Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Keman çalmak, çalmayı öğrenmek birçok kişinin hayali. Oldukça popüler olan bu enstrümanı kısa bir sürede çalabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Melodisini sevdiğiniz ister popüler ister klasik parçaları güncel eğitim metotları ile hızlıca öğrenebilirsiniz.

Keman çalmayı öğrenmek ister misiniz ? Keman çalmayı hızlı bir şekilde öğrenmek için tabi ki de düzenli olarak tekrar yapmanız gerekli. Ancak düzenli tekrar yapsanız bile bir noktadan sonra tıkandığını hissedebilirsiniz.

Bu yazımız içerisinde keman çalmayı öğrenmenin, bu süreci düzgün bir şekilde yönetmenin ve kendi hatalarının farkına nasıl varabileceğin konusunda altın değerinde bilgileri seninle paylaşıyor olacağız.

keman çalmak nasıl öğrenilir

Enstrüman çalan kişiler, hangi enstrüman olursa olsun sürekli kendilerini geliştirmek isterler. Bu amaç uğruna sürekli araştırma yapılır ve onlarca egzersiz, parça üzerinde inanılmaz saatler harcanır. Doğal olarak bir kişi enstrümanına bu kadar vakit ayırınca güzel bir seviyede onu çalıyor olmaktadır.

Ancak sistematik gitmek her zaman önemlidir. Yani bir çalışma yapıyorsanız o çalışmanın size katacaklarını bilmeli ve eksiklerinizi giderecek çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Keman Çalmak İsteyenler Nereden Başlayabilir ?

Öncelikle keman çalmak nasıl öğrenilir konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız işinizi görecek bir keman almalısınız ancak bu keman kesinlikle öğrenci kemanı olmamalıdır.

Bütçeniz el vermiyorsa ya da bunun sizin için bir heves mi yoksa hobi mi olduğunun farkına varmak istiyorsanız böyle bir başlangıç yapabilirsini ancak ;

 • En azından orta seviye bir keman alarak çalışmalara başlamanız keman öğrenme sürecinin daha verimli olmasını sağlar.
 • Kontrplak yerine ağaçtan yapılan kemanları tercih etmeniz durumunda elde edeceğiniz tını kalitesi de artacaktır bu da çalarken size motive sağlayacak durumlardan birisidir.
 • Ayrıca keman ağacı ne kadar kaliteli olursa çalarken o kadar özel hissedersiniz. Yay kalitesinin iyi olması aynı zamanda teknikleri uygularken rahat etmenize yardımcı olur.
Enstrümanlarda kalite olayını şuna benzetebiliriz. Çok kaliteli bir telefon aldığınızda o telefonu tuttuğunuz az o özel hissi biliyorsunuz değil mi ? O hissi yaşamak sizi tatmin eder, bir de telefonun kamerası iyiyse ve hızlıysa mükemmeldir.

Kemanı da aynı bu şekilde düşünebilirsiniz. Ne kadar kaliteli bir keman çalarsanız onunla vakit geçirmekten daha çok keyif alırsınız.

Keman çalmak, bu alanda kendinizi geliştirmek için öncelikle orta seviye bir enstrüman temin etmeniz bu sürecin sizin açınızdan daha eğlenceli olmasını sağlayacaktır.

Kendi Kendine Keman Öğrenmek – Dikkat Edin!

Keman çalmak sanıldığı kadar zor değildir ancak yine de ilk aşamada profesyonel bir eğitime ihtiyacınız bulunmaktadır.

Genelde bu kısım keman çalmayı isteyen kişiler tarafından gereksiz görülür ancak belili bir süre sonra istedikleri performansı alamadıkları için keman çalamadıklarını düşünüp enstrümanı bırakır.

Siz bunu yaşamayın! Yaşamamanız için yapmanız gereken şey ise en azından temel eğitim sürecini bir öğretmenle değerlendirmeniz.

 • Eğer bu yola yalnız, kendi başınıza çıkarsanız, kendi kendinize keman öğrenmeyi denerseniz birçok sıkıntılı ile karşılaşacaksınız.
 • İşin en kötü yanı ise bu sıkıntıların farkına varmayacak, önemsemeyecek ve başka çalışmalara yöneleceksiniz.
 • Ancak temeli doğru atmadığınız için ilerleyen zamanlarda parça içerisindeki teknikleri uygulamayacak ve kemanı bırakacaksınız.
Bir keman öğretmeni ile çalımanın avantajlarını düşünün ;

 • Öncelikle bu alanda kendini geliştirmiş biri sizin yaşadığınız ya da yaşayacağınız problemlerle daha önce karşılaşmış ve onları aşmış birisidir.
 • Sizi doğru yönlendirerek eksiklerinizi gidermeniz konusunda yardımcı olacaktır.
 • Kemanda ilerlemek için doğru metotlar takip edilmelidir ancak bunu sizin bilmenize imkan yok. Bunu üzülerek söylüyoruz ama bir tane kitap alıp çalışmak sizi kemanda çok iyi bir seviyeye getirmez.
 • Kemandaki metotlar ve metotlar arası geçişler öğrencilerin tıkandığı durumlarda, yapamadığı çalışmalarda onu desteklemek için kullanılır.
 • Örneğin büyük 3 lü aralıklarda sorun yaşıyorsanız Seybold metoduna geçersiniz, ardından eksikler giderildikten sonra pekiştirme amaçlı Sit metodu devreye girer.
 • Sonra tekrar ilk kitaba dönersiniz. Baktınız eşlikli çalışmalarda sıkıntılar yaşıyoranız Crickboom metoduna geçilir.
 • Bunlar sadece birer örnek. Metotlar birbiri ile bağlantılır ve karışık bir yapısı vardır. Ayrıca keman çalmak nasıl öğrenilir süresi boyunca 30 a yakın metot ile dersleriniz işlenmelidir ki verim alabilirseniz.

Keman öğrenme sürecinde oldukça titiz davranmalı ve hiç bir konuyu aceleye getirmemelisiniz. Tekniklerin doğru oturması hem özgüveninizi arttıracak hem de çalışma isteğinizi daha da körükleyecektir.

İnternetten Keman Öğrenmek Gerçekten İşe Yarar Mı ?

Keman öğrenme süreci birçok enstrümanda olduğu gibi sancılı anlar içerir. Bu tarz durumlarda bu sıkıntılardan kurtulmak için şu iki seçimden birini yapabilirsiniz.

Öncelikle fiziksel eğitimlerde sıkıntı çekmeden kendinizi geliştirebilirsiniz. Öğretmeninizle bire bir alacağınız dersler eksiklerinizi giderecek daha iyi bir seviyeye gelmenize yardımcı olacaktır.

Diğer bir seçenek ise online ders almak ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken bir konu var. Hemen hemen hepimiz bir parçanın nasıl çalındığını Youtube gibi çeşitli platformlarda araştırmışızdır.

Örneğin hatırla sevgili kemanla nasıl çalınır ? Caddelerde rüzgar kemanla nasıl çalınır ?

Ancak bu videoları izlemek keman çalmak nasıl öğrenilir konusunda size herhangi bir şey katmaz. Yaparken hatalarınızı göremezsiniz ve sizi doğru yönlendirebilecek biri olmaz.

Ancak online eğitim alabilirsiniz. Online eğitimde yine öğretmeninizle bire bir ders gerçekleştireceğiniz için herhangi bir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Son bir seçenek olarak da internetten ders satın alabilirsiniz. A’dan Z’ye detaylı anlatıma sahip dersleri alabilir ve yine kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ancak bu durumlarda sadece dersi satın almayın, ders satın alanlara yapamadıkları yerde destek olan çalışmalar yapıyorlar mı diye araştırabilirsiniz.

