Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Sen de kısa sürede keman çalmayı öğrenmek ister misin ? Keman çalmayı hızlı bir şekilde öğrenmek için tabi ki de düzenli olarak tekrar yapman gerekli. Ancak düzenli tekrar yapsan dahi bir noktadan sonra tıkandığını hissedebilirsin.

Bu yazımız içerisinde keman çalmayı öğrenmenin, bu süreci düzgün bir şekilde yönetmenin ve kendi hatalarının farkına nasıl varabileceğin konusunda altın değerinde bilgileri seninle paylaşıyor olacağız.

Keman son dönemlerde belki de en çok öğrenilmek istenen yaylı enstrümanlardan bir tanesi. Kemanın bu kadar popüler olmasında birçok müzik türünde kullanılması ve başlangıç keman fiyatlarının oldukça ekonomik olması önemli bir yer tutuyor.

Böyle bir durumda da kişi gerçekten keman çalmayı isteyince, aslında büyük adımı atmış oluyor. Ancak geri kalan süreçte de aynı istikrarı devam ettirmesi gerekiyor.

keman çalmak nasıl öğrenilir

Enstrüman çalan kişiler, hangi enstrüman olursa olsun sürekli kendilerini geliştirmek isterler. Bu amaç uğruna sürekli araştırma yapılır ve onlarca egzersiz, parça üzerinde inanılmaz saatler harcanır. Doğal olarak bir kişi enstrümanına bu kadar vakit ayırınca güzel bir seviyede onu çalıyor olmaktadır.

Eğer daha kemanınız yoksa ve çeşitli bilgiler almak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz ;

Bu yazımız aslında keman çalan ve keman öğrenmenin aşamalarını merak edenler için hazırlanmış bir yazı. Keman nasıl çalınır mantığını detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz bu yazıyı okuduktan sonra iddia ediyoruz ki bu yazıyı okumayan, keman çalmak nasıl öğrenilir konusunda bilgisi olmayan birine göre en az %50 daha iyi keman çalacaksınız.

Keman çalmak çoğu zaman geçmişten içimizde kalmış bir ukde, kimi zamanda keman çalmak başlamaya karar verip aksaklıklardan ötürü ertelediğimiz bir hobi olmuştur. Ancak bu gidişata bir son verip, elimizdeki imkanları da kullanarak bu durumu tersine çevirmek ve keman çalmayı öğrenmek tamamen bizim elimizde!


Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir : Daha İyi Keman Çalmak

Keman çalmak zihni ve bedeni rahatlatan bir hobi olmasının yanında aynı zamanda çok eğlenceli ve keyifli bir meşgaledir. Biz de bu keyifli hobiyi nasıl öğrenebiliriz konusuna değinmek istedik.

Yazı içeriği olabildiğince yalın bir anlatıma sahip olacak olup, keman konusunda bilgisi olmayan birinin rahat bir şekilde anlaması esas alınarak kaleme alınmıştır.

internetten-keman-çalışmak

 

Keman eğitimi konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmakta. Bu noktalardan ilki ve en önemlisi belki de keman dersi içeriklerini, en azından temel eğitimi oturtana kadar tek başınıza yapmamanızdır.

Keman öğrenme sürecinde oldukça titiz davranmalı ve hiç bir konuyu aceleye getirmemelisiniz. Tekniklerin doğru oturması hem özgüveninizi arttıracak hem de çalışma isteğinizi daha da körükleyecektir.

Günümüzde artık İnternetin de son derece popüler ve kullanışlı olması, herhangi bir bilgiye anında ulaşma açısından oldukça önemlidir. Ancak bu kadar çok bilgi kirliliğinin olduğu bir İnternet ortamında her gördüğünüzü yapmamalısınız.

kendi kendine keman öğrenmek

İnternetten keman öğrenmek gibi temel hatalardan lütfen kaçınınız. Öğrenemezsiniz demiyoruz, bir yere kadar kendinizi geliştirebilirsiniz. Sizi izleyen, hatalarınızı size söyleyen ve onları düzeltmeniz konusunda yine sizlere yardımcı olacak alanında uzaman kişilerle çalışmalısınız.

Eğer enstrüman eğitimleri İnternet üzerinden sağlanıyor olsaydı zaten müzik okulu kavramı da olmazdı. Kendini geliştirmek için bu alanda yıllarca okuyan, binlerce saatini harcayan kişiler emin olun bu konuda haklı. Kendi kendine keman öğrenmek bol hata yapacağınız bir süreçtir ve daha sonrasında belki de enstrümana olan ilginizi kaybetmenize yol açacaktır. https://sozkonususanat.com/keman-calmanin-faydalari/

Bu nedenle az öncede bahsettiğimiz gibi temel eğitimi almanız durumunda sonrası için kendiniz çalışabilirsiniz. Önce temeli sağlam atmalı !

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde şu konular hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?
  • Keman Çalmak İsteyenler Nereden Başlayabilir?
  • Keman Öğrenme Aşamaları
  • Keman Öğrenmenin Püf Noktaları

Aşama Aşama Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?

5 dakika

Keman öğrenme aşamaları kendi içerisinde keman tutuşu, nota bilgisi, bol etüt ve parça çalışmak ile ilgilidir. Birazdan sizlere her bir konu başlığını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir konusunda sizlere rehber olacak bu yazımızı okuduktan sonra keman çalımı ile ilgili en ufak bir sorunuz kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Gelelim yazımızın detaylarına.


Keman yay tutuşu ve doğru tutuş tekniği

Kemanda duruş, tutuş pozisyonunuz ne kadar doğru olursa o kadar rahat hızlanabilir ve notaları doğru ifade edebilirsiniz. Bu yüzden sakın ‘’biraz bileğim bükülse ne olur ben böyle rahat ediyorum’’ şeklinde düşünceler kapılmayın ve doğru tutuş ve duruş pozisyonunu benimseyin! Çaldığınız etütlerin ve eserlerin seviyesi ileriye doğru gittikçe ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Keman çalmak için temeli her zaman sağlam atmalı!

keman-tutuşu

 

Kemanı rahat çalmak ve rahat tutmanın ilk adımı dik durmak ve dik dururken olabildiğince rahat durmaktan geçer. Bu duruş pozisyonu ile ilgili ilk dikkat edilmesi gereken, vücut ağırlığının ayaklara eşit olarak dağılmasıdır.

Akıcı bir şekilde keman çalmak istiyorsanız öncelikle doğal bir şekilde keman ve yay tutuşunu gerçekleştirmelisiniz. Doğal bir şekilde derken ifade etmek istediğimiz şey şudur ; Vücudunuzda hiç bir kas gereksiz kasılmamalı, tutuş anında ağrı olmamalı. Sanki vücudunuzun bir parçasıymış gibi davranmaya özen göstermelisiniz.

  • Bu rahat tutuşun aynı şekilde keman çalımına da etkisini görünce şok olacaksınız. Daha rahat kontrol edebilecek ve enstrüman üzerindeki hakimiyetinizi arttıracaksınız.

Bunu belirtiyoruz çünkü kemanı oturarak çalmak isteyen ya da ayaklarını bir biri arkasına ayaktayken geçiren onlarca kişi bulunmakta. Öncelikle ayaktayken keman yay çekme tekniklerini düzgün bir şekilde oturtmak gereklidir, ardından istenirse oturarak da çalınabilir.

keman tutuşu resimli anlatım

Oturarak keman çalarken dikkat edilmesi nokta ise, sırtın sandalyeye verilmemesidir. Ağrılık, yere dik bir şekilde verilmeli ve omurilik tarafından taşınmalıdır.

Kemanı elinize alıp çalma pozisyonuna geçtiğinizde vücudunuz tam olarak karşıyı görmelidir. Bu keman çalışmalarını ayna karşısında yaparsanız çok daha rahat ilerleme kaydedersiniz.

Keman doğru tutuş tekniği ile kendinizi zorlamazsınız ve dikkatinizi dağıtacak etkileri en aza indirirsiniz. Böylelikle daha rahat bir şekilde, odaklanarak kemanı çalabilirsiniz.

İlk başlarda dik durarak keman çalma konusunda bir süre çalıştıktan sonra sırtınızda ve kollarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu gayet normaldir. Böyle durumlarda biraz ara vermek ve ardından keman çalışmaya devam etmek daha sağlıklı olacaktır.


Keman yayı nasıl tutulur 

Keman çalmanın bir diğer önemli noktası ise yay tutuşudur. Doğru yay tutuş tekniği uygulanması kolay ancak dikkat edilmesi gerekenler bazı noktalar içermektedir.

keman-yay-tutuşu

 

Eğer ki keman yay tekniği doğru bir şekilde uygulanmazsa sesler temiz gelmeyecek ve yay doğru tutulmadığı takdirde bileğiniz ağrıyacaktır.

Keman yayını tutarken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için tek tek başlık halinde inceleyelim.

Baş parmağın duruşu

Keman yayı, kıllar masaya temas edecek şekilde bırakılır. Yayın üst ve alt kısımlarını birleştiren, c harfini andıran siyah parçaya dikkat edelim.

keman yayı

keman yayı nasıl tutulur

Bu siyah kısmın içinde yaklaşık 2 santimlik bir boşluk bulunmaktadır. Baş parmağınızı, o boşluğun içine sokmadan hemen arkadan rahat bir şekilde kavramaya çalışın.

Bu boşluğu parmağınızı kırarak kavrayabilirsiniz.

Baş parmak pozisyonu sırasında dikkat edilmesi gereken nokta bir kez daha belirtilirse, kesinlikle siyah parçanın içine sokmadan ve eli kasmadan rahat bir şekilde kavrayacak şekilde olmalıdır.

keman yayı nasıl tutulur resimli

Orta ve yüzük parmağının duruşu

Masanın üzerine bıraktığımız yayı fotoğrafta gördüğünüz gibi kavramaya çalışın. Eğer bu tutuş pozisyonunu şuan doğru bir şekilde yaptıysanız avuç içinizde bir boşluk bulunmalıdır.

Bu yay tutuşu sırasında, yani orta ve yüzük parmağın arşeye teması sırasında baş parmak pozisyonunu kesinlikle bozmadığınızdan emin olun.

 

İşaret parmağının duruşu

İşaret parmağı hafif bir şekilde kırılarak, kauçuk siyah plastik üzerine son fotoğrafta olduğu gibi yerleştirilir. Yapılan bu işlem, keman yayının el içinden kayıp gitmesini engellemekte ve daha dengeli bir yay tutuşu sağlamaktadır.

Serçe parmağın duruşu

Serçe parmak, keman yayının kıllarını sıkıp gevşetmeye yarayan metal parça üzerinde kırık bir şekilde tutulmaktadır. Son eklem yerinden bükerek rahat bir basış sağlayabilirsiniz.


Nota bilgisi

‘’Aman ne olacak benim müzik kulağım iyi çalıştığım eserleri kulaktan çıkarırım nasıl olsa’’ şeklindeki ifadeler kemanda ileri düzeye ulaşmayı hedefleyenlerin en büyük engellerinden biridir.

nota bilgisi

Müzik kulağınız çok iyi olsa bile belli bir düzeyde nota bilgisine sahip olmanız eserlerde kaçırdığınız notaları, süslemeleri daha rahat görmenize ve çalışılan parçalar üzerinde tam hakimiyet kurmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu yüzden kesinlikle keman öğrenirken bir yandan da nota bilginizi genişletmenizi tavsiye ediyoruz!

Nota öğrenmek ya da nota ezberlemek sanıldığı kadar zor değildir. Aslında nota ezberlemek diye bir şey yoktur. Düzenli çalışma sonucunda gözleriniz alışacaktır. Aslında daha ilk dersten bile bazı notaların yerlerini dizek üzerinde öğrenmiş olacaksınız.

Nota okuma pdf ya da çeşitli bona, solfej kitapları ile nota konusunda bilginizi arttırabilirsiniz. Bunu kitap açarak yapabileceğiniz gibi bir nota okuma programı oluşturabilirsiniz hatta telefonunuzda fotoğraflarını bulundurabilir ve gün içinde bakabilirsiniz.


 Keman öğreten videolar : Online keman dersleri

Alanınızla ilgili ne kadar bilgi toplar ve bu bilgileri değerlendirirseniz konu ne olursa olsun o kadar sağlam temeller oluşturur ve aynı oranda öğrenme hızınızı arttırırsınız.

online keman dersi

Söz konusu keman olunca internet, makale ve video gibi bir çok sınırsız kaynak mevcut, neden bu kaynakları gelişimimiz için kullanmayalım ki ? Müzikal gelişiminize katkıda bulunacak videoları, gerek tekniğinizi geliştirmenizi sağlayacak makaleleri hepsini araştırmaya başlayın ve bu elde ettiğiniz faydalı bilgileri kendi üzerinizde deneyimleyin, tartışmasız faydasını çok kısa bir sürede göreceksiniz!

Sadece her gördüğünüz yazı ve kaynağa itibar etmeyin. İyice araştırın. Evet İnternet çok güzel, her türlü yazıya rahat bir şekilde ulaşılabiliyor ancak kaçı gerçekten doğru bilgi veriyor, tartışılır.


Vaktinizi doğru değerlendirerek bir  keman çalışma programı oluşturun

keman çalışma programı

E boş yere dememişler ne kadar ekmek o kadar köfte diye. Siz de en azından temeli sağlıklı şekilde oluşturana kadar kendinize bir çalışma düzeni oluşturun ve bu düzene mümkün olduğunca uymaya çalışın.

Düzensiz yapılan egzersizler yerine düzenli alıştırma yapmak parmak hafızanızın oluşmasını sağlayacak ve keman öğrenme aşamasının kolaylaşmasına katkıda bulunacaktır. Bu yüzden günde 15 dakika bile olsa her gün kemanınıza vakit ayırmaya çalışın.


Keman eğitimi  veren deneyimli biri ile çalışın

Keman perdesiz bir müzik aleti olduğundan dolayı diğer enstrümanlarla kıyaslandığında tek başına öğrenmesi daha zor bir müzik aletidir. Bu yüzden hatalarınıza anlık müdahale de bulunabilecek ve vakit kaybınızı önleyerek daha doğru ilerlemenizi sağlayacak bir eğitmenle çalışmanız sizi çok büyük farkla öne taşıyacaktır.

Bu yüzden ister bir keman kursundan isterseniz özel hocayla çalışmanızda fayda görüyor, sizi de keman kursu İzmir in büyülü dünyasına davet ediyoruz! İzmir’de keman kursu arıyorsanız ve başlamadan önce  bir denemek istiyorum diyorsanız, hemen bizi arayarak ücretsiz deneme derslerimize kayıt olabilirsiniz!

Keman kursu sayfasına ulaşarak merak ettiğiniz diğer konulara da bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

tıkla-ve-hemen-oku

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89