Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Akordu Nasıl Yapılır : En Hızlı Akort Yöntemi

Elde edilen seslerin kulağa doğru bir şekilde yerleşmesi, müzik kulağının gelişimi için oldukça önemlidir. Akort kelimesinin anlamı, o enstrüman için belirlenmiş standart notalar dizilimidir. Çalınan müzik türünden ve enstrümana göre değişiklik gösterebilmektedir.

Keman çalarken güzel sesleri elde etmek, melodi bütünlüğünü sağlamak istiyorsak öncelikle kemanın akordunun olduğundan emin olmamız gerekmektedir.

keman akordu

keman akordu

Akort denilince çekinmenize ya da korkmanıza gerek yok ! Yapması bir o kadar basit olan akort , çaldığınız parçalardan alacağınız zevki arttıran bir işlemdir.

Keman hakkında yaptığınız onlarca araştırmayı ve bilgiyi daha da arttırmak için ; keman başlayanların bilmesi gerekenler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman Akordu Hakkında Bilgi

Keman akordu harfleri

Keman akordu nasıl yapılır ?

Keman nasıl akort edilir ?

Keman akordu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

gibi keman akorduyla ilgili sorular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.


Akort nasıl yapılır : 60 saniyede keman akordu yapmak

Çalınan her müzik aletinin akortlu olması, çalan kişinin sesleri doğru algılayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle kemanın perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı akort işleminin gerekliliği keman üzerinde daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır.

keman akordu nasıl yapılır

keman akordu nasıl yapılır

Yanlış akortlanmış bir kemandan bozuk sesler çıkacağı için çaldığınız parçanın notalarını kavramakta güçlük çekecek ve kulağınızın yanlış seslere adapte olmasına sebep olacaksınız.

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için her keman çalımından önce mutlaka kemanı akort etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce dilerseniz keman hakkında sık sorulan soru ve cevapları içeren bir diğer yazımızı okuyabilirisniz

Müzik kulağı ileri derecede gelişmiş olanlar keman akordunda hiçbir araçtan yararlanmadan da akort işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak yine de hatasız bir akort olması bakımından tuner yani bir akort aleti ya da çeşitli akort programları kullanmak daha doğru bir sonuç almamızı sağlayacaktır.

Akort cihazlarında çoğunlukla notalar adlarıyla değil, notaların harf karşılıklarıyla gösterilmektedir. Notaların harf ile karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • A/La  * B/Si  * C/D  * D/Re  * E/Mi  * F/Fa  * G/Sol

Keman akort etmek işleminde tuner gibi cihazların dışında doğru sesi veren herhangi başka bir enstrümanda kullanılabilmektedir. Genellikle bu iş için piyano tercihi daha doğru bir hareket olacaktır.

Ancak piyano olmaması durumunda frekansının doğru olduğuna güvenilen bir müzik aletinden kılavuz ses alınarak keman aynı seslere uygun şekilde akort edilebilir.

keman notaları resimli anlatım

keman notaları resimli anlatım


Keman Nasıl Akort Edilir?

Keman akordunun yapılabilmesi için ilk önce tellerin adının ve harfsel karşılığının bilinmesi gerekmektedir. Kemanın telleri kalından inceye, yukarıdan aşağıya G, D, A, E yani sol, re, la, mi şeklinde sıralanmaktadır. Yapılacak akortta bu notalar baz alınmalıdır.

İlk önce akort edilecek telin notası başka bir enstrümandan ya da tunerden alınarak tınlatılmalıdır. Eğer ki sesin frekansı doğru olması gereken notaya göre daha tiz bir ses çıkarıyorsa burgudan ya da duruma göre fikslerden gevşetme işlemi, eğer tını doğru sesten daha pes bir frekans veriyorsa burgudan ya da yine duruma göre fikslerden sıkma işlemi uygulanmalıdır.

Kılavuz alınan sesle tellerin frekansı örtüşüyorsa ve farklılık bulunmuyorsa kemanın akordu yapılmış demektir. Böylece diğer tellerde aynı yöntemle akort edilebilir.

keman tellerinin isimleri

keman tellerinin isimleri

 

* Akort işleminin burgulardan yapılmasının ardından tekrar yay yardımıyla teller tınlatılarak akordun doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Yayla kontrol sağlanmasının ardından eğer ki ufak bir uyuşmazlık mevcut ise fiks adı verilen bölümden yine sıkma ya da gevşetme işlemi yapılarak akordu tamamlayabilirsiniz. Böylelikle fiksleri de kullanarak oluşan ufak ses ayrılıklarını da aradan çıkarmış ve hatasız bir akort yapmış olacaksınız.

* Çoğu tuner ya akort programları sizin sesin kalınlığı ve inceliği konusunda yönlendirerek teli sıkmanız mı yoksa gevşetmeniz mi gerektiği konusunda bilgilendirir. Böylelikle ekran çıkan görüntüye göre daha rahat bir akort işlemi gerçekleşmiş ve daha az hata payı ortaya çıkmış olur. Çalışmalarınıza başlamadan mutlaka akordunuzu kontrol etmenizi ve eğer bir bozulma varsa hemen akortlayıp ardından çalışmalarınıza geçmenizi öneriyoruz.

Keman eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu bir diğer yazımız olan ” Kemanda Sağ El Teknikleri‘ adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz. Ayrıca keman ve keman kursu ile ilgili her aklınıza takılan soru için iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89