Keman öğrenmenin püf noktalarından birisi de alacağınız eğitimi seçmektir. Fiziksel mi yoksa online eğitim alıp eğitim aldığınız kişiden destek alarak ilerlemek mi ? Bu yaklaşım size en doğru sonucu verecektir.

Ama ne olursa olsun temeli her zaman sağlam atmayı düşünün.

Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir : Daha İyi Keman Çalmak

Keman çalmak zihni ve bedeni rahatlatan bir hobi olmasının yanında aynı zamanda çok eğlenceli ve keyifli bir meşgaledir. Biz de bu keyifli hobiyi nasıl öğrenebiliriz konusuna değinmek istedik.

Yazı içeriği olabildiğince yalın bir anlatıma sahip olacak olup, keman konusunda bilgisi olmayan birinin rahat bir şekilde anlaması esas alınarak kaleme alınmıştır.

Keman öğrenme aşamaları kendi içerisinde keman tutuşu, nota bilgisi, bol etüt ve parça çalışmak ile ilgilidir. Birazdan sizlere her bir konu başlığını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir konusunda sizlere rehber olacak bu yazımızı okuduktan sonra keman çalımı ile ilgili en ufak bir sorunuz kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Gelelim yazımızın detaylarına.

Keman Yay Tutuşu ve Doğru Tutuş Tekniği

Kemanda duruş, tutuş pozisyonunuz ne kadar doğru olursa o kadar rahat hızlanabilir ve notaları doğru ifade edebilirsiniz.

Bu yüzden sakın ‘’biraz bileğim bükülse ne olur ben böyle rahat ediyorum’’ şeklinde düşünceler kapılmayın ve doğru tutuş ve duruş pozisyonunu benimseyin!

Çaldığınız etütlerin ve eserlerin seviyesi ileriye doğru gittikçe ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Keman çalmak için temeli her zaman sağlam atmalı!

keman-tutuşu

Kemanı rahat çalmak ve rahat tutmanın ilk adımı dik durmak ve dik dururken olabildiğince rahat durmaktan geçer. Bu duruş pozisyonu ile ilgili ilk dikkat edilmesi gereken, vücut ağırlığının ayaklara eşit olarak dağılmasıdır.

Akıcı bir şekilde keman çalmak istiyorsanız öncelikle doğal bir şekilde keman ve yay tutuşunu gerçekleştirmelisiniz. Doğal bir şekilde derken ifade etmek istediğimiz şey şudur ;

Vücudunuzda hiç bir kas gereksiz kasılmamalı, tutuş anında ağrı olmamalı. Sanki vücudunuzun bir parçasıymış gibi davranmaya özen göstermelisiniz.

 • Bu rahat tutuşun aynı şekilde keman çalımına da etkisini görünce şok olacaksınız. Daha rahat kontrol edebilecek ve enstrüman üzerindeki hakimiyetinizi arttıracaksınız.

Bunu belirtiyoruz çünkü kemanı oturarak çalmak isteyen ya da ayaklarını bir biri arkasına ayaktayken geçiren onlarca kişi bulunmakta. Öncelikle ayaktayken keman yay çekme tekniklerini düzgün bir şekilde oturtmak gereklidir, ardından istenirse oturarak da çalınabilir.

keman tutuşu resimli anlatım

Oturarak keman çalarken dikkat edilmesi nokta ise, sırtın sandalyeye verilmemesidir. Ağrılık, yere dik bir şekilde verilmeli ve omurilik tarafından taşınmalıdır.

Kemanı elinize alıp çalma pozisyonuna geçtiğinizde vücudunuz tam olarak karşıyı görmelidir. Bu keman çalışmalarını ayna karşısında yaparsanız çok daha rahat ilerleme kaydedersiniz.

Keman doğru tutuş tekniği ile kendinizi zorlamazsınız ve dikkatinizi dağıtacak etkileri en aza indirirsiniz. Böylelikle daha rahat bir şekilde, odaklanarak kemanı çalabilirsiniz.

İlk başlarda dik durarak keman çalma konusunda bir süre çalıştıktan sonra sırtınızda ve kollarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu gayet normaldir. Böyle durumlarda biraz ara vermek ve ardından keman çalışmaya devam etmek daha sağlıklı olacaktır.

Keman Yayı Nasıl Tutulur

Keman çalmanın bir diğer önemli noktası ise yay tutuşudur. Doğru yay tutuş tekniği uygulanması kolay ancak dikkat edilmesi gerekenler bazı noktalar içermektedir.

keman-yay-tutuşu

Eğer ki keman yay tekniği doğru bir şekilde uygulanmazsa sesler temiz gelmeyecek ve yay doğru tutulmadığı takdirde bileğiniz ağrıyacaktır.

Keman yayını tutarken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için tek tek başlık halinde inceleyelim.

Baş parmağın duruşu

Keman yayı, kıllar masaya temas edecek şekilde bırakılır. Yayın üst ve alt kısımlarını birleştiren, c harfini andıran siyah parçaya dikkat edelim.

keman yayı

 

Bu siyah kısmın içinde yaklaşık 2 santimlik bir boşluk bulunmaktadır. Baş parmağınızı, o boşluğun içine sokmadan hemen arkadan rahat bir şekilde kavramaya çalışın.

Bu boşluğu parmağınızı kırarak kavrayabilirsiniz.

Baş parmak pozisyonu sırasında dikkat edilmesi gereken nokta bir kez daha belirtilirse, kesinlikle siyah parçanın içine sokmadan ve eli kasmadan rahat bir şekilde kavrayacak şekilde olmalıdır.

keman yayı nasıl tutulur resimli

Orta ve yüzük parmağının duruşu

Masanın üzerine bıraktığımız yayı fotoğrafta gördüğünüz gibi kavramaya çalışın. Eğer bu tutuş pozisyonunu şuan doğru bir şekilde yaptıysanız avuç içinizde bir boşluk bulunmalıdır.

Bu yay tutuşu sırasında, yani orta ve yüzük parmağın arşeye teması sırasında baş parmak pozisyonunu kesinlikle bozmadığınızdan emin olun.

İşaret parmağının duruşu

İşaret parmağı hafif bir şekilde kırılarak, kauçuk siyah plastik üzerine son fotoğrafta olduğu gibi yerleştirilir. Yapılan bu işlem, keman yayının el içinden kayıp gitmesini engellemekte ve daha dengeli bir yay tutuşu sağlamaktadır.

Serçe parmağın duruşu

Serçe parmak, keman yayının kıllarını sıkıp gevşetmeye yarayan metal parça üzerinde kırık bir şekilde tutulmaktadır. Son eklem yerinden bükerek rahat bir basış sağlayabilirsiniz.

Nota bilgisi – Keman Öğreniminin Temeli

‘’Aman ne olacak benim müzik kulağım iyi çalıştığım eserleri kulaktan çıkarırım nasıl olsa’’ şeklindeki ifadeler kemanda ileri düzeye ulaşmayı hedefleyenlerin en büyük engellerinden biridir.

Müzik kulağınız çok iyi olsa bile belli bir düzeyde nota bilgisine sahip olmanız eserlerde kaçırdığınız notaları, süslemeleri daha rahat görmenize ve çalışılan parçalar üzerinde tam hakimiyet kurmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu yüzden kesinlikle keman öğrenirken bir yandan da nota bilginizi genişletmenizi tavsiye ediyoruz!

Nota öğrenmek ya da nota ezberlemek sanıldığı kadar zor değildir. Aslında nota ezberlemek diye bir şey yoktur. Düzenli çalışma sonucunda gözleriniz alışacaktır. Aslında daha ilk dersten bile bazı notaların yerlerini dizek üzerinde öğrenmiş olacaksınız.

Nota okuma pdf ya da çeşitli bona, solfej kitapları ile nota konusunda bilginizi arttırabilirsiniz. Bunu kitap açarak yapabileceğiniz gibi bir nota okuma programı oluşturabilirsiniz hatta telefonunuzda fotoğraflarını bulundurabilir ve gün içinde bakabilirsiniz.

Doğru Keman Çalışma Programı Oluşturun

keman çalışma programı

E boş yere dememişler ne kadar ekmek o kadar köfte diye.

Siz de en azından temeli sağlıklı şekilde oluşturana kadar kendinize bir çalışma düzeni oluşturun ve bu düzene mümkün olduğunca uymaya çalışın.

Düzensiz yapılan egzersizler yerine düzenli alıştırma yapmak parmak hafızanızın oluşmasını sağlayacak ve keman öğrenme aşamasının kolaylaşmasına katkıda bulunacaktır. Bu yüzden günde 15 dakika bile olsa her gün kemanınıza vakit ayırmaya çalışın.

Deneyimli Bir Keman Eğitmeni İle Çalışın

Keman perdesiz bir müzik aleti olduğundan dolayı diğer enstrümanlarla kıyaslandığında tek başına öğrenmesi daha zor bir müzik aletidir. Bu yüzden hatalarınıza anlık müdahale de bulunabilecek ve vakit kaybınızı önleyerek daha doğru ilerlemenizi sağlayacak bir eğitmenle çalışmanız sizi çok büyük farkla öne taşıyacaktır.

Bu yüzden ister bir keman kursundan isterseniz özel hocayla çalışmanızda fayda görüyor, sizi de keman kursu İzmir in büyülü dünyasına davet ediyoruz! İzmir’de keman kursu arıyorsanız ve başlamadan önce  bir denemek istiyorum diyorsanız, hemen bizi arayarak ücretsiz deneme derslerimize kayıt olabilirsiniz!

Keman kursu sayfasına ulaşarak merak ettiğiniz diğer konulara da bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone olun, eklenen ücretsiz keman eğitim videolarına ilk siz erişin ve kendinizi geliştirin.

Keman nasıl öğrenilir konusunda hazırladığımız bu yazı içindeki maddeleri uygulayarak kısa sürede daha iyi bir seviyede keman çalabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden önce son notlarımızı yazacak olursak ;

Evde keman nasıl öğrenilir ?

Evde keman öğrenme işi kendi başınıza yapabileceğiniz bir çalışmadır ancak oldukça sakıncalıdır. Sesleri temiz basıp basmadığınızı, teknikleri doğru uygulayıp uygulamadığınızı bilmenizin imkanı yoktur.

Hatta bunları geçin kemanı bile yanlış tutuyor olabilirsiniz. Bu taraz durumlarla karşılaşmamak için hiç olmazsa temel eğitim süresi boyunca bir öğretmenle çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Keman en kolay nasıl öğrenilir ?

Kemanı en kolay öğrenme şekli bol pratik yapmak ile ilgilidir. Düzenli etüt ve parça çalışmalısınız. Bunu zamana bağlı, yayarak gerçekleştirdiğiniz taktirde iyi bir kemancı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

Keman notaları nasıl öğrenilir ?

Keman notalarını öğrenmek gerçekten kolaydır. Sol anahtarı yardımı ile çalınan bu enstrümanda notaların pozisyonlarını öğrenmek ve keman üzerindeki yerlerini kavramak için başlangıçta Suzuki keman metodundan yararlanabilirsiniz.

Notaların nasıl okunduğu hakkında bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Keman öğrenmek için yaş aralığı nedir ?

Keman öğrenmek için herhangi bir üst katılım yaşı yoktur. Bu hobiyi 70 yaşında da edinebilirsiniz. Ancak çocuklarda 3 yaş ve üzeri keman eğitiminden yararlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu