Söz Konusu Sanat Blog

5 Maddeyle Hızlıca Keman Çalmayı Öğrenin

Keman çalmak, keman çalmayı öğrenmek 7’den 70’e bir çok kişinin ilgisini çeken kavramlardan birisidir.

Kemanın asil bir duruşunun olması, kendine has tınısı belki de kemanın bu kadar popüler olmasını sağlayan faktörlerden yalnızca ikisidir.

keman-çalmak

Tabi ki de bunun yanı sıra yüz yıllardır keman üzerine bestelenen onlarca eserin bulunması hatta son dönemlerde yalnız çok sesli müzik değil aynı zamanda popüler müziğin tüketilebilir ürünlerinden biri olması birçok kişi tarafından odak noktası olmasını sağlamıştır.

Günlük hayatın yorucu temposundan uzaklaşmak için kendine keman çalmak gibi bir hobi arıyorsan kesinlikle doğru bir seçim yaptın! Ancak unutma, keman çalmak uzun ve sabır isteyen bir iştir. Eğer bu şartları sağlayabilirim diyorsan düzenli ve disiplinli çalışmanız sonucunda kesinlikle iyi bir seviyede keman çalabilirsin.

keman-çalmanın-püf-noktaları

Bu yazımız içerisinde keman çalmanın püf noktalarını sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Böylelikle kısa süre içerisinde maksimum performan gösterebilecek istediğiniz seviyeye gelebileceksiniz. Keman çalmanın sadece yay çekmekten ya da parmakları klavyeye koyup ses çıkarmaktan ibaret olmadığını anlamanız gerek!

Yurt dışında birçok keman performans sanatçısı aynı zamanda kendilerini daha iyi geliştirebilmek adına olayın kökenine yani keman pedagojisine inmekte ve bu alanda eğitim almaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere keman öğretmenimizin edindiği tecrübeleri birinci ağızdan anlatacağız.

keman-öğrenmek

Hazır olun! 

Kısa sürede nasıl keman çalarım diye düşünüyorsanız bu yazımı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak. Keman çalmak için daha doğrusu kemanı doğru çalmak için edinmeniz gereken yaklaşım sizlere tüm detayları ile aktarılacak.

Eğer kemanı öğrenmek istiyorsanız şu iki adımı unutmamalısınız.

 • Keman dersleri alıyorsanız burada bahsedeceğimiz konuları öğretmeninizle tartışabilirsiniz. Keman çalmak için önce müziği algılamanın önemini kavramalısınız. Keman çalmak sadece çeşitli keman metotlarını açarak çalışmaktan ibaret değildir. Müzikal algınızı geliştirmek için çalışmalar yapmalısınız.
 • Bir diğer konu ise eğer keman dersleri almıyor ve kendi başınıza bir şeyler başarmaya çalışıyorsanız kendinizin öğretmeni olmak konusunda ciddi bir adım atmalısınız. Kimse siz yanlış yapınca uyarmayacak! Yayı yanlış kullanmanız, sesleri pis basmanız kimse tarafından sizlere ifade edilmeyecek. Bu nedenle keman çalmak, bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız kendinize karşı açık olun. Özellikle keman öğrenme aşamasında birinin size yardım etmemesi birçok sorunu beraberinde getirecektir. Bunu aşabilmek adına kendinize objektif yaklaşmalısınız.

5 Madde İle Keman Çalmanın Püf Noktaları

Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun iyi bir şekilde icra etmek için öncelikle o enstrümana hakim olmak gereklidir. Söz konusu enstrüman eğer keman ve keman çalmak ise hem kemanı yakından tanımalı hem de birçok yaklaşımı benimsemelisiniz.

nasıl-daha-iyi-keman-çalınır

Yazımızın geri kalanında sizlere bu bilgileri aktarmadan önce keman hakkında bizlere sık sorulan birkaç soruya ve bunların cevabına yer vermek istiyoruz.


Keman çalmak için parmak yapısının önemi 

Keman çalmak için parmak yapısı nasıl olmalı ? ” sorusu çok sık sorulardan bir tanesidir. Çoğu zaman kısa parmak boyuna sahip kişilerin rahat bir şekilde keman çalamayacağı ifade edilir. Tam tersi bir durumda ise parmak boyu uzun olan kişilere viyola veya çello da daha başarılı olacağı söylenir.

