Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çalmaya Başlama Yaşı : 5 Yaş Keman Eğitimi

Keman, kuvvetli anlatım gücüyle diğer perdesiz ve yaylı müzik aletlerinden ayrılan, tınısıyla herkesi kendine hayran bırakan bir müzik aletidir.

Günümüzde bir enstrüman çalmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biri olan bu enstrüman, hem hobi amaçlı hem de profesyonel anlamda enstrüman eğitimi almak isteyen müzik severler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kemanın, özellikle çocuk yaşta keman çalmaya başlayanlar için hafıza gelişimini hızlandıran ve konsantrasyon yetisini besleyen bir etkisi bulunmaktadır.

keman çalmaya başlama yaşı
keman çalmaya başlama yaşı

Ayrıca keman çalmanın faydaları yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de mevcut. Sosyalleşme, sağ ve sol el koordinasyonun kazanılması, kişisel motivasyon artması gibi konularda da keman hep yanımızda.

Durum böyle olunca ” kemana başlama yaşı ’’ da herkes tarafından merak edilen soruların başında yer alıyor. Keman eğitimine başlama yaşı için net bir sınırlandırma olmasa da yazımızın devamında keman çalmaya başlama yaşını belirleyen faktörler ve ideal yaş aralığıyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Keman çalmanın faydaları hakkında hazırlamış olduğumuz yazıyı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Kemana Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır ?

Aslında keman çalmaya başlamak için belirlenmiş sabit bir yaş ve yaş aralığı bulunmamaktadır. Keman eğitimine başlama yaşı belli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilen bir durumdur.

5 yaş keman eğitimi
5 yaş keman eğitimi

Ancak yine de kemana başlama yaşı ile ilgili uzman doktorların ve profesyonel icracıların konu ile ilgili önerileri mevcuttur, bu bilgileri değerlendirmeniz durumunda çocuğunuzun keman çalmaya başlama yaşıyla ilgili ideal aralığı bulabilirsiniz.

Son dönemlerde özellikle küçük yaştaki çocuklar için keman eğitimi konusunda bilgi alınmak istemekte. Hatta 5 yaş keman eğitimi konusunda oldukça sık telefon almaktayız. Bu yaş grubu için elbette keman eğitimi söz konusu olabilir ancak bu konudaki en sağlıklı karar öğretmenlerimiz ile görüştükten sonra verilmelidir.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevapları sizler için tek bir yazıda topladık. Okumak için ; keman ile ilgili sorular bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat ücretsiz deneme derslerimize kayıt olabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun kemana başlama yaşı konusundaki sorularınızı ortadan kaldırabiliriz. Her çocuk aynı fiziksel özelliklere sahip değil. Kimi yaşına göre uzun oluyor kimi ise enstrüman için erken yaşta avantaj olarak sayabileceğimiz yeterli parmak uzunluğuna sahip oluyor.

ücretsiz deneme dersi
ücretsiz deneme dersi

En güzel, en sağlıklı yaklaşım için bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimiz için randevu alınız ; 0553 174 68 89 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer bu yazımızı mobilden okuyorsanız, telefon numarası üzerine dokunmanız yeterli.

Profesyonel bir müzisyen olarak yetişmek için çocukların beş ya da altı yaş civarında keman eğitimine başlatılması faydalı olacaktır çünkü profesyonel icracılık, ileri düzey çalışmayı ve sağlam temel oluşumunu gerektiren bir süreçtir.

Dolayısıyla bu aşamaların küçük yaştan itibaren çocuklarımıza aktarılması daha faydalı olacaktır. Ancak bu daha geç keman çalmaya başlayanların bu konuda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir, eğer ki gerekli çalışmalar yeteri kadar yapılırsa yaş gözetmeksizin herkes profesyonel bir keman icracısı olabilir.

Keman eğitimi almayı düşünüyorsanız keman nasıl seçilir adlı yazımızı okuyarak edineceğiniz bilgiler ile en sağlıklı şekilde istediğiniz kemanı bulabilirsiniz.


Yetişkinler keman öğrenebilir mi ?

Hobi amaçlı keman kursuna katılmak istiyorsanız istediğiniz yaşta keman eğitimlerine katılım gösterebilirsiniz. Keman çalmak için yaşım çok mu geç, bu yaştan sonra keman çalınır mı, keman çalabilmek için erken yaşta başlamak gerekli gibi düşüncelerden kurtulun ve herkesin ne dediğini değil kendi iç sesinizin ne dediğini dinleyin ve eğer keman çalmayı istiyorsanız bunu kesinlikle başarabilirsiniz.

Keman eğitimine başlamanız durumunda kısa sürede kendinizi kesinlikle geliştirebilirsiniz. Keman öğrenmenin püf noktaları sanıldığı kadar zor değildir. Bu nedenle düzenli vakit ayırabilen biri kesinlikle kısa bir sürede güzel bir seviyede keman çalabilecektir.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru için iletişim numarasından ya da sağ altta bulunan konuşma panelinden bizlere yazabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu