Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Ailesi Hakkında Bilgiler

Yaylı ailesi son dönemlerde en çok ilgi gören, çalınmak istenen enstrümanlardan oluşmaktadır. Bu yaylı ailesinin üyeleri ; keman yani diğer adı ile viyolin, viyola ve viyolonsel ve kontrbastır.

Bu yazımız içerisinde sizlere keman ailesi hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Eğer yaylı enstrümanlara ilginiz var ve çalmak istiyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra hangisine daha çok ilginiz olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yazı içeriği boyunca detaylı olarak her bir keman ailesi detaylı olarak incelenecek olup yazımıza geçmeden önce bizlere sıkça sorulan sorulardan birini sizler ile paylaşarak başlamak istiyoruz.

keman ailesi

keman ailesi

Keman yani viyolin ve viyola sıkça karıştırılan iki enstrümandır. Birbirine görünüş olarak benzeseler de hem tellerdeki nota dizilimleri hem de boyutları birbirinden farklıdır.

Keman konusunda hazırlamış olduğumuz bu yazıyı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz ; kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler

Viyola için büyük keman da denmektedir. Kemana göre biraz daha büyük olan bu enstrümanda yine orkestralarda sıkça kullanılan hem solo hem de eşlik özelliğine sahip bir enstrümandır.

Keman nedir sorusu aslında sadece viyolini değil aynı zamanda viyolayı da kapsamaktadır. Birbirine oldukça benzeyen bu iki enstrümanın ortaya çıkış ve yaygın olarak kullanılması aynı zamanda gerçekleşmiştir.


Keman Ailesi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere bahsedeceğimiz konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir ;

  • keman çeşitleri nelerdir ?
  • Keman ailesi nedir?
  • Violin ailesinin üyeleri nelerdir?
  • Keman ailesi hakkında bilgi konuları hakkında detaylı bilgilere değindik.

Yazımızda keman ailesinin üyeleri olan keman, viyola, çello, kontrbas hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

violin grubu

violin grubu

Keman ailesi olarak ta adlandırılan violin grubunun ortaya çıkışı 16. yy’a dayanmaktadır. İlk örnekleri İtalya’da ortaya çıkan violin ailesi, farklı boyutlara sahip ve arşe ile çalınan dört müzik aletinden oluşmaktadır.

Violin grubunun tümü farklı boyutlardan ve farklı tonlardan oluşmaktadır. Bu dört müzik aleti her ne kadar ses aralığı ve boyut olarak farklılık gösterseler de görüntü itibariyle neredeyse aynıdırlar.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevapları okumak için ; keman ile ilgili sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Keman grubunun tüm üyeleri perdesizdir ve istisnalar dışında dört tellidir. Ancak kontrbas kullanım alanına göre farklılık göstererek beş telli kullanıldığı durumlarda olmaktadır. Hepsi at kılından, işlenmiş misinadan ya da benzeri bir maddeden üretilen bir diğer adı arşe olan yaylarla çalınmaktadır.


Keman Çeşitleri İsimleri : Keman ailesi nedir

Gelelim yazımızın detaylarına. Keman ailesi olarak anılan bu grup şekil olarak birbirine benzeyen ancak büyüklükleri farklı dört üyeden oluşur.

keman çeşitlerinin isimleri

keman çeşitlerinin isimleri

Bu enstrümanlar boyutlarına göre incelendiğinde büyükten küçüğe doğru kontrbas, viyolonsel (çello), viyola ve keman (violin) şeklinde sıralanmaktadır.

Bu sıralama aynı zamanda sesleri arasındaki ilişkiyi de vermektedir. Bu ailenin en kalın bas sese sahip üyesi kontrbas iken en ince sese sahip üyesi kemandır.

Dilerseniz yaylı enstrüman çalmanın faydalarını bu yazımdan okuyabilirsiniz ; keman çalmanın faydaları


Kontrbas nedir

Keman ailesinin en yüksek boyutlara sahip enstrümanıdır. Uzunluğu 1.95 metre olan bu enstrümanın en kalın bölgesinde ise genişliği 60 santim civarındadır.

Mevcut boyutundan kaynaklı kontrbas genellikle ayakta icra edilmektedir. Ancak kimi zaman çalım stiline bağlı olarak yüksek bir sandalyede de icra edilebilmektedir.

kontrbas nedir

kontrbas nedir

Kontrbasın sesi en bas tınıları bünyesinde barındıran enstrumanıdır. Caz, blues, klasik müzik başta olmak üzere bir çok farklı müzik türünde kullanılan bu müzik aleti eserin gidişatına ve tarzına bağlı olarak hem yay hem de parmak ile birlikte çekilebilmektedir.

Kontrbasın dört ve beş telli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Beş tele sahip olan kontrbas daha geniş ses aralığı nedeni ile daha çok orkestralarda kullanılmaktadır.

Kontrbas notaları diğer yaylı grubunun akort edilişinden farklıdır. Kontrbas hariç diğer keman ailesi üyelerinin akort sisteminde tam 5 ‘li kuralı uygulanırken kontrbas akort edilmesi sırasında tam 4’lü sistem kullanılır. En kalın telden en ince tele doğru akort sistemi mi – la – re – sol ‘dür.

Kontrbas çalımı sırasında parmak veya arşe kullanılır. Bu tamamen çalınacak müzik ve parça türüne göre değişebilmektedir. Kontrbas çalarken yay kullanımı iki çeşittir. Alman ve Fransız tutuşu kullanılmaktadır.

Keman temizliği nasıl yapılır konusunda verdiğimiz bilgileri tüm yaylılarda kullanabilirsiniz.

Alman yay tutuş tekniğinde yay yan taraftan tutulurken Fransız yay tutuş tekniğinde yukarıdan tutuş gerçekleştirilir.

Kalın sesli bir enstrüman olduğu için kontrbas notaları yazılırken fa anahtarından yardım alınır. Orkestradaki görevi alt yapıyı doldurmaktır ve bunun için daha çok parmak ile çalınmaktadır.


Çello (Viyolonsel) nedir

Keman grubunun boyut olarak en yüksek ikinci enstrümanı çellodur. Uzunluğu ortalama olarak 1.2 metre civarında olan bu enstrümanın genişliği, yaklaşık 40 santim kadardır.

çello ve viyolonsel farkı

çello ve viyolonsel farkı

Bu enstrümanda kontrbas gibi boyutlarından ötürü çalımı oturarak gerçekleştirilmektedir. Çello çalmaya başlayacak kişi otururken dik bir pozisyon benimsemeli ve bir nevi destek işlevi gören altta bulunan metal bölgeyi, bu kısma pik de denir açarak çelloyu yere dayamalıdır.

Ardından çello iki bacak arasına sıkıştırılarak, çalma işlemine başlanabilir. Eşlik amacıyla quartet, trio, duo gibi çeşitli gruplarda kullanıldıysa da çoğunlukla solo enstrüman olarak tercih edilmektedir.

Çelloya orkestralarda, pop, caz, Türk sanat müziği vb. bir çok müzik türünde sıkça rastlanılabilmektedir.

Çello ve viyolonsel farkı sıkça merak edilen konulardan birisidir. İkisi de aynı enstrümandır. Aralarında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Çello akort sistemi olarak tam 5 li akortlanır. Bu sistemde çellonun en kalın telinden en ince teline doğru notalar do – sol – re – la olacaktır.


Viyola nedir

Keman ve viyolanın çalım tarzı birbiriyle tamamen aynıdır. Ancak viyolanın boyutları kemanın boyutlarına göre daha büyüktür.

kemanın büyüğü

kemanın büyüğü

Sadece gövdesinin uzunluğu 41 ile 45 santim arasında değişiklik gösteren bu müzik aletinin toplam uzunluğu 66 santimdir. Kemanla karşılaştırıldığında viyolanın sesi daha buğulu ve pes çıkmaktadır.

Keman yayı ve viyola yayı aynı şekilde tutulmaktadır. Bilgi almak için ; keman yayı nasıl tutulur yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yüzden halk arasında viyolanın tonunun özlemi, hasreti ifade ettiği söylenilmektedir. Sesi kemana göre daha derin ve daha koyudur. Alto bir sese sahip olan bu enstrüman acı, hüzün gibi duyguları anlatmada oldukça başarılıdır.

Keman ve viyola arasındaki farkları okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kemana benzeyen kemanın büyüğü bir çalgıdır.

Viyola neyden yapılır sorusunun cevabı aslında keman ile aynıdır. Kaliteli kemanlarda tuşe ve burgular abanoz ağacından yapılmaktadır. Ancak istenilen ton kişiden kişiye değiştiği için ağaç ve ton seçimi çalan kişinin isteği doğrultusunda ayarlanır.

Viyola akort edilirken tam 5’li sistemden yararlanılır. En kalın telden en ince tele doğru notalar do – sol – re – la ‘dır.


 Keman nedir 

Çene ve omzun arasına sıkılarak yerleştirilen keman, violin grubunun en ufak boyutlara sahip üyesidir. Tellerinin dizilimi pes sesten tize doğru sırasıyla ‘’ Do(C), Sol(G), Re(D), La(A) olarak sıralanmaktadır.

keman nedir

keman nedir

Keman ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi kemanda da f deliklerinin her iki yanında da girinti- çıkıntılar bulunmaktadır. Bu bölgeler kemanın yayının daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır.

Keman nedir konusunda daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Keman çalarken sol el notaları basarken, sağ el arşeyi tutma ve çekme işlemini yapar ve böylece icra tamamlanmış olur.

Keman notalarının yazımı konusunda sol anahtarından yardım alınır. En bilinen orkestra çalgılarından biri olan keman hem eşlik hem de solo performansı ile dinleyenleri oldukça etkilemektedir.

Keman ailesinin en geniş ses aralığına sahip enstrümanıdır. Hem hobi hem de profesyonel olarak çalımı tercih edilen popüler yaylı çalgılardan bir tanesidir.

Keman ailesi hakkında bilgiler yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz keman kursu İzmir bağlantısına tıklayarak keman ders içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89