İşin aslı keman çalmak için el yapısı incelendiğinde kısa ya da uzun parmak boyuna sahip olmanız kısmen avantaj ya da dezavantaj sağlayabilir. Ancak korkmayın!

keman-çalmak-için-parmak-yapısı

Basit keman egzersizlerini yaparak, basit keman parçalarını çalarak parmaklarınızı esnetmeniz ve keman üzerindeki pozisyonlara rahatça yerleştirmeniz mümkün.

Kısa parmak açısından sıkıntı özellikle 1.pozisyonda ilk aşamada sesleri temiz elde etme sırasında karşımıza çıkar. Ancak keman çalmayı az önce internette araştırdıysanız ya da öğretmeninizle konuştuysanız şunu biliyor olmanız gerekli. Uzun bir süre 1.pozisyonda çalışmalar yapacaksınız.

Bu şu anlama gelmektedir. Siz isteseniz de istemeseniz de zaman içerisinde yapacağınız bu çalışmalar ile temiz sesleri elde ederecek güzelce keman çalmayı öğreneceksiniz.

Kısacası kısa parmağa sahip birinin keman çalması imkansız ya da inanılmaz derecede zor değildir.Her enstrümanda olduğu gibi bir emekleme evresinden geçeceksiniz ki bu gayet doğaldır. Daha siz farkına varmadan, yapacağınız bu çalışmalar ile sorunu ortadan kaldıracaksınız.

keman-çalmak-ve-parmak-yapısı

İkinci bir durum ise uzun parmak yapısı ve geniş avuç içine sahip olmaktır. Keman çalmayı isteyen kişilerin bazıları bunu ” keşke benimde parmaklarım onun kadar uzun olsaydı, o zaman daha rahat yapabilirdim.” tarzı serzenişlerde bulunurlar.

Ancak az önce anlattığımız gibi aşamaları tek tek geçmelisiniz. Daha yay çekmeye başlamışken Paganini eserlerini çalabilir misiniz ? Tabi ki de imkanı yok. Keman çalma sürecini de aynı bu şekilde yorumlayabilirsiniz.

Uzun parmak konusunda ise parmakların tuşe üzerine yerleşimi, bileğin açısı gibi daha dikkat edilmesi gereken kavramlar ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda bazı etkenler keman tutuşunu kolaylaştırabilir ve rahat keman çalmanıza olana sağlayabilir.

Bu kolaylığı sağlayacak, yapılması gerekenler şunlar olabilir ;

Çenelik değişimi

keman-çeneliği

Çeneliği değiştirmek ne işime yarayacak diyebilirsiniz ancak keman üzerinde parmaklarınızın rahat bir şekilde hareket edebilmesi, bilek pozisyonunu doğru bir şekilde ayarlanması gibi çok küçük detaylar bazen bir çenelik değişimi ile basit bir şekilde çözülebilmektedir.

Bu konu çoğu kişi tarafından ya bilinmez ya da ihmal edilir. Ancak internet üzerinde özellikle yabancı dil araştırmalar yaparsanız bunun kanıtlanmış yaklaşımlardan biri olduğunu görebilirsiniz.

Kemanı aldığınız zaman üzerinde gelen çenelik standart yapıdadır. Ancak çene yapınıza göre dahi çenelik bulunmaktadır. Bu parçaların ayrı ayrı üretilmesinin nedenini düşünebilirsiniz. Keman çalmaya başlamadan önce kemanı anlamaya çalışmak gereklidir.

Size uygun keman çeşidini bulun

Eğer ilk kemanı kendiniz temin ettiyseniz bazı temel konularda hata yapmış olabilirsiniz. Örneğin aldığınız kemanın ölçüsü gerçekten tam olarak sizin elinize uygun mu ?

Kendinize uygun keman çeşidini bulmak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/keman-cesitleri/

Yukarıdaki yazıda sadece keman ölçüleri hakkında değil aynı zamanda size uygun kemanı ararken bilmeniz gereken diğer başlıklara da yer verilmiştir.


Keman çalmak zor mu ?

Keman çalmak, size zor ya da kolay dersek hem konuyu kestirip atmış oluruz hem de yalan söylemiş oluruz.

keman-çalmak-zor-mu

Her enstrümanın kendi içinde zorlukları olduğu unutulmamalıdır. Kemanı ilk başta zor yapan ya da zor olduğunu düşündüren durumlardan birisi perdesiz bir enstrüman olmasından kaynaklanmasıdır. Kişi nereye basacağını kesinlikle ilk aşamada bilemez. Peki bu kısacık bilgiye dayanarak keman çalmak zor mu değil mi sorusu nasıl cevaplanır ?

Öncelikle yukarıdaki soru açısından bakarsak evet keman çalmak gerçekten zordur. Ancak unuttuğunuz bir nokta var. Kemanı elinize aldığınız gibi harikalar yaratmanızı kimse beklemiyor. Peki bu ne demek ?

Keman çalarken birçok aşamadan geçeceksiniz. Örneğin yıllar boyunca yay hakimiyetini arttırmak adına çalışmalar yapacaksınız. Yetmeyecek! Bu hakimiyete ulaşsanız dahi elde ettiğiniz tonu işlemeniz, geliştirmeniz gerekecek. Yanlış duymadınız! Keman çalarken, elde ettiğiniz ton verdiğiniz duygunun büyük çoğunluğu keman yayı ile sağlanmaktadır.

Bu tonu bir anda elde etmeyeceksiniz. Yıllar süren çalışmalar içerisinde sürekli daha da gelişerek, kendini tazeleyerek ortaya çıkacak bir duyumdur bu.

kemanda-yay-çalışmasının-önemi

Bu süreç içerisinde işiniz sadece keman yayı ile de değil. Uzun bir süre boyunca temiz ses elde etmek için inanılmaz çalışmalar yapacaksınız. Kimi çalışmalardan çabuk sonuç alırken kimi çalışmalar ileriye dönük yatırımlar olacaktır sizin için.

Keman çalmayı, keman öğrenme aşamalarını işte bu şekilde detaylandırırsanız aslında zor olmadığını göreceksiniz. Önünüzde bir harita var ve bu haritada kafanıza göre gidemezsiniz. Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız tamı tamına nerde ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekecek.

Peki bu yol haritasında kimin yardımı olacak ? Maalesef birçok kurumda okulda gördükleri ile yetinen birçok keman öğretmeni bulunmakta. Bu yolda sizlere o öğretmen yol gösterecek ama sizin bu yolda kaybolmamanız adına dikkat etmeniz gereken ilk şey ” o kişi sizin için gerçekten doğru kişi mi ? ” sorusunu cevap vermek olmalıdır.

Keman çalmak ciddi bir iş. Onu anlamak, algılamak ve ustaca başkalarına anlatıp yol gösterebilmek çok daha ciddi bir iş. Bu nedenle keman eğitimi alacağınız kişi en azından keman pedagogu değilse bile bu alanda bilgi sahibi olduğundan emin olmalısınız.


Kendi kendine keman öğrenilebilir mi ?

Evde kendi kendinize keman öğreniyorum diyebilirsiniz. Aslında bakacak olursanız bu enstrümanı başarı ile çalan ilk kişilerin öğretmenleri olmadığını fark edeceksiniz.

kendi-kendine-keman-öğrenmek

Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey var. Keman da diğer enstrümanlar gibi yıllar içerisinde evrildi, değişti, olgunlaştı. Keman ile çalınabilecek parçaların, kullanılabilecek tekniklerin sayısı mükemmel seviyelere geldi.

Bu gelişim de beraberinde birçok yaklaşımı, eğitim metodunu beraberinde getirdi. Evde keman çalabilirsiniz bu konuda hiç bir sıkıntı yok. Ancak illa ki birçok noktada canınızı sıkacak sonuçlar alacaksınız.

Bu sorunları da maalesef kendiniz çözemeyeceksiniz. Olay keman çalmak ise evet çalıyorsunuz ama olay doğru bir şekilde keman çalmak ise kesinlikle yanılıyorsunuz.

Sizlere sürekli yaklaşım kelimesinden bahsettik. Keman çalmak için bu yaklaşımı edinmelisiniz. Bunu da ya çok fazla okuyarak elde edebilirsiniz ya da gerçekten bu alanda kendini geliştirmiş biri ile çalışarak.

Örneğin ;

 • Hangi metodu takip ediyorsunuz ?
 • O metodu neden takip ediyorsunuz ?
 • Şu anda yapamadığınız çalışmalar için kullanılması gereken metodlar nelerdir ?
 • Kemanda ton çalışmaları için neyi uygulamak gerekli ?

Bu soruların cevaplarını açıkça konuşmak gerekirse bu alanda pedagojik bir eğitim almamış biri kesinlikle veremez. Eminiz ki en popüler metot olan Ömer Can’ı alıp çalışmaya başladınız. Peki o metodu ne kadar süre ile kullanmalısınız ? Nerede es verip başka metoda geçip kendinizi geliştirip aynısına geri dönmelisiniz ?

keman-metotları

Bu bir süreç ve dünyadaki hiç bir metot tek başına keman çalmayı öğretememektedir. Kemanı algılamayı öğretememektedir. Buna sadece keman olarak da bakmamak gerekli. Hiçbir metot, hiçbir yaklaşım tam anlamı ile müziği tek başına ifade edemez, yetersiz kalır.

Hiçbir metot müziği ifade etme konusunda yeterli değildir! Bunun için birden fazla metot çıkarılmıştır. Herbirinde farklı yaklaşımlar vardır. Farklı çalışmalar ile kendinizi geliştirmeniz beklenmektedir. Sizlere bu yazının sonunda hangi amaçla hangi metodun kullanılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Paylaşacağımız bu metotların çoğunun üniversitede konservatuar öğrencileri tarafından dahil hatta öğretmenleri tarafından dahil bilinmediğini de belirtmek istiyoruz. Biz sizlere doğru kaynaklarla nasıl ilerlemeniz gerektiğini ifade etmeye çalışıyoruz.

Ayrıca hiç bir kurum ya da öğretmeni de hedef almadığımızı belirtmek istiyoruz. Müfredat ne ise okullarda genellikle o verilir ancak sanata gerçekten değer veren toplumlarda bu işler kesinlikle çok farklı bir şekilde ilerlemektedir. O nedenle eğer siz de bu yazının birçok kişi tarafından okunmasını hak ettiği değeri bulmasını, görmesini istiyorsanız lütfen sosyal medyada paylaşıp bizden söz edin.

keman-öğretmen-ile-çalışmanın-avantajları

İnternette onlarca bilgi var ama bir o kadar da bilgi kalabalığı var. Salt, saf bilgiye ulaşmak için ciddi bir emek gerekiyor. Sizler sayesinde bunu başaracağımız da biliyoruz.

Bir öğretmen ile çalışmanın artıları nelerdir ?

 • Her şeyi yerinde ve zamanında görüp öğreneceksiniz
 • Hangi metodu neden takip ettiğini çok iyi anlayacaksınız
 • Teknikleri yanlış kullanmayacak doğru bir şekilde öğreneceksiniz
 • Temeli sağlam atmış olacaksınız
 • Sadece kemanı değil müziği yorumlamayı öğreneceksiniz
 • Sizi motive edecek, sürekli daha ileriye taşıyabilecek, bilgileri ile sizi tatmin edecek biri ile çalışıyor olacaksınız.

Kemanı Keman Gibi Çalmak İçin 5 Altın Öneri

İşte karşınızda doğru bir şekilde keman çalmayı öğrenmek, keman çalmanın mantığını kavramak için öncelikle bilmeniz ardından ise kesinlikle uygulamanız gereken bilgiler.

Önemli not 

Aşağıdaki çalışmaların temelini bir öğretmen ile atmak sizleri birkaç adım öne götürecektir. Özellikle ilk aşamalarda sizleri denetleyen birilerinin bulunması, yanlışları kavramanız ve bunları hemen düzeltmeniz açısından inanılmaz rahatlatacaktır.


1- Kemanda Yay Egzersizleri

Kemanda yay egzersizi yapmayı küçümsememelisiniz. Günümüzde virtüöz seviyesinde keman çalan kişiler hala sabahları ilk kalktığında saatlerce kemanda yay egzersizi yapmaktadırlar. Dikkat edin saatler diyoruz.

kemanda-yay-egzersizleri
kemanda-yay-egzersizleri

Bu enstrüman üzerinde gereken ustalık seviyesine ulaşmak neredeyse bir ömür alıyor ki bu da doğru öğretmenler ile gerçekten mevcut bir durum. Hal böyle olunca keman çalmanın temeli olan yay egzersizleri gerçekten büyük bir rol oynuyor.

Evet sizlerin de keman çalarken yay çektiğini biliyoruz. Ancak farkına varmanızı istediğimiz bir ayrım var. Bu ayrım da keman çalmak ile keman çalışmak arasında yatıyor.

Hemen hemen hepimiz hemen kemanı çalmak istiyoruz çünkü bu eğlenceli bir süre. Ancak hiçbirimiz bu enstrümanı çalışmak istemiyoruz çünkü bu süreçte oldukça sıkıcı. Bilmeniz gereken noktalardan biri önce çalmak değil çalışmanın mantığını kavramaktır. Peki keman nasıl çalışılmalıdır ?

Doğru yay tutuşuna sahip olduğunuzdan emin olun !

Normalde keman yayının ağırlığını taşıyan parmaklar baş ve orta parmaklardır. Bu iki parmak ile keman yayını rahatça kaldırabilmelisiniz. Yaparken zorluk yaşamanız gayet normal! Bunun da nedeni gerekli kas grubunun daha gelişmemesinden kaynaklanıyor.

İlk çalışma olarak ve bu kas gruplarını geliştirme açısından keman yayını iki parmakla kaldırmaya ve özellikle de dengede tutmaya çalışın. Ardından diğer parmaklarınızı da yerleştirin.

keman-yayı-nasıl-tutulur

Bu egzersizin 1 ay sonunda kemandan elde edeceğiniz ton üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu fark edeceksiniz.

Sizler için ikinci bir çalışma örneği. Keman çalarken sesleri elde etmemizi yaya borçluyuz. Tabi ki yayın kullanılmadığı teknikler de var ancak konumuz şu anda bu değil. Doğru tonu elde edebilmek adına doğal ve yapay sesler arasındaki farkı da incelemeniz gerekiyor.

Yay ile elde edilebilecek yapay ve doğal seslerin farkına nasıl varılır ?

Doğal ve yapay seslerin elde edilmesi aslında tamamen işaret parmağının uyguladığı tansiyona bağlı olarak değişiyor.

Keman yayını alın ve la teli üzerine koyun. Öncelikle hiçbir baskı uygulamadan gayet rahat bir şekilde çekin. Dikkat ettiyseniz ve eğer uyguladığınız kuvveti yay boyunca sabit tuttuysanız aynı kalitede doğal bir ses etmiş olacaksınız.

kemanda-doğal-ve-yapay-sesler

İkinci çalışmada ise yayı çekmeden önce işaret parmağınız ile hafif baskı uygulayın ve yayı çekerken bu baskıyı kaldırın. ” Khh ” sesine benzer bir ses elde ettikten sonra ses kalitesi yeniden değişmiş ve doğala dönmüş olacaktır.

Burada başlangıçta elde etmiş olduğunuz ses ise yapaydır. Çalışmalarınızda bunların farkına varmanız oldukça önemlidir.

Örneğin Barok dönem bir eser çalıyorsanız bu tam karakterleri ile yansıtmaya çalışmalısınız. Notayı görebilirsiniz aynı notaya basabilirsiniz ama kesinlikle aynı duyguyu uyandırmazsınız. Yayın işleyişini çözmeli, doğru şekilde doğru nüansları kullanmayı öğrenmelisiniz. Bu da zamanla olacaktır.

Bach’ın parçalarını dinleyebilirsiniz. Doğal ve yapay sesler arasındaki geçişleri, parçalar içerisindeki çözümlemeleri algılamaya çalışabilirsiniz. Eğer bunu yapabiliyorsanız emin olun birçok keman sanatçısınından daha kemanı elinize almadan daha bilinçli olarak çalmaya başlayacaksınız.


2- Doğru Entonasyon Hayat Kurtarır

Doğru entonasyon denilen olay notaları tam kararında basmaktır. Ne pis ne de tiz. Bunu oturtmak ise zaman içerisinde olabilecek bir şeydir. Peki entonasyon çalışmalarına nasıl başlamak gerekli ?

Doğru ton çalışmalarını yapmak, sesleri doğru yakalamak için uzun bir süre canınız sıkılabilir ancak kemandan güzel sesler elde etmek için bu süreci aşmanız gerekiyor.

kemanda-entonasyon-

Çalışmalar sırasında kesinlikle keman öğretmeniniz size keman ile eşlik etmelidir. Sürekli olarak yanlış seslerde sizleri uyarmalıdır. Keman ile olmazsa bile piyano eşlikli çalışmarla sizi desteklemelidir.

Keman, perdesiz bir enstrüman ve hem yay teknikleri olsun hem sol elin klavye üzerindeki işleyişi olsun oldukça disiplinli bir çalışma programı ilerlemeniz gerekmektedir.

Bu yüzden evde keman öğrenmek ile bir yere kadar gelebilirsiniz.

Az önce size yaklaşımdan bahsetmiştik. Eğer siz Suzuki keman metodundan Bach’ın bir parçasını notalara bakıp çalıyorsanız sadece salt bir biçimde yazan notaları doğru ölçü ve tartımlarla tekrar etmişsiniz demektir.

Ama bu noktada bir öğretmen ki alanında iyi olduğunu varsayarsak size eserin yazıldığı dönemde kullanılan tekniklerin nasıl olduğunu anlatmalıdır. Bu dönemde kullanılan yay hareketleri ile elde edilecek kazanımların, ortaya çıkacak seslerin nasıl olduğunu size göstermelidir. Evde kendi başınıza ancak bir seviyeye kadar keman çalışabileceğiniz unutmayın.

Onlarca müzikal dönem, onlarca çağ, onlarca yorum biçimini tek başınıza algılamanız mümkün değildir. Bu noktada kesinlikle profesyonel bir destek almalısınız. Her şey nota değildir, her şey nota ile ifade edilmez, edilemez. Duyum, algı ve bunları yansıtmak için yapmanız gerekenleri size adım adım anlatacak bir yol göstericiye ihtiyacınız var.


3- Doğru Keman Metodu Seçimi 

Yazımızın sonunda tekrar bu keman metotlarına değineceğiz ancak bilmeniz gereken bazı ekstra durumlar var.

Örneğin her metot farklı bir amaca hizmet eder. Bu metotların, öğrencide bazı kazanımları ortaya çıkarması gereklidir. Bu nedenle bir metot alınıp körü körüne çalışılmaz.

Örneğin öğrenci üçlü aralıkları temiz bir şekilde basıyorsa ( do – mi gibi ) öğrenciye sürekli olarak üçlü aralık çalıştırmak mantıksızdır.

keman-metodu-nasıl-seçilir

Öğrencinin eksiği dörtlü aralıklarsa buna yönelik metotlar kullanılmalıdır. Tabi ki de hepsi bir bütün ancak öncelikle sorun temele inilerek çözülmelidir. Başarılı olunan bir konu arka arkaya tekrar edilmemeli, eksik konu tespit edilip kapatılmalı ve ardından karma çalışmalarla desteklenmelidir.

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de budur! Standart keman metotlarını alıp çalışmaktansa eksiğin ne olduğu fark edilmelidir. Böylelikle doğru ve iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Bunu da kendiniz yaparken oldukça zorlanacaksınız çünkü bastığınız sesler, kullandığınız teknikler size doğru gelse de çoğu zaman öyle olmayacaktır.

Sizi objektif dinleyerek yol gösterecek, eksiklileri anında kapatacak, gerekirse doğru çalışmaları zihninize defalarca tekrar sonunda kazıyacak birine ihtiyacınız bulunmaktadır.


4- Kemanda Yaratıcı Olun

Keman çalarken yaratıcı olun. Yorumlama gücünüze güveninin, değişik şeyler denemekten vazgeçmeyin. Yaratıcılığınızı arttırmak içinse yapmanız gerekenler gerçekten basit. Sadece konfor bölgesinden çıkmanız ve enstrümanı kurcalamanız gerekli.

Yaratıcı olma evresinde ilk aşamada taklitten yararlanın. İsabelle Faust dinleyin, Galamian dinleyin. Tekniklerini yorumlamaya çalışın ve kopyalayın. Kolay bir şey değil! Ancak yapmadan da kendinizi asla geliştiremeyeceğiniz bir alan.

kemanda-yaratıcı-olmak

Tabi ki yukarıda örnek verdiğimiz olay ileri düzey keman bilgisi olan kişiler için geçerli. Peki kemanda yaratıcı olmanın başka yolları nelerdir ?

Örneğin Twinkle Twinkle Little Stars çalışıyorsunuz. Parça en alt iki tel arasında işleniyor. Bastığınız notaları biliyorsunuz. Bu parçadan bağımsız o notaları kullanarak melodiler çıkarmayı denediniz mi ? Tüm tartım bilgileriniz ışığında, farklı nota değerlerine sahip bir şekilde kendiniz melodi oluşturdunuz mu ?

Bunu yapabilirsiniz! Kulağa kötü şeyler gelebilir. Olsun gelsin, gelmeli de! Kimse ilk aşamada mükemmel seviyede doğaçlama yapamaz. Siz bu çalışmalar ile aslında sesler arasındaki ilişkileri detaylı olarak öğrenmiş olacaksınız ve bu da ileriye dönük keman hayatınızda mükemmel bir yatırım olarak size dönecektir.

Yaratıcı olmanın bir diğer koşulu ise bol bol dinlemek. Her dönemi bilmeye çalışın, bunları dinleyin. Barok, Romantik, Modern ya da ne varsa. Popüler müziklere göz atın, klasikleri de asla es geçmeyin. Bunlar siz de zaman içerisinde bir ezgi hafızası, ton hafızası oluşturacak.

Hiç küçümsenecek bir iş değil! Bir anda tabi ki de bu müzik türleri arasında ilişkileri kuramayacaksınız. Sanki size herkes aynı şekilde yay çekiyormuş gibi gelecek ancak öyle değil. Zaman içerisinde kemanı algılamaya başlayacaksınız.


5- Kemanda Nota Okumak ve Solfej Bilgisi

Keman çalarken en sık yapılan hataların başında parmak numalarını takip etmek yer almaktadır. İlk aşamada parmak numaralarına bakarak çalma kabul edilebilir durumdur, gözlerin alışma süreci bulunmaktadır.

kemanda-nota-nasıl-okunur

Ancak bu kalıcı olarak devam ettirilirse ilerleyen zamanlarda özellikle klasik parçalar çalınırken bu parmak numaraları kesinlikle notalar üzerinde yazmayacaktır. Bu da haliyle işinizi zorlaştıracaktır. Kesinlikle de notaların üzerine parmak numarası yazmamaya çalışın.

İlk olarak nota okumayı çözmeniz ve geliştirmeniz gerekiyor. Zor bir iş değildir. Okullarda çoğu zaman verilen niteliksiz eğitimler, müziğin bir branş olarak kabul edilmemesi gibi durumlar sonucunda nota okumak zor olarak düşünülmektedir. Ancak kesinlikle öyle değil.

Eğer nota okuma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Tabi ki nota okumanın yanı sıra keman üzerindeki notaların yerlerini de bilmeniz gerekiyor. Bu tarz durumlarda parmakların basılacağı yerlere sticker yapıştırmak geçici bir çözüm olabilir. Keman parmak kılavuzu kullanarak da ilk aşamada iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

keman-parmak-kılavuzu

Bu işlemlerin geçici olduğunu unutmayın. Zaten zaman içerisinde çalışmalarınız sonucunda her telde hangi nota nerede kolaylıkla öğreneceksiniz. Kimse sizden hemen 7.pozisyona kadar keman çalın demiyor. Bu bir süreçtir. İlk önce birinci pozisyonda notalar öğrenilir temiz bir şekilde basılır ardından diğer pozisyonlar zamanla işin içerisine girer.

Bu nedenle aceleci olmayın. Aceleci olmak kemanda yapabileceğin en büyük yanlışlardan birisidir. Emeklemeden koşamazsınız. Kemanda önce emeklemeyi öğrenmeniz gerekiyor. Ardından kimse sizi tutmaz istediğiniz kadar koşabilirsiniz.

Keman öğrenme aşamalarını az çok yukarıda bahsettiğimiz bilgiler sonucunda anladığınızı düşünüyoruz. Okuduğunuz zaman canınız sıkılmasın! Kimse size keman basit demedi ancak sandığınız kadar da zor değil. Doğru bir keman eğitimi ile kesinlikle hızlıca kendinizi geliştebilirsiniz.


Keman Çalmak Hakkında Ek Bilgiler

Aşağıda keman çalmak konusunda sıkça yapılan hatalara ve bu hataların cevaplarına yer verdik. Sizler de bu hatalara düşmüş olabilirsiniz, dikkat edin!

 • Kendi kendine keman öğrenmek sağlıklı değildir. Bir aşamaya kadar kendiniz gelebilirsiniz ancak size yol gösterecek tecrübeli bir öğretmenle çalışmanız gereklidir.
 • Keman öğrenme süresi açısından aceleci olmayın. Unutmayın daha önce de dedik, bu işe insanlar ömürlerini adıyor. Hiçbir şey kolay değildir, siz ilk adımı attıktan sonra her şey arka arkaya gelecektir.
 • Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir ? Keman çalmak isteyenler kesinlikle öncelikle keman edinip en iyi eğitimi almak için bir öğretmen bulmalıdır. İsterseniz kendiniz de evde çalışabilirsiniz seçim size ait, ama ne demek istediğimizi bir süre sonra fark edeceksiniz.
 • Keman notalarını öğrenmek gereklidir. Nota, müziğin dilidir ve siz bu dile hakim olmadan birçok açıdan kısıtlanmış olursunuz. Özgürce melodiler oluşturmak varken neden sıkışıp kalasınız ?
 • Keman çalma teknikleri için hızlı davranmayın. Yay karakterinin oturması bir süreçtir. Her bir teknikte farklı süreçlerden geçiyor olacaksınız. Her bir dönem için bu keman teknikleri daha farklı yorumlamayı öğrenmeniz gerekecektir. Akışına bırakın, doğru çalışmaktan asla vazgeçmeyin.
 • Keman parmak yerlerini çalışırken zorlanabilirsiniz. Bu doğal bir durumdur. Formülleri bilmeden trigonometri çözemezsiniz ancak bildiğiniz takdirde işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Keman parmak yerleri de bol egzersiz ve parça çalışma ile oturacaktır.
 • Kendinize bir keman çalma programı yazın. Bu programda yay çekmeden başlayarak parmak egzersizlerine, etütlere ve eserlere yer verin. Sistematik gitmek her zaman için süreci kısaltır, eksikleri görmenizi sağlar ve sağlam adımlar atmanıza olanak verir.
 • Keman parmak egzersizlerinin önemine varın. Hızlı çalmak için önce yavaş ve temiz çalmayı öğrenmeniz gereklidir. Her egzersiz parmak kaslarınızı geliştirecek, kondisyon kazanmanızı sağlayacaktır. Keman üzerinde yaptığınız her mantıklı çalışma sizlere bir kazanım olarak geri dönecektir.
 • Basit keman parçaları çalarak kendinizi geliştirebilirsiniz. En güzel keman parçalarına, en güzel keman parçalarına bağlantıyı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/yeni-baslayanlar-icin-basit-keman-parcalari/
 • Vibrato için dikkat edin. Kemanda parmak titretme ya da kemanda vibrato olarak geçen bu teknik sesin dalgalanması anlamına gelir. Bilek ve kol vibratosu olmak üzere iki farklı aşamada gerçekleşir. Vibrato tekniğine geçmeden önce notaları temiz bir şekilde bastığınızdan emin olun.
 • Başlangıç kemanı ya da diğer adı ile öğrenci kemanı alarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz ton bu enstrümanla sınırlıdır. Bu nedenle bütçenizi biraz zorlayarak alabileceğiniz en iyi enstrümanla çalışmalara başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu hem ileriye dönük bir yatırımdır hem de kemandan alacağınız tadı kat ve kat arttıracaktır.

Keman öğreniyorsanız mükemmel bir adım atmışsınız demektir. Şimdi dikkat etmeniz gereken keman öğrenme isteğinizi düzenli olarak arttıracak metodik çalışmalar. Keman öğrenme, zaman içerisinde sürekli artacak bir olgudur tabi düzenli çalışmalar yapıldıkça!


Takip Edilmesi Gereken Metotlar

Burada paylaşacağımız metot alanı sürekli olarak güncellenecektir. Bu yazıyı sizlerle hemen paylaşmak istediğimiz için detaylarına çok yer veremedik ancak vakit buldukça siz değerli müzik severler için sürekli olarak hangi metodun ne amaçla kullanılması gerektiğini detaylıca anlatacak ve kendinize bir yol haritası çizmeniz açısından yardımcı olacağız.

Crickboom Keman Metodu

Bu metot Türkiye’de kolay kolay bulunabilecek bir metot değildir. Yaklaşım açısı olarak Crickboom 1 ile başlamanız hem yayın mekanik gelişimine hem de entonasyonun oturmasına yardımcı olacaktır.

Güzel sanatlar seviyesinde ders alan bir öğrenci ile ortalama olarak 3-6 ay arasında bitmesi gereken bir keman yaklaşım metodudur. Bu kitabın pdf sürümüne Google’dan ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir yaş aralığı fark etmeksizin başlangıçta kullanılabilecek en ideal metotlardan birisidir.

Ömer Can Keman Metodu

Yukarıdaki metodun sonunda geçmeniz gereken bir diğer yaklaşım metodu budur. Yay çalışmaları açısından oldukça geliştiricidir.

Hangi metodu kullanıyor olursanız olun eşlikli çalışmalar ile entonasyona sürekli ağırlık vermeniz gerektiğini unutmayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu