıl çalınır videoları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Keman Ailesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aşağıda keman ailesi hakkında sık sorulan sorular yer almaktadır. Aynı zamanda hem özet bilgiler içeren bu kısım aynı zamanda yazı içerisinde konu başlığı olarak paylaşmadığımız bazı önemli açıklamaları da içermektedir.

Kemanın büyüğüne verilen isim nedir ?

Kemanın bir boy büyüğü olarak bilinen enstrüman viyoladır.

Çello ile viyolonsel arasındaki farklar nelerdir ? Fark var mıdır ?

Her iki enstrüman arasında en ufak bir fark yoktur. Aslında aynı enstrümanlardır. Çellonun diğer adı viyolonseldir.

Keman ve çello arasındaki farklar nelerdir ?

Keman ve çello arasındaki en temel farklar ;

  • Keman oturularak ya da ayakta çalınır
  • Çello oturularak çalınır
  • Kemanın tel dizilimi kalından inceye sol-re-la-mi iken çellonun do-sol-re-la şeklindedir
  • Yay teknikleri benzerdir
  • Keman sol çello ise fa anahtarı ile çalınır

Çellonun büyüğüne ne ad verilir ?

Çellonun büyüğüne kontrbas denilmektedir.

Keman yapımı ile ünlü İtalyan ailesi kimdir ?

Keman yapımı ile ünlenen İtalyan ailesi Amati’dir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu