Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çalacaklara Tavsiyeler : Keman Öğrenme Aşamaları

Keman öğrenmek sabır ve emek gerektiren bir iş olduğu kadar bir o kadar da keyifli, eğlenceli bir kafa dağıtma aracıdır. Keman çalabilmek için sahip olmanız gereken özelliklerin başında kararlılık ve istek gelmektedir. Eğer ki sizde bu özellikler ben de mevcut diyorsanız hemen keman öğrenmek için ilk adımı atmalısınız!

keman çalmak isteyenlere tavsiyeler
keman çalmak isteyenlere tavsiyeler

Keman eğitmenlerimiz tarafından derlenmiş bu yazımızda keman çalanların kendilerini geliştirebilmeleri ve hızlı ilerleyiş sağlayabilmeleri açısından gerekli önerilere ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz. Daha hızlı ve sağlıklı şekilde ilerlemek için yapmanız gerekenleri görmeye hazır mısınız ?

Keman konusunda detaylı bir araştırma içerisindeyseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız ; keman başlayanların bilmesi gerekenler

Keman öğrenme aşamalarının nasıl bir şekilde gerçekleştirileceği konusunda sizlere yardımcı olacağımız bu yazı sonunda, buradaki keman öğrenme programını kendi çalışma stiliniz ile harmanladıktan sonra kısa sürede çok daha iyi keman çalabileceksiniz.


Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir

Keman öğrenmenin püf noktası belki de enstrümanı daha yakından tanımaktan geçiyor. Bunun için sizden ilk isteğimiz boş bir kağıda keman çalma konusunda beklentilerinizi not etmeniz olacak.

Keman hakkında sık sorulan soru cevaplara ulaşmak için ; keman ile ilgili sorular bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

  • Yani hangi parçaları çalmak istiyorsunuz ?
  • Ne kadar sürede hangi seviyede keman çalmak istiyorsunuz ?
  • Bu seviyede keman çalabilmek için ayırabileceğiniz günlük egzersiz vakti ne kadar ?
  • Çalışmalarınızı ne kadar süreyle düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz ?

Yukarıdaki maddeleri açık bir sözlülük ile doldurduktan sonra aşağıdaki maddeleri okumak, keman öğrenme aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak ve detaylarını öğrenmek sizler açısından daha faydalı olacaktır.

Keman çalmak nasıl öğrenilir konusunda bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman bakımı ve temizliği

Egzersiz yapmadığınız durumlarda, kemanınızın hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi ve darbe almaması açısından mutlaka korumalı kılıfında tutunuz.

keman bakımı ve temizliği
keman bakımı ve temizliği

Yayın doğrultusunun bozulmaması için yayın kıllarını vidasından gevşetin ve bir daha ki çalışmanıza kadar bu şekilde koruma altına alın. Reçine parçalarının kemanın üzerine yapışıp kemana zarar vermesini önlemek için bir bez ile yüzey temizliği yapmanız gerekmektedir.

Keman temizliği nasıl yapılır konusunda bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eğer tel takımının ömrü bittiyse daha iyi tonlar alabilmek ve daha iyi keman çalabilmek adına telleri en kısa sürede değiştirmeye özen gösterin.

Keman içindeki pislik ve nem fazlasını almak adına keman üzerindeki deliklerden içeri bir avuç kadar pirinç döküp 5 dakika süre ile zarar vermeyecek şekilde hafif bir şekilde kemanı çalkalayın ve ardından keman içindeki pirinçleri dışarı çıkarın. Bu işlem sırasında, çıkan pirinçlerin rengini görünce şok olacaksınız ! Kemanı temiz tutmanın önemini daha iyi anlayacaksınız.


Keman eğitimine düzenli devam edin

Kurs gününüz geldi ve canınız sıkılıyor, zaten kemanda çalışmadınız en iyi fikir keman dersini ertelemek gibi duruyor gibi gelse de bizce tekrar düşünmekte fayda var.

keman eğitimi
keman eğitimi

Unutmayın ki keman çalmak düzen gerektiren bir iştir, bu yüzden hedeflerinizi hatırlayın ve sizi kemana başlamaya iten o harika müziği dinleyerek, hemen keman dersine doğru yol katetmeye başlayın!

Keman çalma konusunda kendinizi geliştirmenin en iyi yolu bol pratik yapmak ve bu işe gerçekten zaman ayırmaktır. Yeterli zaman ayrılmadığı takdirde çok iyi seviyede keman çalmanız zor olacaktır ancak bunun tam aksini yaparsanız işler tam istediğiniz gibi gidecektir.

Hangi enstrüman olursa olsun, güzel melodiler elde edebilmek, istenilen parçaların çalınması o enstrümanı disiplinli bir şekilde çalışma ile mümkündür.

Bu yazıyı okuyanlar keman çalışmanın mantığını daha iyi anlıyor. Keman öğrenme aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Keman egzersizleri ve kaynaklar araştırın

Ders almak ve bunun düzenli olarak pratiğini sağlamak elbetteki önemli ama tek başına bunlar yeterli mi diye soracak olursanız cevabımız hayır.

keman pdf - keman çalışma kaynakları
keman pdf – keman çalışma kaynakları

Kendinizi geliştirmek için her kaynağa başvurmanız ve eksiklerinizi bu şekilde kapatmanız sizin harika bir violinist olmanız yolundaki ilk adımlarınız olacaktır.

Bu yüzden video, kitap, makale, ders, internet, cd aklınıza gelen tüm faydalı kaynakları kullanmaya ve öğreniminize çeşitlilik katmaya özen gösterin.

Online keman dersleri ile kendinizi geliştirebileceğiniz gibi aynı zamanda çeşitli Youtube keman videolarını da izleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta eğer yeterli bilginiz yok ise bu konuda her gördüğünüz keman egzersizlerini çalışmayın.

Böyle durumlarda çeşitli keman metotlarını takip edebilirsiniz. Örneğin Suzuki’nin keman metodu bu konuda oldukça iyidir.


Düzenli keman çalışın

Dersi derste öğrenirim ben tekrara ne gerek var gibi bir düşünceye kapılmayın, çünkü keman sık tekrar edildikçe ilerlenebilecek ve yol alınabilecek bir müzik aletidir.

keman egzersizi
keman egzersizi

Ayrıca unutulmamalıdır ki her ders ilerleme sağlandığında daha üst düzey eser ve egzersiz yapılacaktır. Bu yüzden temelinizi pratiklerle sağlamlaştırın ve günlük pratiğinizi mutlaka 20-30 dakika arasında gerçekleştirmeye özen gösterin!

Düzenli pratik yapmak ilk başlarda sıkıcı gelebilir, haklısınız. Ancak istediğiniz parçaları çalabilmek için öncesinde basitten başlayarak zora doğru giden etütleri yapmalısınız.

Kemanı öğrenme süreniz tamamen yaptığınız çalışma ile ilgilidir. Keman ne kadar sürede öğrenilir merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir anda daha iyi keman çalmak, kısa sürede sonuç almak istiyorsunuz bunu biliyoruz. Bunun için öncelikle keman eğitimini aksatmadan derslere düzenli devam etmeli ikinci olarak da kesinlikle düzenli çalışmalısınız. Unutmayın ! Bebek adımları atarak başlayacağız bu müzikal yolculukta düzenli çalışmanın önemini kavrarsanız istediğiniz seviyeye çok daha kısa sürede ulaşacaksınız.


Metronom ile çalışın

Metronom, bir kemancının yol göstericisi ve bu zorlu yoldaki engelleri aşmasına yardımcı ilk arkadaşıdır. Çalışılan parçaların yeterli hıza ulaşabilmesi ve bu hızın doğru bir şekilde aksamadan yakalanabilmesi için her çalışmanızda metronom bulundurmaya dikkat edin.

metronom çalışmaları
metronom çalışmaları

İster gam ister eser isterse de etüt olsun hiç fark etmez! Metronom her daim yanımızda olmalı.

Metronom ile çalışmak özellikle ilk başlarda sizleri zorlayacak bir süreç gibi görünebilir ancak metronom ile çalışmanın şöyle bir avantajı var. Sağ ve sol el arasındaki koordinasyonu sağlaması ile beraber keman yayını daha düzgün kullanmaya başlayacak ve aynı zamanda sol elin keman tuşesi üzerindeki hareketleri daha da hızlanacaktır.

Metronom ile çalışan biri, çalışmayan birine göre en az 3 kat daha hızlı ilerlemektedir. İleri seviye keman parçaları çalışacağınız zaman bu söylediklerimizin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Metronom çalışmalarını gam egzersizleri ile destekleyin. Gam nedir bu konu hakkında bilgi almak için ; kemanda gam çalışması yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman çalışmak için zaman yaratın

Herkesin günümüzdeki standart bahanesidir ”zamanım yok ondan yapamadım” şeklindeki cümleler. Ancak hepimizin biliyoruz ki bunlar bizim anı geçiştirmek, kurtarmak için ortaya attığımız bahane sözcükleri.

keman çalmaya zaman ayırın
keman çalmaya zaman ayırın

Bu yüzden artık biraz ipleri ele almalı ve çalışma yapabileceğiniz en küçük vakti bile değerlendirmeye çalışmalısınız, bunu yapmaya çalıştıktan kısa bir süre sonra aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz!

Keman çalışmak için bazı şeylerden fedakarlık yapmalısınız. Böylelikle keman çalışmaya zaman oluşturabilirsiniz. Eğer ki siz düzenli bir şekilde keman çalmak için zaman ayırabilirseniz bunun sonuçlarını çok kısa bir süre içerisinde geri dönüş olarak alacaksınız.


Keman çalışırken bol mola verin

Tabii ki keman çalışmak zevkli ve geliştirici bir durum. Ama soluksuz çalışmanın size faydadan çok zarar sağlayacağını unutmayın ve ara sıra kendinize ufak mola araları verin. Böylece hem yoğun çalışmaktan dolayı sıkılmamış olacak hem de konsantrasyonunuzu toplayarak çalışma sürenizde artış sağlaya bileceksiniz.

mola vererek keman çalışmak
mola vererek keman çalışmak

Keman çalışırken konsantre olmanız oldukça önemlidir. Çalışacağınız parçalar ve egzersizleri daha verimli tekrar edecek ve daha hızlı bir şekilde ilerleyebileceksiniz.

Eğer keman çalarken dikkatiniz sürekli dağılıyor, odaklanma sorunu yaşıyorsanız ara vermeyi deneyin. Zihninizi boşaltın, böylece daha sağlıklı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bunun dışında keman çalışmalarını saatlerce ara vermeden yapmayın. Mümkünse 30 dakikada bir 5 er dakikalık aralar verin. Bu aralar sizin kas hafızanızın gelişmesi ve çalışılan parça ya da etüdün ezberlenmesini kolaylaştıracaktır.

Ara vererek çalışmanız keman öğrenme sürecini belirleyen etkenlerdendir. Keman nasıl öğrenilir bağlantısına tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bilgilerinizi paylaşın

Atalarımızın bir sözü var ” El, elden üstündür” bu sözün doğruluğunu aynı konu hakkında farklı bilgi birikimine sahip kişilerle paylaşımda bulunduğunuzda inanacaksınız!

keman forumları
keman forumları

Emek harcanan nokta ortak da olsa bu konu hakkında herkesin farklı bir çalışma, öğrenme yöntemi olduğunu unutmayın ve bu tecrübeleri de edinmeye çalışın.

Keman forumlarından bol bol bilgi araştırın hatta oradaki diğer keman çalan kişilerle irtibata geçmeyi deneyin. Onların keman çalışma programlarını sorun, ders işleyişleri nasıl gerçekleşiyor, nasıl keman çalışıyorlar konularında bilgi almaya çalışın.

Herkesin keman çalışma tarzı bir değil. Siz de kendi çalışma tarzınızı oluşturmalısınız ama bunu başarabilmek için öncelikle geniş bir bilgiye sahip olmalısınız.


Bol bol parça dinleyin

Müzik kulağının gelişmesini sağlamak için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri de müzik dinlemektir. Tabii ki müzik dinlemekten kastımız rast gele bir müziği açıp dinlemek değil, size fayda sağlayacak, alanınıza uygun ve kaliteli bir müziği dinlemektir.

keman ve müzikteki yeri
keman ve müzikteki yeri

Çalıştığınız eserleri, etütleri olabildiğince farklı yorumculardan dinleyerek farklı noktaları yakalamaya çalışın ve bunları kendiniz de uygulamaya çalışın.

Müzik kulağınızı ve ritm duygunuzu geliştirmek adına bol bol parça dinleyin. Parça dinlemek de en az keman çalışmak kadar faydalıdır. Bu bilinçle hareket edin.

Parça dinlerken seçici davranmayın. Müzikal kalitesi olan her şeyi kesinlikle dinlemeye çalışın. Belki orada duyacağınız küçük bir melodi sizin müziğe bakış açınızı değiştirmeniz de hatta esinlenerek daha iyi bir ürün ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


Sıkılmadan çalışın ! Eğlenerek Öğrenin

Keman öğrenmenin eğlenceli bir yolunuzu arıyorsanız hemen  numaralı telefondan bize ulaşın ve isteklerinize uygun bir keman eğitimi almak için ilk adımı atın ve unutmayın eğer ki istiyorsak her şey mümkün!

Keman kursu sayfamıza ulaşmak bağlantıya tıklayabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen sayfayı ziyaret edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu