Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çalmanın Faydaları : Keman Çalmanın Zararları Nedir

 

Keman çalmak bir çok kişi için hobi olarak değerlendirilse de keman çalmanın hayatımıza kattığı bir çok artı değer bulunmaktadır. Keman çalmanın yararları bu kadar fazla iken bizim keman çalmaya başlamanızı engelleyen ne olabilir ki ?

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamızın asıl amacı keman konusunda İnternet üzerinde onlarca bilgi kirliliği olmasıdır. Bilen bilmeyen onlarca kişinin yorum yaptığı forumlarda karşımıza özellikle ” keman çalmanın zararları ” konusu çıkmaktadır.

keman çalmanın zararları
keman çalmanın zararları

Keman çalmanın zararlarını merak ediyorsanız sizler ile hemen cevabını paylaşalım. Keman çalmanın kesinlikle, en ufak bir zararı bile bulunmamaktadır.

Eğer işinizde taşımacılık yapıyorsanız, ağır şeyler kaldırıyorsanız ağrılarınız olacaktır. Buna, işinizde kaynaklandığı için meslek hastalığı adı verilmektedir.

Keman çalanların hastalığı : Karpal tünel sendromu gerçek mi

Karpal tünel sendromu el ve bilek kanalı üzerindeki hastalık olarak tanımlanır. En belirgin belirtisi parmak uçlarında oluşmaktadır. Başlığı okuduğunuz zaman ilginizi çektiğinin farkındayız ve o nedenle bu konuyu detaylı bir şekilde incelemek gerekmektedir.

keman çalanların hastalığı
keman çalanların hastalığı

Keman çalanlarda görülen hastalık demek aslında doğru olmayacaktır çünkü bu hastalık keman ile ilgili değildir tam olarak. Bilinçsiz çalışmalar sonucunda kasların kasılması ve sonucunda dinlendirilmemesi bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Gelelim keman ile ilgili bilgilere.

Gerçek anlamda hem manevi, hem de ruhsal sağlığımıza katkı sağlayan, kemanın çalmanın faydalarını bu yazımızda açıklıyoruz. Alt başlıklar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir,keman çalmanın sizi ne kadar ileriye taşıyan bir hobi olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz!

  • Keman nedir
  • Keman sesinin yararları
  • Keman çalmanın faydaları
  • Kemanın manevi ve bedensel boyutta sağladığı katkılar
  • Keman çalmanın yararları

Keman Nedir

En popüler orkestra çalgılarından biri olan keman yay ile çalınan bir enstrümandır. Yayın tellere sürtülmesi sonucunda sesler edilmektedir. Yaylılar arasında en geniş ses aralığına sahip olan keman dışında bu ailenin diğer üyeleri viola, çello ve kontrbastır.

keman nedir
keman nedir

Kemanın şuan ki özgün formunu bulması 16.yy içerisinde gerçekleşmiştir ve o zamandan bu zamana kadar yapımında en çok kullanılan ağaç türü ;

  • Sırt kısmında ki bu kısma tekne de denmektedir – yapımında akçaağaç
  • Göğüs kısmında kullanılan ağa. – köknar
  • Yan kısımlarında ise – akçaağaç kullanılır.

Keman ve diğer yaylı enstrümanların yanlarında bulunan desenlere pürfling adı verilir. Bu desenler kemanın güzel görünmesi amacı ile değil kemanın birleşme noktalarından kırılmaması için kullanılan ve özel bir yapışkanla yapıştırılan parçalardır.

  • 4 tele sahip olan keman çalınmak istenen müzik türüne göre akort edilir. Eğer Türk müziği çalışılacaksa en kalından en ince tele doğru do – sol – re – la –  Batı müziği içinse sol – re – la -mi akort düzeni kullanılır.

Keman nedir konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sizlere keman hakkında kısa bilgi verdikten sonra gelelim yazımızın ana konusuna ;


Keman Çalmanın Faydaları

Keman, çeşitli müzik türlerinde, bir çok müzik grubunda sıkça yer alan bir müzik aletidir. Doğu-Batı, trio-orkestra demeden bütün çeşitlemelerde yer alan bu enstrümanı çalıyorsanız şanslısınız demektir. Grup bulmada, farklı müzik türlerini icra etme de hiç bir sorunuz muhtemelen yaşamayacaksınız, şimdiden keman çalmanın faydaları nı görmeye başlayacaksınız demektir. :)

Müzikle terapi-tedavi yöntemi son dönemlerde sıkça bilinen bir faaliyet haline gelmiştir. Bilindiği üzere farklı tonda ya da makamdaki müzik türleri insanın psikolojisinde çeşitli etkiler meydana getirmektedir. Keman çalmanın yararları denildiğinde akla genellikle bu seçenek gelmese bile kemanda bu sesler sıkça psikolojik tedavilerde kullanılmaktadır.

Kemanın alışılagelmiş bir tutuşu olduğundan herkes haberdardır. Ancak bu durumu “keman tutuşu zor” olarak nitelendirmek yanlıştır, çünkü keman el ve kolda sık kullanılmayan kasların aktif olarak kullanılmasını ve dolayısıyla da bu kasların gelişmesini sağlar. Bu yüzden çok net olarak söyleyebiliriz ki keman çalmanın faydaları biri de kesinlikle kas gelişiminizi kuvvetlendiriyor.

Keman çalmanın insan beynine olan etkileri incelendiğinde hafıza gelişimi de doktorlar tarafından ispatlanmıştır. Bir müzik aleti çalmak özellikle de el ve kol koordinasyonunun sürekli aktif olarak kullanıldığı kemanın icra edilmesi kişinin akılda bilgi depolama süresini arttırdığı ve bu sayede hafızasını güçlendirdiği su götürmez bir gerçektir!

Enstrüman çalmak bencil olmayı değil, paylaşım yapmayı gerektirir. Keman da gelişim yalnızca kendi bilgi birikimini arttırmakla değil aynı zamanda farklı çalıcıların fikirlerini, deneyimlerini tecrübe edinmekle olur. Bizden size bir soru hem eğlenip, hem de tanışmadığınız insanlarla bir araya gelip bir bağ kurmanızı sağlayacak böyle güzel bir enstrüman daha var mı? O zaman ne duruyorsunuz hemen toplanıp güzel bir şeyler ortaya koymaya başlayın!

Gördüğünüz üzere keman çalmanın zararı bulunmamaktadır aksine keman çalmanın yararları saymakla bitmez, ” keman çalmanın faydaları ” yazımızın sonuna geldik, makalemizi okuduğunuz için teşekkürler!

Kemana çalmaya başlamak gibi bir düşüncesi olanlar içinde şöyle güzel bir yazımız var mutlaka incelenmesi gereken; keman öğrenme aşamaları

Keman kursu İzmir sayfamıza uğrayarak keman eğitimi müfredatına ilişkin her türlü konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları konuşma panelinden bizlere iletebilir ve anında cevap alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu