Söz Konusu Sanat Blog

Keman Akordu Nasıl Yapılır

Keman çalıyorum ama sesler temiz gelmiyor diyorsan ” keman akordu nasıl yapılır ? ” konusunda bilgi almanın zamanı geldi.

Kemana başlayan birçok kişinin merak ettiği ve aynı zamanda tel kopartmaktan korktuğu bir konudur keman akort etmek.

Ancak kesinlikle korkmanı gerektirecek bir durum yok çünkü sadece 60 saniye gibi bir sürede hızlıca keman akordunu yapabilirsin. Hem de bunun için hiçbir şey satın alamana gerek olmadan!

Nasıl mı ? Yazımızın içerisinde sizlere ” keman nasıl akort edilir ? ” ve keman akort ederken nelereden yararlanılır konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Dikkat dikkat!

Keman akoru ve akordu farklı şeylerdir. Akort, enstrümandan doğru sesleri elde edebilmek için belirlenen kurallar dahilinde telleri ona göre ayarlamaktadır.

Akor ise bambaşka bir konudur. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için hemen yazımızı oku ; https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

Keman Nasıl Akort Edilir ?

Keman nasıl akort edilir ? ” konusunda çok kısa birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz çünkü bunları bilmeden akort etmeniz oldukça zor olacaktır.

Öncelikle enstrümanımızı biraz yakından tanımalı, keman akort yapma sırasında nelerden nasıl yararlanacağımızı bilmemiz gerekli.

İkinci ise dijital uygulamalar kullanacaksak notaların harf karşılıkları hakkında bilgimiz olmalı.

Hadi keman akort seslerini öğrenelim.

Keman burguları :  Akort işlemi sırasında tellerin genel olarak gevşetilip sıkıldığı yerdir. keman kulağı olarak da geçer.

Keman fixleri : Fixler köprünün arka tarafında tellerin ilk takıldığı yerdir. Buradaki vidalar yardımı ile genel keman akordu işlemi bittikten sonra küçük ayarlamalar yapılır. Her tel değişimi sırasında bunları da boşaltarak en gevşek pozisyona almak gereklidir.Dijital uygulamalarda notalar her zaman do, re, mi şeklinde yazmaz.

Bu notaların Latin harf karşılıkları da bulunabilir. Notalar hangi harflerle gösteriliyor merak mı ediyorsun ?

Do C, Re D , Mi E , Fa F , Sol G , La A , Si B(h)Keman Türk Müziği Akort Sistemi

Çalınacak esere göre keman akordu değişiklik gösterecektir. Türk müziği ve Batı müziği ayrımı dışında aynı zamanda Türk müziği içerisinde de farklı farklı akort sistemleri vardır.

Türk müziği keman akort sisteminde en yaygın olarak form ; Sol – Re – La – Re ‘dir.[/vc_column_text][vc_message]Bunun dışında Türk müziğinde kullanılan keman akordu 4 farklı sistemle karşımıza çıkar. Bunlar ;

  • Sol – Re – La – Re
  • Sol – Re – La – Mi
  • Do – Sol – Re – La
  • Do – Sol – Re – Sol

Teller kalından inceye olacak şekilde gösterilmiştir. Koyu renkli olanlar keman Türk müziği akort sisteminde en yayın olarak kullanılanlardır.

Batı Müziği Keman Akort Sistemi

Batı müziğinde ise genellikle tek tip keman akort formu kullanılır. Parça eğer farklı bir sistemde yazılmışsa bu belirtilir ve o kullanıma geçilir.

Keman Nasıl Akord Edilir ? Akort Sırasında Kullanılabilecek Yöntemler

Keman akordunu yapmak için 4 farklı yöntemden faydalanabilirsin. Bu yöntemlerden hangisi kolayına geliyorsa onu kullanabilirsin.

Bizim tercihimiz eğer daha önceden kulaktan keman akort etmek için bir girişimde bulunmadıysan mobil uygulama ya da tuner kullanarak bu işi gerçekleştirmen.

Mobil Uygulama İle Keman Akordu Nasıl Yapılır ?

Mobil uygulama ile keman akordu yapmak oldukça kolay.

Android ya da Ios cihazın için ilgili uygulamayı kurman yeterli. Ardından program açıkken hangi sisteme göre akortlayacaksan yay çekişi sonrası teli sıkman ya da gevşetmen işi keman akort etmeni sağlayacaktır.

Android cihazlar için ; keman akort etme programı

Ios cihazlar için ; keman akord etme programı

Tuner İle Keman Akordu Yapmak

Tuner ile akort yapmak için keman burgularının olduğu yere mandalından sıkıştırmalısın.

Ardından keman çalma pozisyonuna geçip yay çekmen gerekli. İlgili tel için tuner ya da akort cihazın üzerinde notalar ya da harfler görünecektir.

İstediğin akort sistemine göre burgulardan ayarlamalar yapman yeterli. Ardından kemanın kullanıma hazır olacak.

En hesaplı akort cihazı için ; keman akort cihazı

Referans Ses İle Keman Akort Etmek

Referans ses ile keman akordu yapmak için müzik kulağına oldukça ihtiyacın olacak. Eğer kemanda yeniysen bu yöntem ile ilk aşamalarda akort yapmak oldukça zor.

Diyapozon ya da piyano ile işlemi gerçekleştirebilirsin. Diyapozon la sesine akortludur ve kemanın la telini buna göre ayarlayabilirsin ancak diğer sesler için keman üzerinde bir alt ve üst telin tınısını elde edecek yerlere basman gerekli.

Piyanodan ise sadece istediğin notalara basman keman akordunu yapmanı sağlayacaktır.

Ahize Sesinden Yararlanmak

Eğer mobil cihazın çalışmıyor, akort aletin ve piyanon yoksa geriye bir seçenek kalıyor.

Telefondan alacağın ahize sesinin la tısını verdiğini biliyor muydun ?

İşte bu sesi iyice dinleyerek kemanın la telini akortlayabilirsin. Ardından aynı diyapozon da olduğu gibi üst ve alt tellerin notaları için la telini akortladıktan sonra ilgili yerlere basarak diğer tellerin tınılarını da elde edebilir buna göre akortlayabilirsin.

Keman Akordu Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu