Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çalmak Zor Mu Kolay Mı

Keman çalmak, öğrenmek istiyor ancak bir yandan da” keman çalmak zor mu kolay mı ? ” diye düşünüyor olabilirsin.

Zor ya da kolay göreceli bir kavramdır ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Burada kemandan, müzikten beklentinin ne olduğunu bilmek, senin limitlerini keşfetmen gereklidir.

Bir başkası için keman çalmak zorken senin yaptığın çalışmalar ile keman çalmak oldukça kolay bir hal alacaktır. Önemli olan enstrüman öğrenimine hangi açıdan yaklaştığındır.

Her alanda olduğu gibi keman çalmak istiyorum diyen kişilerinde yapması gerekecek çalışmalar olacaktır. Ne kadar disiplinli bir şekilde çalıştığın, ne kadar vakit ayırdığın, keman çalmak konusunda ne kadar istekli olduğun gerçekten önemli.[/vc_column_text][vc_message]Keman eğitim süreci boyunca kendini geliştirmek istiyorsan çok ciddi çalışmalar yapmak için kendini kasmamalısın. Bizim isteğimiz keman çalmak, öğrenmek düşüncesinin ve eyleminin hayatının içine yerleşmesi.Bunu da gün içerisinde 30 ar dakikalık çalışmalar ile yapabilirsin. Ayrıca bu 30 dakikayı kesinlikle küçümseme.

Olayı daha büyük düşünmeye çalışalım. Günde 30 dakika haftada 210 dakika yapar. Bu aynı şekilde aya ve yıla da çevrilebilir.

Yani aslında kesinlikle küçük bir adım atmıyorsun! Eğer düzenli keman çalmak için vakit ayırabilirsen bu aynı zamanda senin de bu keman calma konusunda konusunda istekli olduğunu gösterir.

Böyle bir durumda da o 30 dakika sana yetmeyecek, daha fazlasını arayacak ve isteyeceksin. Müzik böyledir zaten, bir kere tadını aldığın zaman hep bir arayış hep bir kendini geliştirme süreci başlar.[/vc_column_text][vc_message]Ayrıca keman çalmak için çok yetenekli olmana da gerek yok. Yetenek gereğinden fazla abartılan bir kavram ve çoğu kişi için bir kaçış noktası.

Keman öğrenmek istiyorum ama yeteneğim yok demektense üzerine düşüp sadece düzenli çalışmalara vakit ayırman istediğin sonucu almanı kesinlikle sağlayacaktır.

Unutma! Çaba göstermeden, emek vermeden yetenekli olsan da kendini geliştiremezsin. Şimdi bunun için adım atma zamanı!

Keman Çalmak Kolay Mı ?

Keman öğrenmek kesinlikle zor değil! Evet perdesiz bir enstrüman olması böyle bir algı yaratıyor.

Çünkü nereye basacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yok. Ancak bu noktada mevcut durumda çok zorlamadan ilerlemeni sağlayacak çalışmalar mevcut.

Çift Keman Eşlik Çalışmaları

Çift keman eşlik çalışmalarında öğretmenin seninle birlikte çalar bu da keman öğrenme süresini ciddi seviyede kısaltır. Nedeni ise çalışma yaparken hataları sesleri düzeltebileceğin bir referans sese sahip olman.

Yani çalışmalar sırasında öğretmenini dikkatli dinlemen yaptığın hataları hemen ortadan kaldırman açısından yardımcı olacaktır.

Piyano Keman Eşlik Çalışmaları

Aynı çift keman eşlik çalışmalarına benzer. Hatta gerekli alt yapı piyano üzerinden kurulduğu için öğrenci için daha avantajlıdır.

Dolu dolu bir müzik eseri icra etme hissini yaşamanın yanı sıra piyanodan verilen sesler hatasızdır. Bu da müzik kulağı gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır.

Eğitim aldığın kurumlarda ders içeriklerini kesinlikle sor. Keman, notalara bakıp yay çekilerek geliştirilebilecek bir enstrüman değildir.

Eşlik duygusunu kazanman tempolu çalışını geliştirecektir. Aynı zamanda müzik kulağına yapacağın yatırım keman gibi perdesiz enstrümanlarda oldukça önemlidir!

Keman Çalmak, Öğrenmek Zor Mu ?

Özellikle ücretsiz keman kursu deneme dersine katılan kursiyerlerden sıkça duyduğumuz soru bu. ” Keman çalmak,öğrenmek zor mu ? ” ya da ” keman ne kadar sürede öğrenilir ?

İşin özü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu müzikten beklentine çalmak istediğin parçalara göre değişir. Yani hatırla sevgili, yıldızların altında keman parçalarını çalmak istiyorsan 3 ay gibi bir sürede bu seviyeye gelebilirsin.

Evet sesler tabi ki de çok temiz çıkmaz ama nota okumayı öğrenmiş, yay tekniklerini geliştirmiş biri olarak bu parçaları yorumlayabilirsin.

Eğer beklentin Bach’ın, Pagani’nin parçalarını yorumlamasaksa doğal olarak daha çok emek ve zaman harcaman gerekecek.

Değerli okurumuz, kemanda notaların yerlerini çabucak öğrenmek mi istiyorsun ?

Bu içeriği hemen incelemelisin ; https://sozkonususanat.com/kemanda-nota-nasil-basilir/Keman çalmak için günde ne kadar süre çalışmalıyım ?”]Bu tamamen sana bağlı. İş hayatından, okul hayatından fazla vakit ayıramayabilirsin ancak yine de ortalama olarak en az 30 dakika vakit ayırmaya çalış.

Böylelikle sürekli olarak notaların yerlerini tekrar edecek, yay hareketlerini çalışacak ve tuşe üzerindeki parmaklarına egzersiz yaptıracaksın.

Müzik kulağı testi ne işe yarar ? Müzik kulağı testi duyduğun sesleri ne kadar algılayıp algılamadığınla ilgilidir. Aynı şekilde ritm testinde de tempolu vuruşları ne kadar yapabildiğine bakılır.

Merak etme oldukça eğlenceli testlerdir. Ayrıca test sırasında istediğin performansı gösterememen sorun değil. Müzik kulağı ve ritm becerisi çalıştıkça gelişen kavramlardır.

Keman çalmak ne kadar sürede öğrenilir ?

Keman çalmak, öğrenmek için eğitimin uç süresi açıktır. Sürekli olarak kendini geliştirebilir ve daha zor parçalar çalabilirsin.

Ortalam olarak kemanda basit parçaları çalmak için 1 ay gibi bir süreye ihtiyacın var. Ardından seviye git gide artmakta ve buna yönelik keman öğrenme programları oluşturulmaktadır.Keman çalmak için yaş sınırı var mı ?

Keman çalmak için kesinlikle herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 7’den 70’e herkes kendine bir hobi edinebilir ya da profesyonel olarak bu keman çalmak ile ilgilenebilir.

Özel keman dersleri çalım sürecini kısaltır mı ?”]Kesinlikle evet! Hatta biz hiçbir enstrüman dersinin sınıf olarak gerçekleşmesinden yana değiliz.

Birebir ve kişiye özel eğitim her zaman için daha iyi sonuçlar vermektedir.

Keman çalmak nasıl öğrenilir ?

Keman çalmak nasıl öğrenilir konusunda kesinlikle profesyonel bir hizmet almalısın. Kendi başına yapabileceğin çalışmalar sınırlıdır ve bir yere kadar seni geliştirebilir.

İşin kötü yanı ise yanlış olarak çalışılan tutuşların, tekniklerin sıkıntısını ileride daha çok çekecek olmandır.

Söz Konusu Sanat’ta hem fiziksel hem de online eğitimler mevcuttur. Dilediğin programa katılarak kendini geliştirebilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu