Söz Konusu Sanat Blog

Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman konusunda kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız bazı araştırmalar yapmanız gerekecek. Bunların başında ise keman geliyor. Keman seçimi önemlidir çünkü onu çalacak olan sizlersiniz. Aldığınız kemanın tonu hoşunuza gitmiyorsa, tuşesine bastığınız zaman rahat hissetmiyorsanız keman çalmaktan zevk almazsınız.

keman alırken dikkat edilmesi gerekenler
keman alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hevesle alınan keman eğitiminin boşa gitmesini kimse istemez. Bu nedenle keman nasıl seçilir konusunda iyi bir araştırma yapmamız gerekiyor.

Bu yazımızı destekleyen bir diğer içeriğimiz olan keman nasıl seçilir‘e bu yazıyı okuduktan sonra, göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımız içerisinde siz değerli okurlarımıza yeni başlayanlara keman önerileri konusunda bilgi vermeyi amaçladık. Keman seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken tüm konu başlıklarını aynı yazı içerisinde bir araya getirdik.


Keman Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

bir kemanın iyi olduğu nasıl anlaşılır
bir kemanın iyi olduğu nasıl anlaşılır

Keman seçimi yaparken aslında dikkat etmeniz gereken konular bellidir. Sadece bu konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu yazıyı okuduktan sonra keman seçimi sırasında yanınızda bir bilen olmasa dahi iyi bir keman alacak bilgiye sahip olacaksınız.

Derste öğrendiklerinizi pekiştirmek amacıyla ve kişisel performansınızı daha ileri taşımak adına bir keman almayı düşündüğünüzde karşınıza çıkacak ilk soru ” nasıl bir keman almalıyım ? ” olacaktır.

Kemanı kısımları oluşturan parçalar ve bu parçaların yapıldığı ağaçlar hakkında detaylı bilgi almak için ; kemanın parçaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte ” keman fiyatları ne kadar? “, ” güzel bir keman fiyatı ne kadar ? ” gibi sorular bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak sorulardan bazıları. İyi bir keman satın almanız için gerekli bilgileri madde madde aktardığımız yazımızda detaylı bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.


Kontrplak değil ağaç keman tercih edin

Keman alırken önceliğiniz en iyi keman markasını değil, kemanın yapımında kullanılan malzemenin kalitesinde olmalıdır. Bu aşamada ilk kontrol edilmesi gereken özellik, kemanın ağaçtan mı yoksa kontrplak malzemeden mi üretildiği olmalıdır.

kontrplak ve ağaç keman arasındaki farklar
kontrplak ve ağaç keman arasındaki farklar

Kemanı ilk kez çalacak olsanız dahi kontrplak keman almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu keman çeşitleri oldukça düşük seviye oldukları için kısa zaman içerisinde tını, akort vb. problemler ortaya çıkacaktır.

Aynı zamanda tatmin edici bir tona sahip olmadığından dolayı çalan kişinin müzik aletinden keyif almasını engelleyecek ve zamanla enstrümanından uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı bir miktar daha ücreti arttırarak sağlıklı, size sorun çıkarmayacak bir keman satın alabilirsiniz.

Eğer ikinci el bir keman alacaksınız düzenli bakımlarının yapıldığından emin olun. Keman temizliği nasıl yapılır konusunda bilgi almak için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.


Bir kemanın kontrplak olup olmadığı nasıl anlaşılır

  • Kemanın yanlık ve gövde bölümünde doğru şekilde çizgiler arka arkaya sıralanmışsa
  • Göğüs bölgesinin iç kısmındaki damarlar yoksa
  • Kemanın sırt bölgesinde tek düze bir görüntü varsa, çok büyük olasılıkla almak istediğiniz keman kontrplak malzemeden yapılmıştır.
kontrplak keman nasıl anlaşılır
kontrplak keman nasıl anlaşılır

Pazarlamacı kişiler size kemanın kontrplak olmadığını iddia edebilir. Bu tip durumların önüne geçebilmek için kemanı profesyonel birine göstereceğinizi söyleyip, kontrplak çıkması şeklinde geri vereceğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Eğer bir müzik evinden ya da bilinen bir yerden keman bakmıyorsanız satıcılar size, kendisine en çok kar bırakan ürünü önerecek ve övecektir. Bu tarz durumlarda her zaman için dikkatli olmakta fayda vardır.


Keman burgusu ve keman klavyesinde hangi ağaç kullanılınır

Akort ve entonasyon problemi yaşamamanız açısından kulak ve klavye bölümlerinin iyi malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edin.

abanoz ağacından keman
abanoz ağacından keman

İyi seviye bir kemanda bu tip bölümler çoğunlukla abanozdan yapılmaktadır. Ancak kontrplak ve fabrika üretimi kemanlarda fiyatın düşük olmasından ötürü abanoz kullanımına çok nadir rastlanılmaktadır.

Klavye ve kulağın abanozdan yapılıp yapılmadığını anlamak çok basit bir işlemden sonra ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle abanoz olarak nitelendirilen bölümü bir anahtar  ya da bir metal yardımıyla yavaşça sıyırın. Eğer ki renk değişim gösteriyorsa ve siyah renk dışında bir renk ortaya çıkıyorsa o keman abanoz değildir.

Bu ağacın doğal rengi siyahtır, aksi bir renk bu bölgenin abanozdan üretilmediğine işarettir.

İyi bir keman ile iyi bir arşe kullanmak oldukça önemlidir. Kaliteli keman yayı nasıl seçilir merak ediyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Ağaç fiksleri tercih etmeye özen gösterin

keman fiksi
keman fiksi

Fiksler, kemanda akordun tam olarak yapılmasını sağlayan önemli bir bölgedir. Tercihe göre metal ya da ahşaptan üretilmektedirler.

Ancak kullanımla birlikte zaman içinde sertleşme gösteren bu bölgenin ahşaptan seçilmiş olması, rahat kullanım açısından daha doğru bir tercih olacaktır.

Yine de zor döndürülür hale gelmesiyle birlikte ağacı besleyici yağlar kullanarak pamukla burayı yağlayabilirsiniz.


Eşik dengesine dikkat edin ve Keman cilasına dikkat edin

Çoğu keman satılırken üzerinde takılmış eşikler bulunmaktadır. Ancak eşik kullanımı kişilere göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden en rahat olduğunuz pozisyondaki bir eşiği satın alarak ya da mevcut eşiği törpületerek rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

keman eşiği
keman eşiği

Eğer ki eşik ayarını yaptırmazsanız teller klavyeye temas edebilir ve ses cızırtılı çıkabilir ya da çok yüksek olmasından dolayı sağlıklı ses basamayabilirsiniz.

Bu yüzden mutlaka eşik ayarınızı kendinize uygun bir biçimde yaptırın.

Kemanlarda kullanılan cilalar mobilya ve gomalak cila olarak 2’ye ayrılmaktadır. Mobilya cilası ortalama olarak bütün fabrikasyon ve düşük kalite kemanlarda kullanılan cila çeşididir.

Bu yüzden gomalak cilaya sahip bir keman edinmek isterseniz ileri seviye bir keman edinmeniz gerekmektedir. Çünkü gomalak cila içeren kemanların fiyatları ortalama olarak Bin TL’den başlamaktadır.

Gomalak cilanın diğer cila tiplerinden farkı, ağacın nefes almasını sağlayan bitkisel bir karışımdan oluşmasıdır.


Keman fiyatları : Ne kadarlık bir keman almalıyım

Keman fiyatları çeşitli dönemlere göre değişiliklik göstermektedir. Ancak dolar bazlı bir fiyat verildiğinde genel olarak bu fiyat aralığı çok büyük bir farklılık göstermez.

keman fiyatları İzmir
keman fiyatları İzmir

Yeni başlayan biriyseniz keman için bütçenizin 75 Dolar altına düşmemesini tavsiye ediyoruz. Doğru keman tercihi için keman eğitmenlerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti arayabilirsiniz.

Bununla ilgili olarak sanat merkezimizle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Bütçeniz dahilinde, anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden sizler adına en uygun kemanı temin edebiliriz.

Keman dersi İzmir sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilir ve keman eğitimi içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu